Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

1.4 HDI EGR İptal işlemi

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT TÜRKİYE MODİFİYE PLATFORMU
Forum Adı: Genel
Forum Tanımlaması: Genel nasıl yapılır makaleleri
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=18476
Tarih: 28 Mart 2024 Saat 19:24
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: 1.4 HDI EGR İptal işlemi
Mesajı Yazan: inceyasar
Konu: 1.4 HDI EGR İptal işlemi
Mesaj Tarihi: 26 Eylül 2011 Saat 09:25
Selamlar 1.4 HDI lerdeki EGR Valfinin iptal işlemini biraz araştırdım ve kendi aracımda uyguladım uygulaması çok kolay aşağıdaki resimde vis d'obstruction yazan yerdeki hortumu çıkartıp orayı tıkayarak valfi iptal edebiliyoruz ve herhangi bir arıza ışığı yanmıyor bunu yaptığımızda çevreyi birazdaha kirletebileceğimiz söyleniyor fakat araçta bariz bir canlılık oluyor 1.4 TDCi ford larda da kullanıyorlar bu yöntemi 

-------------
2004 307 1.4HDI

Cevaplar:
Mesajı Yazan: koliva
Mesaj Tarihi: 26 Eylül 2011 Saat 11:35
EGR valfinin esas amaci yanma sicakliginin belirli bir degerin(2500 Fahrenheit=1371 derece) uzerine cikmasini engellemektir. Cunku, bilimsel olarak kanitlanmistir ki bu sicakligin uzerinde atmosferik nitrojen gazi oksijen ile etkilesime girerek NoX (nitrojen oksit) bilesigini olusturur ki bu bilesik cevre kirliliginde ilk siralari oynar. Bu bilesigin olusmasini engellemek icin ise yanma sicakligi bu esik degerinin altinda tutulur. Bu isi EGR valfi gorur. EGR valfi egzos manifoltu ile emme manifoltu arasinda bulunur. Cok az miktardaki egzos gazini emme manifoltuna vererek egzos gazini yeniden sisteme gecirir.

Bu bilgilerden sonra sunu soylemeliyim ki verim alabilmek icin astari yuzunden pahaliya gelebilecek bir uygulama yoluna gitmissiniz. Bu islem sonucunda alacaginiz verim 2-3 hp den yukariya gecemez ve bu miktar surucu tarafindan aman aman hissedilecek bir artis degildir. 

Mesajı Yazan: sedataksu
Mesaj Tarihi: 26 Eylül 2011 Saat 12:02
Yeni üyeyim üye tanıtımında bulundum.Kısaca yine tanıtayım adım Sedat 34 yaşında istanbul oturuyorum.1.9 dizel aracım var araımda EGR iptalini kendim yaptım.Egr iptali çok fazla artı güç vermemekle beraber aracın motorunun kurum bağlamaması adına gerekli bir uygulama.Türkiyede bulunan yakıt kalitesi avrupa normlarına yeni ulaşmaya başladı.Kendi aracımda Egrnin ne olduğunu bilseydim aracı aldığımda 2005 yılında yapardım çünkü aracımın emme manifoltunda 40 bin km oluşan kurumu gördükten sonra gerçekten gerekli olduğunu ısrarla tavsiye ederim.Türkiyede bazı araçlar Egr kapalı olarak satılıyordu.

-------------
2011 C4 VTRPK MCP
İstanbul Kartal
Hızlı gidip geçmiş olsun diyeceklerine yavaş git hoşgeldin desinler...
* 28 ÇOTANAKLAR *

Mesaj Tarihi: 26 Eylül 2011 Saat 12:06
koliva dostum türkiyedeki yakıtların durumu malum haklısın belki çevre için çok yanlış bir hareket fakat arabamda bence küçümsenmeyecek kadar bir performans artışı olduğunu gözlemledim sedat kardeşimin dediği gibi reno ve ford un bazı modellerinde egr valfinin yazılımsal olarak kapalı satıldığını duydum

-------------
2004 307 1.4HDI

Mesaj Tarihi: 26 Eylül 2011 Saat 12:08
bu arada  egr iptalinin sadece dizel araçlarda performansta artış sağladığını okudum bir yerde benzinlilerde çok fark olmuyormuş aksine performans düşüşünden bahsediliyordu

-------------
2004 307 1.4HDI

Mesajı Yazan: sedataksu
Mesaj Tarihi: 26 Eylül 2011 Saat 14:10
Bunun nedeni ise dizel ve benzinli motorun yanma şeklinin farklı olması.Egr devreye girdiğinde motora eksoz gazı göndererek motoru boguyor ve motorun ısını düşürüyor.

-------------
2011 C4 VTRPK MCP
İstanbul Kartal
Hızlı gidip geçmiş olsun diyeceklerine yavaş git hoşgeldin desinler...
* 28 ÇOTANAKLAR *

Mesaj Tarihi: 26 Eylül 2011 Saat 15:26
egr valfini iptal ettikten sonraki canlanmayı beni çok etkileri arabanın gidişi daha canlandı

-------------
2004 307 1.4HDI

Mesajı Yazan: DS002
Mesaj Tarihi: 24 Aralık 2012 Saat 13:06
peki neyle tıkadınız orayı bende yapmayı düşünüyorum da

Mesaj Tarihi: 24 Aralık 2012 Saat 17:15
rotring kalem kapağı ile tıkadım :)

-------------
2004 307 1.4HDI

Mesajı Yazan: samet2461
Mesaj Tarihi: 24 Aralık 2012 Saat 20:24
Orjinalini yazan: inceyasar inceyasar Yazdı:

rotring kalem kapağı ile tıkadım :)

BU iyidi işte Big smile . faber castell de olur Big smile . 

-------------
YOUTUBE KANAL: youtube; ghostK

Mesajı Yazan: jack67
Mesaj Tarihi: 24 Aralık 2012 Saat 22:13
206 1,4 hdi de egr nerde bilen varmı ? Bulamadım _?

-------------
206 XT 1.4 HDi 70 PS Gri Hatchback 2004 Model Manuel+com2000+3satır bilgi ekranı 10 yıl 250.000km beraberlik

Mesajı Yazan: DS002
Mesaj Tarihi: 25 Aralık 2012 Saat 09:40
kara duman atmasına mı sebep oluyo bu işlem arabanın ?

Mesaj Tarihi: 25 Aralık 2012 Saat 15:46
kara duman sorunu yok bilgilerinize

-------------
2004 307 1.4HDI

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2018 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net