Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT TÜRKİYE MODİFİYE PLATFORMU >Nasıl Yapılır ? >Genel
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - RD3 & RB3 Ünitelerinin Bakımı
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

RD3 & RB3 Ünitelerinin Bakımı

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı hasimayaz Açılır Kutu Gör
3. Vites
3. Vites

P.T. Demirbaş

Yaşı : 43
Aracı : Belirtilmemiş
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı hasimayaz Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: RD3 & RB3 Ünitelerinin Bakımı
    Gönderim Zamanı: 25 Eylül 2009 Saat 09:57

RD3 Ünitelerin Okuyucu Lenslerinin Temizlenmesi

Araç Gereçler.

- Elbise askısından yapılmış ünite sökmek için çatallar
- Torx Tornavida takımı
- Saf Alkol
- Kargaburun
- Küçük Düz tornavida
- Elektrik bantı
- Kulak temizleme çöpü

Üniteyi yerinden çıkartıp konnektörlerini düz tornavida ile söküyoruz.

6 adet tırnağından kurtararak ünitenin üst kapağını söküyoruz.

CD sürücü mekanizmasını tutan 4 adet torx vidasını söküyoruz.

Mekanizmanın elektrik konnektörünü söküyoruz.

Mekanizmayı şekildeki gibi arkası size bakacak şekilde tuttuğunuzda CD lensini görebilirsiniz. Bu aralıktan bir tarafı saf alkol ile nemlendirilmiş pamuklu çöpümüzü içeri sokup, yumuşak hareketlerle lensi temizliyoruz. Sonra çöpün kuru tarafı ile son temizliği yapıyoruz. Lense zarar verecek ani hareketlerden kaçınalım ve kulak çöpünü alkol ile ıslattıktan sonra parmağımız ile sıkarak fazla alkolü giderelim.

Üniteyi tekrar monte etmeden önce kenar tırnaklarını ayırarak biraz sertleştirelim. Arka tutmalığın kumaşı altına bir miktar elektrik bantı dolayarak yuvasında daha sıkı durmasını sağlayalım.

RB3 RD3 Ünitelerin okuyucularının değişimi.

Araçlarımız üzerinde bulunan orjinal Rb3 (kasetçalar) ve Rd3 (Cdçalar) üzerindeki VIN kodları ECU tarafından kontrol edilmektedir. Eğer araç beyni VIN kodunu onaylamazsa teyp her 3 sn. de bir beep sesi ile müziği duymamıza izin vermeyecektir. Peki bozulan ünitemizi yenisi ile değiştirdiğimizde ne yapacağız? Malesef doğruca yetkili servisin yolunu tutarak 50YTL arıza tespit ücreti karşılığında yeni teybi araca tanıtmamız gerekecektir. Bu makalemizde okuyucu kafası bozulmuş bir ünitenin okuyucu kafasını çıkmacılardan temin ettiğimiz bir kafa ile değiştirmeyi anlatacağım.

RD3 :

Ünitemizin üst kapağı 3 tarafından 6 ayrı tırnakla yerine oturtulmuştur. üst kapağı tırnaklarından kurtararak açıyoruz.

Okuyucu kafayı tutan 4 tane vidayı söküyoruz.

Vidaları sökülmüş okuyucuyu yerinden çıkartıp. Elektrik konnektörünü söküyoruz.

Eski okuyucuyu yenisi ile değiştiriyoruz.

RB3

tıpkı rd3 de ki gibi üst kapağı söküyoruz. Resimde işaretlenmiş 4 tane vidayı sökerek elektrik konnektörünü ayırıyoruz.

Çevrimdışı MirakGTI Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 39
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı MirakGTI Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25 Eylül 2009 Saat 10:45

Emeğine sağlık Haşim bey.

Alıma eski 206'ım geldi. Vay be
3. Vites
3. Vites

P.T. Demirbaş

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı hasimayaz Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25 Eylül 2009 Saat 11:50
Orjinalini yazan: Mirak Mirak Yazdı:

Emeğine sağlık Haşim bey.

Alıma eski 206'ım geldi. Vay be

Olm 2006 model arabaydı senin eski dediğin Big smile
Çevrimdışı ErkanKurnaz Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 41
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ErkanKurnaz Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25 Eylül 2009 Saat 19:53
ellerine sağlık haşim abi
Erkan KURNAZ

1982/ERZURUM

0 RH +

NİLÜFER/BURSA
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ErkanKurnaz Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26 Eylül 2009 Saat 22:14

haşim usta bu tekli kablo ne işe yarar??

Düzenleyen ErkanKurnaz - 26 Eylül 2009 Saat 22:16
Erkan KURNAZ

1982/ERZURUM

0 RH +

NİLÜFER/BURSA
3. Vites
3. Vites

P.T. Demirbaş

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı hasimayaz Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27 Eylül 2009 Saat 11:58

benim bildiğim kadarıyla. Araç telefon kiti olan modeller için mute kablosu

1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ErkanKurnaz Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27 Eylül 2009 Saat 12:39
haşim usta teybi söküp eve çıkardım bir proje için bakmaya, ama evde 12 güç kaynağını bağlayınca açılmadı. be bsi dan sinyal almadığı için açılmadığını düşündm ama senin fikrin nedir?
Erkan KURNAZ

1982/ERZURUM

0 RH +

NİLÜFER/BURSA
3. Vites
3. Vites

P.T. Demirbaş

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı hasimayaz Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27 Eylül 2009 Saat 17:44
Orjinalini yazan: ErkanKurnaz ErkanKurnaz Yazdı:

haşim usta teybi söküp eve çıkardım bir proje için bakmaya, ama evde 12 güç kaynağını bağlayınca açılmadı. be bsi dan sinyal almadığı için açılmadığını düşündm ama senin fikrin nedir?

ben evde çalıştırmıştım. Ama sadece power olarak çalıştırdım. BSI olmadığı için ses alamamıştım. Bu arada proje nedir??
Çevrimdışı t@lip Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge
06 - Nisan - 1978

Yaşı : 45
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı t@lip Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22 Mart 2010 Saat 10:47
Bu güzel konuya küçükte olsa bir katkı da ben yapmak istiyorum, aşağıda fotoğrafını verdiğim RD4 lerin açılan kapakları taybin alt kısmında bulunan kapak. 6-7 adet vidayı söytükten sonra direkt açılıyor tırnak yok yani, Daha sonra alt kısımda bulunan bord yerinden çıkartılarak cd mekanizmasına ulaşılıyor. Kalan kısmı RD3 ile aynı.
En iyisi senin olandır
Çevrimdışı spearo Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge
06 - Temmuz - 1979

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı spearo Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08 Ocak 2012 Saat 19:47
arkadaşlar rd3 uniteyi araçtan söküp geri takınca, teyp açılınca kod soruyormu?
1. Vites
1. Vites
Simge
06 - Temmuz - 1979

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı spearo Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Ocak 2012 Saat 15:46
sorma sebebimde daha 3 günlük 206+ ım ile uzun yola gittim, 2-3 saat kalorifer açık yol aldıktan sonra teybin üstündeki bir kac dügmenin altındaki lambalar kırpışıp söndü sonra araç evin önünde soğuyunca düzeldi. tüm lambalar tekrar yanıyor.
soğuk lehim denilen durum söz konusu ön taraf sökülüp kolaylıkla düzeltilir.
servise gidip garanti desem teybi söküp tamire yollayacaklar, gitti geldi vs derken uzunca süre teypsiz kalıcam,
servislemi ugraşsam kendim söküpmü lehim geçsem karar veremedim arkadaşlar.
Çevrimdışı 06ÖzGüR06 Açılır Kutu Gör
3. Vites
3. Vites
Simge
14 - Eylül - 1987

Yaşı : Belirtilmemiş
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı 06ÖzGüR06 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Ocak 2012 Saat 15:50
Orjinalini yazan: spearo spearo Yazdı:

sorma sebebimde daha 3 günlük 206+ ım ile uzun yola gittim, 2-3 saat kalorifer açık yol aldıktan sonra teybin üstündeki bir kac dügmenin altındaki lambalar kırpışıp söndü sonra araç evin önünde soğuyunca düzeldi. tüm lambalar tekrar yanıyor.
soğuk lehim denilen durum söz konusu ön taraf sökülüp kolaylıkla düzeltilir.
servise gidip garanti desem teybi söküp tamire yollayacaklar, gitti geldi vs derken uzunca süre teypsiz kalıcam,
servislemi ugraşsam kendim söküpmü lehim geçsem karar veremedim arkadaşlar.

Teybi söküp takınca kod istemiyor ben söküp takmıştım istememişti.

Fakat ben olsam sizin yerinizde garantiden hallederdim.Kendiniz uğraşmayın.Başka bir sorun olursa 

gereksiz yere masraf çıkar.Tabi ki son karar size ait. Saygılar...
1. Vites
1. Vites
Simge
06 - Temmuz - 1979

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı spearo Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Ocak 2012 Saat 15:53
haklısınız bende ugraşmak istemiyorum, ama basit bir işlem için saçma sapan bir uzun zaman geçecektir o yüzden kararsızdım sanırım en iyisi yarın aracı servise götürmek
Çevrimdışı winterstorm Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 44
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı winterstorm Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27 Mart 2012 Saat 14:16
harika başlık buradan gaza gelip teybi söktüm.
lense ulaşmak için motorun önündeki dişlileri çevirdikçe lens kenara geliyor ve temizlemesi daha kolay oluyor.
+
gece boyu sökük kaldı teybim, sabah taktım kod istemedi.
Çevrimdışı kiracoglu Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 33
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kiracoglu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27 Mart 2012 Saat 14:38
Benimde şu 5li cd okuyucu calışmıyor ışıkları sürekli yanıp söner vaziyette Confused bir tamircisine götürmüştüm astarı yüzünden pahalı olur dedi. çıkarıp tamiere değmez demişti genel bir sorun birşeyi arızalı demıstı oda pahalı bosver dedı oyle bıraktım... eskiden kendiliğinden çalışıyodu ıkı gun calısıp 3 gun calısmıyodu şimdi hiç tepki vermıyor sadece ısklar yanıp sönnuyor... 
ben kendim cıkarıp bır temızlemek istiyorum belki düzelir diye sadece o çatallarla sökebilriemiyim?
2006 307 1.6HDİ KARABASAN
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kiracoglu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27 Mart 2012 Saat 14:43
şimdi üstteki teyp de sadece mp3 degılde sadece track calınca sıkıntı oluyo, zaten 20 sarkı alıyo track Smile

Eğer bu teyp e usb giriş yapılabılıyosa 5 li ile hiç ugrasmıcam. bu konuda bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim.Approve
Çevrimdışı winterstorm Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 44
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı winterstorm Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28 Mart 2012 Saat 10:27
gotomoto nikli arkadaşımız benim changer ı uygun tamir etmişti,
danış istersen
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kiracoglu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28 Mart 2012 Saat 13:48
Orjinalini yazan: winterstorm winterstorm Yazdı:

gotomoto nikli arkadaşımız benim changer ı uygun tamir etmişti,
danış istersen

Çok sağol ilgilendiğin için dediğin arkadaşa bir sorayım. 
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 1582 9 cimenquantex
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 1470 1 arifbsrn
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 216 0 Erdo
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 4901 8 Eycof
konu icon AL4 OTOMATİK ŞANZUMAN SORUNU ( D de giderken boşa son mesaja git 6002 7 Eycof
konu icon Peugeot 307 Otomatik Vites Arızası (ÇÖZÜLDÜ) son mesaja git 25169 20 Eycof
konu icon 99 206 Kar modu Spor Modu Arızası son mesaja git 1413 9 Eycof
konu icon Beyine çekilen şase kablosunu değiştirmek son mesaja git 111 0 antipollution
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1116 2 antipollution
konu icon 206 Casper Projesi son mesaja git 181 1 cimenquantex
konu icon adblue ve diğer sorular son mesaja git 373 0 x.n
konu icon Kaza yaptım acil yardım. son mesaja git 249 0 xpity
konu icon 2012 model 508 far ampül değişim son mesaja git 1437 2 by_bozkurt
konu icon Teyp Sessiz Modu son mesaja git 10839 13 Metehanmrcan
konu icon Rcz almayı düşünüyorum ilk arabam olucak son mesaja git 524 0 Can Türk
konu icon Ani hızlanmalarda siyah duman son mesaja git 588 0 Aliturkoglu
konu icon Kizdirma buji arizasi,motor ariza lambasi yakar mi son mesaja git 4128 6 serdarcan34
konu icon 2011 Peugeot 308 - Elektrik Devre Arızası son mesaja git 3289 8 Adebisi
konu icon 3008 Carplay Sorunu son mesaja git 20 0 SrknYklmz
konu icon Mersin de bildiğiniz güvendiğiniz usta tavsiyeleri son mesaja git 2051 6 kiziltamu
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 MART EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
Eycof 11
cimenquantex 7
SametRcz 4
Emintoprak 4
slckgms 3
antipollution 3
serdarcan34 3
OsmUnl 2
by_bozkurt 2
Berkay Erdinç 2
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English