Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Önden gelen sürtme sesi

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ)
Forum Adı: 307
Forum Tanımlaması: Peugeot 307, 2001-2008 yılları arası üretilen küçük bir aile otomobilidir. 2002'de Yılın Avrupalı ​​Otomobili ödülü almıştır
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=14205
Tarih: 19 Nisan 2024 Saat 13:09
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: Önden gelen sürtme sesi
Mesajı Yazan: teknikerrr
Konu: Önden gelen sürtme sesi
Mesaj Tarihi: 17 Nisan 2011 Saat 03:19
Merhaba arkadaşlar bende 2005 model 307 1.4 hdi var 130 binde
Aracımın 5000 km önce yağ filtre ve baskı balata değişimi yapıldı.1 ay kadar önce de triger seti değişti.(Bu ses trigerden öncede vardı simdide var.
Tesadüfmüdür yoksa bununla alakalımı bilmiyorum ön sağdan iki metalin birbirine sürtmesi gibi bir ses geliyor.Bu sesi motor ilk çalıştıktan 3-4 km sonra yapmaya başlıyor.özellikle yokuş çıkarken belli bir devirde(ilk gaza bastığımda yok 2000-2500 dvr de) oluyor.biraz daha yüklenince ses kesiliyor.
Rolantide ses yok.yürürken aracın tekerinin dönmesine paralel çıkıyor ses.
Ön disklerimi janları ve lastikleri yeniledim ama nafile.
Bu sorun için tamircime gittim sağ aks (içerideki) bilya dedi ve değiştirdi
ama o gün sadece ses azaldı sonraki günlerde artarak devam etti.

işim gereği çok vaktim olmadığından geçen gene götürdüm abi valla ben anlamadım bu neden dedi.
Teker bilyasını vs.kontrol etti bir sorun olmadığını söyledi.
Hafta içi bırakacağım nasipse.Aynı değişen bılyayı tekrar kontrol edeceklerini söyledi.

Bu gün birşey aklıma geldi.bu sorun için son tamirciye gittiğimde arabanın sağ önden kirko ile kaldırıp sağ tekeri aracı çalıştırıp çevirdiler.bu esnada motorun tekerin dönmesine paralel öne arkaya hareket ettiğini gördüm.Bu normal mi bilmiyorum.bu sesi manifolt bağlantılarından veya motor askı kulaklarından yapıyor olabilir mi?(askı kulak lastikleri sağlam)
Triger değişirken değiştirin demiştim.abi sağlam gerek yok dediler.

Bu ses arabadan soğuttu beni.

-------------
__307 1.4 HDI XR__
_______2005_______

Cevaplar:
Mesajı Yazan: koliva
Mesaj Tarihi: 17 Nisan 2011 Saat 07:39
Gunaydin,

Bu ses sizi arabanizdan sogutmaya yetmemeli. Sorun belli ama cozebilen usta bulamamissiniz belliki.
Akstaki bilyadan kastiniz tekerlek bilyasi mi acaba? Cunku sorununuz bana tekerlek bilyasindan gibi geldi. Tarifleriniz aynen ona isaret ediyor ama degistirdiginiz/denediginiz parca o mu emin olamadim. Eger degistirirken ustanin yanindaydiysaniz resmi suna benzer:

Bu bilya butun aracin agirligini tekerlekte tasimaya yarar ve zamanla haliyle yipranir. Eskisini yerinden cikarmak ve yenisini yerine yerlestirmek icin ozel bir press makinesi kullanilir.

Kolay gelsin.

Mesaj Tarihi: 17 Nisan 2011 Saat 11:35
günaydın;

değişen bilya sağ aks bilyası
bildiğim kadarıyla aks üzerinde 2 adet bilya var
1 tanesi tekerin olduğu göbekte aks başına bağlı diğeri içeride şanzumana yakın ortada biryerde bende değişen içerideki  yani şanzumana yakın olan bilya.dediğiniz gibi bu bilyayı değiştirmek için aksi soktuler götürüp başka biryerde yenisini takıp geldiler.bilyayı akse takarken ben yoktum.ben monteli halini gördüm.
Aks bilyası sorunlu olsa sürekli ses yapar diyorlar bende belli bir aralıkta ses oluyor.
Anlamadım gitti.

-------------
__307 1.4 HDI XR__
_______2005_______

Mesaj Tarihi: 17 Nisan 2011 Saat 14:25

Sanirim ilk soylediginiz benim bahsettigim. Yani su videoda herifin soktugu. Gerci bu videoda gobegi komple degistiriyorlar ama sadece bilya da degistirilebilir.

Ben tekerlek bilyasinin ortaya cikardigi sebepleri soyleyeyim, siz uyuyorsa tekrar baktirin.
1. Metal surtme sesi, cizirti, ciyaklama sesi gelir.
2. Kesinlikle arabanin hizina paralel olarak bu sesler artar ya da azalir.
3. Donuslerde, virajlarda, manevralarda ses kaybolabilir ya da tam tersine daha da artar.
4. Direksiyonda gezinmeler olabilir, ozellikle frenlemede arabanin bir tarafa cekmesine neden olur.
5. Arabanizin lifte kaldirildiginda, bozuk bilyaya sahip tekerlegi koselerinden tutup salladiginizda sallanabilir.

Ben hala sorununuzun tekerlek bilyasindan oldugunu dusundugumden bunlari yazdim. Baska bisey aklima gelmiyor simdilik.

Mesaj Tarihi: 17 Nisan 2011 Saat 14:44
üstat ilgin için çok teşekkürler;

Bu videoda teker bilyasını ve göbeği değiştiriyorlar benim değişen bilyam içerideki sanzuman ile teker ortasında ki bilya.Bu videodaki bilyayı kontrol etti usta bir sorun yok dedi.
Ne olduğu bilinmeden aracımın orasının buasının kurcalanması da beni rahatsız ediyor.benim aracım denek olmamalı.Anadolu yakasında gerçekten peugeot dan anlayan bi usta yok mu?Tavsiye edebileceğiniz bir usta?
Hafta içi bırakacağım bakalım ne olacak.

-------------
__307 1.4 HDI XR__
_______2005_______

Mesaj Tarihi: 21 Nisan 2011 Saat 23:29
arkadaşlar tekrar merhaba;
Bu akşam servisten aldım aracı içdeki aks bilyasını tekrar değiştirdiler ama nafile sorun devam ediyor.
Usta topu bu sefer şanzumana attı.ama bu ses sanzumandan geldğini hiç düşünmüyorum.
Anadolu yakasında peugeot konusunda uzman bir usta bilen varmı?
Bu konuda bi fikri olan yok mu?

-------------
__307 1.4 HDI XR__
_______2005_______

Mesaj Tarihi: 23 Nisan 2011 Saat 00:39
anadolu yakası peugeot ustasıııı???

-------------
__307 1.4 HDI XR__
_______2005_______

Mesajı Yazan: 307P
Mesaj Tarihi: 23 Nisan 2011 Saat 00:41
Orjinalini yazan: teknikerrr teknikerrr Yazdı:

anadolu yakası peugeot ustasıııı???

Bostancı da Harun usta varmış sanırım bilen bir arkadaş tam yazsın bir zahmet Sırıtma

Mesaj Tarihi: 23 Nisan 2011 Saat 00:58

formlarda ümraniye sanayide önder oto falan diye görmüştüm sanki.?

Sorun değil bostancıyada giderim.
yeterki su sıkıntıyı çözelim.

-------------
__307 1.4 HDI XR__
_______2005_______

Mesajı Yazan: 307P
Mesaj Tarihi: 23 Nisan 2011 Saat 01:11

formlarda ümraniye sanayide önder oto falan diye görmüştüm sanki.?

Sorun değil bostancıyada giderim.
yeterki su sıkıntıyı çözelim.

Onu bilmiyorum da..Yurtspor mu yurtsport muydu neydi Sırıtmaharun usta olduğundan eminim ama forumda bir arama yap çıkar karşına muhakkak..

Mesaj Tarihi: 23 Nisan 2011 Saat 01:29
evet formdan buldum bu gün bi uğrayayım olmazsa.

-------------
__307 1.4 HDI XR__
_______2005_______

Mesaj Tarihi: 23 Nisan 2011 Saat 23:21
bu gün harun ustaya gittim
o da kullandı ve şanzuman dedi.Ama ben hala şanzumandan olduğunu düşünmüyorum.
Son olarak baskı balatayı kontrol ettirecem.

-------------
__307 1.4 HDI XR__
_______2005_______

Mesaj Tarihi: 23 Nisan 2011 Saat 23:50
Hayirlisi insallah. Bende merak ettim.

Mesaj Tarihi: 23 Nisan 2011 Saat 23:55
hala mantığı kabul etmiyor.ses tekerin dönme devrine paralel olarak artıyor ve azalıyor.aracın devrine göre değil.
ilk çalıştığında ses yok 3-4 km sonra başlıyor.1-2-3-4 hepsinde ses var aracın zorlanmasına göre ses seviyesi değişiyor.
boşta tık ses yok!
benim anlattığım gibi bir sorunla daha önce kimse karşılaşmadımı acaba?

-------------
__307 1.4 HDI XR__
_______2005_______

Mesaj Tarihi: 23 Nisan 2011 Saat 23:59

hala mantığı kabul etmiyor.ses tekerin dönme devrine paralel olarak artıyor ve azalıyor.aracın devrine göre değil.
ilk çalıştığında ses yok 3-4 km sonra başlıyor.1-2-3-4 hepsinde ses var aracın zorlanmasına göre ses seviyesi değişiyor.
boşta tık ses yok!

Karsilastim evet ve onerimde bulundum. Peki ustaya sordun mu devire gore degil hiza gore artiyor ses diye?

Mesaj Tarihi: 24 Nisan 2011 Saat 00:30
Eyvallah kardeşim;
Bu güne kadar gösterdiğim ve tamir ettirdiğim ustaların hepsi aracı kullandılar sesi duydular.
evet konuştum ama hepsinin dediği bilya olsa boştada yapar diyorlar.Benimkinde atıyorum 10 km ile gidiyorum debriyaja bastığın anda ses kesiliyor.boşta ses yok.tekrar vitese alıyorsun düz yolda pek ses anlaşılmıyor.biraz gaza yüklenince veya yokuş çıkışlarında ses bariz duyuluyor.
kaldıki sağ aks ve bilyaları söküp kontrol ettiler bir kısmınıda değiştirdiler fakat sorun çözülmedi.
anlamadım gitti.
ben daha çok motor manifolt ve debriyaj bağlantılarından şupheleniyorum.

-------------
__307 1.4 HDI XR__
_______2005_______

Mesajı Yazan: SAVAŞ
Mesaj Tarihi: 24 Nisan 2011 Saat 00:31

boşta tık ses yok!

Üsküdar İlçe Emniyetin 150 metre yukarısında Şahinler Özel Peugeot-Citroen Serivis var. Sahibi Mehmet Ali bey. Makul fiyata sorununu halledebilirsin. 

-------------
Peugeot 206 Look 1.4 HDI Chiptuning ile 90 BG

Mesaj Tarihi: 24 Nisan 2011 Saat 00:36

üstat para illaki önemli

ama inan ben paradan geçtim artık arabanın koltuğuna her oturduğumda sınırlerim bozuluyor.
paradan ziyade işi bilen usta lazım bana.

-------------
__307 1.4 HDI XR__
_______2005_______

Mesajı Yazan: kitay
Mesaj Tarihi: 24 Nisan 2011 Saat 00:48
benim araçta da böyle bir ses var bugün bir ustaya götürdüm test sürüşüne çıktı viraj demir lastiklerinden geldiğini söyledi  henüz yaptırmadım arızayı  bu  olabilir belki

-------------
34 KİTAY 18
2004 206 HDI
     XT

Mesaj Tarihi: 24 Nisan 2011 Saat 00:54
Bosta giderken ses kesiliyorsa bilyadan degildir bu kesin.
Peki bu sesle birlikte arabada titreme de var mi? Ayni titreme debriyaj pedalinda var mi? Bir de vites gecislerin nasil?

Mesajı Yazan: SAVAŞ
Mesaj Tarihi: 24 Nisan 2011 Saat 00:56

üstat para illaki önemli

ama inan ben paradan geçtim artık arabanın koltuğuna her oturduğumda sınırlerim bozuluyor.

Ben yıllardır kullandığım araçları hep Bostancı sanayiye götürürdüm. Senin yaşadığın sıkıntılar gibi bir arızayı bulana kadar 3-5 parça değiştirdiğim çok oldu. Hatta bir keresinde fiat aracımda debriyaj bilyasından ses geliyormuş -tabi ustam sesin kaynağını bulamadı ama- şu an bir ses yok sen devam et dedi. sonrasında bağdat caddesinde debriyaj bilyası dağıttı aracı çekiciyle sanayiye çektirmiştim. Yani diyeceğim elbetteki para önemli değil, bu servisi pug aldıktan sonra tesadüfen keşfettim. Herhangi bir tanışıklığım, akrabalığım falan yok ama adamların yaklaşımları iyi, kazıklamaya çalışmıyorlar uyanık ustalar gibi, temiz insanlar, arızaları rahatlıkla buluyorlar. Tabi benim aracımda böyleydi, gidersen inşallah seninkinide çözerler. Tamamen memnun kaldığım için tavsiye ediyorum sanada ve herkese. En azından bir baktırırsın. Saygılar

-------------
Peugeot 206 Look 1.4 HDI Chiptuning ile 90 BG

Mesaj Tarihi: 24 Nisan 2011 Saat 01:10
üsküdar da dediğin yeri anladım.orayada bir gösterceğim banada yakın zaten.
hafta içi çalışıyorum ancak hafta sonu olur.

-------------
__307 1.4 HDI XR__
_______2005_______

Mesajı Yazan: Kemanyak
Mesaj Tarihi: 24 Nisan 2011 Saat 01:15
Arkadaşım sorunun şanzuman usta doğru söylemiş debriyaja bastığında ve boştayken ses gelmemesini en iyi açıklayan budur Sırıtma 

-------------
Kemanyak Kisses You
207 SW OUTDOOR 1.6HDİ 2008

Mesaj Tarihi: 24 Nisan 2011 Saat 01:16
aracımda baskı balata 5-6 bin km oldu değişeli.
zaten bu set değişiminden 1000-2000 km sonra başladı bu mevzu
lastik,jant,ön diskler,sağ aks içerideki bilya,triger seti hepsi değişti.ama hala bi çözüm yok.
titreme vs yok vites geçişleri orjinalinden biraz sert özellikle araç soğukken.hatta araç 2 gün yatsın aracı çalıştırmadan vitesi 1 den boşa alamıyorum.ancak debriyaja basıp aracı çalıştırp alabiliyorum.araç ısınınca normale dönüyor.

Akıl akıldan üstündür.paylaşmak çözüme ulaşmanın en basit yoludur.

-------------
__307 1.4 HDI XR__
_______2005_______

Mesaj Tarihi: 24 Nisan 2011 Saat 01:22
peki baskı balata ile ilgili olabilir mi?
bu memlekette ne kadar işten anlamaz usta diye dolanan var.o kadar da para veriyoruz.
adamlar ilk bu sorun başladığında birkaç ustaya gittim sağ aks bilyası dediler hepsi de böyle deyince kafama uyan bir tanesine değiştirttim ama sorun çözülmedi.Bilya sorununun bu kadar bariz ayırt edilebildiğini bende yeni öğrendim.burada paylaşılanları arşıv yapsak bi tamirci açmaya yetecek kadar bilgi toplanır herhaldeAlkış
yemin ederim şu sorundan dolayı peugeot ustası gibi oldumSırıtma

-------------
__307 1.4 HDI XR__
_______2005_______

Mesaj Tarihi: 24 Nisan 2011 Saat 13:22
g

-------------
__307 1.4 HDI XR__
_______2005_______

Mesaj Tarihi: 28 Nisan 2011 Saat 21:22

önümüzdeki hafta içi baskı balatayı değiştirdiğim ustaya götürecem.baskı balatayı kontrol edecekler.

-------------
__307 1.4 HDI XR__
_______2005_______

Mesajı Yazan: metin
Mesaj Tarihi: 28 Nisan 2011 Saat 21:45

bu gün harun ustaya gittim
o da kullandı ve şanzuman dedi.Ama ben hala şanzumandan olduğunu düşünmüyorum.
Son olarak baskı balatayı kontrol ettirecem.

harun usta eski peugeot ustasıdır sorun şanzımanda diyorsa benim ona güvenim doğrultusunda ona katılıyorum. hiç değilse başka bir şanzımancıya göster bakalım ne diyecekler.

-------------
Akıllı insanlar yeni fikirleri tartışırlar.
Normal insanlar sonuçları tartışırlar.
Küçük insanlarsa başka insanları tartışırlar...

Mesaj Tarihi: 28 Nisan 2011 Saat 21:47

üstat para illaki önemli

harun usta bence halleder senin işini.

-------------

Mesaj Tarihi: 28 Nisan 2011 Saat 21:48
mesela 307P arkadaşımızın abs ışığı sorununu konuştuk bugün. onunda aküsüna bakmışlar aküden değil demişler ama sorun akü değişimi ile hallolmuş. bu yüzden ustanın bundan değildir dediğini başka bir ustayada göster.

-------------

Mesaj Tarihi: 30 Nisan 2011 Saat 19:08

baskı balatayı garantili olduğu için önce değiştirdiğim yere götüreyim diyorum.onlar bi baksınlar eğer onlarda şanzuman derlerse yaptıracağım yer gene harun usta olacak.

Eğer direk harun ustanın eline verirsek aracı baskı balatadan sorun çıkarsa diğer taraftaki servis haliyle bununla oynanmış kardeşim deme hakkına sahip olur ve bizim garanti yalan olur :D
böyle bir duruma düşmemek lazım.

-------------
__307 1.4 HDI XR__
_______2005_______

Mesaj Tarihi: 30 Nisan 2011 Saat 19:10
şanzumanın çalışmasında 1-2-3-4. viteste gaza yüklenince kazıma -sürtme sesi yapacak ne var ki?

-------------
__307 1.4 HDI XR__
_______2005_______

Mesaj Tarihi: 30 Nisan 2011 Saat 19:17

bu ses için oldukça fazla araştırma yaptım ama elle tutulur bir sonuç çıkmadı.

Opel in insignia modelinde de bazı kullanıcılar bu tarif ettiğim sorundan muzdarip ama hiçbirine servis dahil kimse bir cevap verememiş.neden kaynaklandığı hala belli değilmiş.
ben biraz araştırınca baskı balata ve prizidek milinden kaynaklanabileceğinden bahsedenler oldu.
Harun usta 1 ve 2 vites dişlisinden kaynaklandığını 3 de ses olmadığını söyledi(onunla testi sanyi içinde yaptık trafik olduğundan E5 e çıkamadık.) Ben bu sesi 3 de hatta 4 de de duyuyorum tabi 1 ve 2 deki kadar çok değil.şanzuman açılınca görürüz dedi.
bakalım hayırlısı.Her ustanın ayrı birşey söylemesi ise ayrı bir komedi zaten.

-------------
__307 1.4 HDI XR__
_______2005_______

Mesaj Tarihi: 09 Mayıs 2011 Saat 21:04

Arkadaşlar tekrar merhaba;

Geçen hafta içi baskı balatayı değiştiren ustaya gittim
Onlarda test sürüşüne çıktılar ve önceki ustaların çoğunun dediğini dediler
Aksin üstüne geçen eksen bilyası dediler
o bilyayı 2 kere değiştirdim dedim o zaman yuvası bozulmuştur dediler
Ok yapın dedim.
parçanın çıkmasını bulup taktılar.şanzuman yağını temiz olduğu halde tekrar değiştirdiler.ben teste çıktım yaklaşık 4-5 km kullandım zorladım da hiçbir ses yok içim rahatladı.
takii aracı kartaldan eve üsküdara getirinceye kadar.üsküdara girdim ses gene başladı.Eski haline döndü gene SinirliEmbarrassedEmbarrassed
Daha sonra hafta sonu tekrar gittim tabiki gene lifte aldılar baktılar falan şanzuman dediler.
şimdi mantıken düşününce bu ses bu yuvanın değişmesiyle bir müddette olsa kesiliyorsa şanzumanla ne alakası var????

-------------
__307 1.4 HDI XR__
_______2005_______

Mesaj Tarihi: 12 Mayıs 2011 Saat 00:18
güncel

-------------
__307 1.4 HDI XR__
_______2005_______

Mesaj Tarihi: 12 Mayıs 2011 Saat 10:06
Biz de meraklardayiz sn. teknikerrr.

Mesaj Tarihi: 16 Mayıs 2011 Saat 23:26
Selam arkadaşlar
En sonunda sorunu çözdük
Aracı en son yazdığım işlemden sonra peugeot parçacısı arkadaşımın tavsiyesi üzerine Kartal Oto sanayii nde Ali ustaya götürdüm.
O da bi kontrol etti aks bilya vs.bir sorun yok dedi.Şanzuman dedi ok dedim yapalım.
Şanzumanın ön ve arka kapağını açmış ama bilyalarında herhangibir sorun yok dedi.
daha sonra çıkma bir aks takıp denedi.Ses kesildi
daha sonra kendi aksinin biryerlerine dolgu yapıp tornacıya düzelttirdiğini söyledi.birde bilya ile yüzük denilen bir parçayı değiştirdi.yaklaşık 100-150 km yaptım şimdilik ses kesildi.insallah kesin çözüme kavuşmuştur.
Hala arabaya bindiğimde teybi kapatıp ses dinliyorum.Her gelecekmiş gibi geliyo o ses.Sırıtma
O kadar ustayı dolaştıktan sonra o kadar para döktükden sonra işim
165 tl ye halloldu.(40 TL Bilya ve yüzük+30 TL şanzuman yağı+45 TL tornacıya+50 TL işçilik )
Yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkürler.

-------------
__307 1.4 HDI XR__
_______2005_______

Mesajı Yazan: göktuğ
Mesaj Tarihi: 16 Mayıs 2011 Saat 23:49
toplamda ne kadar harcadın? baya uğraştın...

-------------
2004 PEUGEOT 307 xr 1.4 hdı

Mesajı Yazan: eren8er
Mesaj Tarihi: 17 Mayıs 2011 Saat 00:27

boşta tık ses yok!

bendede bi sorun var..anlattığınızın aynısı sanırım.. boşta ses yok..araba çalışırkende ses yok..ne zamanki yürüyeyim..(2bin devir civarında sanırım) 2 metal parçanın birbirine sürtmesi gibi bi cırıltı sesi geliyor.. eski bisikletlerin zır zır zilleri vardırya..ona benziyo.

-------------
Honda Civic hb 1996 1.4

Mesaj Tarihi: 17 Mayıs 2011 Saat 00:28
baskı balatadan olmadığına eminim çünkü baskı balatayı yeniledim ama ses aynı devam..

-------------
Honda Civic hb 1996 1.4

Mesaj Tarihi: 17 Mayıs 2011 Saat 00:31
benim geçen hafta aks koptu..yenisini şuan için alamadığımdan tamir edip tekrar takmak zorunda kaldık..bu ay içinde kesin alıcam içim rahat etmez zaten.. bendeki cırıltıda acaba aks yüzündenmidir? 

-------------
Honda Civic hb 1996 1.4

Mesajı Yazan: ose
Mesaj Tarihi: 17 Mayıs 2011 Saat 00:52

Selam arkadaşlar
En sonunda sorunu çözdük
Aracı en son yazdığım işlemden sonra peugeot parçacısı arkadaşımın tavsiyesi üzerine Kartal Oto sanayii nde Ali ustaya götürdüm.
O da bi kontrol etti aks bilya vs.bir sorun yok dedi.Şanzuman dedi ok dedim yapalım.
Şanzumanın ön ve arka kapağını açmış ama bilyalarında herhangibir sorun yok dedi.
daha sonra kendi aksinin biryerlerine dolgu yapıp tornacıya düzelttirdiğini söyledi.birde bilya ile yüzük denilen bir parçayı değiştirdi.yaklaşık 100-150 km yaptım şimdilik ses kesildi.insallah kesin çözüme kavuşmuştur.
Hala arabaya bindiğimde teybi kapatıp ses dinliyorum.Her gelecekmiş gibi geliyo o ses.Sırıtma
165 tl ye halloldu.(40 TL Bilya ve yüzük+30 TL şanzuman yağı+45 TL tornacıya+50 TL işçilik )

geçmiş olsun. Değiştirseydiniz daha iyi olucaktı ama bazen tamirler de eskisinden daha iyi olabiliyor tabi bu tamamen şansa bağlı.

Mesaj Tarihi: 17 Mayıs 2011 Saat 00:55
Orjinalini yazan: eren8er eren8er Yazdı:

benim geçen hafta aks koptu..yenisini şuan için alamadığımdan tamir edip tekrar takmak zorunda kaldık..bu ay içinde kesin alıcam içim rahat etmez zaten.. bendeki cırıltıda acaba aks yüzündenmidir? 
aksı değiştirene kadar o araca binmeyin. Binerseniz de 50 km/h i geçmeyin. aks çok tehlikeli kopmalarda yere doğru düştüğünde açıyı yakalarsa motoru bile yerinden sökebilir.

Mesaj Tarihi: 17 Mayıs 2011 Saat 01:00

boşta tık ses yok!

bendede bi sorun var..anlattığınızın aynısı sanırım.. boşta ses yok..araba çalışırkende ses yok..ne zamanki yürüyeyim..(2bin devir civarında sanırım) 2 metal parçanın birbirine sürtmesi gibi bi cırıltı sesi geliyor.. eski bisikletlerin zır zır zilleri vardırya..ona benziyo.
sağ aksta taşyıcı vardır bu taşıyıcı ayrıca motor kulağı görevi yapar ortasından aks geçer aksın geçtiği kısımda bilya vardır muhtemelen o bilya dağılmış olabilir. eğer o ise komle değişmesi lazım. İki tekerleğin bilyasına da bakmak lazım. Gerçi sizin aks daha önce kopmuştu öncelik aksı değişmek geçmezse bunlara bakmak lazım.

Mesaj Tarihi: 17 Mayıs 2011 Saat 03:51
kesinlikle bu hafta aksları değiştiriyorum... gözüm iyice korktu..mühim bi olay sonuçta..önemli bi parça..

-------------
Honda Civic hb 1996 1.4

Mesaj Tarihi: 17 Mayıs 2011 Saat 07:13
hadi geçmiş olsun

-------------

Mesaj Tarihi: 17 Mayıs 2011 Saat 18:55

baskı balatadan olmadığına eminim çünkü baskı balatayı yeniledim ama ses aynı devam..
bendeki ses iki metalin birbirine sürtmesi gibi bir kazıma sesiydi.
Aks konusu çok önemli kopmuşsa mutlaka değiştir.İnsan hayatı herşeyin başında.

-------------
__307 1.4 HDI XR__
_______2005_______

Mesaj Tarihi: 17 Mayıs 2011 Saat 19:09
toplamda
ilk bu ses için gittiğimde
aksin içerdeki bilyası için 80+50 de işçilik toplam 130TL

ikincisinde şanzuman yağı değişti.80 TL(Zaten 5-6 bin km önce değişmişti gene değişti.)+ triger dediler orjinali ile değişti.350 TL toplamda 430TL

üçüncüde bu değişen bılya gene değişti ücretsiz :)

daha sonra baskı balatayı değiştiren ustaya gittim
Bu dördüncü seferde aksin üzerindeki içerideki bilyanın yuvası değişti + şanzuman yağı değişti.180TL

Beşincide Şanzuman dediler birçok usta gibi
Şanzumandan beklerken arızayı 165TL

Yani toplamda
900 TL ye ve bayaa bi zaman kaybına ve en önemliside arabadan soğutacak derecede sinir bozukluğuna neden oldu.
Ama çok şükür hallettik.
Bana tecrübesi şu oldu.
Kesinlikle her marka ve model aracın ustası aynı değil.Dizelden anlayan benzinliyi bilmiyor.Renodan anlayan Peugeot dan anlamıyor.
İnanın bazı ustalar bu bahsettiğim sesi bile duyamadılar.

-------------
__307 1.4 HDI XR__
_______2005_______

Mesaj Tarihi: 17 Mayıs 2011 Saat 22:18
p

-------------
__307 1.4 HDI XR__
_______2005_______

Mesaj Tarihi: 18 Mayıs 2011 Saat 23:26
güncel

-------------
__307 1.4 HDI XR__
_______2005_______

Mesajı Yazan: kuantum
Mesaj Tarihi: 23 Ağustos 2011 Saat 10:16
Aynı sorundan ben de muzdaribim, sorun aks bilyalarının değişimiyle çözüldü değil mi?

Mesajı Yazan: gabriel
Mesaj Tarihi: 28 Şubat 2012 Saat 02:41
Tekniker kardeş kartal oto sanayideki ustanın dükkanı adı veya nosu varmıdır. bende bi uğrayayım.pendik oto sanayinde özel bi pego servisi var.beş para etmez.bide senin dediğin yere bakayım...

Mesajı Yazan: kuantum
Mesaj Tarihi: 28 Şubat 2012 Saat 17:01
ben aks bilyasını değiştirdim düzelmedi. ses şanzımandan geliyor gibi gözüküyor.

Mesajı Yazan: terzuu
Mesaj Tarihi: 28 Şubat 2012 Saat 17:34
arkadaşlar ali ustann telefonu 05323652442
kartal oto sanayi

-------------
bize her yer trabzon

Mesajı Yazan: rdncfb
Mesaj Tarihi: 01 Ocak 2014 Saat 13:08
kardeş aynı sıkıntı bende var konuyla ilgili bi çözüm bulduysan bana dönermisin

Mesajı Yazan: Guests
Mesaj Tarihi: 01 Ocak 2014 Saat 13:37
Anlaşıldı peugotlardaki bu ses kronik bir ses. Benim 407de aynı ses var. Ben haftasonu ali ustayı bir ziyaret edeyim.

Mesajı Yazan: muhammed.ceyhan
Mesaj Tarihi: 25 Şubat 2014 Saat 21:47
Neymiş bu ses arkadaş. bende de var aynı sıkıntı. tekniker arkadasın dediği gibi koltuğa oturmak istemiyorum artık. arabadan soğutuyor insanı. ben de bir ziyaret edeyim şu ali ustayı.

tekniker arabamız peugeot, mesleğimiz teknikerlik .  :) ben de teknikerim.. (inş.tekn.)

Mesajı Yazan: guvenulucan
Mesaj Tarihi: 09 Şubat 2017 Saat 16:57
Merhaba,

Bende de Citroen C3 var. Citroen ile peugeot aynı ustaya gösterdim bana şanzuman dan kaynaklı öneml, olmadığını söyledi.   muhammed.ceyhan  çözüm bulabildiniz mi?

-------------
herşeyin HAYIRlısı

Mesajı Yazan: JunioR56
Mesaj Tarihi: 09 Şubat 2017 Saat 17:59
Buna benzer bir sorun benim araçta da mevcut. Sağ ön teker kısmı ama iç taraflardan geliyor aks ile motor bağlantı yeri gibi aşağı yukarı. iki demir sürtüyor gibi sesi. 

tarifsiz bi ses şanzıman sandım hareket halindeyken boşa atıp söndürdüm arabayı harthartharthart hız 40 km ye kadar düştükçe azalıyor sonra kesiliyor.
Sağlam bir ustam var sordum bana direk 
motor bilyasından kronik değiştirdimi ses mes kalmaz dedi. 

Sağlam dememdeki sebep
-1 senelik hararet sorunumu çözdü
-araç 10 güne 1 su bardağı su eksiltiyordu 2 tamirci bulamadı tüpün hortumundan benzinde bin dene istersen dedi. 500 km yaptım damla eksilme yok :D

Mesajı Yazan: kerkan
Mesaj Tarihi: 06 Aralık 2019 Saat 15:33

Selam arkadaşlar
En sonunda sorunu çözdük

Aynı sorun benim araçta da var.  Ali Ustanın telefonunu yada dükkanının ismini rica edebilir miyim ? Çünkü 2 ayrı Ali Usta var . 1- Evrensel Oto 2- ALİ Otomotiv

Mesajı Yazan: sahinsenturk
Mesaj Tarihi: 08 Aralık 2019 Saat 17:26
pendik sanayide kaptan oto var sadece peugeot ve citroene bakıyor. Tavsiye edebilirim

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2018 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net