Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT TURKEY FAN CLUB GENEL >Sohbet \ Muhabbet
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Servislerin tüketici yasasını ihlali hakkında
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Servislerin tüketici yasasını ihlali hakkında

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı ombudusman Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : Belirtilmemiş
Aracı : 2015
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ombudusman Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Servislerin tüketici yasasını ihlali hakkında
    Gönderim Zamanı: 25 Aralık 2019 Saat 20:25
Bu gün 90.000 Km deki 2015 model yeni 308'imi Sanayideki New oto adlı servise randevu alarak götürdüm. Yanımda 4 litrelik 0-30 partikül filtreli Dizel start stop araçlar için üretilmiş Peugeot 308 için tavsiye edilen Castrol motor yağı da götürdüm. Resepsiyondaki çok bilmiş hanımefendi dışarıdan getirilen yağı koyamayacaklarını beyan etti. Gitti kendinden daha akıllı bildiği bir kaç kişiye danıştı, elini beline koyarak geldi ve maalesef öyle dedi. Oysa ben otomobilime aldığım günden beri hep bu yağı hem de Peugeot servisinde koydurdum. İlk seferinde mırın kırın ettiler garantiyi bozar falan diye korkutmaya taahhütname imzalatmaya falan kalktılar ama ben öyle bir durum olursa buna mahkeme karar verir deyince kuzu kuzu getirdiğim yağı kullandılar. Tüketici yasasına göre satıcı ve servis sağlayanlar hizmeti koşullu verme hakkına sahip değildirler. Benden şeker almazsan sana çay vermem, Fransız malı yağı almazsan sana servis vermem falan deme hakları yoktur. Üstelik de Castrol gibi dünyanın en iyi motor yağının uygun olanını otomobile koymamayı bahane edip servis vermeme hakları falan da yoktur. Otomobilimi adı geçen serviste 3008 yeni modeli ile değiştirmeyi düşünüyordum ama lanet olsun bir daha o sakaktan bile geçmem. İşte bir müşteri böyle kaybediliyor ve müesseselere yatırım yapan patronların hiç bir şeyden haberi olmuyor. Kaldı ki benim arabamın uzatılmış garantisi bile bitmiş ne ırgalar sizi benim kullanmak istediğim yağın markası. Maksadınız 200 liralık yağı 500 liraya satmaksa bari açıkça söyleyin fiyat farkını verelim de işi yapıp vaktimizi ziyan ettirmeyin.
Çevrimdışı omerb Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge

Aracı : Peugeot 207
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı omerb Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25 Aralık 2019 Saat 20:36
cihangir merhaba.
Maalesef servisler bahsettiğiniz gibi, yağları yüksek fiyattan satıyorlar. Bu nedenle koymak istememiş olabilirler. Yalnız birde işin farklı bir durumu var. Kendim de bir makina üreticisinin servisiyim.  Üreticiler yetkili servislere bazı kurallar verir ki, bunlardan en başta gelenlerden biri de üreticinin ürettiği yedek parçaları ve önerdiği yedek parçaları kullanmalarıdır. 
Onların size birşey imzalatma gibi bir durumları olamaz. Hele garantiden çıkarma gibi birşey asla olamaz.  Sadece servis belgesine sizin onayınızla x marka yağın konulduğunu yazabilirler. 

1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ombudusman Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25 Aralık 2019 Saat 22:40
Cevap için teşekkür ederim. Ben resepsiyonda görevli hanımefendinin cehaletine veriyorum işi, başka servis yapıyor da onlar niye yapmıyorlar üşenmeyip patronlarına şikayet etseydim anıra anıra yapacaklardı. En azından tüketici yasası gereği kendilerine hiç bir yükümlülük getirmeyen ve benim tercih ettiğim yağı kullanmak zorundadırlar. Frankfurt'ta Birkenstok marka bir ayakkabı almıştım, ayakkabı kahverengi bağcıkları krem rengi idi tezgahtar kıza bana bir de kahverengi bağcık verir misiniz dediğimde kız bana efendim bu ayakkabının bağcıklarını değiştirmek için istiyorsanız kesinlikle tavsiye etmem aldığınız ayakkabı özel tasarımlı bir ürünümüzdür, tercih sizin ama bağcık rengini değiştirirseniz anlamı kalmayacaktır demişti. Gerçekten de kapıdan çıkıp ben o bağcıkları değiştirebilecekken ayakkabıyı sana satmam demesi hıyarlığın dik alası olurdu. Yağ işi de bundan farklı değil. Başka serviste eskiden olduğu gibi yine yaptırdım. Yeni 3008'i de başka servisten alacağım peşin parayla araba alacak bir müşteriyi kaçırmış oldular. Tavşan dağa küsmüş dağın haberi olmamış diyeceksiniz ama bu konular önemsiz değil artık. Bir iş yapılıp bin kere memnun musunuz diye arıyorlar bir kıllı çıkar hesabını sorar. Artık takdir edilecek kadar iyi ve güler yüzle hizmet vermiyorsanız müşteri başka yere gidiyor.
Çevrimdışı omerb Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge

Aracı : Peugeot 207
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı omerb Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25 Aralık 2019 Saat 22:56
bu konularda haklısınız. Bende servislerden bazı konularda anlaşamam. 
Ayrıca bu bilgiyi resepsiyondaki kızların vermesi garip. Onlar müşteri karşılar “güler yüzle” 
Ve yönlendirir. Neyse en azından işinizi halletmişsiniz. 

3008 in hangi donanımını düşümüyorsun. Bende şubat veya martta alacağım. Gt line. 
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ombudusman Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26 Aralık 2019 Saat 11:15
Mobilin eski Bölge müdürlerinden biri dostumdu otomobil motoryağlarından bahsedildiğinde Mobil’in yağarına toz kondurmazdı. Hatta bir gün Mobil yağ konusunda o kadar ileri gitmiştir ki Mobil Yağları şarap üretiminde bile tercihan kullanılır demişti. Hayretler için de nasıl oluyormuş o dediğimde. Şarap oluşurken hava ile temas etmemesi gerekiyor ederse sirkeleşme oluyor. Hiç bir şarap fıçısı bu olanağı tam olarak sağlayamıyor, mobilin farmasotik ( yenilebilir, midevi ve insan sağlığına zararı olmayan ) yağını fıçıdaki şarabın üzerine 2 parmak olacak kadar koyuyorsunuz , şarap fermente oldukça içinden çıkan gazlar bu yağdan geçerek dışarı çıkabiliyor ama şarap hava ile temas edemiyor. Peki şarap olunca nasıl bu yağa karıştırmadan alınıyor derseniz kolay, şarap olunca alttaki musluktan şarabı alıyorsunuz.
İnternetin olmadığı dönemde ben şıra yapmak için taze üzümün suyunu çıkarıp çok sağlam sürahi gibi saplı bir viski şişesine koyup ağzını kapatmıştım. Bir kaç gün oldu mu diye kapağını açıp bakmak istediğimde daha kapağı gevşetmeye başladığımda içinde oluşan gaz fısslayarak dışarı çıkıyordu. Takriben bir hafta sonra eve geldiğimde baktım şişe yerinde yoktu fakat her taraf minik minik cam parçaları ile dolmuştu. Üzüm fermente olurken çıkan gaz şişeyi patlatmıştı. Yani çıkan gaz o kadar şiddetli bir basınç yaratıyor ki fıçıların mumlanması falan yok hükmünde oluyor. İnternetle ne ilişkisi var diyecekseniz. Komiktir ki şıranın kuru üzümden yapıldığını daha sonra internetten öğrenmiştim.
Gençken bir kaplumbağa wolkswagenim vardı. Bu arabalar soğuk ülkeler için yapıldığından hava soğutmalı bir sistemle alüminyum gövdeli bir motora sahiptir. Motorun içinde dolaşan yağ ısınmış olan motordaki ısıyı alıp hava radyatörüne ısısı ile birlikte taşır burada genişletilmiş bir yüzeye yayılan yüksek ısıdaki yağ hava türbininden gelen rüzgarla soğutulup motora geri gönderilir ve bu devri daimle arabanın soğutma sistemi çalışır. Wolkswageni bağırtmazsan o seni bağırtır lafı da buradan gelmektedir. Nitekim hava türbininin daha yüksek devirde çalışması ve daha fazla hava püskürtebilmesi için arabanın yüksek devirle bağırta bağırta kullanılması gerekir. Nitekim ben 80 Km den az bir hızda 3. Vitesi kullanmazdım. Sıcak bir yaz günü arabalı vapurla anadoludan Çanakkale’ye geçtikten sonra Koru dağlarını tırmanırken 140 km hız yapacak kadar otomobili zorladım yokuştan inerken de araba rahatlasın diye vitesi boşa attım ve hemen lak lak lak diye bir ses gelmeye başladı. Durdum kontrol ettim binip yürütmeye çalıştım otomobil gitmiyordu yatak yakmış. O kadar sıkıştırınca, motordaki yağ 250 derecenin üzerine çıkmış fıkır fıkır kaynamıştı. Yağ lambası da zaten 6 voltluk bir sistemde ölü gözü gibi yandığından ben fark etmemiştim. Tabi krank milinin yatakları lehim gibi olduğundan erimiş ve oluşan boşluk araba silindirlerinin dairesel hareket yapmasını zorlaştırmış ve otomobilin gitmemesi sonucunu yaratmıştı. Daha da zorlasam kesin piston kolları motor blokundan dışarı çıkacaktı. Keşan’da 2 gün kalıp krankı taşlatırıp daha kalın bir yatak grubu taktırıp İstanbul’a gelmiştim. Tamirci bana vedalaşırken abi BP Süper V yağı kullansaydın bu sorunla karşılaşmazdın demişti. Motordaki sıcaklığı alıp türbine taşıyan yağın kayganlığı daha çok olursa motorda sürtünme ile oluşan ısının daha az olabileceği gerçeği o zaman kafama dank etmişti.Dediğini yaptım sebebini öğrendiğim hatalı sürme şeklini değiştirip otomobil, yüksek devirli kullanmaya başladım bir daha sorun olmadı. Diyeceksiniz ki sıkıştırsan sıkıştırsan o arabanın motorunu ne kadar sıkıştırabilirsin, tek cümle ile cevap vereyim bir gün arabanın motoru buji fırlatmıştı.
Mitsubishi servisinin müdürü olan bir dostumun odasında çay içerken masanın üzerinde kum saatine benzer bir alet gördüm. Ne olduğumu sorduğumda bunun Castrol yağlarının kalitesini görünür hale getirmek için yapılmış bir reklam aracı olduğunu söyledi ve açıkladı 4 köşe kalın bir pleksi içindeki silindir şeklinde kanalların içinde ceviz büklüğünde iki çelik küre motor yağlarının içine konulmuştu. Mukayese edilmek istendiğinde kum saati gibi ters çevriliyor ve çelik küreler içinde yağ bulunan şeffaf silindirlerden aşağıya iniyordu. Castrol tarafındaki yağdaki bilye jet gibi iniyor diğeri yavaş yavaş iniyordu. Yani ne dediğimde Castrol o kadar kaygan ve sürtünmeyi o kadar engelliyor ki bu kadar kısa mesafede fark edilecek kadar önce içindeki bilye aşağıya iniyor dedi. Peki Castrol’deki bilyenin daha ağır diğerinin daha hafif olmadığını nereden bileceğiz dediğimde eğer öyle bir hile yapsa bu Castrol’ün sonu olur demişti hak verdim. Motorun içinde ne cereyan ettiğini göremeyiz ama sonuçlarını bazen yukarıda anlattığım acı tecrübelerle yaşayabiliyoruz. Dostumun görünür hale getirmiş olduğu Castrol yağından başka yağ kullanmamayı o gün düstur haline getirdim.
İşte sevgili Kardeşim İsmail Castroldeki ısrarımın sebebi yukarıda yaşadığım tecrübelerdir. Bunları NEW OTO Peugeot servisinin resepsiyonundaki süslü ve çok bilmiş hanımefendinin bilmesini beklemek fazla iyi niyet olacağından o gün tartışmayıp başka servise gidip Castrol yağı koydurdum. Patronla gerekirse Fransa ile konuşup anıra anıra o yağı kullandırtmasını bilmiyor değildim kabul etmezlerse rekabet kurumundan hatırı sayılır bir ceza verdirtmek için başvurmasını bilmiyor değilim. (rekabet kurumu türkcel'e ve diğitürk'e benzeri işlemler dolayısı ile milyar düzeyinde cezalar verdi)ama artık cehaletle savaşmak beni yoruyor.

3008 tipi ile ilgili henüz karar vermedim SSAng yong ile ilgili bir video izledim kafam karıştı ama NEW ORTO'dan araba almayacağım kesin.

1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ombudusman Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24 Ocak 2020 Saat 21:15
Garantisi bitmiş 308'ime new oto adlı servisin castrol yağı koymaymayı red etmesi üzerine başka serviste bu yağı koydurmuştum. 2 gün önce New otodan aradılar arabanızın bakımı geçmesi falan diye ağız arıyorlar, ben de garantisi bitmiş aracıma resepsiyondaki kızın totalden başka yağ koymayı kabul etmediği için artık New Oto'ya arabamı götürmeyeceğimi alacağım yeni arabanın da Peugeot olmayacağını söyledim. Kendilerinin garantisi bitmiş arabaya (kaldı ki yağ yedek parça değildir. ) 200 liralık total yağını 450 liraya almaya insanları zorlama hakkı olmadığını söyledim bana prosedürden bahsetmeye kalktı. Neyse kız cevabını aldı. Ben de 308 falan almayı düşünüyordum. Bu gün Toyota c hr hibrit passion aldım. Peugeot aynı zamanda dürüst de değil 308 in kataloğunda 4 küsür yakar diyor benim son 9000 km deki ortalamam 6 litre idi. Bu gün Toyota ile 65 km yaptım şehir içinde, inerken bilgisayarına baktım 3.7 litre yakmışım 308le olsaydım 7.5 8 litre yakmıştım. Lanet olsun peugeot'a bir daha ne kapıma korum ne de dostlarıma aldırırım. 2 profesör bacanağımın ve eşlerinin Peugeotlarını en kısa zamanda değiştirteceğim ve ailemize bir daha Peugeot markası giremeyecek. Peugeot New Oto'nun resepsiyonundaki kızla ve total yağları ile mutlu ve mesut ama bizden uzak olsun.

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 1563 9 cimenquantex
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 1467 1 arifbsrn
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 214 0 Erdo
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 4895 8 Eycof
konu icon AL4 OTOMATİK ŞANZUMAN SORUNU ( D de giderken boşa son mesaja git 5994 7 Eycof
konu icon Peugeot 307 Otomatik Vites Arızası (ÇÖZÜLDÜ) son mesaja git 25157 20 Eycof
konu icon 99 206 Kar modu Spor Modu Arızası son mesaja git 1410 9 Eycof
konu icon Beyine çekilen şase kablosunu değiştirmek son mesaja git 111 0 antipollution
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1114 2 antipollution
konu icon 206 Casper Projesi son mesaja git 179 1 cimenquantex
konu icon adblue ve diğer sorular son mesaja git 369 0 x.n
konu icon Kaza yaptım acil yardım. son mesaja git 249 0 xpity
konu icon 2012 model 508 far ampül değişim son mesaja git 1435 2 by_bozkurt
konu icon Teyp Sessiz Modu son mesaja git 10838 13 Metehanmrcan
konu icon Rcz almayı düşünüyorum ilk arabam olucak son mesaja git 524 0 Can Türk
konu icon Ani hızlanmalarda siyah duman son mesaja git 587 0 Aliturkoglu
konu icon Kizdirma buji arizasi,motor ariza lambasi yakar mi son mesaja git 4128 6 serdarcan34
konu icon 2011 Peugeot 308 - Elektrik Devre Arızası son mesaja git 3288 8 Adebisi
konu icon 3008 Carplay Sorunu son mesaja git 20 0 SrknYklmz
konu icon Mersin de bildiğiniz güvendiğiniz usta tavsiyeleri son mesaja git 2049 6 kiziltamu
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 MART EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
Eycof 11
cimenquantex 7
SametRcz 4
Emintoprak 4
slckgms 3
antipollution 3
serdarcan34 3
OsmUnl 2
by_bozkurt 2
Berkay Erdinç 2
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English