Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Stop İkaz Işığı

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ)
Forum Adı: 306
Forum Tanımlaması: 306, 1993'ten 2002'ye 309'u değiştiren küçük bir aile otomobilidir, ancak 2001'de 307 ile değiştirilmiştir.
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=24140
Tarih: 26 Nisan 2024 Saat 23:04
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: Stop İkaz Işığı
Mesajı Yazan: phoenix.1905
Konu: Stop İkaz Işığı
Mesaj Tarihi: 29 Temmuz 2012 Saat 21:10
Arkadaşlar, Bugün 306 aracımla yaklaşık 250 km yol yaptım. Bu yolculuk esnasında aracımın stop ikaz ışığı ara ara yanmaya başladı. Hararete baktım normal, başka herhangi bir arıza göstergesi ve anormal durum yok. Ancak devir saati ile ilgili zannettim bi ara ama ilk 4000 devirde yaptı sonra 3000 , 2000 derken herhalde devirle ilgisi yok dedim. Stop ikaz ışıgıda sürekli yanıp kalmıyor 1-2 sn yanıyor sönüyor. Sonra yolculuk esnasında 5 dk sonra tekrar aynı şekilde yanıyor. Aracı stop ettim bekledim 15dk kadar ve yoluma devam ettm 1 saatlik yolum kalmıştı ve bu esnada 1 kere yanıp söndü.  

Peki bu Stop ikaz ışığının yanma sebebi neden olabiir? 

Not: Bu ikaz ışığının baskı balata ile bir ilgisi var mıdır?

(Ortalama hızım 100 km/h)

-------------
Peugeot 306 xr platinium (2001)

Cevaplar:
Mesajı Yazan: pug206
Mesaj Tarihi: 30 Temmuz 2012 Saat 01:10
baskı balatan bitmiş usta geçmiş olsun..
bide el freni teline baktırmanı tavsiye ederim.inşallah en kısa sürede sorununuzu halledersiniz.

Mesaj Tarihi: 30 Temmuz 2012 Saat 11:51
El freni teli  1 ay önce değişti. Peki bu baskı balata çok mu masraflıdır? Ayrıca baskı balata için şey derler yokuşta 1. viteste bırak kaçıyosa bitmiştir kaçmıyosa normal. Denedim iyi tutuyo. 

-------------

Mesajı Yazan: volkan22
Mesaj Tarihi: 30 Temmuz 2012 Saat 23:47
kardesim o stop isigi hatali fan motoru demek  benim aracimdada ara ara yaniyordu .

baski balatayla alakasi yok  bnm aracim otomatik bnm aracimdada war o ikazdan benimdemi baski balatam bitmisdir:) otomatik aracim dusunun

fan motorum dagilmisti degistim duzeldi ayrica o isik fanlarin duzelsiz donerse yanar o isik yaninca fanlarin deli gibi doner bosuna baski balata yonelme derim basima geldigi icin soluyorum.

ve fan musurlerin 3 tane war onlarda yapar bu stop isigi kesinlikle aracinin sogutmasiyla alakalidir   3 tane  musur war  1.ecu 2. fanlar 3. gosterge   kahverengi olan fanlar diye biliyorum  

o isik yaninca fanlarin deli gibi doner   benim fan motoru dagilmisti degisdim duzeldi sen baski balata isini unut kardes %100 eminim ben.

-------------
2000/Peugeot 306 Cabrio /2.0 16v benzin /silver

Mesaj Tarihi: 30 Temmuz 2012 Saat 23:52

http://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=24163" rel="nofollow - http://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=24163

al sana %100 bilgi ingilizcen var ise yanlis bilgilendirmeyelim kimseyi...

-------------

Mesajı Yazan: berk2309
Mesaj Tarihi: 31 Temmuz 2012 Saat 00:03
devır saatı dusup tekrardan kalkıyosa calısır duruma gelıyosa sarj dınamosundakı konjektorun yanlıs olcup yanlıs sarj yapmasıda olabılır gecen ay basıma geldı ıyıkı kıbrıstayken gelmedı hayatta bulamazdım o parcayı :D 

-------------
"307 XT PREMİUM 1.6 16v 2005" Aslanın duruşu yeter!!!

Mesaj Tarihi: 31 Temmuz 2012 Saat 00:45
:) benim yaniyordu  stop isigi fanlar deli gibi donuyordu halleddik fan motoru ufak kazada zedelenmis degistim duzeldi.   benim selenoid leri degistirmem lazim napacam bilmiyorum  arada vuruntu yapiyor spor ve kar isiklarini yakiyor bazen:S otomatik araba

-------------

Mesaj Tarihi: 31 Temmuz 2012 Saat 10:02
Orjinalini yazan: volkan22 volkan22 Yazdı:

kardesim o stop isigi hatali fan motoru demek  benim aracimdada ara ara yaniyordu .

baski balatayla alakasi yok  bnm aracim otomatik bnm aracimdada war o ikazdan benimdemi baski balatam bitmisdir:) otomatik aracim dusunun

fan motorum dagilmisti degistim duzeldi ayrica o isik fanlarin duzelsiz donerse yanar o isik yaninca fanlarin deli gibi doner bosuna baski balata yonelme derim basima geldigi icin soluyorum.

ve fan musurlerin 3 tane war onlarda yapar bu stop isigi kesinlikle aracinin sogutmasiyla alakalidir   3 tane  musur war  1.ecu 2. fanlar 3. gosterge   kahverengi olan fanlar diye biliyorum  

o isik yaninca fanlarin deli gibi doner   benim fan motoru dagilmisti degisdim duzeldi sen baski balata isini unut kardes %100 eminim ben.

Eywallah dostum yardımın için.  O zaman hararet  kırmızıya dayanmadığı sürece fanlarda kalsın müşürlerde. Sanırım pek bir zararı yok gibi görünüyor. Çünkü harareti iyi ayarlıyor fanlar en fazla 95 derece yaptı. Oda yokuşta. 

-------------

Mesajı Yazan: HiLaS
Mesaj Tarihi: 25 Kasım 2012 Saat 23:37
selam
1.arabayı çalıştığında fanlara bakınız hemen çalısıyırsa
2.hareket 70-80 geçmiyorsa

sorun fan beyninde bende aynı sorun oldu

fiyatı 190 tl 
piyasa 70 tl de var

almadan önce bi baktır sol tarafta çamurlugun altında söketleri oksitlenme yapmıştır.

ben kendim söktüm baktım oksitlenmiş temizledim takdım düzeldi.

kolay gelsin

Mesajı Yazan: mehmet_2
Mesaj Tarihi: 13 Ocak 2013 Saat 19:25
bende aynı problem hararet müşirinin soketinden kaynaklanmıştı. çıkarıp üfürdüm taktım daha da olmadı

-------------
MEHMET

Mesajı Yazan: 206206
Mesaj Tarihi: 13 Ocak 2013 Saat 21:36
geçen sene bendede  yanmıştı stop yazılı  lamba  fren balatasındanmış

-------------
pegeout 207 1,4 hdi trndy

Mesajı Yazan: barutcu17
Mesaj Tarihi: 20 Ocak 2013 Saat 22:04
arkadaşlar stop lambası olayı bugun başıma geldı arabayı çalıştırdım yandı 10 sanıye sonra ssöndü ıkı dakıka sonra tekrar yandı şimdi ben nerden supheleneyım fren balatası mı baskı balatamı yoksa fandan mı tamırcıye gıtmeden bunu anlabılırmıyım açıklarsanız sevınırım

-------------
PEUGEOT 307 1.4 HDİ XR        16 VL 070

Mesaj Tarihi: 21 Ocak 2013 Saat 02:13
stop ikazi  yaninca fanlarin hizli donuyorsa fan diyebilirim.  sen fren yaginida kontrol et . eger sonmuyor devamli yaniyor ise bilgisayara baglattir derim.

-------------

Mesajı Yazan: silivriserdar
Mesaj Tarihi: 21 Ocak 2013 Saat 03:23

Aynı araba Bendede var konunun takibini yapıyorum. Sonucu burada bizimle paylaşırsan sevinirim. En azından başımıza gelirse uğraşmayız.

-------------
peugeot 306 xr platinum 2001 model 1.6 benzin & lpg 06 plaka füme renkli

Mesajı Yazan: emin15
Mesaj Tarihi: 21 Ocak 2013 Saat 09:41
Orjinalini yazan: HiLaS HiLaS Yazdı:

selam
1.arabayı çalıştığında fanlara bakınız hemen çalısıyırsa
2.hareket 70-80 geçmiyorsa

sorun fan beyninde bende aynı sorun oldu

fiyatı 190 tl 
piyasa 70 tl de var

almadan önce bi baktır sol tarafta çamurlugun altında söketleri oksitlenme yapmıştır.

ben kendim söktüm baktım oksitlenmiş temizledim takdım düzeldi.

kolay gelsin

Arkadaşın dediği gibi fan beyninin soketleri oksitlenme yapıyır bazen içinede girebiliyor

Mesajı Yazan: salutary
Mesaj Tarihi: 01 Mart 2013 Saat 10:30
Orjinalini yazan: phoenix.1905 phoenix.1905 Yazdı:

Arkadaşlar, Bugün 306 aracımla yaklaşık 250 km yol yaptım. Bu yolculuk esnasında aracımın stop ikaz ışığı ara ara yanmaya başladı. Hararete baktım normal, başka herhangi bir arıza göstergesi ve anormal durum yok. Ancak devir saati ile ilgili zannettim bi ara ama ilk 4000 devirde yaptı sonra 3000 , 2000 derken herhalde devirle ilgisi yok dedim. Stop ikaz ışıgıda sürekli yanıp kalmıyor 1-2 sn yanıyor sönüyor. Sonra yolculuk esnasında 5 dk sonra tekrar aynı şekilde yanıyor. Aracı stop ettim bekledim 15dk kadar ve yoluma devam ettm 1 saatlik yolum kalmıştı ve bu esnada 1 kere yanıp söndü.  

Peki bu Stop ikaz ışığının yanma sebebi neden olabiir? 

Not: Bu ikaz ışığının baskı balata ile bir ilgisi var mıdır?

(Ortalama hızım 100 km/h)

Arkadaşlar merhaba. Aynı problemi 3-4 ay kadar ben de yaşadım. Arabamın bakımlarını yaptırdığım usta sorunu bulamadı. Oto elektrikçi de "bütün kabloları elden geçirmem lazım" dedi. Ben de güvenemedim ve dost tavsiyesiyle iyi bir motor ustası buldum. Sorun devirdaim rulmanının  büyük ölçüde ömrünü tamamlamasından kaynaklanıyormuş. Dişlililerin halini görünce çok şaşırdım. Trigeri, devirdaimi komple değiştirdiler. Stop ikaz lambası bir daha hiç yanmadı. Arabamın sesi, çekişi değişti. Ustayı aradım teşekkür ettim. Artık bakımları da ona yaptıracağım :)

-------------
306 Platinum 2001

Mesajı Yazan: Yusuf çakmak
Mesaj Tarihi: 19 Ocak 2018 Saat 00:41
bana yardımcı olaca biri yokmu benim arabamda 307 1.6 dizel sorun şu farları yaktım zaman iki km den bir arsam lambasin yanıyor araba yavaşlıyor dites değiştiriyorum tekrar gaz yemeye devam ediyor

Mesajı Yazan: sonerkyl
Mesaj Tarihi: 19 Ocak 2018 Saat 09:56
Orjinalini yazan: Yusuf çakmak Yusuf çakmak Yazdı:

bana yardımcı olaca biri yokmu benim arabamda 307 1.6 dizel sorun şu farları yaktım zaman iki km den bir arsam lambasin yanıyor araba yavaşlıyor dites değiştiriyorum tekrar gaz yemeye devam ediyor

öncelikle aramıza hoşgeldiniz. sanırım kısa devre yapıyor araç bence öncelikle bir bilgisayara bağlatıp arıza koduna baktırın derim. Bunun bir çok sebebi olabilir. 

1-motor ecu (beyni) soketleri 
2-siğorta kutusu
3-bsı
4-com2000 far sinyal kolu vs.

-------------
Peugeot 106 1.4 (1997)
Renault Scenic 2.0 16v (2000)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Kötü Araç Yoktur. Bakımsız Araç Vardır.

Mesajı Yazan: m_margun
Mesaj Tarihi: 23 Eylül 2019 Saat 12:33
arkadaşlar bugün gittim sanayiye hareket halindeyken stop ışığı yanıp sönmesi sıkıntısı için fren hidroliğim azaldığı için yapıyormuş. usta ekledi üstüne ışık bir daha yanmadı

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2018 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net