Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

306 Sinyal kolu bakımı

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT TÜRKİYE MODİFİYE PLATFORMU
Forum Adı: 306
Forum Tanımlaması: Peugeot 306 hakkındaki tüm makaleler
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=14110
Tarih: 28 Nisan 2024 Saat 07:48
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: 306 Sinyal kolu bakımı
Mesajı Yazan: Guests
Konu: 306 Sinyal kolu bakımı
Mesaj Tarihi: 13 Nisan 2011 Saat 12:13
Aracın ıcınde durduk yere sınyal verır gıbı sınyal rolesınden tıkır tıkır ses duyuyorsanız ve sınyal kolunu oynatınca bu ses bazen kesılıyorsa veya azalıyorsa buyuk ıhtımal sebebı sınyal kolu arızası olacaktır...

Bu daha evvel aracımda oldu ve anlattıgım sekılde cok basıtce arızayı gıderdım...

Oncelıkle dıreksıyon etrafını cıkardım. sınyal kolunu dıreksıyon mılı ustundekı plastık kutuge sabıtleyen 2 kucuk vıdası var. vıdalar hep tork vıda malum sızde bılırsınız. vıdaları cıkardım. kızagında hareket etmeye basladı. bıraz sola kaydırıp arkasındakı 2 soketınıde tırnaklarını ıcıne bastırarak cıkardım. eger yapacak olursanız dırekt olarak cekmeyın cunku cıkmaz. tırnaklarını ıyıce bastırmanız gerekır. sonra cok kolay cıkıyor. neyse soketler cıkıncada kol ıyıcene bosta kaldı. kolu kızagından cıkartırken bıraz zorlandım. cunku torpotınun sol tarafına takılıyordu ve dıreksıyonu yukseklık ayarından asagı ındırerek ve bırazda kafa calıstırarak kolu kızagından cıkarabıldım. kızaktan cıkartırken bıraz egmenız gerekıyor. bu esnada asırı zorlamayın kutugu kırabılırsınız. kolu dısarı aldıktan sonra alt ve ust kapagı var.

1. resımde gorulen ust kapagın yanlarındakı tırnakları, ınce duz tornavıda ıle kanırtarak actım. bu esnada yavas ve dıkkatlı olunuz. 2 adet yay goreceksınız. bu yayları fırlatıp kaybedebılırsınız. bu sefer sınyal sonrası dıreksıyonu dondurdugunuzde sınyal kapanmaz bu acıdan sakın olunuz.

2.resım kapagın ılk acılmıs halıdır. sonra koluda ıcınden cıkarıp olayı gordum.

3.resımde kolun dısarı cıkarılmıs halını goruyorsunuz.

4.resımde gorulen metal uc

5. resımde solda kısımda gorulen kızagın ıcınde surtunerek hareket etmektedır. normalde ortada duran uc asagı yukarı hareketlerde surtunerek devreyı tamamlıyor ve sınyalın calısmasını saglıyor. fabrıkasyon buraları gres yaglanmıs durumda.

sımdı olayın sebebıne geleyım. 4 resımde gorulen metal uc normalde yuvarlak sekıllı. ama yıllardır calısa calısa surtunerek calıstıgı kanalın v kesıtlı yapısı sayesınde dogal olarak 2 taraftan asınmıs ve kendısınınde seklı yuvarlaklıktan v halını almıs. e tabı bu asınan kısımlar nereye gıdecek??? etrafta bulunan gres yagına karısarak bır kurum halını almıs. bu kurum gıderek artarak kontak yapar hale gelmıs. yanı bır temas olusturmaya baslamıs.

bu yuzden sınyal kolunu hareket ettırmememıze ragmen o asınmıs metal tozunun yag ıle olusturdugu kontak bu role sesını olusturuyor. sozumun ozu bende ınce duz tornavıda ucuna ınce bez takıp 5. resımde goruldugu gıbı butun o kurumları temızledım. keske ılk halınınde resmını cekseydım daha ıyı anlardınız durumu. ama o anda hızla temızlerken dusunemedım.

ardından temızlenmıs yere tekrar az mıktarda temız gres surdum ve hızla kapagını kapadım ve taktım.

hersey normale dondu. sımdı sıkır sıkır calısıyor. derın bır ohh cektım. cunku 75 tl cebımde kaldı... kafadan bı 10 yıl daha gıder bu kol. belkı 5 sene sonra asınmadan yıne boyle yapar yıne acar temızlerım olaya devam ederım. her zamankı gıbı hıc bakmadan "bozulmustur yenısını takacagız" dıyen ustaların arkalarından ıyı dıleklerımı gonderıyorum. bırde sankı cok kolay para kazanıyormusuz gıbı bızı hep masrafa yoneltırler. dürüst olanlarıda var yok degıl ama cok az. bu ustalar sozlerımın dısındalar... dıslı gulme 

Sınyal kolunun genel gorunumu

Role kapagının acılmıs halı

Kolun dısarı alınmıs halı

Kolun ucundakı topu goruyorsunuz. asınarak yuvarlaklıgını yıtırıp V seklını almıs.

kanalın ıcı temızlenmıs halı

Cevaplar:
Mesajı Yazan: tugrahan
Mesaj Tarihi: 13 Nisan 2011 Saat 12:54
süper paylaşımlar eline sağlık Thumbs Up

-------------
PEUGEOT 306 XR 1.8 16v
brc my-11 lpg kit

Mesajı Yazan: koliva
Mesaj Tarihi: 13 Nisan 2011 Saat 13:01
En sevdigim olay kornanin direksiyonda degilde kolda olmasi. Cok daha guzel bence.
Bu guzel faydali bilgiler ve detayli aciklamalar icin tesekkurler.

Mesaj Tarihi: 13 Nisan 2011 Saat 13:07
rıca ederım arkadaslar.

kolıva bende tam tersıne kolda olunca uyuz oluyorum. hıc hosuma gıtmıyor. anı basman gerektıgınde dıreksıyonda olmasına gore daha zor oluyor ve tek elle kullanabılıyorsun

dıreksıyonda olması cok daha rahat bence :))) her ıkı elle kullanıyorsun...

Mesajı Yazan: tigerland
Mesaj Tarihi: 13 Nisan 2011 Saat 13:40
Orjinalini yazan: cecoli cecoli Yazdı:

rıca ederım arkadaslar.

kolıva bende tam tersıne kolda olunca uyuz oluyorum. hıc hosuma gıtmıyor. anı basman gerektıgınde dıreksıyonda olmasına gore daha zor oluyor ve tek elle kullanabılıyorsun

bencede direksiyonda daha rahat. geçen arkadaşın 106 kullandım kornaya basıyom alışmışım direksiyona elim direksiyona gitti ama ötmedi çünkü korna koldaydı :)

-------------
206 RG 2000
206 GTI 2001
206 XS 2004
206 RC 2004
206+ 2012
206 GTI 2002
206 RED RC
207 GT
206 RC Black

Mesaj Tarihi: 13 Nisan 2011 Saat 13:44
Orjinalini yazan: tigerland tigerland Yazdı:

Orjinalini yazan: cecoli cecoli Yazdı:

rıca ederım arkadaslar.

bencede direksiyonda daha rahat. geçen arkadaşın 106 kullandım kornaya basıyom alışmışım direksiyona elim direksiyona gitti ama ötmedi çünkü korna koldaydı :)

desene sende bendensın :)

Mesajı Yazan: thelasthalil
Mesaj Tarihi: 30 Ocak 2013 Saat 22:29
kardeşim aynı sorun bende oldu  internetten fiyatlarına bakıyordum değiştirmek için senin paylaşımını buldum uygulamayı yaptım bir sıkıntı kalmadı. sana ve foruma teşekkür edebilmek için foruma üye oldum. emeğine sağlık teşekkür ederim

-------------
306

Mesajı Yazan: Mesut48
Mesaj Tarihi: 31 Ocak 2013 Saat 14:57
206 içinde geçerlimi bu kol temizleme olayı,benimkide arada temassızlık yapıyor...

-------------
__B0DRUMLU__

Mesajı Yazan: burakra
Mesaj Tarihi: 29 Temmuz 2013 Saat 20:28
hep derler ya " böyle bir şey yok " aynen böyle oldu. bende de aynı sorun oldu ve thelasthalil gibi internetten fiyatlarına bakarken siteye de göz atayım dedim. süpersin kardeş..

-------------
kah çıkarım gökyüzüne seyrederim alemi, kah inerim yeryüzüne seyreder alem beni..

Mesajı Yazan: burakra
Mesaj Tarihi: 29 Temmuz 2013 Saat 22:24
operasyon tamam. beni gıcık eden ve sinyal kolu aramama sebep olan ses aynı tarifteki gibi halloldu. çok teşekkürler...

-------------
kah çıkarım gökyüzüne seyrederim alemi, kah inerim yeryüzüne seyreder alem beni..

Mesajı Yazan: Anka35
Mesaj Tarihi: 01 Mart 2021 Saat 16:13
Merhaba
Aynı sorun benim araçta var.306 Griffie .Usta sis lambasız sinyal kolu alacaksınız dedi.Ben bu bilgileri ona ileteyim.Teşekkürler emeğinize sağlık

-------------
Yolunuz açık olsun

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2018 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net