Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Dizellere takılan chipler ve yakıt tasarrufu...

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ)
Forum Adı: 206
Forum Tanımlaması: Peugeot 206, 1998'den 2011'e kadar üretilen kompakt boyutlu satış rekoru kırmış bir otomobildir
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=1235
Tarih: 28 Mart 2024 Saat 18:17
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: Dizellere takılan chipler ve yakıt tasarrufu...
Mesajı Yazan: taylan43
Konu: Dizellere takılan chipler ve yakıt tasarrufu...
Mesaj Tarihi: 19 Temmuz 2008 Saat 13:04
Arkadaslar sizinle merak ettiğim bir konu var ve güvenilir olup olmadığı konusunda yardımlarınıza ihtiyacım var, bana bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. 
Sizin araçlarınız, normal bir sürüşle, bir depo yakıt ile kaç km yol yapıyor acaba? Sahibi olduğum 206 HDI, 165YTL lik dizel yakıtla, 950 km yapabildim en fazla, ama şehiriçi, ve şehirdışı karışıktı ve arada biraz bastığımda oldu...
Peki sizce normal midir? Çünkü her yerde reklamlarını gördüğüm, yakıt pompasına veya turboya takılan cihaz reklamlarını görüyorum CHIP adını verdikleri ve ne kadar faydalı olup olmadıkları hakkında bir bilgiye sahip olmadığım bir mekanizmayı açıkçası aracıma takmak istemiyorum ve bu konuda bana yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Eğer ki bu sistemi aracında kullanan varsa, nasıl bir fayda sağladığını bilmek istiyorum.
Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim... 

Cevaplar:
Mesajı Yazan: Guests
Mesaj Tarihi: 19 Temmuz 2008 Saat 14:16
soruyu yanlıs sormussun chıp dedıgın sey beyıne mudaheledır senın sordugun ekoyak tarzı bırsey...

Mesaj Tarihi: 19 Temmuz 2008 Saat 14:39
o konuda fazla bilgim yoktu serhat bey ondan dolayı bu şekilde demek zorunda kaldım zaten, ama beyine müdahale yapan bir firma ile konuşmuştum ve bana aracın beyni içinde bulunan kodu Almanya'ya gönderdiklerini ve onu revize edip tekrar kodladıklarını söylemişlerdi. Ama bir kaç sanayi sitesinde de gördüğüm, %25 performans ve %10 yakıt tasarrufu adı altında Chip satıyorlar ve nasıl bir fayda/zarar sağladığını ve hangi şekilde çalıştığını bilmiyorum. Ben de burada bunu öğrenmek için bu konuyu açtım zaten ama bunun linki mesela aşağıda verdiğim üründür. Bunlar gibi 100lerce ürün var tabi bu sadece bunlardan birisi.
http://www.sahibinden.com/peugeot_upsolute_chiptuningWQQaXQQ6151683WQQpXQQdisplayitem - http://www.sahibinden.com/peugeot_upsolute_chiptuningWQQaXQQ6151683WQQpXQQdisplayitem

Mesaj Tarihi: 19 Temmuz 2008 Saat 14:57
http://www.sahibinden.com/gercek_performans_chip_peugeot_106_206_306_34_hp_benzinWQQaXQQ9009969WQQpXQQdisplayitemBi - http://www.sahibinden.com/gercek_performans_chip_peugeot_106_206_306_34_hp_benzinWQQaXQQ9009969WQQpXQQdisplayitem

B ir de bunu buldum. Ama dediğim gibi kesinlikle emin değilim.

Mesaj Tarihi: 19 Temmuz 2008 Saat 16:10
ılk lınkdekı gercek chıp oluyor ıkıncı lınkdekı sacma bırsey alınmaz yanı ama dızelde usttekı lnkdekı olay + 25 hp falan alıyorsun bu kesın onu soylıyım sana benzınlıde pak bırsey anlamassın ama...

Mesaj Tarihi: 19 Temmuz 2008 Saat 17:30
peki bunun araca herhangi bir zararı var mı? O konuda bir bilgin var mı acaba? ya da bildiğin taktırılacak biyer var mı?

Mesajı Yazan: shadowdancer
Mesaj Tarihi: 19 Temmuz 2008 Saat 17:58
dostum güç artırımı istiyorsan düşünmeden chip ve kat iptalini yaptır...yakıtta ise çok artma yok normal kullanırsan

Mesaj Tarihi: 21 Temmuz 2008 Saat 10:18
peki bana tavsiye edebilecegin biryer var mi?

Mesajı Yazan: bro
Mesaj Tarihi: 25 Kasım 2010 Saat 16:10
Konuyu hortlatayım dedim çünkü bende merak ediyorum.Bir çok yerde okudum ve kullanan arkadaşlarım da oldu.206 da kullananla tanışma şansım olmadı.Partner ve 307'ye takan 2 arkadaşım var, 210km/h hızla giden benzinli aracın yanından zorlanmadan geçip el sallıyorlar Kahkaha 70bg bir araç için mutlaka gerekli diye düşünüyorum.en azından motoru fazla zorlamadan-yormadan alınabilecek + güce hayır demem.90bg işimi görür 206'da Star Tabi bunun + ve - leri nelerdir öğrenmek lazım.Ne kadara mal oluyor,bu işin erbabı kim bulmak lazım.Mesela İzmir'de kime yaptırabiliriz? Chip mi değişiyor yoksa mevcut sisteme yazılım mı atılıyor? Yada sök-tak şeklinde yapılabiliyor mu?

Mesaj Tarihi: 25 Kasım 2010 Saat 18:19
konuyu yazan arakadaşım araban çok yakmıyor ki normal şehiriçi karışık demişsin hava filtreni değiştir yağına suyuna bak az daha artar yaptığın km ama genel olarak normal bir km değeri

Mesajı Yazan: coyote26
Mesaj Tarihi: 25 Kasım 2010 Saat 20:07
arkadasım chıp dedıgın sey chıptunıng dizel araclarda %30-35 benzinlerde %10-15 arası güç artışı oluyor Elle tutulur gözle görülür bir cıhaz yada parca değil bu Yazılım ; aracın beynine bağlanılıp gerçekleştirilen bir işlem. Diğer dediğin powerbox türü cihazlar onlardan kullanan görmedim faydası varmıdır bılmıyorum ama kendi aracımda chiptuning var gayette memnunum vede dizel arac sahıbı herkeze tavsiye ederim bir zararı yok aracın performansı 1-1 bucuk saattlık ıslem sonunda acayıp değişiyor İstanbuldada bu işi yapan çok kişi var gittikçe yaygınlaşan bir motor modifiyesi...Eskişehir yada izmirde olsan yardımcı olurdum bu konuda sana...

Mesajı Yazan: ceronimo1978
Mesaj Tarihi: 25 Kasım 2010 Saat 20:13
selamlar dizeller için topkapıda korkmazlarkm'de recep usta yardımcı olabilir. 

Mesaj Tarihi: 29 Kasım 2010 Saat 15:29
Orjinalini yazan: coyote26 coyote26 Yazdı:

arkadasım chıp dedıgın sey chıptunıng dizel araclarda %30-35 benzinlerde %10-15 arası güç artışı oluyor Elle tutulur gözle görülür bir cıhaz yada parca değil bu Yazılım ; aracın beynine bağlanılıp gerçekleştirilen bir işlem. Diğer dediğin powerbox türü cihazlar onlardan kullanan görmedim faydası varmıdır bılmıyorum ama kendi aracımda chiptuning var gayette memnunum vede dizel arac sahıbı herkeze tavsiye ederim bir zararı yok aracın performansı 1-1 bucuk saattlık ıslem sonunda acayıp değişiyor İstanbuldada bu işi yapan çok kişi var gittikçe yaygınlaşan bir motor modifiyesi...Eskişehir yada izmirde olsan yardımcı olurdum bu konuda sana...
Öncelikle bu işlemi daha önce hiç uygulamadım sadece duyduklarımı ve izlenimlerimi aktardım.Ve bu işin 2 türlü yapıldığını duydum.1.si Yazılım;250-800TL arası değişiyormuş 2.si de orjinal beyin-chip herneyse sökülüp yerine modifiye edilmiş ayrı ve yenisi takılıyormuş;1000-1500 TL civarı.Söküp takılan servis vs.. gidince sorun çıkmasın diye kolay sökülüp orjinali takılabilen bir parçaymış Göz Kırpma Orjinale dönebilme açısından 2. şıkkı tavsiye ettiler.Sizin aracınız kaç bg'den kaç bg çıktı? İzmir de kim-kaça yapıyor? Sıfır arabaya uygulayacağım sıkıntı olsun istemiyorum Göz Kırpma

Mesajı Yazan: ali öncü
Mesaj Tarihi: 29 Kasım 2010 Saat 15:35
bende 206 dizelime  yaptırsam bu chıp olayını acaba yakıt durumu ne olur? ayrıca bana kaça mal olur?

Mesaj Tarihi: 29 Kasım 2010 Saat 16:00
Birde son hızda bir değişiklik oluyor mu? Atıyorum en fazla 180 yaprken chipten sonra 200-210 gördüm diyebilirmisiniz yoksa viteslerde düşük devirde yüksek tork almaya mı yarıyor bu chip-yazılım olayı?

Mesajı Yazan: Özgür
Mesaj Tarihi: 29 Kasım 2010 Saat 16:17
0-100 ü 2 sn kadar düşürüyor..70 bg aracıda 88-90 bg aralığına taşıyor...ara hızlanmalar çok farkediyor.yakıtada olumlu katkısı oldugunu duydum...

-------------
206 feline 1.4 hdi 2006

Mesajı Yazan: ali öncü
Mesaj Tarihi: 29 Kasım 2010 Saat 16:24
peki fiyatı nedir? bize neye patlar bu iş

Mesaj Tarihi: 29 Kasım 2010 Saat 18:07
Orjinalini yazan: bro bro Yazdı:

Öncelikle bu işlemi daha önce hiç uygulamadım sadece duyduklarımı ve izlenimlerimi aktardım.Ve bu işin 2 türlü yapıldığını duydum.1.si Yazılım;250-800TL arası değişiyormuş 2.si de orjinal beyin-chip herneyse sökülüp yerine modifiye edilmiş ayrı ve yenisi takılıyormuş;1000-1500 TL civarı.Söküp takılan servis vs.. gidince sorun çıkmasın diye kolay sökülüp orjinali takılabilen bir parçaymış Göz Kırpma Orjinale dönebilme açısından 2. şıkkı tavsiye ettiler.Sizin aracınız kaç bg'den kaç bg çıktı? İzmir de kim-kaça yapıyor? Sıfır arabaya uygulayacağım sıkıntı olsun istemiyorum Göz Kırpma

öncelikle bahsettiğiniz 2 şekildede oluyor ama Daha çok yazılım kullanılıyor beyin değiştirme yerine çünkü yazılım yapılsa dahil servis bunu farkedemiyor Pc ye baglayınca aha bu yazılımlı vs gıbi bırsey sozkonusu değil ztn...Sıfır araca uygulayacağım demişsiniz tavsıyem motor acıldıktan sonra uygulamanızdır 10bın km den sonra yapılınca daha verımlı oluyor aracın motoru acıldıgı için.Herhangi bir sıkıntı olacağını sanmıyorum Adam gibi biryerde uygulanan yazılım hiçbir zaman sıkıntı sorun yaratmaz...İzmirde bornova sanayi sitesinde ana bayim bu işi ve araç motor modifiyesi (turbo vs herturlu) alanında hizmet veriyor Eskişehir içi ben uyguluyorum...Özelden size msj attım Yetkili arkdaşla görüşüp kararınızı verebilirsiniz...

Mesajı Yazan: phaselispa
Mesaj Tarihi: 30 Kasım 2010 Saat 01:29
bende 2 ay öncesine kadar reno megane vardı 2002 model 1,9 turbo dizeldi ve chipli idi. hp olarak 130 civarı idi.performans hakikaten acaip fark ediyodu. inanılmaz bi performans vardı. yakıtta ise şöyle kıyaslıya bilirim. 100 tl mazotla megane(chipli) da 500 550 arası 1.4 hdi 206 da ise (dikkat:chipsiz) 100 tl ie 600 650 km. 1.9ile 1.4 arasında fark daha fazla olması gerekirken aman amanda bi fark yok bence.
megane fazla önem vermediğimden ona acımıyodum, ama buna bi zarar veriyomudur ona emin değilim. megane da herhangi bi sorun yoktu. şu sıraar düşünüyorum ama 700 tl bilmiyorum.
( bu arada megane orjinal jantı 15 ken bende 16 ve 195/60/16 gibi bişi vardı. buda yakıtı etkiliyen bi faktör tabii)

-------------
2005 PEUGEOT 206 FELİNE 1.4 HDİ

Dahi anlamıdaki de ayrı yazılır

Alex "De" Souza

Mesaj Tarihi: 30 Kasım 2010 Saat 02:21
tabikide jant yakıtı etkiler birazda olsa....Ben 206 nızada tavsiye ederim Dizel ne araba alırsam alayım bunu yaptıracağım cunku aracın gercek gucu ortaya cıkıyor...Zarar verme konusuna gelınce sureklı son gaz vs yapıstırıp gidersen arac ne olursa olsun belırlı bır zamandan sonra yıpranıyor...yazılımın direk bir zararı yoktur araca Şimdi Neden ozaman orjınalınde yok o zaman dıyecek arkadaslarımız vardır Cevabım araba markalarının pazarlara acılması ve segment olayından oturudur bu durum Atıyorumm aynı motoru kullanan arabaların  100 hp  modelide var pıyasada 130 olanı da var sadece yazılım farkı var bu araclarda... 

Mesaj Tarihi: 30 Kasım 2010 Saat 10:21

öncelikle bahsettiğiniz 2 şekildede oluyor ama Daha çok yazılım kullanılıyor beyin değiştirme yerine çünkü yazılım yapılsa dahil servis bunu farkedemiyor Pc ye baglayınca aha bu yazılımlı vs gıbi bırsey sozkonusu değil ztn...Sıfır araca uygulayacağım demişsiniz tavsıyem motor acıldıktan sonra uygulamanızdır 10bın km den sonra yapılınca daha verımlı oluyor aracın motoru acıldıgı için.Herhangi bir sıkıntı olacağını sanmıyorum Adam gibi biryerde uygulanan yazılım hiçbir zaman sıkıntı sorun yaratmaz...İzmirde bornova sanayi sitesinde ana bayim bu işi ve araç motor modifiyesi (turbo vs herturlu) alanında hizmet veriyor Eskişehir içi ben uyguluyorum...Özelden size msj attım Yetkili arkdaşla görüşüp kararınızı verebilirsiniz...
Özel msj için teşekkürler,okudum ve beklediğim-istediğim cevabı almış oldum.Zaten kısaca burada da bahsetmişsiniz Göz Kırpma Evet bende ilk bakımını yaptırdıktan sonra uygulatırım diye düşünüyordum.Günlük 60 km yapacağımızı düşünürsek 20 günden ayda 1200 km yapıyor. 10 bin km yi anca 8,5 ay sonra tamamlıyor.Ben o kadar bekleyemem Sırıtma Dediğime bakmayın siz,arabama çocuğum gibi bakarım.Zarar görmemesi için herşeyi yaparım;geçen şuanki aracımı işyerimin önünde çizildiğini gördüm,komşum hayırdır bişey mi var dedi.Bende arabayı çizmişler dedim.Geldi baktı hani nerde ben göremiyorum dedi.Confused Aslında dikkatlice bakınca hafif çizik görülüyordu.Benim o çiziğe bile moralim bozuluyor Ağlama Gerisini siz düşünün artık.Yağı kaç bin de değişir bilmiyorum ama chip uygularsam 10 binde değişiyorsa 7-8 binde değişirim.2 bakımda bir mazot-yağ-hava filtrelerini de değişirim.Haa hava demişken dizellere performans hava filtresi takılıyor mu? Benzinli gibi ses alınır mı? Yada blow-off mu taktırsam çuflasak yolda Kahkaha (206 plus'a  takılır mı?)

Mesaj Tarihi: 30 Kasım 2010 Saat 13:09
Rica ederim Arac konusunda bende cok titizimdir sizi cok iyi anlıyorum Dizellerde K&N filtre kullanabilirsin ama benzinlilerdeki gibi ses vermez...Blow off takılır tabikide bunun içinde Söylediğim yerden detaylı bilgiyi alabilirsiniz Yaptıkları uygulamalar arasında blow off ta var ....

Mesajı Yazan: the_beKKo
Mesaj Tarihi: 30 Kasım 2010 Saat 17:15
1.4 hdi 307
1 depo 953 km :D daha depoda mazot oldugu halde çeyrek depodan biraz daha az :)
genellikle 3 kişi
çoğunluğu şehir içinde
 şehir dışı karışık
egzoz chip 17 jant yay ses sistemi
nasıl değer ama :)

arabanız daha rahatladığı için chip takınca tasarrufta sağlıyorsunuz :)

Mesaj Tarihi: 30 Kasım 2010 Saat 19:09

Rica ederim Arac konusunda bende cok titizimdir sizi cok iyi anlıyorum Dizellerde K&N filtre kullanabilirsin ama benzinlilerdeki gibi ses vermez...Blow off takılır tabikide bunun içinde Söylediğim yerden detaylı bilgiyi alabilirsiniz Yaptıkları uygulamalar arasında blow off ta var ....
Peki bu K&N nin dizelde güce etkisi var mı?

Açıkcası ilk defa pejo alacağım ve çevremde çok sorunlu olduğunu işitiyorum.Onun için tereddütlerim var hala..Sizler bu konuda tecrübelisiniz.En azından sıfır alacağım dizel 206 da 2-3 sene sorun çıkma yüzdesi nedir? Kronik sorunları nelerdir? (Ayrı başlık mı açsam acaba?)

-------------
http://www.stichtingmilieunet.nl/andersbekekenblog/wp-content/uploads/2010/09/Peugeot-EX1.JPG">
36 Years Old , O Rh +

Mesaj Tarihi: 30 Kasım 2010 Saat 19:22
bence ayrı başlık açsan daha iyi 206 kullancılarını ilgilendiren bir konu ben 307 kullanıyorummm...K&N in güce pek katkısı olmaz diye düşünüyorum ama aracı rahatır hafıfte ses verebılır the_beKKo isimli arkadaşımız K&N kullanıyor onun görüşlerini almalısınız....

Mesajı Yazan: the_beKKo
Mesaj Tarihi: 01 Aralık 2010 Saat 10:44

bence ayrı başlık açsan daha iyi 206 kullancılarını ilgilendiren bir konu ben 307 kullanıyorummm...K&N in güce pek katkısı olmaz diye düşünüyorum ama aracı rahatır hafıfte ses verebılır the_beKKo isimli arkadaşımız K&N kullanıyor onun görüşlerini almalısınız....

teşekkür ederim hemen açıklıyım:)

ses vermiyor çünkü kutu içi bir filtre ve yağlı tip belli bir km den sonra temizlemeniz gerekiyor
araca kit gibi bir performans vermez ama hava kanalları daha büyük olduğu için aracınızın rahat nefes almasını sağlar :)

Mesaj Tarihi: 01 Aralık 2010 Saat 11:43

Ayrı başlık açtım '' 206'ların kronik arıza-sorunları '' diye Göz Kırpma Güce pek katkısı yoksa fazladan para vermeye de gerek yok o zaman.. 

-------------
http://www.stichtingmilieunet.nl/andersbekekenblog/wp-content/uploads/2010/09/Peugeot-EX1.JPG">
36 Years Old , O Rh +

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2018 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net