Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

306 Radyatör su eksiltme sorunu

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ)
Forum Adı: 306
Forum Tanımlaması: 306, 1993'ten 2002'ye 309'u değiştiren küçük bir aile otomobilidir, ancak 2001'de 307 ile değiştirilmiştir.
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=22174
Tarih: 19 Nisan 2024 Saat 09:34
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: 306 Radyatör su eksiltme sorunu
Mesajı Yazan: yiğit4516
Konu: 306 Radyatör su eksiltme sorunu
Mesaj Tarihi: 23 Mart 2012 Saat 16:09
S.a aracı 2 ay önce aldım. Forumlarda sıkça geçen hararet sorunu bendede oldu.. Hararet çubuğu kırmızıya hiç gelmedi ama 90'ı çok az geçip tekrar indi. Bu olay 2 ay içinde 2-3 kere oldu. Bir gün radyatör kapağını açtım ve baktım hiç su kalmamış, ve hemen su ekledim. Aracı çalıştırdım ve motor çalıştıkça su azalmaya başlıyordu. bir kaç sefer ekleme yaptım en son  bıraktım öyle.. Her dışarı çıkıp eve geldiğimde kaputu açar ve radyatöre baktığımda suyun eksildiğini görüyorum.. Bugün yine aynı olay oldu.. Daha hiçbir ustaya göstermedim, Aracı aldığımda sanıyorum böyle bir sorun yoktu. Ama 2 ay içinde dikkatli kullanmama rağmen böyle bir şey nasıl olur anlamıyorum.. Forumlarda araştırdığım kadarıyla hortumlarda kaçak vs yoksa üst kapak contası yanmıştır deniyor. Ama araç su eksiltmesine rağmen gözle görünür başka hiçbir sorun, belirti vermiyor. Bi size sorayım dedim. sorun ne olabilir ve ne yapmam gerekiyor? Masrafı varsa bana ne kadara patlar yardımlarınızı bekliyorum.. Teşekkürler...

Cevaplar:
Mesajı Yazan: istanbullu_3886
Mesaj Tarihi: 23 Mart 2012 Saat 21:10
Orjinalini yazan: yiğit4516 yiğit4516 Yazdı:

S.a aracı 2 ay önce aldım. Forumlarda sıkça geçen hararet sorunu bendede oldu.. Hararet çubuğu kırmızıya hiç gelmedi ama 90'ı çok az geçip tekrar indi. Bu olay 2 ay içinde 2-3 kere oldu. Bir gün radyatör kapağını açtım ve baktım hiç su kalmamış, ve hemen su ekledim. Aracı çalıştırdım ve motor çalıştıkça su azalmaya başlıyordu. bir kaç sefer ekleme yaptım en son  bıraktım öyle.. Her dışarı çıkıp eve geldiğimde kaputu açar ve radyatöre baktığımda suyun eksildiğini görüyorum.. Bugün yine aynı olay oldu.. Daha hiçbir ustaya göstermedim, Aracı aldığımda sanıyorum böyle bir sorun yoktu. Ama 2 ay içinde dikkatli kullanmama rağmen böyle bir şey nasıl olur anlamıyorum.. Forumlarda araştırdığım kadarıyla hortumlarda kaçak vs yoksa üst kapak contası yanmıştır deniyor. Ama araç su eksiltmesine rağmen gözle görünür başka hiçbir sorun, belirti vermiyor. Bi size sorayım dedim. sorun ne olabilir ve ne yapmam gerekiyor? Masrafı varsa bana ne kadara patlar yardımlarınızı bekliyorum.. Teşekkürler...
kabak contası yanık araçta ya radyotordeki suyu kaynatır ( kapagı açınca ) yada eksojdan su atar kardekim eger böyle bi sorunu yoksa kapak contasından süpelenme hortumların kontrolunu yap eger bişe yoksa radyatör kapagından yapıyordur büyük ihtimallen bence

-------------
nissan qashqai 2013 model 1.5 dci

Mesaj Tarihi: 23 Mart 2012 Saat 21:36
Hocam radyatör kapağını açınca suyun kaynadığını hiç görmedim.. Sizden ilk kez duyuyorum bunu.. Egzozdan su atıyor ama çoğu forumlarda bunun motorun sağlıklı çalıştığını gösterdiğinden dolayı attığı yazıyor hep..Özellikle motor soğukken içerde yoğunlaşan buharın su olarak atılması çok normal deniyor. Motor ısındıktan sonra veya uzun yolda hiç kontrol etme şansım olmadı..Bugün araç soğukken 3-4 dk rolantide çalıştırdım elimle egzozu kapatım elime hiç su damlası atmadı.. Bu arada radyatör içindeki suyu elimle kontrol ettiğimde hiç yağlandığını ve suyun renginin değiştiğini görmedim.. Radyatör kapağından yapar mı yaparsa neden yapar bilemiyorum. Olabilir belkide kapaktandır.. Valla pejocular bilir diye sorum buraya yoksa direkt ustaya giderdim ki bu gidişle çözemezsek gidicem.

Mesaj Tarihi: 23 Mart 2012 Saat 21:52
Orjinalini yazan: yiğit4516 yiğit4516 Yazdı:

Hocam radyatör kapağını açınca suyun kaynadığını hiç görmedim.. Sizden ilk kez duyuyorum bunu.. Egzozdan su atıyor ama çoğu forumlarda bunun motorun sağlıklı çalıştığını gösterdiğinden dolayı attığı yazıyor hep..Özellikle motor soğukken içerde yoğunlaşan buharın su olarak atılması çok normal deniyor. Motor ısındıktan sonra veya uzun yolda hiç kontrol etme şansım olmadı..Bugün araç soğukken 3-4 dk rolantide çalıştırdım elimle egzozu kapatım elime hiç su damlası atmadı.. Bu arada radyatör içindeki suyu elimle kontrol ettiğimde hiç yağlandığını ve suyun renginin değiştiğini görmedim.. Radyatör kapağından yapar mı yaparsa neden yapar bilemiyorum. Olabilir belkide kapaktandır.. Valla pejocular bilir diye sorum buraya yoksa direkt ustaya giderdim ki bu gidişle çözemezsek gidicem.
silindir kapak contası emme eksos kısmını atırır o kısımlardan eksos kısmı yanmışsa eksosdan su atar emme kısmını yakmıssa silindir oradan hava basar dolasıyla radyotordeki su kaynar ve kapagı açınca fokurdayarak tasar ayrıca suya yag karıştırmaz kapak contası yanık araç eger suya yag karışıyosa problem yag sogutucusundadır kapak contası yuzunden yaga su karıştırır o zamanda yag çubugunu çektiginde belli olur yogunlaşma ayrısey

-------------

Mesaj Tarihi: 23 Mart 2012 Saat 21:54
yanlışım varsa arkadaşlar düzeltsinler

-------------

Mesaj Tarihi: 23 Mart 2012 Saat 22:08
Valla umarım conta'dan değildir. Araştırdım 600-700 tl deniyor.. Bu benim için ciddi paralar...vakit, para bulabilirsek bilen bi ustaya göstericez artık napalım...

Mesaj Tarihi: 26 Mart 2012 Saat 18:14
sorun kalorifer bağlantı borusundanmış. Boru patlamış..

Mesaj Tarihi: 26 Mart 2012 Saat 20:28
geçmiş olsun kapak contaı olmadıgını söylemiştim sorunun böyle çozüldügüne sevindim

-------------

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2018 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net