Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

2006 model 206 van bir takım problemler

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ)
Forum Adı: 206
Forum Tanımlaması: Peugeot 206, 1998'den 2011'e kadar üretilen kompakt boyutlu satış rekoru kırmış bir otomobildir
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=10893
Tarih: 28 Nisan 2024 Saat 08:51
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: 2006 model 206 van bir takım problemler
Mesajı Yazan: frk_206
Konu: 2006 model 206 van bir takım problemler
Mesaj Tarihi: 03 Ekim 2010 Saat 01:33

yeni aldığımız 206 van 1.4 HDİ aracımızda bir kaç tane sorun ve ne işe yaradığını bir tuş ve bir yazı  tespit ettim.  konu hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim

1) Aracın farlarını yaktığımda radio ekranın ışığı azalıyor ve  kapatmadığım sürece öylece  soluk şekilde kalıyor bunun sebebi nedir.

2) Aracın motor ısısı aniden yükseliyor gibime geliyor  düzgünce kontrol edemedim ne kadar sürede ısındığını ama ortalama 5 km lik bir yolun sonunda 70 dereceye kadar çıkıyor. Bunun sebebi soğutma suyunun azlığından kaynaklanıyor olabilirmi acaba? Motoru açtım baktım ama radyatöre sıvı eklenecek yeri bulamadım normal su mu koymalıyım yoksa  özel soğutma sıvısımı var?

3) Radiodaki SRC tuşu ne işi yarar çok karıştırdım ama anlamadım ne olduğunu?

4) Son olarak  yine  Radio ekranında sol alt köşede RSD diye bişey  sürekli olarak yanıp sönüyor  ne anlama geliyor onu nasıl durdurabilirim? (inşallah kötü bişey değildir)

SAYGILARIMLA
FARUK İLİKLİ

Cevaplar:
Mesajı Yazan: muratgulen07
Mesaj Tarihi: 03 Ekim 2010 Saat 02:12
tamamen kendi düşuncelerm sallıyorum :)
3)source tuşudur muhtemelen aracına cd takıp denersen radyodan cdye yada cd'den radyoya geçicektr dye düşunüyorum..
4) bu rsd dedğnde muhtemelen radyo sinyallern dijital ortama yani yol blgsayrna aktarmyla ilgli bşey çok önemli olduğunu sanmyorum..
1)aküdendir zayıflamş olablr yada kaçak vardır teybinde dye dusunüyorum..tamamyle kendi fikirlerm çok daha bilgli ve deneymlı uyelermz var onlar daha net ve ayrntlı bicmde anlatıcaklardr sana..tekrar hayrlı olsun aracın..

-------------
3'07 1.6 hdi 110 HP 0 RH(+)
       507 207 00 27
        MuraT GÜLEN

Mesajı Yazan: ali öncü
Mesaj Tarihi: 03 Ekim 2010 Saat 14:30
src tuşu cd den teype geçirir yada tam tersi. rds tam olarak ne bilmiyorum ama bende kapalı duruyor :). soğutma suyu dediğin sanırım radyatördeki su,antifiriz koymanı tavsiye ederim tabiyki,kaputu açınca sağ tarafta yuvarlak bir bidon var. max çizgisini geçmemeye dikkat et. haşim abi,gökhan,hadi abi filan görünce yazını daha ayrıntılı yardımcı olucaklardır

Mesajı Yazan: Onur
Mesaj Tarihi: 03 Ekim 2010 Saat 15:37
aracın farlarını yaktıgında radyo ışıgının azalması normal 5km lik yolun sonunda 70e çıkması da normal ztn 70-90 diye gider fransız araçları peugeot özellikle böyledir hararet çizgisi ortada çakılır kalmaz gezinir sürekli

-------------
2011 Renault Clio Extreme 1.6 16v BVA

Mesaj Tarihi: 03 Ekim 2010 Saat 16:43
Orjinalini yazan: Onur Onur Yazdı:

aracın farlarını yaktıgında radyo ışıgının azalması normal 5km lik yolun sonunda 70e çıkması da normal ztn 70-90 diye gider fransız araçları peugeot özellikle böyledir hararet çizgisi ortada çakılır kalmaz gezinir sürekli
radyo ışığnın azalması kronik bir durum yani Gülme 

bugün özellikle takip ettim hararet göstergesini  katran  70'in altına hiç inmedi

Mesaj Tarihi: 03 Ekim 2010 Saat 17:48
kronik değil problemde değil normal farları yakmasanda parkları yaktıgın zaman bile radyo saat bilgi ekranı vs biraz silik gbi olur 70 in altına inmez zaten araç durmaduktan sonra 70-90-100 arası gezinir iner çıkarGöz Kırpma

-------------

Mesaj Tarihi: 03 Ekim 2010 Saat 18:02
bilgilendirme için çok teşekkür ederim Onur Abi

Mesaj Tarihi: 03 Ekim 2010 Saat 18:09
Orjinalini yazan: frk_206 frk_206 Yazdı:

bilgilendirme için çok teşekkür ederim Onur Abi
rica ederim kazasız belasız binmen dilegiyle....

-------------

Mesajı Yazan: BAHTİYAR
Mesaj Tarihi: 03 Ekim 2010 Saat 21:13

radio ve göstergenin ışıkları  devir göstergesinin altındaki siyah çubuğa uzunca basınca en parlak veya en loş duruma geçer rds diye teybin üstünde tuş var basarsanız söner bende rds nin ne olduğunu bilmiyorum yanında ta diye birşeyde var src yi arkadaşlar açıklamış hayırlı olsun

-------------
BAHTİYAR KILCI
2011 Focus SW 1.6AT COL.

Mesajı Yazan: Guests
Mesaj Tarihi: 04 Ekim 2010 Saat 00:54
rds radio kanalı yazılı yayın yapıyorsa onu aktif hale geçirmek için bi özellik
örn: metro fm yazısı tel numarası vs..
:) ancak bu teyipte kapatsanda kapanmıyor !!!

ışığı açınca saat ekranının sönme nedeni normalde gündüz gözüksün diye aydınlık ama gece o aydınlıkta kalsa gözün hep oraya takılır diye farları yakınca ışık seviyesi azalıyo

Mesajı Yazan: northmoon
Mesaj Tarihi: 04 Ekim 2010 Saat 07:24
rds tuşu o anda dinlediğn kanalı sürekli olarak yayında tutmaya yarıyor sanıyorum kitapçıkda okudum bende merak etmiştim.rds tuşuna bastığın zaman sürekli yanık duruyorsa kanalı otomatik olarak çekiyor ama yanıp sönüyorsa sinyal zayıfladığından çekemiyor demek sanırım :)

-------------
Rüzgar nekadar sert eserse essin kayadan alıp götüreceği sadece tozdur.
Ergin Vonal
1979 Kocaeli
2007 1.4 206 fever

Mesajı Yazan: tualp
Mesaj Tarihi: 22 Ekim 2010 Saat 19:54
Orjinalini yazan: muratgulen07 muratgulen07 Yazdı:

tamamen kendi düşuncelerm sallıyorum :)
3)source tuşudur muhtemelen aracına cd takıp denersen radyodan cdye yada cd'den radyoya geçicektr dye düşunüyorum..
4) bu rsd dedğnde muhtemelen radyo sinyallern dijital ortama yani yol blgsayrna aktarmyla ilgli bşey çok önemli olduğunu sanmyorum..
1)aküdendir zayıflamş olablr yada kaçak vardır teybinde dye dusunüyorum..tamamyle kendi fikirlerm çok daha bilgli ve deneymlı uyelermz var onlar daha net ve ayrntlı bicmde anlatıcaklardr sana..tekrar hayrlı olsun aracın..

selam ..
tamamen sanayideki ustanın yalancısı olarak hararete konusunda su cevabı vericem ...
fıransız aracları harareti 70 ila 90 arasında bilerek yapılıyormus sıcak motor daha az yakıt tüketiyormus o yüzden bilinçli yapılmıs bir oalymıs ...

Mesajı Yazan: PCcolog
Mesaj Tarihi: 23 Ekim 2010 Saat 11:06

1- Normalde ekran ışığı azalmaz. Akünde problem olabilir. Benimkinde far açık ya da kapalı hep canlı. Ayrıca ışığı arttırma tuşu var. Onunla arttırırsan daha canlı yanar.

2- Hava sıcaksa ve devirli zorladıysan 5 km'de 70 derece normal. Ama azalmışta olabilir. Soğutma sıvısı sağ tarafta yuvarlak kapaklı bir kutu. Max yazısına kadar doldur.

3- SRC tuşu Source=Kaynak (Bildiğimiz kaynak değil :)) demektir. Yani Teyp yada Cd ile Radyo arasında geçiş yapar.

4- RDS Radio Data System demektir. Yani sen radyo dinlerken parça adı ya da uyarılar ekranından yazılı olarak geçer. Ama basılı olsada olmasada geçiyor o yazılar ne hikmetse...

-------------

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2018 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net