Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Stop etme:(

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ)
Forum Adı: 206
Forum Tanımlaması: Peugeot 206, 1998'den 2011'e kadar üretilen kompakt boyutlu satış rekoru kırmış bir otomobildir
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=24109
Tarih: 28 Nisan 2024 Saat 09:07
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: Stop etme:(
Mesajı Yazan: yigiteroglu
Konu: Stop etme:(
Mesaj Tarihi: 27 Temmuz 2012 Saat 05:03
Arkadaslar merhaba. Su almak icin benzinlikte durdum kontagi kapattim. Sonrasinda araci calistirdim ayagimi gazdan cektigimde stop etti. Ayni sorunu defalarca tekrar etti. Yani sorun su ki arac calisiyor ancak ayagimi gazdan cekince devir saati biranda dusuyor ve arac stop ediyor. Bende sorunun rolanti ayarindan kaynaklandigini dusundum. Rolanti ayari dedigim sey kaputu actigimizda elimizle kucuk parcayi asagi bastigimizda gazin verildigi yer. İsmi gaz telide olabilir yada baska birsey. Herneysr o parcanin altina kucuk miknatis koydum, tel sıkıstirdim ve eve kadar (3km) o sekilde geldim. Deviri 10.000de ayarlayana kadar da yarim saat ugrastim. Yarin isten 16.30da cikacam ve sabah ise bu sekilde gidecegim gibi isten ciktigimda da araci tamire bu sekilde goturecegim. Sorum su ki bu sekilde kullanmamda is cikisina kadar sorun var mi? Bu parcanin adi nedir? Masraf nedir? Baska baktirmam gereken parcalar var midir? Tesekkurler.

-------------
PEUGEOT 206 1999 MODEL 1.4 XR PRENCE OTOMATİK BENZİN/LPG

Cevaplar:
Mesajı Yazan: dukenukem82
Mesaj Tarihi: 27 Temmuz 2012 Saat 07:19
Lpgli ise beyine de baktirman lazim. Onun disinda rolanti ayari tutmuyorsa ayar valfide degisecek demektir. 70 degisime 20-40 iscilige gider.

-------------
pug 206 1.4 75 hp 8v 1999
zavoli sıralı lpg

Mesaj Tarihi: 27 Temmuz 2012 Saat 07:52
Hocam teşekkür ederim değerli görüşünüz için. Bugün iş çıkışı tamirciye götürecem aracı.

-------------

Mesaj Tarihi: 27 Temmuz 2012 Saat 09:03
Arkadaşlar gaz ayarından dolayı olabilir mi? Bir arkadaşımızda aynı sorunu yaşamış ve gaz ayarı yaptırmış, sorun giderilmiş.

-------------

Mesajı Yazan: koliva
Mesaj Tarihi: 27 Temmuz 2012 Saat 09:28
Orjinalini yazan: yigiteroglu yigiteroglu Yazdı:

Arkadaşlar gaz ayarından dolayı olabilir mi? Bir arkadaşımızda aynı sorunu yaşamış ve gaz ayarı yaptırmış, sorun giderilmiş.

Aracinizi benzinde kullanip ayni sorunu yapip yapmadigini kontrol edin. Eger benzinde de yaparsa gaz ayarindan olmaz. Ama benzinde yapmiyor ise o zaman gaz ayarindan suphe edebilirsiniz.

Mesajı Yazan: elsoberano
Mesaj Tarihi: 27 Temmuz 2012 Saat 09:33
kolivanında dediği gibi eğer benzinde de yapıyorsa lpg den olmayabilir geçen hafta bende değiştirdim rolanti ayar valfini benzer sıkıntıları yaşıyordum klimayı açınca fan devreye girince stop ediyordu şimdilik Allaha şükür bir sıkıntısı yok.değiştirmeden önce bilgisayara bağlatırsanız iyi olur

-------------
307 2.0 xsi BİZE HER YER TRABZON

Mesaj Tarihi: 27 Temmuz 2012 Saat 09:56
Merhaba. Fatih pejoyu aradım sorunun yazılımsal olabileceğini, görerek daha rahat anlayabileceklerini bildirdiler. Koliva araç benzinde de aynı şeyi yapıyor muhtemelen rolanti ayar valfinde sıkıntı yaşıyorum.

-------------

Mesaj Tarihi: 27 Temmuz 2012 Saat 10:09
Arkadaşlar araştırmalarım sonucunda dikkatimi çeken bir yazı gördüm. Sitenin linki http://forum.arabatercih.com/motorda-rolanti-duzgun-degil" rel="nofollow - http://forum.arabatercih.com/motorda-rolanti-duzgun-degil  yazılanlar aşağıda ;
Motorun rölantide düzgün çalişmamasinin ve durmasinin sebepleri çok çeşitlidir. Aşağida siralanmiş sebepler, zor çalişmaya ve teklemeye sebep olarak gösterileceği gibi, motorun düzgün çalişmamasina ve durmasina da sebep olabilirler.

1- Motorun rölanti devri çok düşüktür, karbüratörden ayar edilir.

2- Emme manifoldu bağlantilarinda, contasinda hava kaçaklari vardir. Yahut cam sileceği hortumu borusundan çikmiştir. Emme manifoldu contasinda hava kaçaği muayenesi yapmak için; motor rölanti de çalişirken bir yağdanlikla conta etrafina yağ sikilir. Motorun çalişmasi düzeliyorsa, manifoldda hava kaçaği var demektir. Civatalari sikilir, olmazsa contalar değiştirilir.
Altını çizdiğim yer benim için çok önemli sol cam sileceği suyu fışkırtma yapmıyordu. İki gün o şekilde dolaştım. Dün kaputu açıp yerine taktım. Sorunum bu olabilir mi? Şahsen bana çok ilginç geldi bu durum.

-------------

Mesaj Tarihi: 27 Temmuz 2012 Saat 11:46
Öyle bir ters zamanda denk geldi aracıalıp götüremiyorum tamirciye vakit olmadığından dolayı. Şuan çıldırmamak için kendimi  zor tutuyorum.

-------------

Mesaj Tarihi: 27 Temmuz 2012 Saat 13:41
hocam canını sıkma aynı durum 1 hafta önce banada oldu klimayı açıyorum stop ediyor trafikte fan devreye giriyor araç stop ediyor ayağım gazda biniyordum  1 hafta yattı fırsatını bulunca götürdüm bu arada birkaç usta dolaştım bobin gaz kelebeği katalizör bilumum contalar buji buji kabloları birçok seçenek sundular .forumdaki konulardan birinde öz simge pejoyu önermişler bende birde oraya gittim gaz kelebeğini temizlediler rolanti ayar valfini değiştirdiler makinaya bağlayıp kalibrasyon(sanırım böyle deniyor)yaptılar 300 km yaptım herhangi bir sıkıntı yok.rolanti ayar valfi 75 tl

-------------

Mesaj Tarihi: 27 Temmuz 2012 Saat 23:56
Arkadaslar iskitlerde biryere gittim is yerim yakin oldugu icin adam gaz kelebegi al gelde halledelim dedi sanki bakkaldan sakiz alacam gaz kelebegi 800 lira mubarek gunde Allah a havale ediyorum. Bir agabeyime gosterdim arabasinda rolanti motoru varmis takti sorun duzeldi cok sukur. Usta denen adamda 800 malzeme iscilik kac alacak malum...

-------------

Mesaj Tarihi: 28 Temmuz 2012 Saat 21:15
Arkadaslar bugun arac duz yolda durduk yere atop etti acaba rolanti motoru yeni tkildigi icin mi yoksa sorunlar devam mi ediyor

-------------

Mesajı Yazan: pug206
Mesaj Tarihi: 28 Temmuz 2012 Saat 22:39
benim arkadaşımında başına geldi size yeminle arabanın degiştirmedik parçası kalmadı beynine kadar degiştirdi yine olmadı.moralinizi bozmak istemem ama sizin yaşadıgınız probelemde bu..
en son 2 milyar harcadı yine olmadı sonunda zararına sattı arabasını...

Mesajı Yazan: estair
Mesaj Tarihi: 28 Temmuz 2012 Saat 22:54
öncelikle geçmiş olsun kardes aracın en basta gaz ayar vidasuyla oynamısın  ve daha sonra baska arkadasından rolanti motoru alıp takmişin taktın rolantı motoru 0 mıydı ve aracın vitesteykenmı duz yolda stop etti
öncelikle aracı pc baglaman lazım ve oynadın gaz ayarını usta pc bakarak ayarlaması lazım rolnti motoru aracına uyumlumu

-------------
106 xr 1994

Mesaj Tarihi: 29 Temmuz 2012 Saat 00:00
Hocam gaz ayar vidasiyla oynamadim rolanti motoru sifir ve aracla uyumlu sorunum su isiklarda duruken aracin devri birden dusuyor stop ediyor d modunda ve r modund arac rolantiden dusuyo stop ediyo sık sık yapiyo gaz verince calismaya devam ediyo gaz telinin oraya elimizle on kaputtan gaza bastigimiz yerin arasina vida gibi bi parcanin altina ufak destek koyuyorum arac yuksek devirdede olsa 10.000 ustu calisiyo stop etme sorunu ortadan kalkiyo acaba o vida mi sikilacak anlamadim lutfen yarfim edin

-------------

Mesaj Tarihi: 29 Temmuz 2012 Saat 01:38
bu problem tamamen havay la ilgili buyuk ihtimal o koydunuz destegi yerinden alın ve akunun artı kutup başını 5 .10 dk sökün ve bekleyin buyuk ihtimal düzelecektir bende aynı problemi yasıyodum yan sanayi rolanti motoru aldım kutup basını söktüm ve parçayı taktım sukur allaha duzeldi benimki artı kutup basını cıkar bötlelikle hatalari silmiş olursun ve düzelir buyuk ihtimal

-------------
106 xr 1994

Mesaj Tarihi: 29 Temmuz 2012 Saat 16:03
Malesef sorun giderilmedi:( aracı boşa aldığımda yada r konumuna getirdiğimde ya da d konumunda, kırmızı ışıklarda durunca ara ara stop ediyor. Lütfen bana yardımcı olun. Ankara' da tanıdığınız tavsiye edebileceğiniz bir usta var ise oda işimi görür.

-------------

Mesaj Tarihi: 29 Temmuz 2012 Saat 16:17

Arkadaşlar aracın yağ filtresi, yağı (opel servislerinde kullanılan yağ olduğu söylendi), hava filtersi değiştikten sonra bu sorunlar başladı. Lütfen bana yardımcı olun:) Haftaya C.tesi Alanya'ya gideceğim bütün telaşım bundandır.

-------------

Mesaj Tarihi: 29 Temmuz 2012 Saat 16:19
acaba yakıt mı pislendi ama benzinde de gazda da aynı şeyi yapıyor.

-------------

Mesajı Yazan: koliva
Mesaj Tarihi: 29 Temmuz 2012 Saat 16:45
Aracini bilgisayara baglat bakalim hata kodu dusulmus mu.

Mesaj Tarihi: 29 Temmuz 2012 Saat 17:27
Orjinalini yazan: yigiteroglu yigiteroglu Yazdı:

Arkadaşlar aracın yağ filtresi, yağı (opel servislerinde kullanılan yağ olduğu söylendi), hava filtersi değiştikten sonra bu sorunlar başladı. Lütfen bana yardımcı olun:) Haftaya C.tesi Alanya'ya gideceğim bütün telaşım bundandır.

kolivanın dediği bilgisayara bağlatıp hata kodlarını görmeden bişey yaptırma bence.ustalar deneme yanılmayla arıza bulmaya çalışıyor.opel servislerinde kullanılan dedikleri gri kutuda üstünde gm motor yazan yağlardan mı?eğer ondansa onun mercedes benz yazan türevleride var ve ben o yağların kalitesinden şüpheliyim.bir arada kurumun servisleri için almışlardı toptan ucuz fiyatlara alıyorlar.bildiğin yağ markalarından şaşma ankarada birde öz simgeye göstermenizi tavsiye ederim benzer problemi daha önce bende yaşadım orda hallettiler .

-------------

Mesaj Tarihi: 29 Temmuz 2012 Saat 17:29
Fatih pejoya gittiğimde aracı pc ye bağladığımızda çok hata alırız tesisatla oynanmış ve lpg var dedi. Az çok anlayan bir arkadaşım araç vitese geçtiğinde boğuluyo boğaz kelebeğini temizlet dedi. Tamirciyi aradım tarif ettim rolanti motorunu değiştirdiğimizi söyledim rolanti ayarı yapılması gerekli dedi. Ya da hava sensöründe problem vardır getir bakalım salı günü dedi. Yarın başka bir ustaya salı günüde o ustaya gideceğim. Bakalım sonuç ne olacak. İnşallah boğaz kelebeği arızalı değildir. Çok masraflı olduğu bir gerçek. :(

-------------

Mesaj Tarihi: 29 Temmuz 2012 Saat 17:31
Evet yağ dediğiniz marka. Bilgisayara bağlatmak sanırım şu durumda yapılabilecek en mantıklı şey. Sonuçları sizlerle aşama aşama paylaşacağım. 1.aşama rolanti motorunu kendimiz değiştirk. Ertesi gün aynı sorunlar devam etti. Umarım 2.aşamada sonuçlanır.

-------------

Mesaj Tarihi: 30 Temmuz 2012 Saat 19:54
Arkadaşlar hepinize tekrar merhabalar. Aracı bugün pejo özel servisine götürdüm ve pc ye bağlandı. Araçta hatayı tam hatırlamıyorum ancak gaz kelebeğinin sol tarafında yer alan bir sensör var map sensörü mü ne:) onun değişmesi gerektiği söylendi ve değişti ancak sorun çözülmedi. Usta ısrarla sorun rolanti motorunda ancak rolanti motorunu yeni değiştirmişsiniz dedi. Rolanti motorunu kontrol ettiğinde aracımla uyumlu olan rolanti motorunun takılmadığını ve değişmesi gerektiğini, rolanti motorunun yayının dağıldığını, bu dağılmadan dolayı rolantide sorun olduğunu bildirdi. Rolanti motorunun araca göre kodu oluyormuş. Biz ezbere aldık taktık:) Boğaz kelebeği detaylı bir şekilde temizlendi. Şuan için problem yok gibi gözüksede yarını ve sonraki günleri bekleyeceğim. Çünkü biz her ne kadar yanlış rolanti motorunu yanlış taksakta ilk etapta düzelmişti ertesi gün arıza tekrarlanmıştı. Durumu sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

-------------

Mesaj Tarihi: 30 Temmuz 2012 Saat 21:00
hadi geçmiş olsun dostum

-------------
106 xr 1994

Mesaj Tarihi: 31 Temmuz 2012 Saat 00:21
Hocam cok tesekkur ederim desteginiz icin suan icin hala bir problem gozukmemekte eskiye nazaran cekis daha bi iyi arac daha bi seri

-------------

Mesaj Tarihi: 01 Ağustos 2012 Saat 09:06
Merhaba arkadaşlar. Şuan için araçta herhangi bir problem bulunmamaktadır.

-------------

Mesaj Tarihi: 01 Ağustos 2012 Saat 09:41
geçmiş olsun

-------------

Mesaj Tarihi: 03 Ağustos 2012 Saat 20:58
Ariza dogru kodlu rolanti motoru ile giderilmistir. Emegi gecen herkeze sonsuz tesekkurler.

-------------

Mesajı Yazan: maykil20
Mesaj Tarihi: 17 Ağustos 2014 Saat 19:24
Arkadaşlar merhabalar öncelkle 
99 model 306 sahibiyim 
arabamda gazla ilgili hiç bi şikayet yok ama benzinde iken hareret 92 derece oldumu araba stop ediyor bidaha benzinde çalışmıyor . 10 dk beklerse soguduktan sonra çalısıyor yine 92 -95 dereece oldumu stop ediyor .lpg de denersem çalışıyor hiç bir sıkıntısı yok ama benzinde 92 derece oldumu stop ediyor 90derece 1 fan kadeesi devreye giriyor 92-95 derece oldumu stop ediyor. 3gündür elektrikçi onu sok bunu sök değiştr. yalama oldu yaaa 
varmı böle sorunu olan yardım edecek arkadaş.

0Paylaş  http://twitter.com/home?status=::%20Peugeot%20306%20toplulu%C4%9Fu,%20payla%C5%9F%C4%B1m%20ortam%C4%B1%20::%20http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=96070166" rel="nofollow">   http://www.facebook.com/share.php?u=http%3A%2F%2Fforum.donanimhaber.com/fb.asp?m=96070166" rel="nofollow">

Mesajı Yazan: gastauskas87
Mesaj Tarihi: 14 Ekim 2016 Saat 09:53
arkadaşlar merhaba .. 

2 GÜN ÖNCE   2000 model peugeot 206 benzın lpg lı arac aldım araç temiz çok şukur bakımları da yenı ( fren debrıyaj trıger yağ vs ) 

fakat dün ayak mı alışamadı bılmıyorum ama gazdan ayagımı cektıgım gıbı stop edıyordu . bir kez de muzık kkontrolu ıcın aracı calısdırdım ama kalkıs yapmadım hemen ve gaza da hıc basmadım sadece debrıyaj ve anıden durdu . 

bır dıger sekılde gerıye vıtesı alırken yarım debrıyaj yapıom gaza basmadım stop ettı gaza basınca sorun yok .. 

tuplu de ılerken cok az vardı gaz teklıyordu ve bır kac kez  https://forum.donanimhaber.com/m_87563718/tm.htm#" rel="nofollow - #" rel="nofollow - kıs yaptım stop ettı zorlandım . 

acaba ayak alışmadıgından mı yoksa bu anlattıklarımdan yola çıkarak bır yol gosterebılırmısınız . 

DÜN AKŞAM  bir test yapım dedim  gaza yüklensem de devir   2000 - 3000  arasına gelmıyordu  2 vites de hemde . 

önerileriniz nedir ? 

Mesajı Yazan: sonerkyl
Mesaj Tarihi: 14 Ekim 2016 Saat 10:19
öncelikle hoşgeldin bu stop sorununu motor soğukken mi yapıyor. ilk çalıştırmada

-------------
Peugeot 106 1.4 (1997)
Renault Scenic 2.0 16v (2000)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Kötü Araç Yoktur. Bakımsız Araç Vardır.

Mesaj Tarihi: 14 Ekim 2016 Saat 11:29
fark etmıyor  ilk kalkış da yapıyor.   yolda seri gidiyor araç ama devrıne bakdıgım da gaza yuklenıyorum  ibra  2 ile 3 arasına gelmesını beklıyom  cok zor gelıyor . 

Mesajı Yazan: CVT
Mesaj Tarihi: 14 Ekim 2016 Saat 13:58
benim 106 da aynı sorun vardı rolanti motoru değişti gaz ayarı yapıldı filtreler değişti stop etmesi düzelmedi.

-------------
PEUGEOT 206 2004 MODEL 1.4 X-LİNE 106 2000 QIİCK

Mesaj Tarihi: 14 Ekim 2016 Saat 14:18
masraf olarak ne gıttı 

Mesaj Tarihi: 14 Ekim 2016 Saat 14:38
rolanti motoru 150 tl m.marelli marka. atiker sıralı sistem gaz ayarı ve filtre değişimi 50 tl 

-------------

Mesaj Tarihi: 14 Ekim 2016 Saat 14:39
pek bişey gıtmemıs  . bunu bugun ustaaya da sölim  benım tahmınım rölantı motoru  ve dedıgınız gıbı gaz ayarı dır . 

Mesaj Tarihi: 14 Ekim 2016 Saat 15:49
bişey gitmedi ama stop etmeside düzelmedi :)

-------------

Mesaj Tarihi: 14 Ekim 2016 Saat 17:07
:)

Mesaj Tarihi: 14 Ekim 2016 Saat 17:46
3 ayak kullanmaya devam rolanti görevini ayağım artık tam görüyor:)

-------------

Mesaj Tarihi: 17 Ekim 2016 Saat 14:28
önerin nedir :d 

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2018 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net