Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

frenleme ile ilgili sorun

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ)
Forum Adı: 206
Forum Tanımlaması: Peugeot 206, 1998'den 2011'e kadar üretilen kompakt boyutlu satış rekoru kırmış bir otomobildir
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=24450
Tarih: 10 Mayıs 2024 Saat 01:53
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: frenleme ile ilgili sorun
Mesajı Yazan: 206206
Konu: frenleme ile ilgili sorun
Mesaj Tarihi: 15 Ağustos 2012 Saat 18:16
    Merhaba arkadaşlar, 2006 mod   206  hdi  kullanıcısıyım, kışın  zemin karlı oldugunda  (buzlu degıl)
hız fark etmıyor  80/90  km  ıle gıderken  hafıf  şekilde fren  bile yapsam, ön tekerler  dönmeyi bırakıp  kitleniyor, ve  araç  kontrolden  çıkıp  kaymaya başlıyor, ve motor  tekerlerin kitlediği anda  stop ediyor  bır muddet boyle kaydıktan sonra  motor kendılıgınden calısarak  tekerler  donmeye baslıyor:

acaba  bu araçta bır ozellık mı   yoksa  bır sorun mu  var aracta  bu konuda tecrubesı olan  arkadasım varmı  acaba 

-------------
pegeout 207 1,4 hdi trndy

Cevaplar:
Mesajı Yazan: Serkan
Mesaj Tarihi: 15 Ağustos 2012 Saat 20:01
Hocam kışın soğukta balatalar diske daha çabuk tutunur hatta normal havalarda sabahlarıda öyledir, üzerine birde zemin kar olduğunda gayet normal bence.

Mesajı Yazan: koliva
Mesaj Tarihi: 15 Ağustos 2012 Saat 20:16
Bence normal degil.
Yakindan bakmak lazim ama ben tahminimi soyleyeyim.
Fren yaptiginizda tekerlekleriniz bir sebeple kilitleniyor. Buna sonra deginecegim. Aracin stop etmesi ise;

Normalde yolda viteste giderken ayaginizi gazdan cektiginizde araba yavaslamaya baslar ve bir zaman sonra durma noktasina gelir. Eger tamamen durursa zaten stop eder. Aracinizda bulunan beyin bu durumda aracin stop edecegini bildiginden dolayi otomatik olarak gaz verir ve susma gerceklesmez. Sizin durumunuzda tekerlekler kilitlendiginde bu durum olusamadigindan, yani arac gerekli gazi verdigi halde tekerlekleri donduremediginden stop ediyor. Daha sonra ise bir sekilde frenler birakinca arac vurdururmus gibi calismaya basliyor.

Frenlerin kilitlenmesi normal degil. Baktirmak gerek. En son ne zaman balata-disk degisimi yaptirdiniz? Orjinal urunler mi kullanildi?

Mesaj Tarihi: 15 Ağustos 2012 Saat 20:22
Koliva hocam zemin karlı diyor arkadaş karlı zeminde bende haif frene dokunsam hemen abs devreye giriyor arkadaşta abs yok ise tekerleklerin kitlenmesi normal bence

Mesaj Tarihi: 15 Ağustos 2012 Saat 20:24
Orjinalini yazan: Serco05 Serco05 Yazdı:

Koliva hocam zemin karlı diyor arkadaş karlı zeminde bende haif frene dokunsam hemen abs devreye giriyor arkadaşta abs yok ise tekerleklerin kitlenmesi normal bence

O kisim normal, ona bisey demedim. Normal olmayan motorun stop etmesi. Aslinda o da normal cunku tekerlekler kilitlendiginde motor da kilitleniyor. Zavalli bir yandan cevirmeye calisiyor, diger taraftan frenler izin vermiyor. Saniyorum arkadasimiz debriyaja basmiyor LOL

Mesaj Tarihi: 15 Ağustos 2012 Saat 20:34
Bende debriyaja basmadığını düşünerek normal dedimSmile arkadaşta debriyaja bastığını belirtmemiş, eğer debriyaja bastığı halde stop ediyorsa o zaman sorun vardır.

Mesaj Tarihi: 15 Ağustos 2012 Saat 20:42
Orjinalini yazan: Serco05 Serco05 Yazdı:

Bende debriyaja basmadığını düşünerek normal dedimSmile arkadaşta debriyaja bastığını belirtmemiş, eğer debriyaja bastığı halde stop ediyorsa o zaman sorun vardır.

Aslinda ben ilk basta frene basiyor-birakiyor ve hala frenler kilitli kaliyor diye dusundum ve yukardaki yorumu yazdim. Sanirim bir aciklama gerekiyor. Wink

Mesajı Yazan: 206206
Mesaj Tarihi: 15 Ağustos 2012 Saat 20:59
yorumlar ıcın sagolun arkadaslar
acıkcası  80/90 km hızla  gıderken  frenleme  yaptıgımda  debraja  basmıyorum
araç tekerler frenleme  yaptıgı ıcın  kayıyor  ve  halıyle stop edıyor  beyın tekerlerı donmuyor olarak algılayıp  stop edıyor motoru 
aracımda abs yok
lastıkler   vakumlu yenı
karda   80/90  km hızla gıderken  frenleme yaptıgımda debrajada aynı anda basmayı denemedım

-------------
pegeout 207 1,4 hdi trndy

Mesaj Tarihi: 15 Ağustos 2012 Saat 21:12
Herşey normal hocam. siz yinede karlı zeminde 80/90 km hızlara çıkmamaya özen gösterin.

Mesaj Tarihi: 15 Ağustos 2012 Saat 21:17
Tekerlekler kizaklamaya basladiginda direksiyon hakimiyetini kaybetmeniz an meselesi olur. Bunun yerine pompalayarak durmaya calismaniz gerekir, yani bir nevi manuel ABS. Siz frene basip daha birakmiyorsunuz anlasilan.

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2018 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net