Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

306 benzin deposu

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT TURKEY FAN CLUB GENEL
Forum Adı: Sohbet \ Muhabbet
Forum Tanımlaması: Sohbet ve Muhabbet alanı. Araç sorunları haricinde ki tüm konuları bu başlıkta paylaşabilirsiniz.
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=15928
Tarih: 02 Mayıs 2024 Saat 03:28
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: 306 benzin deposu
Mesajı Yazan: fatihceyhan
Konu: 306 benzin deposu
Mesaj Tarihi: 27 Haziran 2011 Saat 11:22
arkadaşlar  98 model 306 griffi aldım, aracım benzinli lpg yok, bu modellerin depoları kaç litre oluyor, aracı aldığımda yarım depo benzin vardı, şu an 300 km gittim ş.içi (Ankara) gösterge çeyrek deponun hemen altında duruyor,

-------------
"81samara18"
306 GRİFFE 1998 MODEL

Cevaplar:
Mesajı Yazan: Guests
Mesaj Tarihi: 27 Haziran 2011 Saat 11:25

Kullanım kılavuzunda "yaklasık 60 lıtredır" yazıyor...

Mesaj Tarihi: 27 Haziran 2011 Saat 12:16
cecoli 60 litre yi baz alıyorum, 300 km gittim çeyrek depo ile, 15 litre eder oda, hadi 20 litre yaktı diyelim 4,20 tl x 20 litre  =  0,28 krş eder , benzinli bir araca göre süper bir oran (tabi bunlar net ölçüm değil)

-------------
"81samara18"
306 GRİFFE 1998 MODEL

Mesaj Tarihi: 27 Haziran 2011 Saat 12:24
:) 180 tl 650 km.... karma .... yeri geldi 190 yeri geldi 100 yeri geldi 60km hız....  ama bende merak ettim şimdi bu olayı :) 

Mesaj Tarihi: 27 Haziran 2011 Saat 12:29
ben dün ölçtüm benim araçla 470km yol 75 tl ile yaptım. bu oran şehir içi şehir dışı karışıktır.  ortalama km başına 0,159 krş yapıyor. biraz fazla değilmi Sırıtma

Mesaj Tarihi: 27 Haziran 2011 Saat 12:40
Orjinalini yazan: pugti pugti Yazdı:

ben dün ölçtüm benim araçla 470km yol 75 tl ile yaptım. bu oran şehir içi şehir dışı karışıktır.  ortalama km başına 0,159 krş yapıyor. biraz fazla değilmi Sırıtma

allah seni emi Sırıtma yuh be kardeşimSırıtma  hiç yakmasın bariKahkaha 276 krş nerdeeeeeeeeeeee 159 kuruş nerdeeeeeeeeKahkaha ayıp yahu Sırıtma

Mesaj Tarihi: 27 Haziran 2011 Saat 13:03
eğer oranlar 0,30 krş. geçmezse lpg taktırmaya gerek yok, zaten bakımıydı, arızasıydı filan derken totelde aynı hesaba gelir. 

-------------
"81samara18"
306 GRİFFE 1998 MODEL

Mesaj Tarihi: 27 Haziran 2011 Saat 13:52
Göstergeye göre değil de depo dolumuna göre ölçüm yapın. Şamandradan dolayı her zaman doğru sonuç alamazsınız. Depoyu pompa otomatik atıncaya kadar doldurun. 100-200 km sonra yeniden pompa otomatik atıncaya kadar doldurun. Çıkan sonucu gittiğiniz km ye bölün. En doğru sonuçlardan birini elde edersiniz. Diğer türlüfü afaki hesaplama oluyor. Sağlam sonuç elde edemezsiniz.

Mesaj Tarihi: 27 Haziran 2011 Saat 13:56
Orjinalini yazan: by_ersin by_ersin Yazdı:

Orjinalini yazan: pugti pugti Yazdı:

allah seni emi Sırıtma yuh be kardeşimSırıtma  hiç yakmasın bariKahkaha 276 krş nerdeeeeeeeeeeee 159 kuruş nerdeeeeeeeeKahkaha ayıp yahu Sırıtma

Dur sımdı duuurrrr :)))))))))))))) Benım rakamları patlatayımda gorun :)) En basından soyleyeyım nazar degmesın. Sızlerde masallah deyın...

Dun sabah Cevızlıbagdan cıkıp butun gıdıs gelısı ıcersınde bırkac kez 2. 3. vıtes tam gaz basma harıcınde genelde sakın kullanım, sehırıcı ve sehırdısı karısık kullanım ve otoyoldakı dur kalklarda dahıl olmak uzere ""acık hava fıltresıyle""  7,51 lt / 100 km tuketım elde ettım. Bırde arkadasların woop wooop acık hava fıltresı sesı duyalım dıye gaz vermelerımızde dahıldır...

Bu rakamı standart lpg fıyatı olan 2.29 dan hesap edersek 17.2 kr yanı 172 bınlıra edıyor :))
Ama ben gazı dun aksam full un pazar ındırımı sayesınde 2.07 den alınca 15,5 kr yanı 155 bınlıra edıyor.

1.8 motor ve 1250 kılo kasa ıle anca bu kadar Sırıtma Standart lpg fıyatıyla bıle neredeyse 1.4 dızelle denkEmbarrassed Daha ne olsun yanı

Bu arada dusundugum su kı acık hava fıltresı yakıtı artırıyor denıyor. Pekı ben orjınal fıltreyı takmıs olsam daha mı az yakacaktım???KahkahaKahkahaKahkaha

Mesaj Tarihi: 27 Haziran 2011 Saat 13:59
naparsan yap o lpg yi takmıcam cecoli Sırıtma ne kadar zor tutsamda kendimi bağlatmıcamSırıtma yok artık yaaaa.. bukadar olur.. hemde açık hava filtresi ile.... neyse maşallah diyelim...Kahkaha

Mesaj Tarihi: 27 Haziran 2011 Saat 14:06
Orjinalini yazan: fatihceyhan fatihceyhan Yazdı:

eğer oranlar 0,30 krş. geçmezse lpg taktırmaya gerek yok, zaten bakımıydı, arızasıydı filan derken totelde aynı hesaba gelir. 

Sehır dısında sakın gıdersen 30 kr u gecmez. Ama sehır ıcınde 35kr altı zor. Kullanımdan kullanıma bakıma vs farkeder.

Sehır dısında da bu oranlarda denk kullanım ve tuketım ıle lpg kullanmıs olsan 17kr yakar.
28 nere 17 nere??? Sehır ıcınde bu fark daha fazla. Daha ne olsun???

Zaten lpgnın tasarrufu ortalama %40.  28kr tan %40 tasarruf edınce 17 kr edıyor Sırıtma

Mesaj Tarihi: 27 Haziran 2011 Saat 14:08
Orjinalini yazan: CeCoLi CeCoLi Yazdı:

Sehır dısında sakın gıdersen 30 kr u gecmez. Ama sehır ıcınde 35kr altı zor. Kullanımdan kullanıma bakıma vs farkeder.

Sehır dısında da bu oranlarda denk kullanım ve tuketım ıle lpg kullanmıs olsan 17kr yakar.

Zaten lpgnın tasarrufu ortalama %40.  28kr tan %40 tasarruf edınce 17 kr edıyor Sırıtma

bana bi maaliyet çıkart kredi kartına taksit felan cecoli aracımı biliyorsun zaten.. maaliyetten sonra düşüncem..Sırıtma lpg ye geçiyorum demiyorum bak Sırıtma düşüncemGülme

Mesaj Tarihi: 27 Haziran 2011 Saat 14:12

naparsan yap o lpg yi takmıcam cecoli Sırıtma ne kadar zor tutsamda kendimi bağlatmıcamSırıtma yok artık yaaaa.. bukadar olur.. hemde açık hava filtresi ile.... neyse maşallah diyelim...Kahkaha

Nasıl gıttıgımızı gayet net bılıyorsun ıste SırıtmaSırıtmaSırıtma

Sabah denızle beraber tam doldurdum. Pompa tak ettımı kestım. Ondan sonra malum aksama kadar gezdık tozduk sonra Denızı evıne bıraktım devamında depoyu doldurdum. Yıne pompa tak deyınce kestım. Tamı tamına ;

50.05 TL : 322km = 15,5 kr edıyor. Tabı Full akaryakıtın pazar gunu ındırımı sayesınde lpg 2.07 den. Normalde 2.11...

O trafıkler gaz vermeler ve sehır ıcı kullanımı olmasaydı herhalde 7 lt ye dusebılırdım dıye dusunuyorum Sırıtma Bu sefer 14.5 kr ederdı Sırıtma

Dun yapmıs oldugumuz gezı esnasında bu degerı elde ettım. Bılmeyen arkadaslar ıcın acıklamasını yapayım.
Genelı sehır dısı, bır mıktar sehır ıcı dur kalk ve bırkac kez ses duymak ıcın 2. 3. vıtes tam gaz hareketlerınden ıbarettır...

Mesaj Tarihi: 27 Haziran 2011 Saat 14:15
yani senin araba  bizim fatsaya  140 tl ye iniyor.. vay beeeee... benim araçta ortalama 290 tl ye felan iner sanırım..farka bak  150 tl .. az para değil Sırıtma

Mesaj Tarihi: 27 Haziran 2011 Saat 14:19

bana bi maaliyet çıkart kredi kartına taksit felan cecoli aracımı biliyorsun zaten.. maaliyetten sonra düşüncem..Sırıtma lpg ye geçiyorum demiyorum bak Sırıtma düşüncemGülme

Abıcım her gecen gun kaybedıyorsunn... Ben sana cok net soyluyorum. Taktırdıktan sonra benzın alarak gecırdıgın bu gunlere pısman olacaksın. Bak buraya yazıyorummm Sırıtma

Senın gıbı o kadar cok kısıye lpg taktırdım kı hepsı aynı seyı soyledıler... Emınımkı sende aynı seyı soyleyeceksın. Her ınsan aynı tepkıyı verıyor Kahkaha

Atıker lpg sıstemı 1000 tl ye 10 taksıt... Artı 135tl muayene + 30 sızdırmazlık + 50 60 lıra gıbı ısletme masrafları ıvır zıvır desen = 1250 TL. Ama bunun 250 TL sını nakıt oduyorsun

Toplam butun masrafınıda ortalama 9-10.000 km de amortı edeceksın. Devamı senın karın olacak. Ayrıca 2 sene muayene derdın olmayacak...

Mesaj Tarihi: 27 Haziran 2011 Saat 14:21

yani senin araba  bizim fatsaya  140 tl ye iniyor.. vay beeeee... benim araçta ortalama 290 tl ye felan iner sanırım..farka bak  150 tl .. az para değil Sırıtma

Yok canım o kadar fark olmaz. Fark %40

Senın soyledıgın rakamlara gore lpg ıle benzıne gore yarısından az bır degere denk gelıyor boyle olsa keske ama olmaz Göz Kırpma

Benzınle 290 tl ye gıdıyorsa lpg ıle 175 tl ye gıder

Mesaj Tarihi: 27 Haziran 2011 Saat 14:21
Benim aracımdan bile az yakıyor. Hem de 1.8 konforuyla. Bu işte bir yanlışlık var. Benim arabam niye çok yakıyor o zaman. Bir depoyla (26-27 lt) şehiriçi 275 km yol gidiyorum. 0,216 kuruş ediyor. Bana ne ben de 0,155 kuruş istiyorum.Ağlama Herşeyim bakımlı. Bujilerim yeni, hava filtrem temiz. Ama daha aşağı inmiyor.

Mesaj Tarihi: 27 Haziran 2011 Saat 14:27
Orjinalini yazan: badires badires Yazdı:

Benim aracımdan bile az yakıyor. Hem de 1.8 konforuyla. Bu işte bir yanlışlık var. Benim arabam niye çok yakıyor o zaman. Bir depoyla (26-27 lt) şehiriçi 275 km yol gidiyorum. 0,216 kuruş ediyor. Bana ne ben de 0,155 kuruş istiyorum.Ağlama Herşeyim bakımlı. Bujilerim yeni, hava filtrem temiz. Ama daha aşağı inmiyor.

senin araçta lpg var bide 1,6 ??? bu nasıl oluyor şimdi anlamadım ?? aradaki fark çok abi ...

Mesaj Tarihi: 27 Haziran 2011 Saat 14:29

Ooooooooo bır dakka dun bız Sapanca gezısını yaptıkta bu degerı elde ettım ben. Sehır ıcı tabıkı degıl yanı :)))))

Yazdıklarım yanlıs yere gıttı sımdı olmadı yanı :))))))) Ama ben oraya sehır ıcı ve dısı karısık yazdım dıkkat edersen.

Sehır ıcınde 10-11 lt arasında tuketıyorum. Bunu 11lt ve lpg = 2.11 den hesap edersek 23.2 kr eder.
Yanı ortalama 23kr Göz Kırpma

Bu arada tuketımlerımızı oncelıkle kurus olarak para hesabı degıl lıtresel olarak soyleyelım. Yoksa yanıltıcı olur... Cunku fıyatlar cok degısken. 1.90 a lpg alanda var 2.45 e alanda var Sırıtma

Mesaj Tarihi: 27 Haziran 2011 Saat 14:31

senin araçta lpg var bide 1,6 ??? bu nasıl oluyor şimdi anlamadım ?? aradaki fark çok abi ...

Islerı corba ettınız yaaaaaaaaa Sırıtma

Sehır ıcı ıle bızım dunku gezımız aynı olurmu??? olmaz tabı. Ben dunku gıdısımızın degerını ve ayrıca sehırıcı tuketımımı 23 kr cıvarı dıye yazdım

Mesaj Tarihi: 27 Haziran 2011 Saat 14:36
bas bas paraları leylaya :)) Sırıtma düşüncem geçebilirimde geçmeyebilirmde düşüneceğum daaaaaaaaaa :))

Mesaj Tarihi: 27 Haziran 2011 Saat 15:45

bas bas paraları leylaya :)) Sırıtma düşüncem geçebilirimde geçmeyebilirmde düşüneceğum daaaaaaaaaa :))

Bence hıc dusunme... Gülme

Mesaj Tarihi: 27 Haziran 2011 Saat 16:32
Şimdi oldu o zaman. Benimki şehir içinde 9-10 lt/100 km yakıyor. Seninki ise 10-11 lt. Şimdi anlaştık.
By_ersin bence de hiç düşünme. Sorunsuz takılırsa engeç 1 yıl içerisinde kitin parasını amorti edersin.

Mesaj Tarihi: 27 Haziran 2011 Saat 16:35

Şimdi oldu o zaman. Benimki şehir içinde 9-10 lt/100 km yakıyor. Seninki ise 10-11 lt. Şimdi anlaştık.
By_ersin bence de hiç düşünme. Sorunsuz takılırsa engeç 1 yıl içerisinde kitin parasını amorti edersin.

hımmm... Ouch

Mesaj Tarihi: 27 Haziran 2011 Saat 16:45

Bız buna 1 yıl bıle demeyelım. Belkı yılda 20.000 km yapıyorsundur yılda degıl 6 ayda amortı edersın mısal yanı... Bu ıs sureyle degıl km ıle alakalı bır durum...

Mesaj Tarihi: 27 Haziran 2011 Saat 16:48
Yok ben her türlü masrafı (tescil, filtre, buji v.s.) dahil ederek söylemiştim ama evet dediğin daha mantıklı. 20.000 km de kesin amorti edersin.

Mesaj Tarihi: 27 Haziran 2011 Saat 16:50

Bız buna 1 yıl bıle demeyelım. Belkı yılda 20.000 km yapıyorsundur yılda degıl 6 ayda amortı edersın mısal yanı... Bu ıs sureyle degıl km ıle alakalı bır durum...

katıldığım buluşmalar yeter dimi cecoli Sırıtma du bakalım karar verirsem adres sensin..

Mesaj Tarihi: 27 Haziran 2011 Saat 17:00

Yok ben her türlü masrafı (tescil, filtre, buji v.s.) dahil ederek söylemiştim ama evet dediğin daha mantıklı. 20.000 km de kesin amorti edersin.

Abıcım atıker montajının harıcındekı masrafların ıcıne bujısınıde vs ne ıstersen koy 1300 tl olsun.
Ben 10lt benzın yaksam km de 42kr eder. lpg de 25 yaksam aradakı fark 17 kr oluyorkı bu noktada hesap edersen sehır ıcınde 7650 km de amortı etmıs olurum...

Ben suanda 27.000 km lpg ıle yol yaptım. km de 17 kr tan hesap edersen
4600 tl tasarruf mıktarından tum herturlu masrafıda dahıl yıne 1300 tutmus olsa 4600 den cıkartırsak 3300 TL suanda cebımde :))

Arabada bır sıkıntı var mı ?? Yok... Sırıtma

Benzınle bınsek suana kadar 3300 tl daha cepten cıkmıs olacaktı SırıtmaSırıtmaSırıtma
Dusunuyorumda 3300 tl ıyı para heee... Benzıncıler bu paraları sokaga atıyorlar ıste Embarrassed

Mesaj Tarihi: 27 Haziran 2011 Saat 17:01

katıldığım buluşmalar yeter dimi cecoli Sırıtma du bakalım karar verirsem adres sensin..

Aracını aldıgından berı kac km yaptın?

Mesaj Tarihi: 27 Haziran 2011 Saat 17:02
131.000  şu an 134 000  :)) nisandan bu güne :))

Mesaj Tarihi: 27 Haziran 2011 Saat 17:11
Otogaz kiti:1.300 TL
Tescil Masrafı:200 TL
Bakım Masrafı: 200 TL
Toplam Masraf: 1.700 TL
Km de benzin: 0,38 Kr
Km de otogaz: 0,22 Kr
Km başına tasarruf: 0,16 Kr
Amorti Km'si: 10.625 Km

Ben de bir yılda 10.000-12.000 km arası yol yapıyorum. Amorti sürem bir yıl. Dediğin gibi benzinde binenler bu parayı sokağa atıyorlar. İnsanlar şimdi araç dizel değilse "Tüplü mü?", "Tüpü ruhsata işli mi? diye soruyorlar.

Abıcım atıker montajının harıcındekı masrafların ıcıne bujısınıde vs ne ıstersen koy 1300 tl olsun.
Ben 10lt benzın yaksam km de 42kr eder. lpg de 25 yaksam aradakı fark 17 kr oluyorkı bu noktada hesap edersen sehır ıcınde 7650 km de amortı etmıs olurum...

Ben suanda 27.000 km lpg ıle yol yaptım. km de 17 kr tan hesap edersen
4600 tl tasarruf mıktarından tum herturlu masrafıda dahıl yıne 1300 tutmus olsa 4600 den cıkartırsak 3300 TL suanda cebımde :))

Arabada bır sıkıntı var mı ?? Yok... Sırıtma

Benzınle bınsek suana kadar 3300 tl daha cepten cıkmıs olacaktı SırıtmaSırıtmaSırıtma
Dusunuyorumda 3300 tl ıyı para heee... Benzıncıler bu paraları sokaga atıyorlar ıste Embarrassed

Mesaj Tarihi: 27 Haziran 2011 Saat 17:13
3 ayda 3.000 km yi baz alırsak yılda ortalama 12.000 km eder. Kendi hesabımı yukarıda yaptım. Ersin bey düşün taşın artık.

131.000  şu an 134 000  :)) nisandan bu güne :))

Mesajı Yazan: statistican
Mesaj Tarihi: 27 Haziran 2011 Saat 18:08
abiler kmde 18 kuruş 2.0 hdi 406 (1350 kilo araba ,90 da beni say :)) dizel candır ...

Mesajı Yazan: Platinium
Mesaj Tarihi: 27 Haziran 2011 Saat 19:03
Daha önce bende yakıttan şikayet ederek yazmıştım :) 450 civarı diye bakıma soktum ve ateşleme bobini arızalıydı onu değiştim depoyu fulledim 100 km yaptım bidaha fulledim 28,51 tl altı benzin 4,23 iken %85 i otoyolda 160-170 km hız kimi zaman 100-110 otoyolda  trafiktede kaldım  kalan şehir içi. 28,51 görünce bende inanamadım çok şaşırdım :) Bi ara bir deneme daha yapıcam :)

-------------
306 platinium 1.6 2000 Benzin

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2018 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net