Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ) >207
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Depollution System Fault?? acil :(
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Depollution System Fault?? acil :(

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı dedore Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 33
Aracı : peugeot 207 gt
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı dedore Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Depollution System Fault?? acil :(
    Gönderim Zamanı: 06 Aralık 2017 Saat 03:18
Selamlar,Yeni üyeyim Adım Gökhan.
207GT kullanıcısıyım ve yaşadığım sorunu bilen bir usta bulamadım.

Hata,
otobanda 3 ve üzeri viteste sıkıştırınca ortalama 5000 devir sonrasında araba gazı keserek kendini korumaya alıyor turbo devreden çıkıyor ve araç 100-110 km Hız üzerine çıkmıyor. 15 dk ile 1 saat arası süre içinde düzeliyor fakat arıza ışığı sönmüyor ve performans tam gelmiyor tekrar basınca tekrar korumaya geçiyor.
Ekranda depollution system fault yazıyor. evet her şeyed bunu yazıyı ama cihaza bağlayınca
2.piston yanma odasında vuruntui
Yüksek basınç arızası
tanımında arızalar veriyor.

Araçta değişen parçalar;
Herşey...
Yeni motor yapıldı. 
Krank mili, yataklar, segmanlar, kollar, egzantirik zinciri ve dişlileri, enjektörler, bujiler, yüksek basınç pompası, şamadra(komple), sensörler ve müşürler, yağ pompası ve filtresi. turbo soğutma pompası, devirdaim pompası, dumpvalve, map sensörü,..
eminim aklıma gelmeyen birkaç parça çıkar.

asıl sorunda hangi ustaya gitsem parça listesi çıkarıyor. DEĞİŞTİ BUNLAR diyince bahaneler çıkıyor.. sadece bu olayı yaşayan çözen yada fikri olan yardımcı olursa sevinirim. 
bir araba parası yedi ve hala düzelmedi.. :(
THP
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı dedore Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06 Aralık 2017 Saat 03:23
değişmeyen sadece  hatırladığım bir turbo(komple), Wastgate, Beyin ve vanos var. 
THP
Çevrimdışı ggitaristt Açılır Kutu Gör
3. Vites
3. Vites
Simge

Yaşı : 38
Aracı : 307 sw hdi 2006
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ggitaristt Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06 Aralık 2017 Saat 03:59
Turbo basınç sensörleri, Elektrovana ve hortumları.. Bunları kontrol ettin mi?
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı dedore Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06 Aralık 2017 Saat 12:50
elektrovanayı turbocu arkadaş ile kontroll ettik. wastgate i harekete geçiren parça dedi ve wastgate çekiyor sağlam gözüküyor dedi. 
THP
Çevrimdışı Ufuk_64 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites

Yaşı : Belirtilmemiş
Aracı : 308
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Ufuk_64 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06 Aralık 2017 Saat 14:22
Gökhan kendimce bayağı yazdım ama yazdıklarım silindi kısaca yazayım. Bendede aynı motor var 2 kere motor açıldı yapıldıktan sonra sorum yaşamadım. Sen motor yapımı vs hepsini sanayide yaptırdınız galiba.o yüzdesinde sıkıntı yarattı büyük ihtimalle hortumları ve kabloları takarken birini eksik yaptılar. İnşallah değiştirdiğin parçaların çıkanını almıştırsındır.
Çevrimdışı ggitaristt Açılır Kutu Gör
3. Vites
3. Vites
Simge

Aracı : 307 sw hdi 2006
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ggitaristt Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07 Aralık 2017 Saat 02:34
Orjinalini yazan: dedore dedore Yazdı:

elektrovanayı turbocu arkadaş ile kontroll ettik. wastgate i harekete geçiren parça dedi ve wastgate çekiyor sağlam gözüküyor dedi. 

1 gram hava kaçağı varsa bu sistemde, üst devirlerde araba arıza verir..

Benim dizel de normalde sorunsuz gidiyor, belli bir devirin üzerinde aynı hatayı veriyor.. Benimkinin sebebi elektrovana.. Çünkü tüm ek yeri hortumlarını yeniledik..

Bu forumdan bir arkadaştan çıkma elektrovana denedik benim arabaya, çekiş biraz düştü ancak arıza vermedi.. O yüzden yenilemek zorundayım

Bunlar çok hassas sistemler, Wastegete ayarı düzgün mü gerçekten ?? Turbocu adam dayımın 407sine 3 defa ayar yaptı örneğin, abi tamam gidiyor araba diyor, ben sürüyorum arabayı bu tamam değil diyorum, en fazla 90 beygir bu.. En son ayarına dokunulmamış aktivatör taktı turboya araba şahlandı mesela..
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı dedore Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07 Aralık 2017 Saat 03:22
Orjinalini yazan: Ufuk_64 Ufuk_64 Yazdı:

Gökhan kendimce bayağı yazdım ama yazdıklarım silindi kısaca yazayım. Bendede aynı motor var 2 kere motor açıldı yapıldıktan sonra sorum yaşamadım. Sen motor yapımı vs hepsini sanayide yaptırdınız galiba.o yüzdesinde sıkıntı yarattı büyük ihtimalle hortumları ve kabloları takarken birini eksik yaptılar. İnşallah değiştirdiğin parçaların çıkanını almıştırsındır.

sanayi değil. yetkili servisten çıkan eleman özel peugeot servisi açmış. hatta ilginçtir ki 1 sokak arkasına... 
açıkcası izmir gibi bir yerde thp motordan anlayan 2 kişi var biri o. 
parçaların hepsini aldık.
THP
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı dedore Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07 Aralık 2017 Saat 03:25
Orjinalini yazan: ggitaristt ggitaristt Yazdı:

Orjinalini yazan: dedore dedore Yazdı:

1 gram hava kaçağı varsa bu sistemde, üst devirlerde araba arıza verir..

Benim dizel de normalde sorunsuz gidiyor, belli bir devirin üzerinde aynı hatayı veriyor.. Benimkinin sebebi elektrovana.. Çünkü tüm ek yeri hortumlarını yeniledik..

Bu forumdan bir arkadaştan çıkma elektrovana denedik benim arabaya, çekiş biraz düştü ancak arıza vermedi.. O yüzden yenilemek zorundayım

Bunlar çok hassas sistemler, Wastegete ayarı düzgün mü gerçekten ?? Turbocu adam dayımın 407sine 3 defa ayar yaptı örneğin, abi tamam gidiyor araba diyor, ben sürüyorum arabayı bu tamam değil diyorum, en fazla 90 beygir bu.. En son ayarına dokunulmamış aktivatör taktı turboya araba şahlandı mesela..

arıza kısmen benziyor. ama motorun cinsi ve arızanın çıkışı farklı.
bu gün tekrar denedim. 2. viteste kesiciye girene kadar yüklendim. kesiciye 1-2 girdi ve korumaya geçti. 3. viteste 5500 devir civarında yapıyor. 4. viteste 5300 civarı.
sorun devirin yüksekliği mi yoksa motora binen(turboya binen) yükün artışı mı
THP
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı dedore Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07 Aralık 2017 Saat 03:40
birde aklıma takıldı.. biraz detaylı bir açıklama olacak ama...
VANOS  Denilen şu parça...
egzantirik milinin belli devirde subapların açılma oranını ayarlıyor. yüksek devirde tam açılıyor.

şimdi.
benim arıza cihazda 2. yanma odasında vuruntu - yüksek basınç arızası
olarak tanımlanıyor.

acaba vanos arızalıysa sibopların açılma oranını ayarlayamadığı için yanma odasındaki gazın yada yakıtın oranını da ayarlayamamış olacak ki bu vuruntu ve yüksek basınca sebep olabilir. (tamamen benim fikrim)
biraz detaylı düşünce. tamirci usta biri belki tam cevap yazabilir ama- 
sürekli bu motorlarda 2. pistonda sorun oluyor ve 2. pistonun kırılması-kol çıkarması-kol kırması krankı kırması oluyor. neden 2. piston? bağlantılı bir arıza mı bu?
THP
Çevrimdışı Beyinci_Ugur Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Aracı : 206 GTI
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Beyinci_Ugur Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07 Aralık 2017 Saat 10:39
1- vuruntu sensörünü motor bloğuna çok fazla sıkılmış ise böyle gerçek dışı arıza verir.

2- arızaya geçmeden önceb araçta sarsıntılı vuruntulu çalışma varmı ?

Varsa 2. Silindir yakıt ateşleme hava devresi kontrol edilmeli

3- yukarıdakilerin hiçbiri değil ise 2. Silindire ait kadehlerden biri bozuktur
"Tebessüm sadakadır"
“Bilgi parayla alınmaz ve satılmaz“
24 saat içinde yorum yaptığım konuya cevap veremeyecek kadar yoğunsam telefonumu arayabilirsiniz
0 (543) 741 6828
Çevrimdışı Ufuk_64 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites

Yaşı : Belirtilmemiş
Aracı : 308
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Ufuk_64 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07 Aralık 2017 Saat 13:14
Bu 2. piston hatası ne hikmetse sağlam motoru bilgisayara bağlayıncada çıkıyor bence o hataya takılmamak lazım. Westegate tam çalışıyormu diye sende kendi gözünle bir baksan. örneğin 3 bin devirde motor sabitken kol ileri gidip sabit kalır ama ara gazı dediğimiz olayda birkaç kere gidip gelmesi lazım. tahminimce araçta yazılım var eğer varsa gelecek içinde kötü.
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı dedore Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07 Aralık 2017 Saat 14:00
bizde yazılımdan şüpelendik. izmirde yazılım yapan turbocu bi arkadaş var adı Arda tanınan biri. yazılımı kontrol ettik ve araçta stok yazılım çıktı. orjinal yazılımlı.
aynı kişiye elektrovanayı değiştirceğimi söyledim. bekle dedi ve westgate kontrol etti 3000-4000-5000 devirlerde kontrol etti ve wastgate çekiyor elektrovana bunu kontrol eder değiştirme dedi. :/
THP
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı dedore Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07 Aralık 2017 Saat 14:06
Orjinalini yazan: Beyinci_Ugur Beyinci_Ugur Yazdı:

1- vuruntu sensörünü motor bloğuna çok fazla sıkılmış ise böyle gerçek dışı arıza verir.

2- arızaya geçmeden önceb araçta sarsıntılı vuruntulu çalışma varmı ?

Varsa 2. Silindir yakıt ateşleme hava devresi kontrol edilmeli

3- yukarıdakilerin hiçbiri değil ise 2. Silindire ait kadehlerden biri bozuktur

arızaya 5000 devir üzerinde geçiyor. vuruntu sarsıntı gibi olmuyor olsada o devirde belli etmiyor. rolantide vuruntu sarsıntı vardı yüksek basınç pompasını değiştirdim şanzıman kulağını değiştirdim düzeldi.
2. silindir üzerine gittiğimiz için bobinlerin yerini değiştirdim. yine 2. silindir çıktı.
kadeh için, 2 ay önce sıfır krank mili taktım. o sırada retreviye yapılırken kontrol edildi silindirler normal çıkmıştı. ha sonradan bozmuş olabilir im bilmiyorum. ama vuruntu sensörü konusunda fikrim yok. ha birde aynı zamanda yüksek basınç arızası veriyor. bağlantı arıyorum bulamıyorum

THP
Çevrimdışı Beyinci_Ugur Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Aracı : 206 GTI
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Beyinci_Ugur Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Aralık 2017 Saat 05:22
Arkadaşlar özür dilerim bu ara bir proje geliştirme çalışmaları nedeniyle forumla fazla ilgilenemiyorum acil bir durumda internet aramotoruna nickimi “_” olmadan yalova ekleyerek yazarsanız bana ulaşabilirsiniz. Buraya telefon yazmak serbestmi bilmiyorum. Dönelim konuya sadece 5000 devir üzerine çıkınca yüksek basınç yazıyor ise turbonun üzerinde vakumlu westgage ‘in kolu var bu ayarlanabilen tiptir iki somun ya kontra sıkılmıştır yada tek somun ilaçlanmıştır. Bu ayarı biraz kısabilirseniz sorun çözülür kanaatimce yani turbo devresinin tamamı max 1.6 bar olarak ecu da kayıtlıdır kol ayarı açıksa 5000 devirde bu limiti aştığı için beyin turbo hattını korumak için aracı “limp mod” a alır ta ki siz kontak kapatıp açana dek.
2. Silindir hatası çözmeniz gereken bir sorun buji çatlak olabilir veya bujiye geçen ateşleme elemanın içi yaylıdır kırık olabilir veya plastik bölümde yırtık olabilir veya bobine gelen tesisatta deforme olabilir soketteki korozyon ihtimalide dahil veya 2. silindiri kontrol eden ecunun içindeki ateşleme ve enjektör sürücüleri arızalı olup yanlış değerde sinyal gönderiyor olabilir. son veya :) milyonda bir ihtimal mekanikçi bazı ustalar işini dahada sağlama almak için enjektörün manifolta giren uç kısmına sıvı conta sürüyorlar o sıvı conta enjektör deliğini daraltabiliyor bu sefer içeri giren yakıt az olacağı için silindirde yanma zayıf kalıyor. Anlayacağınız 2. Silindirin mekaniği sağlam ise hava-yakıt-ateşleme elamanlarının birinde muhakkak bir sorun vardır. Herşey normal ise arıza MUHAKKAK silinir.
"Tebessüm sadakadır"
“Bilgi parayla alınmaz ve satılmaz“
24 saat içinde yorum yaptığım konuya cevap veremeyecek kadar yoğunsam telefonumu arayabilirsiniz
0 (543) 741 6828
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 1379 1 arifbsrn
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 1422 7 jaseen
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 151 0 Erdo
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 4887 8 Eycof
konu icon AL4 OTOMATİK ŞANZUMAN SORUNU ( D de giderken boşa son mesaja git 5985 7 Eycof
konu icon Peugeot 307 Otomatik Vites Arızası (ÇÖZÜLDÜ) son mesaja git 25150 20 Eycof
konu icon 99 206 Kar modu Spor Modu Arızası son mesaja git 1404 9 Eycof
konu icon Beyine çekilen şase kablosunu değiştirmek son mesaja git 105 0 antipollution
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1102 2 antipollution
konu icon 206 Casper Projesi son mesaja git 176 1 cimenquantex
konu icon adblue ve diğer sorular son mesaja git 364 0 x.n
konu icon Kaza yaptım acil yardım. son mesaja git 236 0 xpity
konu icon 2012 model 508 far ampül değişim son mesaja git 1416 2 by_bozkurt
konu icon Teyp Sessiz Modu son mesaja git 10821 13 Metehanmrcan
konu icon Rcz almayı düşünüyorum ilk arabam olucak son mesaja git 519 0 Can Türk
konu icon Ani hızlanmalarda siyah duman son mesaja git 570 0 Aliturkoglu
konu icon Kizdirma buji arizasi,motor ariza lambasi yakar mi son mesaja git 4123 6 serdarcan34
konu icon 2011 Peugeot 308 - Elektrik Devre Arızası son mesaja git 3278 8 Adebisi
konu icon 3008 Carplay Sorunu son mesaja git 14 0 SrknYklmz
konu icon Mersin de bildiğiniz güvendiğiniz usta tavsiyeleri son mesaja git 2045 6 kiziltamu
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 MART EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
Eycof 11
cimenquantex 6
Emintoprak 4
SametRcz 4
antipollution 3
serdarcan34 3
slckgms 3
Hüseyinboztas 2
feyyazbugan 2
OsmUnl 2
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English