Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ) >3008 P84E (2016-)
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Motor arızası ikaz ışığı
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Motor arızası ikaz ışığı

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı Ubut Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : Belirtilmemiş
Aracı : 3008 1.6 Puretech Eat8 2019
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Ubut Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Motor arızası ikaz ışığı
    Gönderim Zamanı: 27 Temmuz 2020 Saat 20:21
Kasım 2019 trafiğe çıkışlı 3008 1.6 Puretech 180hp Eat8 araç sahibiyim.
Aracım şu an 6400 kilometrede.
Bugün akşam üstü aracın kontağı açıp motoru çalıştırdıktan yaklaşık 10-15 saniye kadar sonra "motor arızası", "aracı tamire götürün" seklinde iki uyarı çıktı ve motor arıza ikaz ışığı kadranda sabitlendi. Aracı henüz hareket ettirmediğim için kontağı kapatıp tekrar marş yaptım ancak ikaz ışığı sönmedi.
Yaklaşık 20km kadar yol yaptım, şehir trafiğinde yüksek hızlara çıkamasamda çekişte bir problem gözlemlemedim ancak motor sesi benzinli bir motor için biraz hırıltılı gibi geldi.
Servisi aradım, "bilgisayara bağlamak lazım, hararet yükselmediği sürece sorun olmaz, aracı kullanabilirsiniz" dediler.
Yarın servise gidicem lakin 6400km'de bir aracın bu sorunu vermesi açıkçası beni tedirgin etti.

Forumda benzer sorun yaşayan var mı? Arıza neden kaynaklanıyor olabilir?
Fikri olan varsa ve paylaşırsa sevinirim.

Düzenleyen Ubut - 27 Temmuz 2020 Saat 20:23
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Ubut Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28 Temmuz 2020 Saat 00:17
Yaklaşık 3.5 - 4 saat park halinde bekleyen aracımı tekrardan çalıştırdığımda motor arıza ikaz ışığı yanmadı. Herşeye rağmen yarın servise götürüp bilgisayarda baktırıcam. En azından arıza ışığının neden yandığını öğrenebileceğimi umuyorum.
Aldığım cevabı buradan paylaşacağım. Ola ki benzer sorun yaşayan olursa nedenine ilişkin bir fikir sahibi olabilmek amacıyla..
Çevrimdışı sonerkyl Açılır Kutu Gör
MODERATOR
MODERATOR
Simge

Yaşı : 39
Aracı : Scenic 2.0 16v
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı sonerkyl Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28 Temmuz 2020 Saat 08:34
Öncelikle aramıza hoşgeldiniz. Hocam muhtemelen yakıtla alakalı bir durum olabilir kalitesiz yakıt yada benzin istasyonunun depo dip kısım yakın benzin denk geldiyse oktan değeri ve kirlilik olabiliyor. Bundan dolayıda anlık hata vermiş olabilir. bununla geçmiş olsun diyelim. yakıtı nereden alıyorsunuz genelde
Peugeot 106 1.4 (1997)
Renault Scenic 2.0 16v (2000)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Kötü Araç Yoktur. Bakımsız Araç Vardır.
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Ubut Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28 Temmuz 2020 Saat 12:20
Valla Muğla'dan Ankara'ya taşınalı henüz 3 hafta oldu. 3 defa da yakıt aldım ve hepsi de aynı yerden, Ostim girişindeki Opet'ten. Kaldı ki zorunlu kalmadıkça da hep aynı istasyondan ve her defasında Opet'ten alırım. Neyse ki şimdilik bir sorun yok araçta. Yine de tedbir amaçlı yetkili serviste bilgisayarlı analiz yaptırtıcam. Bugün ABC Oto'ya gittim ancak yoğunluk nedeniyle 4 Ağustos'a gün verdiler.

Sağolun sonerkyl bey.
MODERATOR
MODERATOR
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı sonerkyl Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28 Temmuz 2020 Saat 13:13
rica ederim hocam. ankaramıza hoşgeldiniz. yakıt konusunda shell tarcih edin derim o konuda shell opete göre titiz davrana bir firmadır. inşallah başa bir sıkıntı çıkmaz. 
Peugeot 106 1.4 (1997)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Ubut Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Ekim 2020 Saat 14:54
Bugun araci ABC Oto'ya goturdum. Periyodik bakim icin 1470 TL ödedim! Sadece motor yagi degisimi 500 TL'ye yakin tutmus. Neyse dedik, motor arizasi durumu nedir diye sordum servis danismanina birsey yokmus dedi. 1 yillik daha 8 bin km arac, durup durup motor arizasi veriyor, nasil birsey yokmus, bilgisayarda gecmis ariza kayitlarinda ne cikti ogrenmek istiyorum dedim. Beni alip servisin icine goturdu, bilgisayarli kontrolden sorumlu Rıfat isimli bir arkadasla gorustum.

Valla ne o anlattigindan birsey anladi bence, ne de ben arkadasin ne soylemek istediginden birsey anladim! Laf arasinda katalizor kaynakli da olabilir dedi, arabayi cok fazla kullanmiyorsunuz bu nedenle bujiler de bahsi gecen soruna neden olabilir(az kullanmaya bagli kurum tutma) dedi ve servis notuna yazdiklari sekilde "arac incelenecek su anda sorun yok" diyerek arizanin yeniden olmasi durumunda tekrar bakilacagini, şu anda bujilerin saglam oldugunu, degisiminin gerekli oldugu herhangi bir parca bulunmadigini, bu nedenle de ariza kaynakli bir mudehalede bulunmadiklarini soyledi. Ayrica ariza kaydi acildigi icin 2 yillik mekanik garantisi dolsa dahi ayni sorundan kaynaklanan bir arizada araca garanti kapsaminda mudehale edeceklerini soyledi. Velhasilikelam sifai bir garanti kapsaminda tamir sözü disinda net hicbir sey soylenmedi. Tabiri caizse "sen ne yapacaksin iste ikaz isigini bin arabana gez yolda kalirsan bakariz" denildi!

Not: Baska bir baslik altinda da ayni konuyla ilgili oldugu icin yazdigim cevabi kendi actigim konu altina kopyala-yapistir yaptim.
MODERATOR
MODERATOR
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı sonerkyl Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19 Ekim 2020 Saat 08:47
Orjinalini yazan: Ubut Ubut Yazdı:

Bugun araci ABC Oto'ya goturdum. Periyodik bakim icin 1470 TL ödedim! Sadece motor yagi degisimi 500 TL'ye yakin tutmus. Neyse dedik, motor arizasi durumu nedir diye sordum servis danismanina birsey yokmus dedi. 1 yillik daha 8 bin km arac, durup durup motor arizasi veriyor, nasil birsey yokmus, bilgisayarda gecmis ariza kayitlarinda ne cikti ogrenmek istiyorum dedim. Beni alip servisin icine goturdu, bilgisayarli kontrolden sorumlu Rıfat isimli bir arkadasla gorustum.

Valla ne o anlattigindan birsey anladi bence, ne de ben arkadasin ne soylemek istediginden birsey anladim! Laf arasinda katalizor kaynakli da olabilir dedi, arabayi cok fazla kullanmiyorsunuz bu nedenle bujiler de bahsi gecen soruna neden olabilir(az kullanmaya bagli kurum tutma) dedi ve servis notuna yazdiklari sekilde "arac incelenecek su anda sorun yok" diyerek arizanin yeniden olmasi durumunda tekrar bakilacagini, şu anda bujilerin saglam oldugunu, degisiminin gerekli oldugu herhangi bir parca bulunmadigini, bu nedenle de ariza kaynakli bir mudehalede bulunmadiklarini soyledi. Ayrica ariza kaydi acildigi icin 2 yillik mekanik garantisi dolsa dahi ayni sorundan kaynaklanan bir arizada araca garanti kapsaminda mudehale edeceklerini soyledi. Velhasilikelam sifai bir garanti kapsaminda tamir sözü disinda net hicbir sey soylenmedi. Tabiri caizse "sen ne yapacaksin iste ikaz isigini bin arabana gez yolda kalirsan bakariz" denildi!

Not: Baska bir baslik altinda da ayni konuyla ilgili oldugu icin yazdigim cevabi kendi actigim konu altina kopyala-yapistir yaptim.

Valla hocam abc zaten bu konuda üstüne yok salla başı al parayı gibi birşey olmuş garip bir durum. çok kullanmamakla alaklı bir sorun deil bence. araç dizel olsa neyse derimde benzli araçta çok kalitesiz yakıt alacaksınızki öyle bir durum olsun. Birde bu pandemi sürecinde benzine katlılan solvent oranını bayabir düşürmüşlerde acaba bundan kaynaklı mı diyede düşünüyorum. yakıtı nereden alıyorsunuz.
Peugeot 106 1.4 (1997)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Ubut Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19 Ekim 2020 Saat 11:20
Ostim'in Macun Mahallesi tarafi cikisindaki Opet'ten aliyorum.
Siz daha once Shell onermistiniz bana.
Ben de bir kac ay farkli bir istasyondan yakit alarak test edicem, bakalim ayni durum tekrar edecek mi(?)
Çevrimdışı kizilat Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites

Aracı : 3008 1.6 Allure
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kizilat Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Ocak 2021 Saat 20:54
Arkadaslar merhaba, makyajli 2021 kasa 1.6 allure model 3008 aldim, 3. Gununde bu ariza yandi bugun hava -7 derece falandi, araba normal gidiyordu ama her ihtimale karsi stop edip biraz bekledim ve tekrar calistirdim ariza ikazi gecti. Sizce servise gostereyimmi 5-6km gittim eve kadar motor sicakligi bormal kaldi sanki motor biraz titresimli calisti ve sanziman gecisleri bir tik sertti ama psikolojikte olabilir bilemiyorum.

Bugun araci pek kullanamadim sadece deneme amacli park yerini degistirdim asiri bir titreme vs hissetmedim ariza isigida yanmadi.

Yardim ve onerilerinizi bekliyorum.

Not: İki kere benzin aldim ilki opet ikincisi shellden ikiside ana yol uzeri ve sirkulasyonu yuksek bayilerdi.

Son olara araci ayni sehirde bana yakin baska pejo bayisine gotursem ucretsiz kontrol ederlermi?
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Ubut Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Şubat 2021 Saat 20:05
Öncelikle araciniz hayirli olsun, kazasiz belasiz kullanin.
Ben arizayi yasayip servise gosterip sonrasinda yazilimla sorunun cozulmesinden sonra yakit icin istasyon denemeleri yaptim. Aractaki bu sorun bence kesinlikle yakitla alakali olmayip tamamen yazilimsal bir problem.
Yetkili servise gidin, arizayi soyleyin, bilgisayara baglayip soz konusu ikaz isiginin bir daha yanmamasini saglasinlar. Bunun icin arizanin tekrarlamasini ya da ariza uyarisinin ekranda gorunuyor olmasini da beklemeyin. Ve tabii bu ziyaret icin de servise ucret odemeyin.
Benim aracimda servis ziyaretinden sonra aradan gecen yaklasik 3 ay icerisinde sorun tekrarlamadi. Simdilik sorunsuz kullaniyorum.
Siz de tecrubelerinizi daha sonra tekrar paylasirsaniz bizimle cok sevinirim.
Çevrimdışı KDT Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Aracı : 3008/2017
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı KDT Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14 Nisan 2021 Saat 11:30
Öncelikle herkese merhaba Benim 2017 model 3008 1.2 puretech aracım var geçen sene 2. El olarak aldım şuan da57.000 km de . Sizinkiyle  aynı problemi ben de 2 gün önce yaşadım ve “motor arızası tamire götürün” uyarısıyla yetkili servise götürdüm aracı.Bugün servis nihayet dönüş yaptı Fransaya sormuşlar aldıkları uyarıyı. Çözüm olarak 2 seçenek sunmuş fransızlar.1-) 60.000 Bakımı yapılıp bujileri de değiştirelecek ve hatanın sönüp sönmediğine bakılacakmış (1500-2000 TL)(Ki aracın bakımı 15 gün önce özel serviste yapılmıştı zaten sadece bujileri değişmedi 2-) Motor pistonları kurum tutmuş olabilirmiş kötü yakıt kaynaklı bu bedenle de motorun sökülüp temizlenmesi gerekiyomuş (14000-15000 TL).Dedimki arkadaş araba 4 yaşında bile değil nasıl böyle birşey olabilir doğru düzgün bir cevap veremediler.Ben de araçta ikaz işığı yanıyo ama herhangi bir problem yaşamıyorum ki niye  açtırayım motorunu,diyorki danışman hemen yaşamazsınız ama ilerde gaz yememe ve tekleme olabilir.Israrla pis yakıt kaynaklı bir hatadır bu diyolar.(Ki ben shellden başka bi yerden yakıt almıyorum)
Sonuç olarak aracı servisten aldım başka bir özel servise daha götürücem
Siz de son durum ne oldu acaba araç aynı hatayı vermeye devam ediyor mu yoksa çözüldü mü?Siz ya da benzer sorun yaşayan bir arkadaş cevap verebilirse sevinirim
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Ubut Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23 Ağustos 2021 Saat 17:50
Öncelikle size de gecmis olsun. Mesajinizi epeyce bir gec gormus olmakla birlikte ben uzun zamandir motor arizasi uyarisi almadim. Kaldi ki uyariyi verse de arac devirlenmede, suruste bir problem yasatmayip, soz konusu uyari da kontak kapatip acinca kayboldugundan artik fazla onemsemez oldum. Zaten servise gotursek de tatmin edici bir cevap alamiyoruz. Lakin benim arabam 1.6 motor, sizinkisi 1.2 ve araba almadan once yaptigim arastirmalarda 1.2 motorlarda cok fazla buji problemleri yasandigini okumustum. Tabi bu konuda 1.2 motor kullanicilari daha faydali bilgiler vereceklerdir. Her halukarda sizin de dediginiz gibi; daha 5 yaslarinda, 50-60 bin kilometrelerde araclarin bu sekilde masraf cikartmasi mumkun mudur? Mumkunse de bunun uretici firma tarafindan iyi niyet kapsaminda tamaminin degilse bile hic olmazsa yarisinin karsilanmasi gerekmez mi? Insallah aradan gecen 4 aylik surecte sorununuz cozulmustur. Mesaji gordugunuzde deneyimlerinizi bizimle paylasirsaniz sevinirim.
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 1767 9 cimenquantex
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 1489 1 arifbsrn
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 228 0 Erdo
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 4915 8 Eycof
konu icon AL4 OTOMATİK ŞANZUMAN SORUNU ( D de giderken boşa son mesaja git 6018 7 Eycof
konu icon Peugeot 307 Otomatik Vites Arızası (ÇÖZÜLDÜ) son mesaja git 25198 20 Eycof
konu icon 99 206 Kar modu Spor Modu Arızası son mesaja git 1422 9 Eycof
konu icon Beyine çekilen şase kablosunu değiştirmek son mesaja git 131 0 antipollution
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1130 2 antipollution
konu icon 206 Casper Projesi son mesaja git 189 1 cimenquantex
konu icon adblue ve diğer sorular son mesaja git 384 0 x.n
konu icon Kaza yaptım acil yardım. son mesaja git 261 0 xpity
konu icon 2012 model 508 far ampül değişim son mesaja git 1482 2 by_bozkurt
konu icon Teyp Sessiz Modu son mesaja git 10865 13 Metehanmrcan
konu icon Rcz almayı düşünüyorum ilk arabam olucak son mesaja git 543 0 Can Türk
konu icon Ani hızlanmalarda siyah duman son mesaja git 613 0 Aliturkoglu
konu icon Kizdirma buji arizasi,motor ariza lambasi yakar mi son mesaja git 4135 6 serdarcan34
konu icon 2011 Peugeot 308 - Elektrik Devre Arızası son mesaja git 3300 8 Adebisi
konu icon 3008 Carplay Sorunu son mesaja git 20 0 SrknYklmz
konu icon Mersin de bildiğiniz güvendiğiniz usta tavsiyeleri son mesaja git 2058 6 kiziltamu
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 MART EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
Eycof 11
cimenquantex 7
SametRcz 4
Emintoprak 4
slckgms 3
antipollution 3
serdarcan34 3
OsmUnl 2
by_bozkurt 2
Berkay Erdinç 2
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English