Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

ani hararet yükselme ve düşme sorunu

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ)
Forum Adı: 206
Forum Tanımlaması: Peugeot 206, 1998'den 2011'e kadar üretilen kompakt boyutlu satış rekoru kırmış bir otomobildir
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=15230
Tarih: 28 Nisan 2024 Saat 01:28
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: ani hararet yükselme ve düşme sorunu
Mesajı Yazan: gul_ce
Konu: ani hararet yükselme ve düşme sorunu
Mesaj Tarihi: 31 Mayıs 2011 Saat 09:48
merhaba arkadaşlar. 2004 model 206 hdi sahibiyim 71000 de arabam. daha önce hiç böyle bir problem yaşamadım ilk defa başımıza geliyor. uzun yolda rampa çıkarken (muğlalı olan varsa sakar yokuşunu bilir) gösterge 80 i gösterdi yokuşu inmeye başlayınca 70lere düşmeye başladı. ama bu yokuştan ilk çıkışım değil 2 yıldır gidip geliyorum ve ilk defa hararet yükseldi. herkes normal olduğunu söylüyor ama herzamn hararete dikkat ederim ilk defa o yokuşu çıkarken böyle birşey yaptı. muğlada yetkili servis de ertesi gün bir reno servisine gösterdim özel servis adam baktı bişey yok dedi ama şehiriçinde en ufak bir rampada yine yükseliyor. normal bir durum değil bence çünkü daha önce hiç böyle birşey yapmamıştı. şimdi ne yapmam gerekiyor aklıma takıldığı için gözüm sürekli göstergede hıh yükseldi ii neyse düştü şeklinde gidip geliyoruz:) suyunda çok az bir eksilme vardı ekledim ama denemedim henüz bu sabah ekledim çünkü ço az bile eksilse yapar dediler bakalım ne olacak. bana yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum. şimdiden teşekkür ederim

Cevaplar:
Mesajı Yazan: Guests
Mesaj Tarihi: 31 Mayıs 2011 Saat 09:51
malum havalar sıcak ..bencede gayet normal bişe... mesela ben karadenize giderken rampa çıkarken bendede olurdu sonuçta hava sıcak..ama rampa aşşağı inerkende rüzgardanmıdır nedir düşerdi...

Mesaj Tarihi: 31 Mayıs 2011 Saat 09:55
ilk defa yaz geçirmiyor muğlada ama normal olsa daha önce de yapaardı diye düşünüyorum ilk defa yapıyor böyle birşeyi herkes normal diyor ama normal olda dediğim gibi daha öncede böyle olrudu hatta yazları böyle olurdu bilemiyorum panik oldum ciddi anlamda umarım bişey yoktur

Mesajı Yazan: boraa
Mesaj Tarihi: 31 Mayıs 2011 Saat 09:55
hararet müşürü arızalı yada termostat.baktır ne olur ne olmaz.havalar ısındı sıkıntı olmasın..

-------------
Feline 2006
1.4 otomatik orijinal :)

Mesaj Tarihi: 31 Mayıs 2011 Saat 09:56
evet sakar rampası uzun ve vırajlı araclar ıster ıstemez ısıları yukselır. sonucta motor o rampayı tırmanmak ıcın zorlanıyor. sızde cıksın dıye fazla gaz basıyorsunuz vs

dızel sahıbı arkadaslar daha ıyı bılırler ama aracın 90C ye kadar hararetı normaldır. belkı daha evvel daha soguk zamanlarda aynı yoldan gectıysenız hava ısısından dolayı hararet yukselmemıs olabılır... ama aracınızda anormal bır durum yok...

Mesaj Tarihi: 31 Mayıs 2011 Saat 10:01
müşüre ve termostata baktıracağım ama muğlalı değilim yetkili serviste yok kime gidilir en iyisi kimdir bilemiyorum. ilk götürdüğüm usta termostatta sorun olsa yükseldikten sonra aniden düşer dedi yavaş yavaş iniyor dedi. devir daimde sorun olabilir mi dedim ozamn da motor ses yapar dedi kayışa falan baktı 90 a kadar normal dedi ama daha öncede burada yaz geçirdi ve yazın ben o yokuşu ka kere indim çıktım böyle birşey olmadı bir sorun var ama nedir bilemiyorum umarım çözülür günlerdir uykumu kaçırıyor çünkü

Mesaj Tarihi: 31 Mayıs 2011 Saat 10:03
yemin ederim  benim hararet 100 lerde geziniyor bazenSırıtma ama termostat ve müşür sağlam baktırdım..normali bu şekilmiş 90-100 arası o yüzden sıkıntım yok allaha şükür .. inşallah seninkide çözülür..ama bişe yok sanırım ..inşallahta yoktur..

Mesaj Tarihi: 31 Mayıs 2011 Saat 10:05
Orjinalini yazan: by_ersin by_ersin Yazdı:

yemin ederim  benim hararet 100 lerde geziniyor bazenSırıtma ama termostat ve müşür sağlam baktırdım..normali bu şekilmiş 90-100 arası o yüzden sıkıntım yok allaha şükür .. inşallah seninkide çözülür..ama bişe yok sanırım ..inşallahta yoktur..

ersın abı bak bırseyı atlıyorsun o motor dızel :)) bızımkı benzınlı...

calısma ısıları farklı yanı. yanlıs yonlendırme yapmayalım lutfen Sırıtma

Mesaj Tarihi: 31 Mayıs 2011 Saat 10:13
Orjinalini yazan: CeCoLi CeCoLi Yazdı:

Orjinalini yazan: by_ersin by_ersin Yazdı:

ersın abı bak bırseyı atlıyorsun o motor dızel :)) bızımkı benzınlı...

calısma ısıları farklı yanı. yanlıs yonlendırme yapmayalım lutfen Sırıtma

Starah ersin ah ersinn...burdan araç sahibine sesleniyorum lütfen kusuruma bakmayınn...ben benzinli sandım..hatta içimden de diyorumki allahım yarabbim 80 i çok diyor die söyleniyorum.... ok ..dizelden anlamam ben..kocaman kocaman özürlerimi bildirir..keyifli forumlar diyerek saygılarımı sunarım...

Mesaj Tarihi: 31 Mayıs 2011 Saat 17:04
sorun değil yazmıştım zaten ama önemli değil. ii bir usta önerdiler yarın bi götürcem bakalım

Mesaj Tarihi: 31 Mayıs 2011 Saat 17:28

inşallah çözersin dostum..yarın sonucu bizede bildirirsen bilgilenmiş oluruz..

Mesajı Yazan: ose
Mesaj Tarihi: 31 Mayıs 2011 Saat 18:56
Telaşa gerek yok herşey normal. En son antfirizi ne zaman değiştin? birkaç yıl geçtiyse özelliğini kaybetmiştir dolaylı yoldan etkileniyodur bi ihtimal. Yokuş inerken gaza dokunmadığınız sürece motor yakıtı keser ve ısıda hızlı bir düşüş olur. Hararet 110 kadar çıkmadıkça bi sorun olmaz bence.

Mesajı Yazan: sezar206
Mesaj Tarihi: 31 Mayıs 2011 Saat 20:50
yokuş inişlerde araç vitesteyken ayağınızı gazdan çeker de aracın süzüle süzüle inmesine izin verirseniz aracın harareti düşmeye başlar yokuşta yükselmesi de gayet normal sıcak havalarda diye biliyorum çok takılacak bi şey değil bence.

-------------
2000 model 206 1.6 XT 5 Kapı
Atiker lpg

Mesaj Tarihi: 31 Mayıs 2011 Saat 21:46
pugların kronik arızasıdır.bende bir iki hafta önce aynı sıkıntıyla götürdüm ama bir şey bulamadılar.umarım sen bulursun kardeş.Disapprove

-------------
Feline 2006

Mesajı Yazan: anil307
Mesaj Tarihi: 31 Mayıs 2011 Saat 22:36
bendede oluyorrrr

-------------
307 XSİ 2.0 hatchback 3 (coupe) kapı BEYAZ 2002 lpg/benzin (SATILDI)

Mesaj Tarihi: 01 Haziran 2011 Saat 00:58
bence gayet normal rampa yukarı zorlanır hava sıcak derece çıkar biraz rahatlat arabayı hararet düşer sorun yok yola devam Thumbs Up

Mesaj Tarihi: 01 Haziran 2011 Saat 11:58
valla bıraktım arabayı bakacaklar güvenilir birisiymiş. arızayı bulunca haber verecek bana bakalım inşallah bulur vede önemli birşey değildir. can sıkıntısından başka bişey değil

Mesaj Tarihi: 01 Haziran 2011 Saat 16:52
tahmin edildiği gibi bişey bulamadı ama sorun devam ederse termostatı değiştirelim dedi ama ona göre normalmiş bişey yok arabada dedi

Mesaj Tarihi: 01 Haziran 2011 Saat 17:06
yazdıklarınızdan oncekı durumları ıyı takıp ettıgınızı anlıyorum. bu baglamda bır fark hıssettım dıyorsunuz. fakat soyledıgınız durumda genel olarak normal.

bence sız yıne takıp etmeye devam edın

Mesaj Tarihi: 01 Haziran 2011 Saat 17:13
arkadaşlar hazır konu açılmışken bende birşey sormak istiyorum.bazen trafikte fazla dur kalk yaptığımdan dolayı hararet 100 civarlarında oluyo tamam buraya kadar normaldir diyorum. fakat gideceğim yere vardıktan sonra aracı stop ediyorum bi süre sonra tekrar çalıştırmak için araca bindiğimde kontağı çeviriyorum( marş a basmadan daha) hararet göstergesi kırmızının sınırına dayanıyo daha sonra marşa bastıktan sonra rolantide çalışırken taki 90 a kadar tekrar düşüyo böyle birşeyi neden yapıyo?

Mesaj Tarihi: 01 Haziran 2011 Saat 17:16
Orjinalini yazan: boraa boraa Yazdı:

hararet müşürü arızalı yada termostat.baktır ne olur ne olmaz.havalar ısındı sıkıntı olmasın..

kardeş bende servise götürdüm bir şey bulamadılar.dedğim gibi tecrübe ile sabitdir.pugların hararet sıkıntılarının %80 i çözülemiyor.üretim bu şekilde.servislerde zayıf olunca git-get git-gel umarım sorununa çare bulurlar..Göz Kırpma

-------------
Feline 2006

Mesaj Tarihi: 01 Haziran 2011 Saat 17:17
Orjinalini yazan: boraa boraa Yazdı:

pugların kronik arızasıdır.bende bir iki hafta önce aynı sıkıntıyla götürdüm ama bir şey bulamadılar.umarım sen bulursun kardeş.Disapprove
 gul_ce kardeş ,bende servise götürdüm bir şey bulamadılar.dedğim gibi tecrübe ile sabitdir.pugların hararet sıkıntılarının %80 i çözülemiyor.üretim bu şekilde.servislerde zayıf olunca git-get git-gel umarım sorununa çare bulurlar....Göz Kırpma

-------------
Feline 2006

Mesajı Yazan: Kemanyak
Mesaj Tarihi: 02 Haziran 2011 Saat 02:29
Sorun yok yahu hararet peugeotlarda Redline yapmadıkça normaldir. Araç hava yapmış da olabilir zira hava yapan araçlarda müşür ani yükselme yapıyor :-))) Başıma geldi Otobanda 2 kez sağa çektim, aracın ibresine göre araç yanıyor ama kaputu açınca (hatta plastik depoyu açtım o kadar soğukk yani) kaynama filan görmeyince devam ettim. En son aklıma hava yaptığı geldi. Havasını aldım ve bir daha karşıaşmadım aynı sorunla. Sizde de böyle bir sorun olabilir. Ama redline yapmadıkça arabada sorun yok... Devirdaim pervanesi kanatları da işlevini yapmıyor olabilir devirdaimi de kontrol ettir içim rahat olsun diyorsan..

-------------
Kemanyak Kisses You
207 SW OUTDOOR 1.6HDİ 2008

Mesajı Yazan: aslanparcası
Mesaj Tarihi: 02 Haziran 2011 Saat 09:05
Bundada bir sorun yok arkadaşım kendinize durduk yere dert aramayın. Motor sıcakken stop ediyorsun ve su devirdaim yapmıyor çok sıcak olan motor bloğunda kalan suda iyice ısınıyor gayt normal. Motor çalışınca devirdaim başlıyor ve radyatördeki suyla motor bloğu suyu devirdaim yapıyor ihtiyaç duyarsa fan açıyor derken motor soğuyor. Aracı harareti 100 ün üzerindeyken stop etmemek lazım conta yanmasa bile zarar görebilir.

Mesaj Tarihi: 02 Haziran 2011 Saat 09:52
Kardeş bu yazdıklarının aynısını peugeot servisindeki usta söyledi ve sonuna ekledi :''Bundan olduğunu sanmıyorum.biz en iyisi bu hararet hatasını merkeze fax çekelim ordan gelecek cevaba göre size dönelim ''

-------------
Feline 2006

Mesaj Tarihi: 02 Haziran 2011 Saat 11:43
valla araba güneşte durunca motor falaln kapalı park halinde ozamn bile harareti 70 i gösteriyor kontağı ilk çevirdiğimde. bakalım artık bende ne yapacağımı bilemiyorum.

Mesaj Tarihi: 02 Haziran 2011 Saat 11:49
Orjinalini yazan: aslanparcası aslanparcası Yazdı:

Aracı harareti 100 ün üzerindeyken stop etmemek lazım conta yanmasa bile zarar görebilir.
ya hararet yükselmeye devam ediyosa yinemi motoru durdurmamak lazım. biraz anlamsız geldi bana. contayı geçtim ozman motoru yakmıyalım Gülme

Mesajı Yazan: monur
Mesaj Tarihi: 02 Haziran 2011 Saat 13:13
Sıcak havalar da o rampayı yüksek vitesle çıkıyorsanız dizel yada benzinli çoğunun hararet ibresi yükselir.Biraz yüksek devirle çıkmayı deneyin ki devirdaim pompası yeteri kadar soğumuş suyu motora basabilsin.Hele ki çalışma prensipleri gereği dizel araçlar düşük motor devrini sevmezler.

-------------
2003 Peugeot 206 1,6 16v BVA 5P Şeytan kırmızı

Mesajı Yazan: GANDALF
Mesaj Tarihi: 02 Haziran 2011 Saat 14:39
muğla yokuşunu 21 mayıs tarihinde bodrumdan istanbula gidip gelirken gördüm bodruma giderken o yokuştan aşağı inerken hep yukarı çıkışı düşüğndüm.. ve 21 mayıs  günü o yokuşu tırmandım benim arabanın da harareti yükseldi ve araba şişti bende petrolün yanında sağda güzel bir kebapçı var oraya çektim ve motor soğuyana kadar bekledim.. ama benim arabanın srunu şanzıman yağından dı korkacak birşey yok pejoların genel özelliği ancak hararet 110 geçerse zaten araba motor ve şanzıman kendini bloke ediyor bu durumda yola devam edersen motor aşağı iner yok hemen sağa alıp bir müddet rolantride bekletip soğumaya beklersen tekrar yola devam edersin

-------------
2006 sw 1.6 16 valf otomatik

Mesaj Tarihi: 02 Haziran 2011 Saat 14:40
yalnız rolanti derken sürekli değil daha sonra kontağı kapat ve bekleyiniz

-------------

Mesaj Tarihi: 02 Haziran 2011 Saat 14:53
Orjinalini yazan: GANDALF GANDALF Yazdı:

muğla yokuşunu 21 mayıs tarihinde bodrumdan istanbula gidip gelirken gördüm bodruma giderken o yokuştan aşağı inerken hep yukarı çıkışı düşüğndüm.. ve 21 mayıs  günü o yokuşu tırmandım benim arabanın da harareti yükseldi ve araba şişti bende petrolün yanında sağda güzel bir kebapçı var oraya çektim ve motor soğuyana kadar bekledim.. ama benim arabanın srunu şanzıman yağından dı korkacak birşey yok pejoların genel özelliği ancak hararet 110 geçerse zaten araba motor ve şanzıman kendini bloke ediyor bu durumda yola devam edersen motor aşağı iner yok hemen sağa alıp bir müddet rolantride bekletip soğumaya beklersen tekrar yola devam edersin

arkadasım bızım bahsettıgım yer sakar rampası. burası bodrum ıstanbul yolu arasında degıl kı :))

akyakadan veya marmarısten mugla ya gelırken bu rampayı tırmanıyorsun. bodrum ıstanbul yolunda sakar gıbı bır rampa yok zaten. sakar gecıdı cok dık bır dag yamacıdır. zık zak cızerek yukarı cıkılır...

ayrıca peugeot kullanıyorum aracımın hıc sıstıgını gormedım duymadım. bızım aracların hararet problemı yoktur genelde :))  ayrıca kendını kılıtlemek ne demek onuda anlayamadım :)) 

Mesaj Tarihi: 02 Haziran 2011 Saat 15:17
iyi allah'tan o yokuş değilmiş  benim araba otomatik ilk geçen yaz başıma geldi bu arabanın şişme durumu yani motorun geçen sene istanbul antep arası giderken gavur dağını çıkarkende başıma geldi yaklaşık ankradan hiç durmadan 600 km yol yaptıktan sonra şimdiki adıyla nur dağı eski adıyla gavur dağını tırmanırken oldu araç şişti gitmedi vites büyütmedi motor bağırdı bende hemen sağa çekip motoru kapattım kapattığım esnada hahret 110 a yaklaşmıştı.. biraz bekledim kontağı yarım açtım hararet ibresi dibe dayanmış ve stop uyarıları çıkmıştı fan nedense devreye geç girdi kontağı yarım açtığım zaman fan devreye girdi eğer fan devreye girmeseydi heralde contayı yakardık neyse, ilk şişme anından aracın motoru ve şanzımanı kendini bloke ediyor arabaya decir ve vitese geçmiyor geçse hareret dibe vuracak ve motor bitecek servisede sordum bu durumu kendileri söyledi zaten bu durm bir koruma sistemi eğer devam edersen motor biter bu durumda motoru soğut tekrar devam et bu oaly bir kaç defa başıma geldi ve uzun yolculuklarda gözüm sürekli ibrede ancak bu durum hep havalar sıcakken oldu. bu arada benim araba otomatik belki onun özelliğidir.

-------------

Mesaj Tarihi: 03 Haziran 2011 Saat 16:52
valla arkadaşımda 207 var dizel onun harareti hep 90 ın biraz altında duruyormuş. biraz garip geldi bu durum bana

Mesajı Yazan: cerci07
Mesaj Tarihi: 05 Haziran 2011 Saat 00:23
Orjinalini yazan: pugti pugti Yazdı:

Orjinalini yazan: aslanparcası aslanparcası Yazdı:

Aracı harareti 100 ün üzerindeyken stop etmemek lazım conta yanmasa bile zarar görebilir.
ya hararet yükselmeye devam ediyosa yinemi motoru durdurmamak lazım. biraz anlamsız geldi bana. contayı geçtim ozman motoru yakmıyalım Gülme
aracin suyu tamsa ve zorlamadan dolayi aracin harareti 100 un uzerine ciktiysa araci kesinlikle stop etme kardes stop ettigin anda devir daim durar ve blok asiri isinir conta yakar yapilmasi gereken arac rolantide calissin radyatorun uzerine biraz su dok haraet kiza zaman icinde dusecektir

hararetin 80-90 na cikmasi normaldir ozellikle rampada bu tur seyler ariza degildir dert etmeyin benil fordun hararet gostergesi 5 yildir calismiyor suyunu koyup devam ediyorum ve yeni cikan fiestalara hararet gostergesi bile koymamislarSırıtma

-------------

Mesajı Yazan: yasar
Mesaj Tarihi: 25 Ocak 2014 Saat 23:10
benim aracta tam tersi şehir içinde hareret yüksek oluyu  80 90 km hızla gittimmi derece 0 a kadar düşüyo  arabanın içini dahi ısıtamıyorum

-------------
peugeot307xt premium

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2018 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net