Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ) >3008 T84E (2009-2015)
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - 3008 aks sorunu-fren diski/balata-akü değişimi
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

3008 aks sorunu-fren diski/balata-akü değişimi

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı ozgurdogrul Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : Belirtilmemiş
Aracı : 3008 1.6 E-HDİ ALLURE 2013
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ozgurdogrul Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: 3008 aks sorunu-fren diski/balata-akü değişimi
    Gönderim Zamanı: 31 Mayıs 2018 Saat 09:57
merhaba arkadaşlar, 3. 3008 imi 2013 model 48.000km de 2 hafta önce aldım...bir kaç sorum olacak... 

1) Araç kalkışta ve gaza yüklenince özellikle de yokuş yukarı çıkarken, titreşimli bir şekilde sallanıyordu, sağa çekme vardı( kafa sallıyor) ben de lastik değişimi rot balans yaptırdım değişmedi, en sonunda ÖN SAĞ AKS komple değişmeli dediler Yetkili servisten( orjinal parça 1200TL + işçilik), neyse özel servis tamiri deneyelim diyerek söktü gres yğı ile yağ ladı takti hafta iyiydi şimdi yine eskisi gibi olmasada sallanma başladı, parça değişim SAĞ ÖN AKS Komple orjinal 1200TL+ işçilik=1480TL, en iyi-pahalı yan sanayi (GPS marka) 550TL+İşcilik=700TL..... bu aks tamiri ile ilgili bilgisi olan varmı... 

2) Aks problemi ile uğraşırken yetkili ve özel servis ustaları Ön disk lerin ve balataların değişmesi gerektiğini söyledi....balataları anladık ancak disklerin değişimi erken gibi araç 48 Bin....sizler diskleri kaç km de değiştiniz.... 

3) daha öncede 2 3008 kullandım ancak bu araçta gaza basınca ilk tepkimede ve gazı bırakınca devirden düşerken tar tar tar traktör sesi gibi bir ses geliyor ama her zaman yapmıyor sanki gelişigüzel bir dağılımla yapıyor...ve sanki motor diğer 3008 lerime göre daha gürültülü...(eşim bile farketti) yetkili ve özel servise göstedim 2 serviste bir problem yok dedi...dizeller böyle gibi açıkladılar...hani daha önce 2 farklı 2010 model euro4 ve 2013 model euro5 motor 3008 kullandım ikisindede böyle sesler hatırlamıyorum....benzer durumu yaşayan varmı? teşekkürler... 

4) birde 2013 model olduğu için start stop verimli çalışmıyor aküde sanırım değişecek...ölçüldü70 Amp 760mah AGM(jelli) Start stop aküler pahalıymış....Yetkili servis Varta 820TL, özel serviste İnci 700TL, mutlu 610TL, yiğit 520TL ..... tavsiyeniz nedir? yolda kalıncaya kadar gitsekmi? ayda yiğit aküyü aradım, merkezden yiğit akü AGM grubunda Varta aküden alıp markasını basıyormuş kendisi üretmiyormuş doğruysa mantıklı gibi...sizlerin aküleri kaç km de değişti... 

bu arada 5 yıllık bir araç alıyorsanız...bazı sarf malzemelerin masrafını göze almak gerekiyor sanırım....yinede 3008 konforü ve zevki için değer
3008 1.6 E-HDİ ALLURE 2013 Model Beyaz
Çevrimdışı GökhaN Açılır Kutu Gör
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ
Simge
KURUCU / ID=1

Yaşı : 37
Aracı : 3008 Auto6R 1.6 HDi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı GökhaN Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 31 Mayıs 2018 Saat 10:17
merhaba sorularını şöyle cevaplıyayım

1-) Araban 3008 gidipde yan sanayi aks takma orjinal taktır

2-) Disk balata tam olarak bir süresi yok kullanıma bağlı ama 60 bin civarında değişiyor genelde

3-) bende 2010 euro4 var öyle bir problem yok benzer bir problem yüzünden 308 i satıp 3008 e geçtim

4-) Akü genelde 2-3 yılda bir değişir vartayı taktır

bende aynı düşüncedeyim Peugeot' nun en konforlu arabası bunuda Peugeot'nun neredeyse bütün serilerine binmiş biri olarak söylüyorum

Orjinalini yazan: ozgurdogrul ozgurdogrul Yazdı:

merhaba arkadaşlar, 3. 3008 imi 2013 model 48.000km de 2 hafta önce aldım...bir kaç sorum olacak... 
1) Araç kalkışta ve gaza yüklenince özellikle de yokuş yukarı çıkarken, titreşimli bir şekilde sallanıyordu, sağa çekme vardı( kafa sallıyor) ben de lastik değişimi rot balans yaptırdım değişmedi, en sonunda ÖN SAĞ AKS komple değişmeli dediler Yetkili servisten( orjinal parça 1200TL + işçilik), neyse özel servis tamiri deneyelim diyerek söktü gres yğı ile yağ ladı takti hafta iyiydi şimdi yine eskisi gibi olmasada sallanma başladı, parça değişim SAĞ ÖN AKS Komple orjinal 1200TL+ işçilik=1480TL, en iyi-pahalı yan sanayi (GPS marka) 550TL+İşcilik=700TL..... bu aks tamiri ile ilgili bilgisi olan varmı... 

2) Aks problemi ile uğraşırken yetkili ve özel servis ustaları Ön disk lerin ve balataların değişmesi gerektiğini söyledi....balataları anladık ancak disklerin değişimi erken gibi araç 48 Bin....sizler diskleri kaç km de değiştiniz.... 

3) daha öncede 2 3008 kullandım ancak bu araçta gaza basınca ilk tepkimede ve gazı bırakınca devirden düşerken tar tar tar traktör sesi gibi bir ses geliyor ama her zaman yapmıyor sanki gelişigüzel bir dağılımla yapıyor...ve sanki motor diğer 3008 lerime göre daha gürültülü...(eşim bile farketti) yetkili ve özel servise göstedim 2 serviste bir problem yok dedi...dizeller böyle gibi açıkladılar...hani daha önce 2 farklı 2010 model euro4 ve 2013 model euro5 motor 3008 kullandım ikisindede böyle sesler hatırlamıyorum....benzer durumu yaşayan varmı? teşekkürler... 

4) birde 2013 model olduğu için start stop verimli çalışmıyor aküde sanırım değişecek...ölçüldü70 Amp 760mah AGM(jelli) Start stop aküler pahalıymış....Yetkili servis Varta 820TL, özel serviste İnci 700TL, mutlu 610TL, yiğit 520TL ..... tavsiyeniz nedir? yolda kalıncaya kadar gitsekmi? ayda yiğit aküyü aradım, merkezden yiğit akü AGM grubunda Varta aküden alıp markasını basıyormuş kendisi üretmiyormuş doğruysa mantıklı gibi...sizlerin aküleri kaç km de değişti... 

bu arada 5 yıllık bir araç alıyorsanız...bazı sarf malzemelerin masrafını göze almak gerekiyor sanırım....yinede 3008 konforü ve zevki için değer
106->206->208->207->301->308->3008

Peugeot Yedek Parça -> www.pejo.com.tr
Çevrimdışı RooT_TooR Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 44
Aracı : 2015-3008-EAT6
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı RooT_TooR Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 31 Mayıs 2018 Saat 21:04
.

Düzenleyen RooT_TooR - 27 Ağustos 2023 Saat 06:18
Çevrimdışı ozgurdogrul Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : Belirtilmemiş
Aracı : 3008 1.6 E-HDİ ALLURE 2013
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ozgurdogrul Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01 Haziran 2018 Saat 15:05
evet sizin videonuzu izlemiştim...geçmiş olsun.ne yazıkki 3008 ler peugeot markasının en üst amiral gemisi modeli azı sıkıntılar olabiliyor...bu tüm markalarda geçerli.ancak bence peugeot servislerinin %70 i sıkıntılı, 
yinede bu 3. 3008 im, 2010-2013 modeller önceki ikisinde  6 yıl kullandım periyodik bakım dışında çok şükür hiç sorun yaşamadım...
bu aracımda çok iyi 2013 model Allure Auto6R şanzıman aracın içi dışı pırıl pırıl 46 bin km ancak 2. el alırken bu titreme vardı bende lastik rot balans ve şanjman ayarları ile ilgilidir diyerek önemsemedim, sahibi de kışlık lastikten yazlık lastiğe yeni geçiş yapmıştı ve şanjman alıştırmasından haberi yoktu... diğer 2 3008 de de benzer gibi gelen titreme ve sarsıntılar vuruntular vardı, (bence 3008 lerin ve özellikle yarı otomatik şanzıman araçların kronik sorunu) her ikisini de aldığımda önce yağ ve tüm filitreleri değiştirip,(motor gürültüsü için) iyi bir rot balans yaptırıp , mutlaka şanzıman alıştırmasını yaptırarak çözüme ulaşıp gayet konforlu ve sesiz bir sürüş keyfi yaşamıştım...bunları bu aracımda da yaptım ancak kalkışta ve gaza yüklenince, özellikle yokuş çıkarken sallanma(baş sallama) ve sağa çekme problemi çözülmedi... en sonunda yetkili servis ve özel servis ustaları aks değişeçek dediler...özel servis sağ aksı söktü ve ortasındaki bölgeye aks gresi bastı bu şekilde deneyelim dedi...3-5 gün sanki iyi gibiydi ancak yokuş çıkarken yine başladı, güvenlik sorunu olmayacağını söylediler ancak 3008'e bin ancak keyifsiz sür. bir kaç usta tornacıya bir göster olabilecekse söylerler dediler... önümde...
1)iyi bir tornacı bulup torna işi halleder mi?(uzak bir ihtimal ki maliyet/fayda önemli)
2)parça komple değişecek( orijinal 1500TL yan sanayi 700TL yaklaşık) orijinal mantıklı gibi
3)bazı ustalarda özel servisim dahil yan sanayi takacağımıza orijinal çıkma takalım dediler(500TL+işçilik=600TL) bakalım geniş bir zamanda ilgileneceğim sonuçu yazarım, 

umarım sizin probleminizde olumlu sonuçlanır...rahat rahat alanınıza binersiniz :)

Düzenleyen ozgurdogrul - 01 Haziran 2018 Saat 15:07
3008 1.6 E-HDİ ALLURE 2013 Model Beyaz
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 1416 7 jaseen
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 150 0 Erdo
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 4885 8 Eycof
konu icon AL4 OTOMATİK ŞANZUMAN SORUNU ( D de giderken boşa son mesaja git 5984 7 Eycof
konu icon Peugeot 307 Otomatik Vites Arızası (ÇÖZÜLDÜ) son mesaja git 25150 20 Eycof
konu icon 99 206 Kar modu Spor Modu Arızası son mesaja git 1404 9 Eycof
konu icon Beyine çekilen şase kablosunu değiştirmek son mesaja git 104 0 antipollution
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1100 2 antipollution
konu icon 206 Casper Projesi son mesaja git 176 1 cimenquantex
konu icon adblue ve diğer sorular son mesaja git 363 0 x.n
konu icon Kaza yaptım acil yardım. son mesaja git 235 0 xpity
konu icon 2012 model 508 far ampül değişim son mesaja git 1411 2 by_bozkurt
konu icon Teyp Sessiz Modu son mesaja git 10819 13 Metehanmrcan
konu icon Rcz almayı düşünüyorum ilk arabam olucak son mesaja git 518 0 Can Türk
konu icon Ani hızlanmalarda siyah duman son mesaja git 564 0 Aliturkoglu
konu icon Kizdirma buji arizasi,motor ariza lambasi yakar mi son mesaja git 4123 6 serdarcan34
konu icon 2011 Peugeot 308 - Elektrik Devre Arızası son mesaja git 3277 8 Adebisi
konu icon 3008 Carplay Sorunu son mesaja git 14 0 SrknYklmz
konu icon Mersin de bildiğiniz güvendiğiniz usta tavsiyeleri son mesaja git 2044 6 kiziltamu
konu icon Torsiyon nedir,tamiri nasıl yapılır son mesaja git 887 0 Berkay Erdinç
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 MART EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
Eycof 11
cimenquantex 6
SametRcz 4
Emintoprak 4
antipollution 3
serdarcan34 3
slckgms 3
yakup5353 2
a.kaplan 2
Aliturkoglu 2
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English