Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ) >106
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - 106 XR Çözülemeyen Tekleme Sorunu
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

106 XR Çözülemeyen Tekleme Sorunu

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  <12
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı ozkann38 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : Belirtilmemiş
Aracı : 106 XR
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ozkann38 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28 Kasım 2019 Saat 15:38
Sorun giderildi hocam, tanıdığın elektrikçisine götürdüm, oksijen sensörünün sigortası araçtan çıkarılmış, yerinde yoktu.çıkarılma amacı nedir bilmiyorum bozuldu da yerine takmayı mı unuttular, yoksa para kazanmak için mi ?

Araç elektrikçide cihaza bağlandığında yine oksijen sensörü arızası verdi. Cihazda görünen voltaj değeri sabit 0980 mV gösteriyordu. Normalde 0001 ve 0999 arasında değişmesi gerekiyor değer dedi. Soketi çıkardı ve gelen elektriği kontrol etti, elektrik gelmiyordu.Sigorta kutusunu bir açtık sigorta yok, ben de kontrol etmiştim sigorta kutusunda bayağı boş bağlantısı olmayan yerler vardı görememiştim.Sigorta takıldı ve sorun düzeldi.

Düzenleyen ozkann38 - 28 Kasım 2019 Saat 15:45
Çevrimdışı omerb Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge

Aracı : Peugeot 207
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı omerb Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29 Kasım 2019 Saat 19:51
özkan, arızanın giderildiğine çok sevindim. 

oksijen sensörü değişti dedin. 
Araç orjinal bir cihaza bağlandığında oksijen sensörünün sigortası olmadığı için, değer alamayacak ve hatasını tekrar yazacak. Sende böyle birşey olmadı mı ki. 
Yoksa cihaz bangır bangır oksijen sensörü iletişim hatası veya algılanamadı diye yazar diye düşünüyorum 

Düzenleyen omerb - 29 Kasım 2019 Saat 19:52
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ozkann38 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30 Kasım 2019 Saat 00:06
Bayağı övülen bir özel servise gittim, araç cihaza bağlandığında oksijen sensörü arızası verdi, oksijen sensörü değiştirildi burda bir problem yok. Asıl problem bundan sonra başlıyor.
Usta sensörü değiştirdikten sonra bayağı bir test sürüşü yaptı ve bana arızanın geçtiğini söyledi.Ben de aracı dükkanlarından teslim aldım (işim dolayısıyla araç başında duramadım).Eve giderken yine aynı sorunlar devam ediyordu. Ertesi gün aracı yine bıraktım. Usta bana "cihaza bağlandığında arıza kaydı yok, aracın enjektörlerinde sıkıntı olabilir, zengin karışım oluşuyor araçta, arızanın tam tespiti için günlük olarak aracı kullanması gerektiğini" söyledi.

Benim hatam ise ustaya arızanın "bobinden" kaynaklı olabileceğini söylememdi. (bana önceki servisimde bobinin yalıtımı bozuk denmişti ama böyle kullanmamda da bir sakınca olmayacağını söylemişlerdi.)Usta da araca çıkma bobin takıp deneyeceğini söyledi. Çıkmayı taktık çalışmadı, gri soketti.Benim aracıma uyumlu olan siyah soketli çıkma bobin bulamadık.Ben de riske girip yan sanayi orta halli bir bobin taktırdım, eski bobini de yanıma aldım çünkü aracın fabrika çıkışlı çalışan bobiniydi.Sonuç arıza yine düzelmedi.

Başka bir servise gittim orda da cihaza bağlamaya çalıştılar, beyin yanıt vermedi filan saçma sapan zaman kaybettim (Bu arada değişen parçaları ve önceki arıza kaydını da söyledim.) Usta benzin filtresini değiştirdi, yine aynı. Enjektör temizleyici attık, yine aynı. MAP sensörünün sıfırını taktık ve gezdik (para alınmadı) sonuç yine aynı.En son benzin pompası dedi, ki başka değişmeyen parça kalmadı zaten. Ümitlendim son gaz onu da değiştirdim. Yine düzelmedi, tabi ben o aralar sinir krizi geçirmek üzereyim.

Sinir krizi geçirmeye ramak kala bir tanıdığın ustasına götürdüm. Zaten her şeyi değiştirmişsin, senin sorunun elektriksel bir sorun dedi ve beni elektrikçiye gönderdi. Oraya gittim usta aracı cihaza bağladı ve yine oksijen sensörü arızası verdi. Oksijen sensörünü yeni değiştirdiğimi söyledim. Usta bağlantıları kontrol etti ve elektriğin olmadığını farketti. Sigortası ya kasıtlı olarak ya da bilmeyerek yerinden alınmış, baya baya sigorta yoktu.

Benim hatam ustaları yeterince sıkılamadım. Bozuk olan sensör hariç bütün param haram olsun.
Ustalara şunu özellikle belirttim : "Usta bak bu parça değişince arıza düzelecek mi ?" Kafa sallayıp değiştiriyorlar ve düzelmiyor ya.

Az önce bir olay daha yaşadım, araç yolda giderken yine fena gaz kesti ardından stop etti ve çalışmadı.Çalışsa da hareket ettiremiyordum. Yarım kontakta benzin pompasından garip garip sesler geliyodu. Benzin de çeyrek deponun birazcık altındaydı.

Yeter yahu vallaha gına geldi anlamayan etmeyen ellemesin şu arabalara yazık günah o kadar para gidiyor.

Düzenleyen ozkann38 - 30 Kasım 2019 Saat 14:51
2. Vites
2. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı omerb Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30 Kasım 2019 Saat 01:29
özkan bu oksijen sensörü sigortasını boşa çıkarmazlar abi. Şimdi araçlarda şöyle birşey var. Geçici arıza, kalıcı arıza. Araç önce bazı arızaları geçici der ve ecu bu arızayı görmezlikten gelir. Bu basit arızalardır. Yani araç belli bir km gitsede sorun yaratmayacak, kullanıcı yolda vs kalmasın diye. Ama kalıcı arızalar pat diye çıkar ve lambayı yakar. Aracın stop eder vs. 
Senin sensör sigortasını sökerek ustalar kendilerini yanıltmış olabilir. O an araç düzgün çalışmıştır. Tamam ya demekki bunu sökmek gerekir :) deyip sökmüşlerdir. Sonrada unutulmuş gitmiştir. 
Şimdiki yeni çıkan arıza da bu sigortayı sökme sebepleri olabilir. Yani arızan devam edecek gibi bir hisse kapıldım. Umarım etmez. 

Abi, ustalara sinirlenince kızınca elinede birşey geçmez. Sinirlendiğinle kalırsın. 
Boşver. Sen yine ustana git, hata kodunu aldığın ustana, hata koduna yine baksın. 
Onun üzerinden hareket edersin. Hiç olmadı çık gel Ankara ya. Tanıdığım bir özel servis var ona baktırırız.  
Bazı arızalarda üst üste denk geliyor. Em büyük hata ise ustaları birşeye yönlendirmek. 
Kullanıcıların, bence şunu yapması gerek. Ustaya teslim edecek arabayı ama mantıksız bulduğu birşey olursa söyleyecek. Onun umurunda olmaz. Değiştirelim der. 

Mesela pompa meselesi. Bir pompanın arızalı olduğu iki şekilde anlaşılır. Bunu bilmek için kaşif olmaya gerek yok. 1. Pompa hiç çalışmıyordur. Yanmıştır vs. 
2. Pompa çalışıyordur fakat yeterli basınç üretmiyordur. 
Çalışan bir pompanın sağlam olup olmadığını anlamıyorlar işte. Sorun orada. Benzin hattına bir Manometre koyacak. Pompayı çalıştıracak basıncına bakacak. Eğer gerçek ustaysa pompanın basınç değerini bilir. Arızalı olup olmadığını çok basit görür. Bunlar hep mantık meselesi. Ateşleme bobini, ölçü aleti ile çok basit ölçülür. Primer sargı seconder sargı vs. Ama adamlar saraıntılı bir çalışma mı var. Hemen bobin değiştir. Yapıyorlar. 

Uzun lafın kısası. Sinirlerine hakim ol abi. Yoksa daha çok yorulursun. Eğer sorunu yine çözemeZsen çık Ankara ya gel. Arkadaşımdan rica ederim. Bakar senin arabaya. 

1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ozkann38 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30 Kasım 2019 Saat 08:47
Ömer bey davetiniz için çok teşekkür ederim Smile
Araçta yarım depodan fazla bir benzin vardı sorunu çözdüğümüzde, araba fişek gibi oldu. Dün gece de benzinin daha ışığı yanmadan teklemeyi başladı, ama nasıl bir tekleme gaza basınca araba tepki vermedi, boşa aldım stop etti. Stop ettikten sonra yarım kontak yaptığımda benzin pompasından saçma sapan sesler gelmeye başladı ( benzini çekemiyor). sarsmadan 20 yle benzinliğe kadar gittim benzin aldım düzeldi. 

Düzenleyen ozkann38 - 30 Kasım 2019 Saat 08:49
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ozkann38 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30 Kasım 2019 Saat 13:22
Gittiğim yere benzin pompasını tekrar değiştirttim, uyumsuz pompa takmışlar. Araç şuan faal durumda.
2. Vites
2. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı omerb Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30 Kasım 2019 Saat 18:05
çok iyi bir haber. Geçmiş olsun :)
Eski pompan sağlam olabilir mi ki.?

1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ozkann38 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30 Kasım 2019 Saat 19:41
Eskisini taktırdım zaten atmamışlar, işçilik parası da verdim artık o kadar uğraşıldı.

Dünyevi olan bir avuç cıvata için bayağı bir para verdim, çıkacağı varmış, çok şükür halimize :))
Çevrimdışı Ibrahimozer Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Aracı : Peugeot106xr 1999
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Ibrahimozer Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14 Mayıs 2020 Saat 22:07
Bende aynı sorun var benzinde ve LPG gider hızını kesiyor bikac saniye sonra toparlıyor kendini tekrar yapıyor teklemeyi  bayramda memlekete giderken de öyledi gazdan ayağımı az çeksem silkeliyor
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ozkann38 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14 Mayıs 2020 Saat 22:26
Çok şükür şuan aracımda herhangi bir sorun yok. Hocam size söyleyebileceğim tek şey, parça değişiminden önce arızanın kesin olarak tespit edilmesine dikkat edin. Ustanın ağzından sürekli teyit cümleleri almaya çalışın. Sürekli soru sorun, mesela "Usta bu arıza başka neyden olabilir?" "Bu işlem yapıldıktan sonra arıza gider mi?" gibi... 

Anlattıklarınız benim yaşadığıma çok benziyor. Kaputun altındaki sigorta kutusundan oksijen sensörünün sigortasını bulun ve yerinden çıkarın. Sigorta şeması internette vardır
Eğer motor teklemeye başlarsa oksijen sensörünüz sağlam demektir. Eğer motor hiç istifini bozmuyorsa aynı çalışmaya devam ediyorsa arızanız muhtemelen oksijen sensörüdür (sigorta da yanmış olabilir ona dikkat edin.) bu işlemleri benzinde yapmanızı tavsiye ederim.
Çevrimdışı Ufaklik Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Aracı : Peugeot 106 xr 1999
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Ufaklik Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14 Mayıs 2020 Saat 22:32
Bende bakayım  oksijensensor sigortaya kaç amp sigorta kardes
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  <12
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 1780 9 cimenquantex
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 1489 1 arifbsrn
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 228 0 Erdo
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 4915 8 Eycof
konu icon AL4 OTOMATİK ŞANZUMAN SORUNU ( D de giderken boşa son mesaja git 6019 7 Eycof
konu icon Peugeot 307 Otomatik Vites Arızası (ÇÖZÜLDÜ) son mesaja git 25199 20 Eycof
konu icon 99 206 Kar modu Spor Modu Arızası son mesaja git 1423 9 Eycof
konu icon Beyine çekilen şase kablosunu değiştirmek son mesaja git 132 0 antipollution
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1131 2 antipollution
konu icon 206 Casper Projesi son mesaja git 190 1 cimenquantex
konu icon adblue ve diğer sorular son mesaja git 385 0 x.n
konu icon Kaza yaptım acil yardım. son mesaja git 261 0 xpity
konu icon 2012 model 508 far ampül değişim son mesaja git 1485 2 by_bozkurt
konu icon Teyp Sessiz Modu son mesaja git 10868 13 Metehanmrcan
konu icon Rcz almayı düşünüyorum ilk arabam olucak son mesaja git 543 0 Can Türk
konu icon Ani hızlanmalarda siyah duman son mesaja git 615 0 Aliturkoglu
konu icon Kizdirma buji arizasi,motor ariza lambasi yakar mi son mesaja git 4136 6 serdarcan34
konu icon 2011 Peugeot 308 - Elektrik Devre Arızası son mesaja git 3300 8 Adebisi
konu icon 3008 Carplay Sorunu son mesaja git 20 0 SrknYklmz
konu icon Mersin de bildiğiniz güvendiğiniz usta tavsiyeleri son mesaja git 2058 6 kiziltamu
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 MART EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
Eycof 11
cimenquantex 7
Emintoprak 4
SametRcz 4
serdarcan34 3
slckgms 3
antipollution 3
arifbsrn 2
feyyazbugan 2
OsmUnl 2
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English