Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

206 tekleme, gaz yememe, devir düşmesi

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ)
Forum Adı: 206
Forum Tanımlaması: Peugeot 206, 1998'den 2011'e kadar üretilen kompakt boyutlu satış rekoru kırmış bir otomobildir
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=21340
Tarih: 18 Nisan 2024 Saat 22:05
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: 206 tekleme, gaz yememe, devir düşmesi
Mesajı Yazan: nurinuri58
Konu: 206 tekleme, gaz yememe, devir düşmesi
Mesaj Tarihi: 02 Şubat 2012 Saat 15:55
merhaba arkadaşlar. bu sorunu ''206 arabamdaki sorunlar'' olarak yazmıştım ama ayrı bir konu açmak istedim daha genişçe.
arabam 1.4 tüplü 92000de. arada bir bazende sıkça yapıyor bunu. devir göstergesi araba boşta veya vitesteyken hatta yaptığında ayağımı debriyaja basmama ramen normalde 10-11deyken aşağılara doğru inip çıkıyor. bunu yaparken gaza basıyorum yemiyor bir kaç saniye içinde düzeliyor. bazende devir iyice düşüpstop ediyor. bunuşehir içindeyken ve ilk çalıştığı zmanlar yapıyor. bazende yine şehir içinde düşük hızda giderken sanki arabayı arkadan büyük bir güç tutup çekmiş gibi tekliyor.

arkadaşlar bir kaç çözümsöylediler ama ustaya anlatamadım bir türlü. hemen altta deyiniyorum. çıkmam gerekti devamı gelecek.

-------------
bir nuri bir 206

Cevaplar:
Mesajı Yazan: ___KxL___
Mesaj Tarihi: 02 Şubat 2012 Saat 16:07
Devir saatindeki oynama genelde gaz kelebeğinin pislenmesinden oluyo.Tmizletince düzeliyo ama gaz yememe ve hareket halinde birden devirden düşme bende de oluyodu zamanla kalkışlarda bile zorlanır oluyodu.Baskı balata ömrünü tamamlamış ondan yapıyomuş.baskı balatayı değiştirince sorun ortadan kalktı.Sende bi ustya göster istersen.Usta biniyo arabaya sürüş esnasında yüksek viteste gaz maz veriyo bişeyler yapıyo anlıyo bitip bitmediğini.

-------------
2004 Peugeot 206 1.4 XT

Mesaj Tarihi: 02 Şubat 2012 Saat 18:23
devam ediyorumm. arkadaşlar çözümler söylemişti onları tek tek söyleyeyim.
1. gaz kelebeği temizliği: KxL kardeş teşekkür ediyorum. gaz kelebeğini yazın temizletmiştim. kısa bir aradan sonra tekrar başladı. ama baskı balatayı ustaya söylerim.

2. enjeksyonlara giden kablolarda kopukluk ve korozyon olabilir demişti bir arkadaş ama ustaya sordum öyle bir kablo yok direk bağlanıyor dedi.

3. buji kabloları dediler ve ustaya söyledim öyle bir kablo da yok dedi usta.

4. rolanti dengeleyici dedi başka bir arkadaş ama araba normak zaanda tam rolantide duruyor sadece arada bir yapıyor burdan yaptığını zannetmiyorum.

5. Bilgisayara bağlandı araba. ateşleme bobini veya bujiler hata veriyor dedi. ama bujiler baharda değişmişti. sizce uyumsuzluk olabilirmi.

saygılarrr.

-------------
bir nuri bir 206

Mesaj Tarihi: 03 Şubat 2012 Saat 13:56
evet cevap baktım ama kimselergörmemiş galiba yazdığımı

-------------
bir nuri bir 206

Mesajı Yazan: phoenix.1905
Mesaj Tarihi: 03 Şubat 2012 Saat 14:41
Bnm 306 aracımda da oluyordu aynı bahsettiğin..  Tanıdık ustaya götürdüm.  Dedi ki; Gaz kelebek boğazını bir temizleyelim olursa olur olmazsa değiştirmen gerekir dedi.  O bölgeyi iyice söktü tinerle temizledi. Sonra sanayide denedik. Stop eden araç düzeldi. Ancak ara ara devir düşüyor ve böyle kullanıyorum ben..Çünkü o parçanın orjinali sanırım pahalıymış biraz..  Sanırım snnde sorunun bu kelebek boğazından..

Birde sadece sprey sıkıp temizlemekle yetinen ustalarda varmış. Doğrusu parçaları söküp fırça yardımıyla temizlemek gerekirmiş..

-------------
Peugeot 306 xr platinium (2001)

Mesaj Tarihi: 03 Şubat 2012 Saat 20:36
kardeş dediğin gibi ilk önce spreyle temizledi bir usta,sonra başka biri söküp fırçayla fırçalayarak güzelce temizledi ama azalsada devam ediyor aynısı. sen bilgisayara bağlattın mı hiç arıza için

-------------
bir nuri bir 206

Mesajı Yazan: volkanbalik
Mesaj Tarihi: 03 Şubat 2012 Saat 22:50
Rolanti Motoruna baktırın sıfırı 450 tl ikinci eli 250 tl 306 fiyatları

Mesajı Yazan: djchaos
Mesaj Tarihi: 04 Şubat 2012 Saat 00:11
bu sorunlar bravda çok olur daha öncede yazmıştım beyinden rolanti motoruna giden kablolar zamanla aşınıp özelliğini yitirir bu kabloları değiştirdiğinizde aracın rolantisi eski düzene gelir bi araştırın isterseniz aynı sorun olabilir yanlız değiştireceğiniz kabloların değerleri aynı olmalı sanırım bravada 0.5 ti bizim puglardakini bilmiyorum

Mesajı Yazan: by_imp
Mesaj Tarihi: 04 Şubat 2012 Saat 00:26
WinkWink
Orjinalini yazan: nurinuri58 nurinuri58 Yazdı:

merhaba arkadaşlar. bu sorunu ''206 arabamdaki sorunlar'' olarak yazmıştım ama ayrı bir konu açmak istedim daha genişçe.
arabam 1.4 tüplü 92000de. arada bir bazende sıkça yapıyor bunu. devir göstergesi araba boşta veya vitesteyken hatta yaptığında ayağımı debriyaja basmama ramen normalde 10-11deyken aşağılara doğru inip çıkıyor. bunu yaparken gaza basıyorum yemiyor bir kaç saniye içinde düzeliyor. bazende devir iyice düşüpstop ediyor. bunuşehir içindeyken ve ilk çalıştığı zmanlar yapıyor. bazende yine şehir içinde düşük hızda giderken sanki arabayı arkadan büyük bir güç tutup çekmiş gibi tekliyor.

arkadaşlar bir kaç çözümsöylediler ama ustaya anlatamadım bir türlü. hemen altta deyiniyorum. çıkmam gerekti devamı gelecek.

başta geçmiş olsun arkadaşım

aynı sorun benım aracaımdada var bende bir türlü bulamadım caresini öyle bir canımı sıkıyor ki anlatamam ilk calıştığı zaman kesiyor dikat et rolantiye deng gelirse buyuk ihtimal stop edecektir ki ettikten sonra sapıtıyor 3 5 kere kesmeden düzelmiyor kısa mesafe dar alanda park etmeye veya cıkmaya calışınca acayip sinirime dokunuyor 
şunu buldum eğer kestiği sirada ayağını gazdan cekmesen sabit birakırsan 3 5 saniyede düzelir vites 3 ve üstü ise 1 saniye sürüyor tutup bırakması ağır devirde biraz daha fazla sürüyor
eğer caresini bulursan burada paylaşırsan sevinirim olmadı özel mesaj atarsan dahada sevinirim zira fazla takılma şansım olmuyor ve eskiyen konuları bulamıyorum EmbarrassedWink

-------------
kerem gaziantep gazikent mah.
106 GTİ siyah
0 rh +

Mesaj Tarihi: 04 Şubat 2012 Saat 19:52
inş kardeş görüşmek üzrere

-------------
bir nuri bir 206

Mesajı Yazan: ES-41
Mesaj Tarihi: 04 Şubat 2012 Saat 21:49
Bende aynı sorunu yaşadın 4-5 ayda çözdüler. Benimde 1.4 LPG li  206 ım var. Ben gaz kelebeğini temizlettim, rolanti motorunu değiştirttim, bujileri yeniledim, bobini değiştirttim olmadı. En son ustam çözdü. LPG takan usta enjektörlerin arka kısmından LPG için elektrik hattını düzgün çekmemiş. Buda enjektörün elktrik bağlantısında temassızlığa neden olmuş. Arasıra temassızlık yapınca bu sorun oluyordu. Bağlantıyı düzeltince arıza ortadan kalktı. Umarım faydalı olmuştur. Geçmiş olsun...

Mesajı Yazan: by_imp
Mesaj Tarihi: 02 Nisan 2012 Saat 23:22
güncellesek

-------------
kerem gaziantep gazikent mah.
106 GTİ siyah
0 rh +

Mesajı Yazan: erdem
Mesaj Tarihi: 03 Nisan 2012 Saat 00:34
bende de 2000 model 206 1.4 xr var ondada aynı sorun var herşeyi yaptım çözülmedi servis motor inecek dedi bende kabul etmedim. bende lpg den şüpeleniyorum çünkü lpg yeni takıldı lpg takıldıktan sonra bu sorun basladı tesisatı tekrardan elden gecirmek gerek sonucta yanlıs bır elektrik baglantısı sensorlerle dolu olan aracı bu duruma sokuyor olabilir

Mesajı Yazan: Eleanor_
Mesaj Tarihi: 03 Nisan 2012 Saat 10:46
arkadaslar aracı cihaza baglatıp ısı sensörü arızası veriyosa değiştirin bendede aynı sorun vardı işçilik parça dahil bu ay 100 tl ye hallettim büyük ihtimalle rölanti motoru falan değiştirmeden dediğim gibi ısı sensörü arıza veriyosa hemen değiştirin derim sorun halloluyo..

-------------
Bizi Çekemeyen Anten Taksın !!!!

Mesajı Yazan: falan
Mesaj Tarihi: 07 Nisan 2012 Saat 23:43
aynı sorun bendede vardı bugün hararet müşürünü değiştirdim..35 tl .. ve sorun tam olarak olmasada büyk ölçüde azldı..

bende de 2000 model 206 1.4 xr var ondada aynı sorun var herşeyi yaptım çözülmedi servis motor inecek dedi bende kabul etmedim. bende lpg den şüpeleniyorum çünkü lpg yeni takıldı lpg takıldıktan sonra bu sorun basladı tesisatı tekrardan elden gecirmek gerek sonucta yanlıs bır elektrik baglantısı sensorlerle dolu olan aracı bu duruma sokuyor olabilir

Mesajı Yazan: GR1304
Mesaj Tarihi: 09 Nisan 2012 Saat 11:49
slm arkadaşlar benim adım fatih kocatürk. 2004 model 206 xile kullanıyorum. aynı sorunu bende yaşadım ve halende yaşıyorum. bu sorun bende lpg takıldıktan sonra başladı ve hem benzinde hemde lpg de yapıyor bunu. ustaya defalarca anlattım ama anlamadı bir türlü bende video kamerayı arabaya koydum yaptığı an yakaladım ve video ya çektim. ama yinede sorunu bulamadılar. bilgisayar gaz kelebeği arızası yazıyor ama usta bunu geçici vermiş,ben arızayı sildim artık yapmaz dedi ama hala arada bir yapıyor. aracım çok fazla tekliyordu sorunu enjektörde buldular ve değiştirdiler. bu seferde araba gitmez oldu ve yakıt dengesizleşti. gerçekten bu arabalardan anlayan usta yokmu???

Mesaj Tarihi: 10 Nisan 2012 Saat 21:42
arkadaşlar havalar ısındı bendekisorunun ortaya çıkma sıklığı azaldı gibi. sizde farkettiniz mi aynı durumu? saygılarr.

-------------
bir nuri bir 206

Mesaj Tarihi: 10 Nisan 2012 Saat 22:12
kendi kendine gaz veriyor  ve kelebekten değilse yüzde 90 hararet müşüründedir.. tanesi 35 lira ..
,

slm arkadaşlar benim adım fatih kocatürk. 2004 model 206 xile kullanıyorum. aynı sorunu bende yaşadım ve halende yaşıyorum. bu sorun bende lpg takıldıktan sonra başladı ve hem benzinde hemde lpg de yapıyor bunu. ustaya defalarca anlattım ama anlamadı bir türlü bende video kamerayı arabaya koydum yaptığı an yakaladım ve video ya çektim. ama yinede sorunu bulamadılar. bilgisayar gaz kelebeği arızası yazıyor ama usta bunu geçici vermiş,ben arızayı sildim artık yapmaz dedi ama hala arada bir yapıyor. aracım çok fazla tekliyordu sorunu enjektörde buldular ve değiştirdiler. bu seferde araba gitmez oldu ve yakıt dengesizleşti. gerçekten bu arabalardan anlayan usta yokmu???

Mesaj Tarihi: 10 Nisan 2012 Saat 22:14
nuri kardeş eğer bahsettiğin olayları benzinde yapmıorsa  lpg ustana git basınç ayarına baktır..

Mesaj Tarihi: 11 Nisan 2012 Saat 14:55
2000 model 206 1.4 xr otomatik vites bendede aynı sorun var cozemıyorlar

Mesajı Yazan: dukenukem82
Mesaj Tarihi: 11 Nisan 2012 Saat 16:08
Lpgnin enjektörüne kablo zavolide gelir mesela , yok diyen usta usta değildir . Bobin uyumsuz olabilir çıkma bi bobinle deneme yap diyecem tabi bulabilirsen . Ama kablodaki ufak kırıklıklar arabada tekleme gaz yememe ve rolantide dizel gibi sallantılı çalışma yapar. Tek tek enjektörleri kontrol etsinler. Ben boş yere 150 tl vermiştim sübap ayarına neymiş efendim araba benzindede yapıyormuş da sübap ayarı yapılınca düzelirmişmiş. gittik adamla tamirciye 3 saat motor soğumasını bekleyip sübap ayarı yaptırdım. Üst kapak contası filanda değişti tabi takınca çalıştır dedi . Yine pancar motoru gibi tartartar demesinmi :)) beynimden vurulmuşa dönmüştüm . Sonra kabloları sallayınca düzeldiğini farkettiler . Gittim yenisiyle değiştirdim enjektörü . Olan 150 tl me oldu :( .

-------------
pug 206 1.4 75 hp 8v 1999
zavoli sıralı lpg

Mesaj Tarihi: 11 Nisan 2012 Saat 18:58
dukenukem82 kardeş galiba sen enjektörleri değiştirdin geçti yanlış anlamadım demi? bu enjektör dediğin ateşleme bobininin alt kısmı 4 tane parmak gibi çıkıntı değilmi?  içlerinde bujilerle bağlantıyı sağlayan kablolar var onlarda kırık olabilir diyorsun. yanlış mı anladım ?bu arada arkadaş tüpte mi yapıyor dedi genelde araba soğukken benzinde yapıyor ama tüpde yaptığı da oluyor.

-------------
bir nuri bir 206

Mesaj Tarihi: 15 Nisan 2012 Saat 22:06
gündemden düşmesin

-------------
bir nuri bir 206

Mesaj Tarihi: 18 Nisan 2012 Saat 17:27

sorunu çözen varmı ben arabayı satacağım böyle giderse

Mesajı Yazan: frost
Mesaj Tarihi: 18 Nisan 2012 Saat 22:37
3 ay önce aynı sorun olmuştu, enjeksiyon ustam enjeksiyon pompasını ve bujilerini değiştirdi. o günden sonra sıkıntı yaşamadım. özellikle motor ısındığında, depodaki benzin azaldığında yapıyordu ve genelde düşük hızlarda ve devirlerde başgöstermişti bende.

Mesajı Yazan: muratti
Mesaj Tarihi: 18 Nisan 2012 Saat 23:21
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-yedek-parca-otomobil-arazi-araci-peugeot-206-gaz-kelebegi-1-4-benzinli-82212867/detay/" rel="nofollow - http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-yedek-parca-otomobil-arazi-araci-peugeot-206-gaz-kelebegi-1-4-benzinli-82212867/detay/  SORUNUN ÇÖZÜMÜ BU LİNKTE

Mesaj Tarihi: 18 Nisan 2012 Saat 23:22
SORUNUN ÇÖZÜMÜ BU LİNKTE Kİ GAZ KELEBEĞİ: http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-yedek-parca-otomobil-arazi-araci-peugeot-206-gaz-kelebegi-1-4-benzinli-82212867/detay/" rel="nofollow - http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-yedek-parca-otomobil-arazi-araci-peugeot-206-gaz-kelebegi-1-4-benzinli-82212867/detay/

Mesaj Tarihi: 18 Nisan 2012 Saat 23:26
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-yedek-parca-otomobil-arazi-araci-peugeot-206-gaz-kelebegi-1-4-benzinli-82212867/detay/" rel="nofollow - http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-yedek-parca-otomobil-arazi-araci-peugeot-206-gaz-kelebegi-1-4-benzinli-82212867/detay/  SORUNUN ÇÖZÜMÜ

Mesajı Yazan: mmuussaa
Mesaj Tarihi: 24 Nisan 2012 Saat 18:15
Arkadaşlar bende de aynı sorun var. enjektörleri temizlettim fakat sorun genede düzelmedi. Kesin sonuç alan var mı acaba aranızda...

-------------
2001 Pug206 1.4
Atiker LPG

Mesajı Yazan: Semih.altin
Mesaj Tarihi: 27 Şubat 2019 Saat 21:36
Ustam bu sorunu çözebildin mi çözdüysen nasıl çözdün aynı sorun bendede var ??

Mesajı Yazan: zcan01
Mesaj Tarihi: 10 Mayıs 2019 Saat 20:57
Gardasim ayni sikinti bendede oldu aracimda motor inkaz lambasi yanip sonuyordu aracim benzinde tekliyor lpgde normal cogjblukla lpgdede teliyodu benzinden gecis yapinca ama cok fazla tekliyo dedigin gibi devir saati yukseliyo ilk calistirmada istop ediyo hatta gaz veriyomu die baktigimda araci 1 e alip debriyajdan cektigimde yavasca aracim kendiliginden gidiodu yani araba gaz veriyodu cok dolandim kelebek bogazini temizlediler tekleme azaldi usta yapamayinca bana yalan uydurdu kelebek bogazin curumus degismessi alzim oda en assa 1000 tl sen boyle bin bir sey olmaz dedi sonra bir arkadasimin tavsiyesiyle Ankarada gimatta Vatan pejo var oraya goturdum cok pahali bir yer ama isini yapiyolar saglamca en kalitelisinden bilgisayara bagladi arabayi benzin enjektorunu degistimemiz lazim dedi 280 tl enjektor dedi 100 tl iscilik tamam dedim degistirdi butun sikintingitti arabam duzeldi simdi kız gibi. Satasim vardi vazgectim sagda 380 tl verdim toplam iyi para . Internett3n baktim 150 tl yede benzin enjektoru vardi ama servisin dedigi orjinal parva taktirdim on numara aracim simdi keske diyorum eaglda solda bilmeyen adamlara verdigim paraya yaniyom 150 tl felan bod islere bilmeyen ustalara verdim Unutmayim arkadaslar Benzin enjektoru yapiyo bu sorunu ARACIM PEJO 206 XR 2001 MODEL  az kalsin bogaz kelebegini degistiriyodum 1000 tl ye :)

Mesajı Yazan: ismail.karacali
Mesaj Tarihi: 16 Mayıs 2019 Saat 01:52
Öncelikle merabalar benim aracım 206 2000 model 1.6 sıralı sistem lpg li araçtan memnunum ama bu aralar aynı sorunları yasiyordum araç ilk çalıştığında stop ediyordu kalkışta pat pat ses gelip gaz yemiyor ve stop ediyordu genelde yokuşlarda ve kalkış esnasında oluyordu birtürlü çözemedik kaç tane ustaya goturduysem de olmadı gaz ayarından sandık ondanda değilmiş şans eseri arabanın hava filtresini temizlemek aklıma geldi bununla ılgili olduğunu düşünmeden temizleme kararı aldım tamamen aklıma bile gelmedi açık hava filtresi var bu arada aracım da çıkardım yıkadım temizledin kurudu yerine taktım ve sorun ortadan kalktı hiç bir şekilde tekleme devir düşmesi patlama sesi bayılma stop etme hiçbirşey kalmadı maşallah iki gün oldu bi sıkıntı yok inşallah olmazda yani hava filtresini bir kontrol edin bence en azından deneyin inşallah sizinkide ondandır araç şuan iyi durumda maşallah. 

Mesajı Yazan: zcan01
Mesaj Tarihi: 16 Mayıs 2019 Saat 02:09
kardesim oncelikle gecmis olsun ayni sikintiyi bende yasadim bendede acik hava fitresi var ama dedigim gibi temizleme bir nevi azaltiyo yalan yok usta temizleyince azaldiydi ama tam ileride olursa benzin enjektorunu degistirmen gerekecek bilgin olsun ara ara oluyodu ama geciyodu tam ve devamli olunca benzin enjektoru degismesi lazim

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2018 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net