Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

arka cam silecek suyu çıkmıyor

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ)
Forum Adı: 307
Forum Tanımlaması: Peugeot 307, 2001-2008 yılları arası üretilen küçük bir aile otomobilidir. 2002'de Yılın Avrupalı ​​Otomobili ödülü almıştır
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=21613
Tarih: 25 Nisan 2024 Saat 04:40
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: arka cam silecek suyu çıkmıyor
Mesajı Yazan: arslanbey01
Konu: arka cam silecek suyu çıkmıyor
Mesaj Tarihi: 19 Şubat 2012 Saat 14:06
arkadaşlar 2006 peugeot 307 1.4 benzinli yeni kasa aracımda arka camı temizlemek için suyu sıkması gerekirken su çıkmıyor ama onun yerine ön cama sıkıyor suyu acaba nedendir.  silecekler çalışoyor bi sorun yok sileceklerde ama arka cama su sıkma işlemi gerçekleşmiyor tıkanıklıkmı var acaba nasıl açılır cevaplarsanız sevinirim teşekkürler

-------------
ARSLANBEY01

Cevaplar:
Mesajı Yazan: aspirinxlarge
Mesaj Tarihi: 19 Şubat 2012 Saat 14:13
Cam silecek suyunu komple bitir.  Sıcak su ve bi miktar antifiriz koy.  Yada hazır antifirizli cam suları var.  Ama su sıcak olsun.  Sonra bas bakalım , tıkanıklığı açacakmı ? 

-------------
Sevene Can Feda Sevmeyene Elveda ! 206 XS 110hp Full Tesco

Mesaj Tarihi: 19 Şubat 2012 Saat 14:37
ben erzurumda yaşıyorum ve cam suyum zaten antifirizli ama dediğiniz gibi sıcak suyu basmayı denesemmi acaba 

-------------
ARSLANBEY01

Mesajı Yazan: feline
Mesaj Tarihi: 19 Şubat 2012 Saat 19:00
dostum donmuştur o eğer zorlarsan yada zorlamışsan motoru yakmışsındır benimde başıma gelmişti -30 da

-------------
206 1.4 hdi feline 2006 model

EDİRNEDEN KARSA,JAPONYADAN RUSYAYA BİZE HER YER TRABZON

Mesajı Yazan: djchaos
Mesaj Tarihi: 19 Şubat 2012 Saat 19:28
su antifirizli ise donma yapmaz diye biliyorum gerçi -30 antifirizi bile dondurur :))

Mesajı Yazan: Guests
Mesaj Tarihi: 19 Şubat 2012 Saat 19:37
dikkatimi çekti belki yanlış anladım bilmiyorum ama merak ettim ön ve arka camlara aynı anda mı su püskürtüyor araçta.. derdinizi arka yerine ön cama sıkıyor diyerek belirtmişsiniz.. 

Mesaj Tarihi: 19 Şubat 2012 Saat 23:00
aracımda normalde arka sileceği çalıştırdığımda su fıkiye etmesi gerekirken etmiyor ama bekleyince ön cama fıskiye ediyor sanırım arka fıskiyeden çıkamayınca su ön camdan fıskiye ediyor sıkışınca. yani demek istediğim arka cama su gönderemiyorum. birde sileceklere su pompalayan su motoru bir tanemi olur yani hem ön cama hemde arka cama tek motorlamı fıskiye yapılır. bendeki arıza tam olarak şu normalde arka cama fıskiye etmesi için silecek düğmesini en sona çevirdiğimde arka silecek çalışıyor ancak fıskiye işlemini gerçekleştrimiyo. biraz beklendiğinde su ön cama fiskiye etmeye başlıyor. sanırım bir yerde tıkanıklık var arka fıskiyeden çıkmayınca ön cama fıskiye ediyor. bu tıkanıklık nasıl açılır veya çözüm nedir cevaplarsanız sevinirim. teşekkürler

-------------
ARSLANBEY01

Mesajı Yazan: Cmoss06
Mesaj Tarihi: 20 Şubat 2012 Saat 08:57
donmuştur su gıtmedıgınden arkaya dolayısıyla on camlara fırlıyo sıkışmadan dolayı.

-------------
206 XT HDI Siyah
COM2000 Yol Pc
('.')Göze Batan Çivi Çekici Yer

Mesaj Tarihi: 20 Şubat 2012 Saat 10:11
arka ve ön camın suyu aynı depoya bağlı ise, arka camın hortumunu söküp üfleyerek tıkalı olup olmadığını öğrenebilirsiniz.. 

Mesajı Yazan: altantezcan
Mesaj Tarihi: 20 Şubat 2012 Saat 16:22
Donma değil arkadaşlar çünkü aynı olay bende de mevcut hatta konularımda da var ben bu olayı yaşadığımda haziran ayıydı hiç birşey yokken durduk yere benimde aynı arkadaş gibi oldu arka cama su bastığımda ön camdan su fışkırıyor bence donma değil tıkanmış borular ya da su deposunun çıkışı çünkü benim suyun son çıkışı açık

-------------
Peugeut 307 1.6 XT Premium 2003

! Kara Kedi !

Mesajı Yazan: altantezcan
Mesaj Tarihi: 20 Şubat 2012 Saat 16:24
Orjinalini yazan: cigdemilker cigdemilker Yazdı:

arka ve ön camın suyu aynı depoya bağlı ise, arka camın hortumunu söküp üfleyerek tıkalı olup olmadığını öğrenebilirsiniz.. 

denedim bir kaç kere ama beceremedim aslında dedğiniz gibi boruyu üflesek belli olur ama sökemedim

-------------
Peugeut 307 1.6 XT Premium 2003

! Kara Kedi !

Mesajı Yazan: artes34
Mesaj Tarihi: 20 Şubat 2012 Saat 20:01
Su fiskiyesinin delik kısmını iğneyle açmayı deneyin büyük ihtimal tıkanmıştır fiskiye

-------------
Peugeot 308 1.6 VTI Envy 2011 Model Benzin Beyaz
Peugeot 206 X-design 2005 Model Gri 1.4 Benzin
Peugeot 206 XT 2003 Model Gümüş Gri 1.6 Benzin (İlk Göz Ağrım)

Mesaj Tarihi: 20 Şubat 2012 Saat 21:56
Orjinalini yazan: altantezcan altantezcan Yazdı:

Orjinalini yazan: cigdemilker cigdemilker Yazdı:

denedim bir kaç kere ama beceremedim aslında dedğiniz gibi boruyu üflesek belli olur ama sökemedim
 tam olarak nasıl bir depo ve hortum bilmiyorum hiç kurcalamadım bahsi geçen aracı.. bir deneyin en azından emin olursunuz hortum mu tıkalı yoksa motorda mı sorun var.. kırmamaya özen gösterin yine de parçalar malum ...

Mesajı Yazan: ersan
Mesaj Tarihi: 29 Şubat 2012 Saat 20:52
bende camlara hic su puskurtmuyordu donma olmustur sandim -40 lik antifriz koydum yine olmadi ve gecen hafta pompayi actim. pompayi acmak icin sag on lastigi cikartmak gerekli ve koruma plastigini komple cikartinca cam suyu haznesi ve pompaya ulasabiliyorsun on ve arka camlar icin pompaya iki hortum baglaniyor one veya arkaya su puskurtmesi icin pompanin ucunda bir piston var ve o piston tikanmistir ben onu actim temizledim ve geri taktigimda calisti. yalniz acarken dikkat edin kirilabilir acmak icin biraz zorlamak lazim ama ise yariyor keske resim cekseydim resimleri eklerdim :(

-------------
2005 307 1,4 HDI 70 HP, XR

Mesajı Yazan: Bursat
Mesaj Tarihi: 13 Mart 2013 Saat 16:47
Konuyu hortlartmak istemem ama aynı sorunu bende yaşıyorum. Burada net bir sonuç çıkmamış gibi sigortalarla alakalı bir durum olabilir mi? 

-------------
308 Active | 1.6. HDI | 2015 "Pazartesi"
207 Trendy | 1.4. HDI | 2007 "Perşempe Rahmetli"
307 XR BVA | 1.4 HDI| 2004 "Cuma Rahmetli"

Mesajı Yazan: Serkan
Mesaj Tarihi: 13 Mart 2013 Saat 17:07
Hocam aynı sorun bende de vardı arabayı ilk aldığımda sorun şu, su fiskiye motoru çift çıkışlı ortada çekvalf gibi bişey var siz ne tarafa su verirseniz diğer tarafı kapatıyor, bu çekvalf benzeri şey bozulunca suyu hep aynı yöne gönderiyor, fiskiye motorunu değiştirin sorun çözülür, 4 yıl önce yan sanayisi 15 orjinali 54 TL idi ben yan sanayisini aldım hâlen sıkıntı yok.

Mesaj Tarihi: 13 Mart 2013 Saat 17:20
Çok teşekkürler @Serco05 nokta atışı tedavi daha yararlı oluyor :) Halledeceğim hemen

-------------

Mesajı Yazan: ahmet_bjk
Mesaj Tarihi: 13 Mart 2013 Saat 20:11
Bu durum soğuk havada benim de başıma geldi. Aracı güneşte bırakarak su depossundaki suyu çözdürdüm ama su yine çıkmıyordu. Suyun çıkış deliklerini iğne ile açınca sorun giderilmiş oldu.

Önce iğne ile açmayı deneyin olmazsa fıskiye motoruna bakın. Ufak bi sorun için birsürü masraf çıkmasın.

Mesajı Yazan: Serkan
Mesaj Tarihi: 13 Mart 2013 Saat 20:16
Hocam burdaki sorun arkaya su verince suyun ön cama gitmesi.

Mesaj Tarihi: 13 Mart 2013 Saat 21:24
yok hocam su donması ile alakalı olduğunu sanmıyorum çünkü öyle soğuk bir hava kalmadı. Arka sol fren lambası ve geri vitesi uyaran beyaz lambada yanmıyor sigorta diye şüpheleniyorum bir yandan ama yarın müsait bir zamanda bakacağım. Sonucu buraya yazarım.

-------------

Mesajı Yazan: 206x-line
Mesaj Tarihi: 13 Mart 2013 Saat 23:15
Arka cam silecegini calistirdigimda direksiyon altındaki sigorta bölümünden çıt çıt ses geliyor nedendir

Mesajı Yazan: ADANALI_01
Mesaj Tarihi: 05 Nisan 2013 Saat 18:39
benim aracım 2001 model roland garross bende motor sesi duyuyorum fakat su çıkmıyor bu arkadaki fiskiyeyi bulamadım nerede acaba....

-------------
KURT;TÜĞ'ÜNÜ DEGİŞTİRİR AMA ASLA HUYUNU DEĞİŞTİRMEZ...

Mesaj Tarihi: 05 Nisan 2013 Saat 18:46
Bende bulamadım sanırım benim modelde arkaya su göndermiyor çözemedim fıskiye yok ortalarda

-------------

Mesajı Yazan: NightKiss
Mesaj Tarihi: 05 Nisan 2013 Saat 21:50
Toplu iyne ile ucunu temizlemeyi dene.

-------------
Bilmeden gelip bastığın Bu toprak,bir devrin battığı yerdir. Eğil de kulak, ver bu sessiz yığın Bir vatan kalbinin attığı yerdir.

Mesaj Tarihi: 05 Nisan 2013 Saat 21:58

Arka camdaki fren lambası var ya ordaki ufak delikten fışkırıyor. Su boruları zamanla sertleşiyor ve yerinden çıkabiliyor. Fren lambasını söküp su borularını kontrol edin. Ben değiştirdim geçen gün. Eskileri taş gibi olmuşlar. Sorununuz bundan olabilir.

Ama çıt çıt sesi için birşey diyemeyeceğim. 

Mesajı Yazan: plawert
Mesaj Tarihi: 05 Nisan 2013 Saat 23:43
Arka cam silecegi calistirdiginizda direksiyon altindaki sigorta kutusunun ordan gelen ses arka silecek rolesinin sesidir normal bir ses yani

-------------
206 x-desing 1.4 benzinli

Mesajı Yazan: emre_akdag
Mesaj Tarihi: 06 Nisan 2013 Saat 12:41
Orjinalini yazan: artes34 artes34 Yazdı:

Su fiskiyesinin delik kısmını iğneyle açmayı deneyin büyük ihtimal tıkanmıştır fiskiye
+1 iğne kesin çözüm :)

-------------
ALP OTO YEDEK PARÇA
YENİŞEHİR / BURSA

Mesajı Yazan: gergerli
Mesaj Tarihi: 10 Nisan 2016 Saat 01:07
Ayni sorun bende var ne yaptiysam cozemedim. On silecek puskurtmuyor,arkaya puskurtmeye calistigimdada one puskurtuyor,igne denedim olmadi baktim olmuyor arka cam susuz susuz calisiyor bende soketini cikardim en azindan cami cizmesin simdilik arka silecek puskurtmesini one veriyor oyle idare ediyorum.

Mesajı Yazan: peugeot murat
Mesaj Tarihi: 11 Nisan 2016 Saat 01:51
Bagaj kapağında 3 stop lambasındabagaji açın 2 tane 10luk somun tutuyor

Mesajı Yazan: gergerli
Mesaj Tarihi: 11 Nisan 2016 Saat 06:23
Sonra ne yapacağız, o iki somunu açtıktan sonra yani ?

Mesajı Yazan: peugeot murat
Mesaj Tarihi: 11 Nisan 2016 Saat 08:09
İki somun Sök 3. Stop lambasıni çıkar fiskiye hortumunu çıkar su atdirmayi dene atıyor fiskiye memesi tikalidir krecleniyor bu sizin yapabileceğiniz basit bir iş

Mesajı Yazan: mkalay
Mesaj Tarihi: 12 Mart 2018 Saat 13:18
Arkadaşlar merhaba 2011 206 plus aracımda ön camlar için fıskiyeyi çalıştırdığımda arka fıskiyeden de su geliyor sorun ne olabilir

Arka cam için fıskiye çalışınca da ön camlara bir miktar su atıyor 1 ay kadar oldu eskiden yoktu böyle birşey

Mesajı Yazan: maximusti
Mesaj Tarihi: 12 Mart 2018 Saat 13:29
Orjinalini yazan: mkalay mkalay Yazdı:

Arkadaşlar merhaba 2011 206 plus aracımda ön camlar için fıskiyeyi çalıştırdığımda arka fıskiyeden de su geliyor sorun ne olabilir

Arka cam için fıskiye çalışınca da ön camlara bir miktar su atıyor 1 ay kadar oldu eskiden yoktu böyle birşey

com2000 kolu arızası olabilir. 
yakın zamanda oraya herhagi bir işlem yapılmışmıydı, veya sileceklerde karıştırma oluyormu (örneğin arkayı çalıştırınca ön, önü çalıştırınca arka gibi) 

-------------
Fazla Yakan Araba Yoktur... LPG Pahalıdır, Mazot Pahalıdır, Benzin Çok Daha Pahalıdır...

Mesaj Tarihi: 13 Mart 2018 Saat 13:26
Hayır silecek kollarında bir problem yok sadece fıskiye sıkıntısı var
Ön cam için su fıskiyeli çalışınca sadece ön silecekler çalışıyor ama arka camdan da su geliyor
Arka cam için fıskiye çalışınca sadece arka silecek çalışıyor ama ön cam fıskiyesinden de su geliyor hortumları ön arka söküp üfledim tıkanıklık yok

Mesajı Yazan: Cyrus35
Mesaj Tarihi: 13 Mart 2018 Saat 13:47
Sanırım yorum yazmazsam kendimi eksik hissedicem  herkez yazmış LOL
 Hocam çok yorum olduğu için okuyamadım tamamını bende eski kasa 2003 307 vardı aynı sorunu yaşadığımda su fiskıyesini söktüm ( yolcu kısmı tarafında direksiyon pompasının hemen arkasında bidonun en altında) pompanın iki yönü var sağa dönüş ve sola dönüş. bu yönlere göre de suyu ön cama yada arka cama gönderiyor. Gönderdiği yönün tersine su gitmemesi için pompanın üstünde görüceksiniz küçük bir parça var sağ ve sol çıkın ortasındaki borunun içinde küçük bir bilye var bu bilye ters yöne su gitmemesi için sizin pompaya gönderdiğiniz komutun tersine (suyun basıncıyla) zamanla dipte kalan tozlu çamurlu su bu bilyenin hareketini kısıtlıyor rahat gidip gelemeyince yada diğer deliği kapatamayınca oluşan sorunlar:

öne istediğinizde arkaya su atma
arkaya istediğinizde öne su atma yada
aynı anda iki yöne de su atma gibi sorunlar pompanın ucundaki yön bilyesinden kaynaklanıyo.

ÇÖZÜMÜ:

tamponun altına eğilerek yada davlumbazı açarak pompayı sökün hortumları ve soketini söküp motoru elinize alın. Çıkış borusunu sökün tek parça çıkıcak onuda ikiye ayırın içindeki sıkışık mekanizmayı çıkartıp temizleyin ( muhtemelen çamurlu bi görünüm olucaktır) mümkünse deponun dibinide temizleyin pompa sökülü haldeyken yukarıdan hortumla tazikli su tutun. parçaları takarken özellikle yön tain edicisini gresliyerek takın işlem tamam. Anlatımım uzun oldu fakat açıklayıcı ve net olsun istedim anlıyan yada anlamıyan olursa tekrar yardımcı olurum.

-------------
206 1.4 xr Safir Mavisi
206 1.4 hdi x-design
206 1.6 xs 16v 110bg Sanroof
206 1.6 xt Black Sanroof-Güncel
307 Technoplus 1.6 110bg
307 xT 1.6 110bg 2002 md. (güncel)

Mesaj Tarihi: 13 Mart 2018 Saat 15:40
Cyrus 35 çok teşekkür ederim eline sağlık şimdi ilk fırsatta motoru sökme zamanı
Kolay sökülüyor mu peki motor su deposundan çıktıktan sonra rahatça Bilyeye ulaşabiliyor muyuz yoksa km sensörü gibi kırılıyor mu

Mesaj Tarihi: 14 Mart 2018 Saat 12:22
Hocam motor su deposunun içine contalı yani kaucuklu bi şekilde sıkıştırma ile söküp takılabiliyor.

o yön belirleyen parça birazcık zorluyor motorun üsünde sabit duruyor u şeklinde bi parça onu motordan ayırdıktan sonra onuda ikiye ayırıcaksınız eklem yerlerini izleyin anlarsınız zaten iş yerinden resim ekliyemiyorum. o parçayıda ikiye ayırınca içindeki parçayı çıkartın temizleyin içini iyice hatta zımparada yapabilirsiniz daha rahat ileri geri yapabilmesi için.

-------------
206 1.4 xr Safir Mavisi
206 1.4 hdi x-design
307 Technoplus 1.6 110bg

Mesaj Tarihi: 19 Mart 2018 Saat 10:37
Orjinalini yazan: Cyrus35 Cyrus35 Yazdı:

Hocam motor su deposunun içine contalı yani kaucuklu bi şekilde sıkıştırma ile söküp takılabiliyor.

o yön belirleyen parça birazcık zorluyor motorun üsünde sabit duruyor u şeklinde bi parça onu motordan ayırdıktan sonra onuda ikiye ayırıcaksınız eklem yerlerini izleyin anlarsınız zaten iş yerinden resim ekliyemiyorum. o parçayıda ikiye ayırınca içindeki parçayı çıkartın temizleyin içini iyice hatta zımparada yapabilirsiniz daha rahat ileri geri yapabilmesi için.

Motoru söktüm ama su çıkış yerlerindeki kapağı sökemedim kardeşim kırılacak gibi geldi sökülüp takılıyor mu o kapak yoksa söktükten sonra yapıştırmak mı gerekli

Mesaj Tarihi: 19 Mart 2018 Saat 10:44
Evet baya bi zor sökülüyo ve cıt diye geri takılıyo korkma kırmazsın baya sağlam ve sert bi plastik sağlı sollu ikili boru sökeceğin parça dikkatli ol sök söktükten sonra o parçada tam ortadan ikiye ayrılıyor. içine baktığında sıkışmış olan ayırıcıyı görüceksin içini temizle büyük ihtimal çamur dolmuştur biraz zımparala ve yağlayıp tak cam suyu bidonununda dibindeki çamurları temizle yine tıkanmasın üstten hızlı bi su dök dibi açık olduğu için pompayı takmadan önce temizle çıksın çamurlar

-------------
206 1.4 xr Safir Mavisi
206 1.4 hdi x-design
307 Technoplus 1.6 110bg

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2018 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net