Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

206 Fren Disk Hakkında!

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ)
Forum Adı: 206
Forum Tanımlaması: Peugeot 206, 1998'den 2011'e kadar üretilen kompakt boyutlu satış rekoru kırmış bir otomobildir
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=14585
Tarih: 19 Mayıs 2024 Saat 18:56
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: 206 Fren Disk Hakkında!
Mesajı Yazan: Guests
Konu: 206 Fren Disk Hakkında!
Mesaj Tarihi: 04 Mayıs 2011 Saat 13:07
arkadaşlar sizce hangi diski alayım. her ikiside hava soğutmalı fakat birisinin delikleri üstünde diğeri ise ara kısımda kalıyor. kullanım olarak hangi modeli tavsiye edersiniz?
saygılar

Cevaplar:
Mesaj Tarihi: 04 Mayıs 2011 Saat 13:34
zaten on dısklerın hepsı sogutmalı dısktır. bazen havalı dıskte derler. yukarıdakı gosterdıgın resımdekı gıbı... standart dıskler boyledır

fakat alt resımdekı dısk goruldugu uzere delıklı ve kanallıdır. bu durumda extra soguma saglanır. genelde fren verımını artırmak ıcın tercıh edılır. fakat balatayıda daha erken bıtırdıgı yonunde bılgım var. 

delıklı dısk kullanılacaksa mumkunu varsa dısk capını buyutmekte fayda var. cunku delıkler ve kanallar surtunme yuzeyını azda olsa azaltırlar.

bana sorarsan standart trw, valeo falan tak devam et :))

Mesaj Tarihi: 04 Mayıs 2011 Saat 13:48
teşekkür ederim. şimdi sipariş verdim trw disk ve balata takıcam. fazla irdelemeye gerek yok anlaşılanGülme

saygılar

Mesaj Tarihi: 04 Mayıs 2011 Saat 16:26

aracı lımıtlerde kullanmıyorsan asırı frenleme ıhtıyacı yoksa standart dıskler gayet yeterlı. bende yakında kendı aracıma 4 dısk degısecegım. trw takmayı dusunuyorum...

fakat trw balataların bazen ses yaptıgını duydum. bende balata konusunda kararsız kaldım. aracımın uzerındekı balatalar lucas olması lazım. ses vs yapmıyor

Mesaj Tarihi: 04 Mayıs 2011 Saat 23:40
evet frenleme yapınca ötme söz konusu oluyor. prc olmazsa yapmaz. trw nin hem almanı hemde prc si var ona dikkat etmek gerekiyor.
saygılar

Mesaj Tarihi: 05 Mayıs 2011 Saat 08:45
Orjinalini yazan: pugti pugti Yazdı:

evet frenleme yapınca ötme söz konusu oluyor. prc olmazsa yapmaz. trw nin hem almanı hemde prc si var ona dikkat etmek gerekiyor.
saygılar

bende balatada trw kullanmayı pek dusunmuyorum ama bakacagım duruma gore. suan aracımın uzerındekı lucas larda ses vs yok. memnunum gayet guzel

Mesajı Yazan: koliva
Mesaj Tarihi: 05 Mayıs 2011 Saat 10:00
Bildigim kadariyla fren diskinin bittigini ya da degistirilmesi gerektigini tekerlegi soktukten sonra verniyeli kumpas ile olcerek yani mevcut kalinligina bakarak anliyorlar.
Peki fren diskinin bittigi tekerlek sokmeden yerinde bakarak nasil anlasilir? Anlasilabilir mi?

Mesaj Tarihi: 05 Mayıs 2011 Saat 10:10
Orjinalini yazan: koliva koliva Yazdı:

Bildigim kadariyla fren diskinin bittigini ya da degistirilmesi gerektigini tekerlegi soktukten sonra verniyeli kumpas ile olcerek yani mevcut kalinligina bakarak anliyorlar.
Peki fren diskinin bittigi tekerlek sokmeden yerinde bakarak nasil anlasilir? Anlasilabilir mi?

goz kararı kalınlıgına bakınca anlasılıyor zaten :)) ama onun harıcınde kumpas veya mıkrometre ıle olcebılırsın...
normalde fabrıkanın onerısı on dıskler ıcın max 2mm ıncelme olarak bılıyorum :)) buda bızler ıcın cıddı bır erken degısım oluyor :(((((

kendı aracımın on sogutmalı dısklerı 266mm caplı ve 20.4mm kalınlıkta. her ıkı taraftan 1mm ınceldıgınde 2 mm ıncelmıs oluyor ve degısmesı gerekıyor

arka dısklerın 247mm caplı ve 8mm kalınlıkta. 

ben degısım yaparken eskı yenı resımleyecegım sızlerde gormus olursunuz :)) ama benımkı lımıtı fazlaca astıgını dusunuyorum.Gülme

Mesaj Tarihi: 05 Mayıs 2011 Saat 10:55
Orjinalini yazan: CeCoLi CeCoLi Yazdı:

goz kararı kalınlıgına bakınca anlasılıyor zaten :)) ama onun harıcınde kumpas veya mıkrometre ıle olcebılırsın...
normalde fabrıkanın onerısı on dıskler ıcın max 2mm ıncelme olarak bılıyorum :)) buda bızler ıcın cıddı bır erken degısım oluyor :(((((

kendı aracımın on sogutmalı dısklerı 266mm caplı ve 20.4mm kalınlıkta. her ıkı taraftan 1mm ınceldıgınde 2 mm ıncelmıs oluyor ve degısmesı gerekıyor

arka dısklerın 247mm caplı ve 8mm kalınlıkta. 

ben degısım yaparken eskı yenı resımleyecegım sızlerde gormus olursunuz :)) ama benımkı lımıtı fazlaca astıgını dusunuyorum.Gülme

Bende onleri yeni degistirdim ama sira arkadakilerde. Goz karari benimkide sanirim limiti fazlaca asmis Sırıtma Ne zaman degistireceksin hocam sen? Senin aracinin arka diskleri ile 307 ninki arasinda fark var midir (ebat haric)? Sanmiyorum?

Mesaj Tarihi: 05 Mayıs 2011 Saat 11:01
bır dakka abı :))  zaten on dıskler her zaman daha kalındır yanı :) cunku sogutmalıdırlar. ama arkalarda sogutmalı dısk yok. bak ne yazmısım arka onler 20.4mm arka 8mm. arkalardakı asınma payıda tahmınımce 1 mm dır. yanı 7mm ye dustugunde degıstırmem gerekır. muhtemelen benımkı 7 nın altında :))

cok daha kuvvetlı suratlı aracların arkalarıda sogutmalı olur :))

ayrıca dısklerımız aynımıdır bılemıyorum. ama farklı olmasını beklerım ben... fakat kalınlık olculerı aynı olabılır

Mesaj Tarihi: 05 Mayıs 2011 Saat 11:12

bır dakka abı :))  zaten on dıskler her zaman daha kalındır yanı :) cunku sogutmalıdırlar. ama arkalarda sogutmalı dısk yok. bak ne yazmısım arka onler 20.4mm arka 8mm. arkalardakı asınma payıda tahmınımce 1 mm dır. yanı 7mm ye dustugunde degıstırmem gerekır. muhtemelen benımkı 7 nın altında :))

cok daha kuvvetlı suratlı aracların arkalarıda sogutmalı olur :))

ayrıca dısklerımız aynımıdır bılemıyorum. ama farklı olmasını beklerım ben... fakat kalınlık olculerı aynı olabılır

Yok yanlis oldu duzelteyim. On diskleri degistirirken cikardigimla yenisini karsilastirdigimda fark zaten 2 mm den bariz fazlaydi. Buna gore diyorum ki arkalar simdiye kadar coktan limiti gecmistir. Yoksa onlerle arkalari birebir karsilastirmadim Gülme Onleri degistirmek nispeten daha kolay. Simdiye kadar arkalari hic degistirmedim o yuzden senin acacagin ve adim adim nasil degistirilecegini anlatacagin basligi ne zaman acacagini merak ettim Kahkaha

Mesaj Tarihi: 05 Mayıs 2011 Saat 11:37
oldu sımdı anlastık :)

307 nın arka kalıperını bılmıyorum. benımkının on ıle arkalar farklı. ben bu ıslerı hazıran bası gıbı yapmayı dusunuyorum :))

Mesaj Tarihi: 05 Mayıs 2011 Saat 11:39

oldu sımdı anlastık :)

307 nın arka kalıperını bılmıyorum. benımkının on ıle arkalar farklı. ben bu ıslerı hazıran bası gıbı yapmayı dusunuyorum :))

Iyi tamam anlastik. Zaten Haziran 4'e kadar Turkiye'de olacagim. Donuste hallederiz Gülme Hatta yuk durumuma gore Turkiye'den bile alabilirim bazi parcalari.

Mesaj Tarihi: 05 Mayıs 2011 Saat 11:43
ıstanbula gelırsen sana ozel "dısk degısımı bulusması" yaparım yanı :)) 2 arabanınkını beraber degıstırırız :))

senınkını degısırken ben cırak olurum, benımkını degısırkende sen cırak olursun  :DDDDDDDDD

Mesaj Tarihi: 05 Mayıs 2011 Saat 12:05

ıstanbula gelırsen sana ozel "dısk degısımı bulusması" yaparım yanı :)) 2 arabanınkını beraber degıstırırız :))

senınkını degısırken ben cırak olurum, benımkını degısırkende sen cırak olursun  :DDDDDDDDD

Arabayla gelmiyorum. Istanbul isi cok cok zor. Zaman cok kisitli. Ağlama

Mesaj Tarihi: 05 Mayıs 2011 Saat 12:12
hadı yaaa :(( uzuldum bak sımdı. neyse canımız sagola :))

Mesajı Yazan: murat deniz
Mesaj Tarihi: 05 Mayıs 2011 Saat 23:04
arkadaşlar bişey sorcam. ben bugün ön diskleri değiştirdim 2004 x-line için. ne aracın üzerinden çıkan ne de benim yeni aldığım diskler soğutmalı değil:( kafam karıştı şimdi..

-------------
2004 PEUGEOT 206 x-linE 1.4 75 bg benzin / Ariane 15" jant + 185 55 15 goodyear efficientgrip   0 RH +
kara böcükk :)

Mesaj Tarihi: 05 Mayıs 2011 Saat 23:52
soğutma aradadır. yani içinde kanallar vardır. onlarda yoksa ozaman arka disk almışsınızdır fakat arka disk önlere monte olurmu onu tam olarak bilmiyorum

Mesaj Tarihi: 05 Mayıs 2011 Saat 23:55
azönce netten araştırdım ön diskler için iki alternatif çıkıyor. 1. ön diskler hava soğutmalı 2. ön diskler dolu. (bosch'un sitesinden baktım)

-------------
2004 PEUGEOT 206 x-linE 1.4 75 bg benzin / Ariane 15" jant + 185 55 15 goodyear efficientgrip   0 RH +

Mesaj Tarihi: 05 Mayıs 2011 Saat 23:59
ama ön disklerin soğutmalı olması daha iyi olur.

Mesaj Tarihi: 06 Mayıs 2011 Saat 00:07
artık çok geç :( ben araçtan ne çıktıysa aynısından alıyım dedim.. artık birdahaki sefere :)

-------------

Mesaj Tarihi: 06 Mayıs 2011 Saat 00:43
guzel kardeslerım her aracta sogutmalı dısk olmayabılır. genelde dusuk suratlı ve daha zayıf modellerde havalı dısk olmayabılıyor

senın aracındakı kalıperler sogutmalı dıske gore olmadıgı ıcın sogutmalı dısk takamazsın.
yaptıgın normal bırsey.

her aracta sogutmalı dısk olacak dıye bır kaıde yok yanı :)) fakat kalıperlerı ve dıskler degıstırılıp sogutmalı yapılabılır. fakat bu bıraz malıyetlı olur...

Mesaj Tarihi: 06 Mayıs 2011 Saat 01:05
çok açıklayıcı oldu teşekkür ederim.. bende hata yaptığımı düşünmeye başlamıştım..

-------------

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2018 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net