Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Direksiyon sertleşmesi

Nereden Yazdırıldığı: Peugeot Turkey Fan Club
Kategori: PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ)
Forum Adı: Aracınız Hakkındaki Tüm Sorular
Forum Tanımlaması: Jant, Yay, Lastik Egzoz, Filtre, Ses Sistemi vb. araçlarınızla alakalı tüm sorunları paylaşabileceğiniz genel alandır
URL: https://forum.peugeotturkey.com/forum_posts.asp?TID=10385
Tarih: 26 Nisan 2024 Saat 13:29
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 12.05 - http://www.webwizforums.com

Konu: Direksiyon sertleşmesi
Mesajı Yazan: Guests
Konu: Direksiyon sertleşmesi
Mesaj Tarihi: 23 Ağustos 2010 Saat 19:55
arkadaşlar bugün bodrumdan gelirken bafa gölün orda virajlarda 90 km hızla giderken virajda bir kere 1 saniyelik direksiyon sertleşti biraz kuvvetli çevirince düzeldi 10 ay önce yapmıştı bir iki kere sonra hiç yapmadı bugün 1 kere yaptı nedendir acaba

Cevaplar:
Mesajı Yazan: mabolla
Mesaj Tarihi: 23 Ağustos 2010 Saat 20:09
ilginç,direksiyon hidroliği ile alakalı olabilir mi acaba?

-------------
Baran yıldırım

Mesaj Tarihi: 23 Ağustos 2010 Saat 20:12
hidroliğe baktım tam pompa bozulsa niye 1 kere yapsın devamlı yapar çok garip durum

Mesajı Yazan: mabolla
Mesaj Tarihi: 23 Ağustos 2010 Saat 20:32
umarım pompadan değildir,bildiğim kadarıyla baya da pahalı bir parça.geçmiş olsun

-------------
Baran yıldırım

Mesaj Tarihi: 23 Ağustos 2010 Saat 23:54
okey

Mesaj Tarihi: 24 Ağustos 2010 Saat 10:30

307 lerın dıreksıyon destek sıstemı tam olarak nasıl bılemıyorum. elektrık motoru ıle tahrıklenen hıdrolık pompalı ıse ara sıra elektrık motoru devreden cıkıyor olabılır dıyecem. bunuda 407 de karsılastıgım bır duruma dayanarak soyluyorum. 407 de yolda gıderken olmadık zamanda dıreksıyon kutuk gıbı oluyor bı bakmıssın yumusuyordu. meger arıza bu pompayı calıstıran elektrık motoru yoldakı bır darbeyle bazen durup bazen calısıyormus. degısmesı ıle duzeldı. soyledıgım gıbı 307 lerdekı dıreksıyon destek sıstemını ıyı bılmıyorum...

Mesaj Tarihi: 24 Ağustos 2010 Saat 13:28
servisin dediğide elektrik motorlu imiş uzun yolda giderken 1 kere oldu bide 10 ay önce olmuştu sertleşti 1 saniye sürmeden düzeldi sizdede böylemi olmuştu o dediğiniz motor fiyatı nedir acaba

Mesaj Tarihi: 24 Ağustos 2010 Saat 15:09
fıyatını bılmıyorum ama ucuz bırsey degıldır yanı

Mesajı Yazan: dnzalkn
Mesaj Tarihi: 21 Ekim 2010 Saat 00:41
307 de direksiyon sertleşmesi bir sorun değil bir özelliktir yüksek hızlarda direksiyon giderek sertleşir yani sport mod'a geçer hızınız düşükse yani şehir içinde ise çok yumuşaktır sanki boş dönüyor gibi bi his yaratır

Mesajı Yazan: oguzhan29
Mesaj Tarihi: 27 Ekim 2010 Saat 20:57
arkadaşım dediğin sorun benim eski aracım berlingoda vardı durup dururken direksiyon sanki hidrolik değilde sert bişe oluyordu sonra düzeliyordu nedenini bende bilmiyorum bi baktırmanda fayda var sattığım adamda direksiyon kutusu fire vermişti

-------------
PEUGEOT 206 SW HDİ X-LİNE(GRİ)2004 model

Mesaj Tarihi: 27 Ekim 2010 Saat 21:36
benim 206 nın direksiyonu çok sert hep sert 2 elle çeviriyorum hele ilk çalıştığı sıralar normalmi arkadaşlar bu

Mesajı Yazan: furkan
Mesaj Tarihi: 27 Ekim 2010 Saat 21:39
benim araçta bir iki kere yapmıştı yolda giderken tamirci beyinde arasıra yapar dedi  sorun olmadığını iletti

Mesajı Yazan: emredeniz
Mesaj Tarihi: 27 Ekim 2010 Saat 21:59
bana 1 kere yaptı aynı şeyi..indim baktım teker patlamış..fren hatası da veriyorsa lastiklerin havasına bak bi belki ondandır başkan..ben lastiği şişirdim devam ettim yoluma..benimde aynı hızlarla virajda olmuştu..anladığım kadarıyla lastik inik olunca fren sisteminde bi arıza veriyor o da direksiyonu ağırlaştırıor..zaten arabanın kullanım kılavuzundada aynı şey yazıyor..ozellıkle aracın uzerındekı orjınal buyukluktekı lastıklerı kullanında yazıyor..ondanda bı sorun verıyor olabılır arada sırada..dengeyle ılgılı dıye dusundum ben..

balkı bıraz basıt bısı dıorum ama olabılır sen bı kontrol et babacım..  Saygılar.. :))

-------------
2010 206+ 1.4
ANKARA 1985

Mesajı Yazan: cihanozcelik
Mesaj Tarihi: 17 Temmuz 2019 Saat 12:23
konuyu tekrar canlandırmak zorundayım..
aldığımda dreksiyon tüy gibiydi..aradan 7 yıl geçti direksiyon biraz ağırlaştı..uzun yolda kamyon dreksiyonu gibi (eskşi bmc lerden bahsediyorum :)) benim hoşuma gidiyor 190 basıyorum ama güven veriyor dreksiyonum.. ama düşük hızlarda biraz sert kalıyor..tüy gibi değil.. bunun sebebi ne olabilir acaba?
değerli yorumlarınızı bekliyorum..

Mesajı Yazan: sonerkyl
Mesaj Tarihi: 17 Temmuz 2019 Saat 13:59
artık direksiyon yağınızın yenilenmesi gerekiyor. birde rot mili ve rot başlarına etkili hocam.

-------------
Peugeot 106 1.4 (1997)
Renault Scenic 2.0 16v (2000)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Kötü Araç Yoktur. Bakımsız Araç Vardır.

Mesajı Yazan: sozuak
Mesaj Tarihi: 18 Temmuz 2019 Saat 22:18
Amortisör rulmanları da zamanla su alıp paslanıyor o da sertleştirir. Direksiyon hidroliği de değişirseniz iyi olur zamanla özelliğini yitirir. Amortisör rulman değişimi çok zahmetli olduğundan ses yapmadıkça pek ustalar yanaşmaz değişimine. ama değiştirince çok hoşunuza gidecek emin olun.

Mesajı Yazan: forswinner
Mesaj Tarihi: 31 Temmuz 2019 Saat 21:57
Yolda giderken sertleşmesi aracın elektrik kesmesi veya direksiyon hidroliğinin özelliğini kaybetmesinden oluyor genelde. Ancak eps direksiyon sistemlerinde genellikle böyle bir kronik arıza var, kontak kapatıp açınca düzeliyor. 

https://www.arabahaberim.com/direksiyon-sertlesmesi-sebepleri-ve-cozumu-9618.html" rel="nofollow - Şu yazıda detaylıca bu konuya değinmişler. 

Mesajı Yazan: ismailkaya
Mesaj Tarihi: 01 Ağustos 2019 Saat 00:25
Direksiyon yağından kaynaklanıyor ponpanın  içinde hava yapmasına neden oluyor . birde aracınızı sadece çalıştırınca direksiyonu çevirmenizi öneririm kontak açık çalışmadan çevrilen direksiyonlarda da  bu tür sorunla karşılaşılabiliniyor.  Pompa arızalıysa direksiyon pompası tamir ediliyor bilginize not: pompa arızalı diyen ustalara kanmayın  sürekli sertse ponpanıza baktırın.

-------------
KÖTÜ İNSANLARIN HER YERDE OLMASININ TEK SEBEBİ İYİ İNSANLARIN HİÇBİRŞEY YAPMAMASINDANDIR.

Mesajı Yazan: Sedat Mural
Mesaj Tarihi: 31 Aralık 2021 Saat 17:07
Arkadaşlar
Direksiyon sertleşmesi ile alakalı tüm başlıkları okudum ama aracımda meydana gelen sorun ile örtüşen olmadı. Aracım 2005 Model 307 1.6HDİ Motor. Aracı aldığımdan bu yana yaz mevsiminde ve sıcak havalarda direksiyonda hiçbir problem yok ve olmuyor. Ama hava soğuduğunda sıcaklık özellikle 0 derece civarına düştüğünde direksiyon sistemi devreden çıkıyor ve kütük gibi olup neredeyse dönmüyor. Bu durumda bazen aracı kapatıp açınca düzeliyor bazen de işe yaramıyor.
Dediğim gibi yaz mevsiminde ve sıcak havalarda direksiyonda hiç bir sorun olmuyor ve kusursuz çalışıyor. Bu durum yaklaşık 2/3 yıldır bu şekilde devam ediyor. 
Bu tip arıza yaşayarak tecrübe eden veya nasıl bir yol izlemem hususunda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkür.biraz uzun oldu. Kusura bakmayın

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2018 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net