Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT TURKEY FAN CLUB GENEL >Sohbet \ Muhabbet
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Araç Değer Kaybı Hk.
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Araç Değer Kaybı Hk.

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı renegadee Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 36
Aracı : jeep
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı renegadee Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Araç Değer Kaybı Hk.
    Gönderim Zamanı: 13 Haziran 2018 Saat 13:49
Merhaba değerli abilerim ve kardeşlerim,

öncelikle herkese hayirli ramazanlar,

yaklaşik 2-2,5 yildir yargitay kararlari doğrultusunda şekillenen (günden güne evrimleşen) değer kaybi tazminati alaninda çalişiyorum. Forumda da açilan birçok başlikta bu konu ile ilgili kafalarin ciddi anlamda kariştiğini gördüm.

Hem paranizin sigorta şirketlerinizin cebinde kalmamasi hem de kaza sonrasi araci satarken zarara uğramamaniz için (ki bu tazminati alabilmek için illa araci satmaniza da gerek yoktur) yaşadiğiniz kazalar ile ya da genel olarak bu tazminat türü ile ilgili sorulariniz var ise seve seve cevaplandiririm, özel mesaj da gönderebilirsiniz konu altina da yazabilirsiniz.

Saygilarimla
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı renegadee Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13 Haziran 2018 Saat 13:50
1- Değer kaybı tazminatı, kazaya kendi kusuru ile sebebiyet veren (kusur %25 dahi olabilir yeter ki olsun) araç sürücüsünün Trafik Sigortasını düzenleyen şirketten talep edilir. (01.06.2015 tarihli Karayolları Motorlu Araçlar ZMM Sigortası Genel Şartları uyarınca ve Yargıtay kararları uyarınca bu gerçek zarar kaleminden de aynı aracın hasarından olduğu gibi şirket sorumludur). Bu miktarı şirket kendi sigortalısından hiçbir şekilde talep etmez, dahası sigortalının bu ödemeden haberi dahi olmaz birçok durumda.

2- Her ne kadar değer kaybı tazminatı için maddi teminat limitinin %15'ini aşamayacağı yönünde bir hukuk kuralı getirilmişse de Danıştay tarafından yürütmesi durdurulmuştur. Maddi teminat limiti 2017 yılı için 33.000,00.-TL idi. Değer kaybı zararı da %15 engeline takıldığından maksimum 4.950,00.-TL olabiliyordu. Neyse ki Danıştay bu işe dur dedi ve günümüzde bu konuda herhangi bir sınır bulunmamaktadır.

3- Bu tazminat için motorlu taşıtın yaş sınırı bulunmamakla beraber, yasal mevzuat gereğince ZMMS Genel Şartlar Ekinde yer alan formül uyarınca bir değer kaybı hesaplaması yapıldığından ve o yöntem gereğince de 165.000 kmyi aşmış araçlar için değer kaybı çıkmadığından, sınırın km olduğunu söyleyebiliriz.

4- Anlaşmalı tutanak yeterlidir. Kusur durumları anlaşmalı tutanak üzerinden şirketler tarafından yapılan tartışma sonucu-şirketler anlaşamazsa komisyon belirler- belirlenir ve TRAMER sistemine yüklenir.

5- İdare kusuru durumunda araç hasar tazminatı idareden tahsil edilebilir.

Sorunuz varsa seve seve cevaplarım, özel mesaj yoluyla da ulaşabilirsiniz. Nitekim bu paranın şirketlerin uhdesinde kalması, tüketici konumunda bulunan vatandaşı mağdur etmekle birlikte birçok kişinin hala bu paraların tazmin edilebileceği konusunda bilgi sahibi olmadığını görmekteyim.

Sigorta Tahkim Komisyonu'na yapılacak başvuru ile birlikte mahkeme yoluna gitmeden en geç 4 ay içerisinde sonuç almak mümkün.

Tekrar herkese hayırlı ramazanlar, iyi forumlar.
Çevrimdışı onlycihan Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge

Yaşı : 35
Aracı : 2006
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı onlycihan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13 Haziran 2018 Saat 14:59
öncelikle aramıza hoşgeldiniz.bilgilerinizi paylaştığınız için de ayrıca teşekür ederim.
ilk soru benden olsun
geçmiş yıllarda satmış olduğumuz yaklaşık 4-5 yıl önce 8/8 karşı tarafın suçlu olduğu bir kaza yapmıştım bununla ilgili aracımın sol 2 kapısı değişmişti ve piyasasından yaklaşık4 bin lira ucuzuna satmıştım.bu değer kaybının tahsil edilebilmesi için geriye dönük ne kadar süremiz var veya iftardan sonra bir bardak soğuk suyumuzu içmeli miyiz üzerine :) teşekkürler
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı renegadee Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14 Haziran 2018 Saat 12:54
Merhaba,

Malesef Karayolları Trafik Kanunu gereğince 2 yıllık zamanaşımı söz konusu.

Örneğin bugün itibariyle 14/06/2016 tarihinde gerçekleşmiş bir kaza ile ilgili olarak Sigorta Tahkim Komisyonu'na başvuru için son gün :)
Çevrimdışı onlycihan Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge

Yaşı : 35
Aracı : 2006
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı onlycihan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14 Haziran 2018 Saat 14:41
teşekkür ederim bende kaza bitmez kasım ayında gece bir yaya aracıma vurdu yanlış anlamayın ben yolumdan gidiyorum o ise indiği otobüsün arkasından karşıya direkt dikkatsiz şekilde geçmeye çalıştı sağ ön taraftan aracım vurdu kaputum ve ön camım patladı.neyse 2 ay hastanede yattı olay yargıya intikal etti savcılık ilk raporda ve olay yeri beni 100 de 100 haklı yayayı suçlu buldu bu karara itiraz etmişler mahkeme de yayayı tamamen suçlu beni de haklı buldu.gelelim asıl meseleye ben aracımın camını yaptırdım fakat kaputum yamuk şekilde geziyorum yaptıramadım bununla ilgili hastanın masrafları ile ilgili bir tramer açılır mı araç adına bunu da bilmiyorum.ben mahkemeye versem direkt kazanırım ama acıdığımdan buna da gönlüm razı gelmiyor karşı tarafa. bu masraflarımı  ve araç değer kaybımı karşıya intikal ettirmeden sigorta vs bir şekilde temin etme şansım var mı yoksa bu masraflar karşı taraftan mı tahsil edilir. şimdiden teşekkür ederim
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı renegadee Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18 Haziran 2018 Saat 09:31
Tekrardan merhaba,

Malesef yaya ile karışılan kaza sonucu yayanın kusuru söz konusu ise araçta meydana gelen hasar bedeli vs. gibi zarar kalemlerini ancak kazaya kusuruyla sebebiyet veren yayadan tahsil edebilirsiniz. Aracınızın kaskosu varsa tabi ki hasar bedelini karşılar ancak değer kaybı ile ilgili olarak teminat vermemekte kasko sigortaları.
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 Radyatör Hava Alma İşlemi son mesaja git 703 0 Berkan123
konu icon Birden Stop Etme son mesaja git 5474 8 Berkan123
konu icon Genleşme kabında basınç son mesaja git 1111 3 Berkan123
konu icon Hararet Göstergesi son mesaja git 782 4 Berkan123
konu icon 206 Hararet Sorunu son mesaja git 611 4 Berkan123
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 2658 11 feyyazbugan
konu icon 206 şakırtı sesi geliyor son mesaja git 1015 4 berkogut
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1788 4 antipollution
konu icon 307 kendi kendine gaz veriyor. son mesaja git 12642 36 drneuron
konu icon Android Auto Sorunu - Xiaomi 13T Pro son mesaja git 561 0 chanyilmz
konu icon Fikirlerinize ihtiyacım var son mesaja git 436 0 Mustafa1923
konu icon Peugeot 206 hakkında yardım son mesaja git 402 0 Mustafa1923
konu icon tahin kıvamında soğutma suyu-rektefiye son mesaja git 451 0 claymore
konu icon 206 kalorifer sıcak soguk arkadan ayarı son mesaja git 468 0 heavyburak26
konu icon 2010 3008 1.6 vti sorunlar zinciri son mesaja git 725 0 cagri_serin
konu icon Tüm arıza göstergeleri aktif son mesaja git 538 0 Volkan 00
konu icon ENG man system faulty - Hatası (Resimli) son mesaja git 16005 16 YKH
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 5497 10 Stcngnr28
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 1850 1 arifbsrn
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 471 0 Erdo
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 APRIL EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
berkogut 7
Berkan123 7
Mustafa1923 3
drneuron 3
chanyilmz 2
arifbsrn 2
antipollution 2
Musta08 1
mryldz 1
feyyazbugan 1
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English