Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ) >306
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - otomatik vites spor ve kar modu ışıkları
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

otomatik vites spor ve kar modu ışıkları

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı blue107 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 37
Aracı : 2000
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı blue107 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: otomatik vites spor ve kar modu ışıkları
    Gönderim Zamanı: 02 Mayıs 2018 Saat 17:25
Merhabalar,

Öncelikle çok araştırmalarım sonucu buraya bu konuyu açıyorum arkadaşlar.2 ay oldu 2000 model 1.6 otomatik vites 306 aldım.Aracı ilk çalıştırmadan sonra 2-3 dakika sonra spor ve kar modu ışıkları yanıp sönüyor.Bu arızayı aldığımdan beri 5 defa anca yapmıştır.Kontak kapatıp açtıktan sonra bir daha arıza vermiyor.Sanırım bu arızalar kronikmiş öğrendiğim kadarıyla ve selenoid valf şanzıman yağı değişiminden sonra bu arıza %90 oranında düzeliyormuş.
Merak ettiğim konu kimi yerde yazılım atılması gerekiyor deniyor kimi yerde yazılım atılmadan sorunun düzeldiği söyleniyor.Bursada 2 tane ustayı aradım onlara sordum valf ve yağ değişiminden sonra yazılım atıyormusunuz diye 2004'ten beri bu işi yapıyorum böyle birşey yapmadık hiç dediler.Biriside aracı getirin pcye bağlayalım bakarız ama yazılım atmıyoruz bizde dediler.Yalovada'da bir ustaya sordum buralarda otomatik şanzımancılar paracı olmuş 500 600 tl'lik iş için 3000 3500 tl fiyat çekerler parana yazık git istanbulda yaptır dedi.

Gelelim sorularıma ;

1-Aracı bursada yaptırabileceğim bir usta varmıdır.
2-Bu arızayı yaptırmadan devam edersem araçta ne gibi sıkıntılar çıkabilir.
3-Yazılım şartmıdır.Yazılım attırmadan valf ve yağ değişiminde aracı düzelen varmı.
4-Yazılım neden atılmalı (Valflerin araca tanıtılması gerektiği söyleniyor çıkanların yerine yeni takılacak valfler yeni teknolojiymiş yazılım atılmazsa uyum sağlamazmış gibi söylentiler var.)
5-Bence eski valfler ile yeni valfler aynı.Yeni teknoloji dedikleri uydurma gibime geliyor düşüncelerinizi paylaşırmısınız.
6-Tamirci bir arkadaşım var.Bu arkadaşımın dükkanında selenoid ve yağ değişimini yapmak sizce mantıklımı.(selenoid değişimini izledim zor biryerde değil zaten kendisinede sordum biliyor nasıl olduğunu)
7-Şanzıman yağı değişiminde basınç ayarı diye birşey duymuştum bu doğrumu.Doğru değilse direk yağı boşaltıp doldurmak yeterlimidir.
8-İstanbulda önerebileceğiniz ustaları söylermisiniz.Tel no adres gibi bilgilerle.

Yazım biraz uzun oldu kusura bakmayın yardımlarınız benim için çok önemli.

Herkese kazasız belasız arızasız sürüşler diliyorum.

Düzenleyen blue107 - 02 Mayıs 2018 Saat 17:29
Çevrimdışı talip206 Açılır Kutu Gör
4. Vites
4. Vites
Simge

Yaşı : Belirtilmemiş
Aracı : 2002 206 colorline otomatik
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı talip206 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Mayıs 2018 Saat 23:29
1. Usta konusunda fikrim yok.
2. Arızayı  yaptırmanı tavsiye ederim yoksa baska arizalara yol açar.
3 ve 4. Yazilim her zaman şart degil. Ilk uretilen araclarda ki selenoidler beyaz/ krem renkli idi ve 50 hz idi. Sonradan revizyona gidildi ve 100 hz lik selenoidler uretilmeye başlandı. dolayisiyla değişimlerden sonra araca tanıtılması gerekiyor. Siz çıkan selenoidlere bakın beyaz krem renkli ise bir yer bulup daha sonra tanıttırın. Ben selenoid değiştirdikten sonra ustaya yazılımı sordum yok öyle birşey dedi. Çıkan selenoidler siyah renkti üstüne düşmedim. 2 buçuk yıl oldu bir sıkıntı yok şimdilik. 
5. Uydurma değil,parca numaraları  farklı bulabilirsem güncelleme  yaparım eski mesajlarimin birisinde vardı. 
6. Kendisi yaparım diyorsa yaptırabilirsiniz. Ama yağın eksik veya fazla olmaması gerekiyor. Çok hassas bir konu.  Birde vitesleri ayarlayan bir yer var o karışabilir. Yani vitesi d ye alırsın ekranda r çıkar. Ayarlaması zor değil ama biraz uğraşmak gerekiyor.
7. Basınç ayarını duymadim. Ama sanzimancilar alttan yağı  basınçlı makine ile basiyor daha kolay oldugu için.  Isterseniz aküyü söküp o bölümdeki vidayi çıkartıp. Ordan doldurabilirsiniz. Ama yağ seviyesi çok önemli tekrar söyleyim. 
8. Usta konusunda fikrim yok maalesef.

Edit: Parca kodlarını buldum.
Yeni takılan selenoidlerin (elektrovana) kodu 2574 16 dir. kutusunun üzerinde bu şekilde yazar. Selenoidler siyah renktedir. Eski olanlar yani fabrikanın ilk taktıkları 50 hz olanların kutusunun üstünde 2574 10 diye yazıyor. Eski 50 hz olanlar beyaz krem renktir. Artık üretilmiyor. 

Düzenleyen talip206 - 02 Mayıs 2018 Saat 23:42
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı blue107 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Mayıs 2018 Saat 09:03
Orjinalini yazan: talip206 talip206 Yazdı:

1. Usta konusunda fikrim yok.
2. Arızayı  yaptırmanı tavsiye ederim yoksa baska arizalara yol açar.
3 ve 4. Yazilim her zaman şart degil. Ilk uretilen araclarda ki selenoidler beyaz/ krem renkli idi ve 50 hz idi. Sonradan revizyona gidildi ve 100 hz lik selenoidler uretilmeye başlandı. dolayisiyla değişimlerden sonra araca tanıtılması gerekiyor. Siz çıkan selenoidlere bakın beyaz krem renkli ise bir yer bulup daha sonra tanıttırın. Ben selenoid değiştirdikten sonra ustaya yazılımı sordum yok öyle birşey dedi. Çıkan selenoidler siyah renkti üstüne düşmedim. 2 buçuk yıl oldu bir sıkıntı yok şimdilik. 
5. Uydurma değil,parca numaraları  farklı bulabilirsem güncelleme  yaparım eski mesajlarimin birisinde vardı. 
6. Kendisi yaparım diyorsa yaptırabilirsiniz. Ama yağın eksik veya fazla olmaması gerekiyor. Çok hassas bir konu.  Birde vitesleri ayarlayan bir yer var o karışabilir. Yani vitesi d ye alırsın ekranda r çıkar. Ayarlaması zor değil ama biraz uğraşmak gerekiyor.
7. Basınç ayarını duymadim. Ama sanzimancilar alttan yağı  basınçlı makine ile basiyor daha kolay oldugu için.  Isterseniz aküyü söküp o bölümdeki vidayi çıkartıp. Ordan doldurabilirsiniz. Ama yağ seviyesi çok önemli tekrar söyleyim. 
8. Usta konusunda fikrim yok maalesef.

Edit: Parca kodlarını buldum.
Yeni takılan selenoidlerin (elektrovana) kodu 2574 16 dir. kutusunun üzerinde bu şekilde yazar. Selenoidler siyah renktedir. Eski olanlar yani fabrikanın ilk taktıkları 50 hz olanların kutusunun üstünde 2574 10 diye yazıyor. Eski 50 hz olanlar beyaz krem renktir. Artık üretilmiyor. 

Öncelikle sorularıma cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim.

Yazılım işi gerçekten çok sıkıntılı kim atar nerede bulurum bilmiyorum.Daha önceden bir yerde okumuştum valfler değiştiğinde araç hiç çalıştırılmadan yazılım atılması gerekiyormuş.Aksi taktirde hata veriyormuş.Hatta forumda 206 sı olan bir arkadaş valfleri ve yağı değiştirmiş sorunu düzelmemiş yazılımcı arıyordu.Yazılım sonradan attırsak sıkıntı çıkarırmı acaba.Tamirci arkadaşım şanzımancı değil istersen değişiriz dedi.Sadece yukarıda belirttiğiniz vites ayar konusuna takıldım dediğim gibi sanzımancı olmadığı için biliyormu bu ayarı bilmiyorum.Yağ konusundada anladığım kadarıyla eksik ve fazla olması sıkıntı çıkarır diyorsunuz acaba nasıl ayarlıyorlar.Sizce araçtaki sorun kronik selenoid valf ve yağmıdır.Selenoidleri değiştirmeden yağ değişimi yapılsa düzelme ihtimali varmı.Yazılımcı bulmak sıkıntılı gibi geliyor yağı değiştirsem acaba düzelme olabilirmi.Bu arıza aracımda sürekli olmuyor araç yattığı zaman oluyor.Sık kullandığımda problem hiç çıkarmadı.

Düzenleyen blue107 - 03 Mayıs 2018 Saat 09:28
Çevrimdışı talip206 Açılır Kutu Gör
4. Vites
4. Vites
Simge

Yaşı : Belirtilmemiş
Aracı : 2002 206 colorline otomatik
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı talip206 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Mayıs 2018 Saat 18:57
Yağ boşaltma bölümünde iç içe geçmis iki tapa vardir. Birisi yağ seviyesini ölçmek için diğeri tamamen yağı boşaltmak için. Seviye tapasi söküldüğü zaman yağ bir miktar akıp sonra damla damla akiyorsa yağ seviyesi normaldir. Tapa söküldügünde hiç  akmazsa veya direkt damla damla akarsa yağ  seviyesi azdır.
Sorunun yağdan mi yoksa selenoidden mi olduğunu anlamak için  bilgisayara bağlayıp hata koduna bakmak gerekir. Eğer tanıdığınız  usta varsa selenoid  değişimini de yaptırın. Malzeme çok tutmuyor zaten işçilik çok fazla. Selenoid değişimi ile ilgili youtube de videolar mevcut. Vites ayar kısmını  yapabilir tamirci mekanik bir bölüm olduğu için bir iki denemede  çözer.  Yazılım olayina çok takılmayın. Eger çıkan eski selenoidler beyaz/ krem renk ise sonra yazılım için araştırma yaparsınız. Siyah ise gerek yok bence. 
Al4 şanzıman yağ değişim ve ölçüm prosedürünü buldum linki inceleyin.
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı blue107 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Mayıs 2018 Saat 23:16
Bende bugün youtube den videolar izledim selenoid değişimi ve yağ değişimi vardı zor bir iş değil gibi duruyor. Maalesef tanıdığım şanzımancı yok.Bende tamircimle konuştum değiştiririz dedi. Yağ değişimi içinde çıkan yağ miktarı kadar koyarız biraz fazla ilave yaparız dedi. Sizinde dediğiniz gibi seviyeyi kontrol ederiz. Seviye kontrolünde sanırım yağ belli bir sıcaklığa gelmeli gönderdiğiniz prosedüre göre. youtube de ısıtmadan yapıyorlar acaba ısıtmadan olurmu yağı.3 5 kuruş fazla verip şanzımancıya yaptırayım dedim ama maalesef yok tanıdığım. Yapamazsak zaten mecbur götüreceğiz ama yapılamayacak bir iş gibi durmuyor. Selenoid ve yağ değişiminden sonra mutlaka buraya yazacağım foto çekebilirsem çekeceğim belki arkadaşlarımıza yardımımız olur. Değerli vaktinizi ayırıp bana cevap yazdığınız için çok teşekkür ederim. Vermiş olduğunuz bilgiler AL4 şanzıman kullanan arkadaşlarımızın işine yaracağını düşünüyorum. 

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 1521 9 cimenquantex
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 1460 1 arifbsrn
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 212 0 Erdo
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 4893 8 Eycof
konu icon AL4 OTOMATİK ŞANZUMAN SORUNU ( D de giderken boşa son mesaja git 5991 7 Eycof
konu icon Peugeot 307 Otomatik Vites Arızası (ÇÖZÜLDÜ) son mesaja git 25153 20 Eycof
konu icon 99 206 Kar modu Spor Modu Arızası son mesaja git 1408 9 Eycof
konu icon Beyine çekilen şase kablosunu değiştirmek son mesaja git 109 0 antipollution
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1112 2 antipollution
konu icon 206 Casper Projesi son mesaja git 179 1 cimenquantex
konu icon adblue ve diğer sorular son mesaja git 368 0 x.n
konu icon Kaza yaptım acil yardım. son mesaja git 243 0 xpity
konu icon 2012 model 508 far ampül değişim son mesaja git 1429 2 by_bozkurt
konu icon Teyp Sessiz Modu son mesaja git 10834 13 Metehanmrcan
konu icon Rcz almayı düşünüyorum ilk arabam olucak son mesaja git 524 0 Can Türk
konu icon Ani hızlanmalarda siyah duman son mesaja git 581 0 Aliturkoglu
konu icon Kizdirma buji arizasi,motor ariza lambasi yakar mi son mesaja git 4123 6 serdarcan34
konu icon 2011 Peugeot 308 - Elektrik Devre Arızası son mesaja git 3283 8 Adebisi
konu icon 3008 Carplay Sorunu son mesaja git 20 0 SrknYklmz
konu icon Mersin de bildiğiniz güvendiğiniz usta tavsiyeleri son mesaja git 2049 6 kiziltamu
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 MART EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
Eycof 11
cimenquantex 7
SametRcz 4
Emintoprak 4
antipollution 3
serdarcan34 3
slckgms 3
OsmUnl 2
by_bozkurt 2
Berkay Erdinç 2
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English