Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT TÜRKİYE MODİFİYE PLATFORMU >Nasıl Yapılır ? >206
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - 206 kalorifer peteği sökümü ve oring değişimi
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

206 kalorifer peteği sökümü ve oring değişimi

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  <12
Yazar
 Derece: Konu Derecesi: 1 Oylar, Ortalama 5,00  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı talip206 Açılır Kutu Gör
4. Vites
4. Vites
Simge

Yaşı : Belirtilmemiş
Aracı : 2002 206 colorline otomatik
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı talip206 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28 Şubat 2019 Saat 19:08
Bu contayı nasıl bulabiliriz ölçülerini bilen var mı ?
Çevrimdışı maximusti Açılır Kutu Gör
3. Vites
3. Vites
Simge

Yaşı : 34
Aracı : 2000 Opel Astra G HB
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı maximusti Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01 Mart 2019 Saat 10:24
Orjinalini yazan: talip206 talip206 Yazdı:

ben gittiğim tamircinin bir kaba attığı contalardan kullandım,ebatını ölçmek aklıma gelmedi,
üzerine de sıvı conta sürüp sağlamlaştırdım, çok zor bulunacak bir ebatta değil, çapı 1, 1,5 cm civarıydı.
Fazla Yakan Araba Yoktur... LPG Pahalıdır, Mazot Pahalıdır, Benzin Çok Daha Pahalıdır...
4. Vites
4. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı talip206 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01 Mart 2019 Saat 16:48
Orjinalini yazan: maximusti maximusti Yazdı:

ben gittiğim tamircinin bir kaba attığı contalardan kullandım,ebatını ölçmek aklıma gelmedi,
üzerine de sıvı conta sürüp sağlamlaştırdım, çok zor bulunacak bir ebatta değil, çapı 1, 1,5 cm civarıydı.
Teşekkür  ederim. Peki bu contayı bulamazsam teflon bantı iyice sarsam sonra sıvı conta sıkıp vidalasam ise yarar mı acaba. Teflon bantta iyi bir sızdırmazlık sağlıyor genelde.
Çevrimdışı maximusti Açılır Kutu Gör
3. Vites
3. Vites
Simge

Yaşı : 34
Aracı : 2000 Opel Astra G HB
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı maximusti Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Mart 2019 Saat 10:28

Teşekkür  ederim. Peki bu contayı bulamazsam teflon bantı iyice sarsam sonra sıvı conta sıkıp vidalasam ise yarar mı acaba. Teflon bantta iyi bir sızdırmazlık sağlıyor genelde.

bence işe yarar, contayı çıkarınca bir kaç yere sor, bulamazsan eğer teflon,
ve sıvı contayı iyice yedirirsen sorun olmaz.
Fazla Yakan Araba Yoktur... LPG Pahalıdır, Mazot Pahalıdır, Benzin Çok Daha Pahalıdır...
Çevrimdışı Karacocuk24 Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge

Yaşı : 33
Aracı : 2001
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Karacocuk24 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Mart 2019 Saat 19:27
Orjinalini yazan: maximusti maximusti Yazdı:

bence işe yarar, contayı çıkarınca bir kaç yere sor, bulamazsan eğer teflon,
ve sıvı contayı iyice yedirirsen sorun olmaz.
bence bulursun universal bir contaya benziyor he bulamazsan eski contayi teflonla saglamlastirada bilirsin  uzerinede sivi conta is gorur
Çevrimdışı Volkanmet86 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites

Aracı : Belirtilmemiş
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Volkanmet86 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26 Ocak 2020 Saat 19:15
benim de o ek yerden sızdırma yapıyor. komple sökmeden o diğer 2 vidayı atabiliyor muyuz?
Çevrimdışı sonerkyl Açılır Kutu Gör
MODERATOR
MODERATOR
Simge

Yaşı : 39
Aracı : Scenic 2.0 16v
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı sonerkyl Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27 Şubat 2020 Saat 11:42
Orjinalini yazan: Volkanmet86 Volkanmet86 Yazdı:

benim de o ek yerden sızdırma yapıyor. komple sökmeden o diğer 2 vidayı atabiliyor muyuz?

evet yapabilirsiniz. 
Peugeot 106 1.4 (1997)
Renault Scenic 2.0 16v (2000)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Kötü Araç Yoktur. Bakımsız Araç Vardır.
4. Vites
4. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı talip206 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27 Şubat 2020 Saat 13:16

Kendi mesajıma alıntı yapayım: )
Arkadaşlar conta ölçüsünü merak edenler için yazayım 1 tl madeni para ile birebir aynı boyutta.  Ne 1mm küçük ne büyük :) 

Iskitlerde peugeot parçası olan fatih ali imren otomotive gittim. Contanın tek satılmadığını ve boru ile set olduğunu söyledi. Ama sağolsun poşeti açarak  contayı verdi ve yan sokakta aynısını bulabileceğimi söyledi. 
Esnaf olarak takdir ettim. Başkası olsa yapmazdı. 
Fotoğraflar linktedir.

Düzenleyen talip206 - 27 Şubat 2020 Saat 13:34
MODERATOR
MODERATOR
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı sonerkyl Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27 Şubat 2020 Saat 17:47

Kendi mesajıma alıntı yapayım: )
Arkadaşlar conta ölçüsünü merak edenler için yazayım 1 tl madeni para ile birebir aynı boyutta.  Ne 1mm küçük ne büyük :) 

Iskitlerde peugeot parçası olan fatih ali imren otomotive gittim. Contanın tek satılmadığını ve boru ile set olduğunu söyledi. Ama sağolsun poşeti açarak  contayı verdi ve yan sokakta aynısını bulabileceğimi söyledi. 
Esnaf olarak takdir ettim. Başkası olsa yapmazdı. 
Fotoğraflar linktedir.

sahibi çok iyi biridir oğlunu tanırım ben atakan oda şaşmaz şublerinde ama babası daha ilgili bu konularda.Smile
Peugeot 106 1.4 (1997)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Çevrimdışı Gokolatte Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Aracı : Peuguet 206 rolland garros
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Gokolatte Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Mart 2020 Saat 20:01
hocam harika paylaşım öncelikle teşekkürler. Fakat bir sorum olacak bu işlemlere başlamadan önce herhangi bir sıvı tahliyesi yapmamız gerekiyor mu?

4. Vites
4. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı talip206 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12 Mart 2020 Saat 17:35
Orjinalini yazan: Gokolatte Gokolatte Yazdı:

hocam harika paylaşım öncelikle teşekkürler. Fakat bir sorum olacak bu işlemlere başlamadan önce herhangi bir sıvı tahliyesi yapmamız gerekiyor mu?

Yaparsan iyi olur. Zaten aracın dışından boruları sökünce antifiriz ve suyun  çoğu yere akıyor. Içerde  işlem yaparken de yere bolca naylon ve bez sermekte fayda var. 

Ben de iki hafta önce Conta değişimi yaptım. Petegi çıkarmadığım için içerden hiçbir şeyi sökmedim. Sadece motor bölümünde dışardan hortumu çıkardım vidayı falan çıkardım.  Içerden bağlantı vidasını çıkarıp araya tornavida sokup kastırdım ve ikili hortumu çıkardım, contayı yenileyip sıvı conta sürüp kastırarak geri taktım.

Yalnız beni zorlayan kısım  motor tarafındaki hortumu sökmek oldu. iyice yapışmış yarım saatte zor çıkardım neredeyse vaz geçecektim.

Düzenleyen talip206 - 12 Mart 2020 Saat 17:53
Çevrimdışı black_jeruz Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 36
Aracı : Peugeot 307 XT 1.6 Otomatik
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı black_jeruz Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Aralık 2023 Saat 23:36
Orjinalini yazan: sonerkyl sonerkyl Yazdı:

Arka Yolcu bölünmündeki kapak sökülüp tork alyan ile vida  sökülür.

Daha sonra bir tornavida ve benim kullandığım plastik bir aparat sayesinde cam kaldırma düğmeleri sökülür.

Sonra cam kaldırma düğmesinin altındaki somun 10 mm. lokma ile söküyoruz.

Vites körüğünü yerinden çıkarıyoruz.

El freninin somunlarını söküyoruz ki vites bölümünün olduğu bakaliti kolay çıkarabilelim.

Küllüğün olduğu bölümde de kapak var onu söküp iki adet tork vidayıda söküyoruz onun fotosunu çekmeyi unutmuşum Smile

Sonra zaten bakaliti tutan vida ve somun kalmadığı için yerinden çıkarabiliyoruz. 

Ve kalorifer peteğinin olduğu yere geldik fotoda gözüktüğü gibi koruma yalıtımı var onuda 3 adet tork vida tutuyor biri gözükmüyor resimde onları söktüğümüz zaman sızdırma yapan ek yeri ve kalorifer peteğini göreceksiniz. 

Burada gördüğümüz siyah,yeşil ve mavi soketleri tutan plastik kısımı söküyorum çalışma alanı açmak için ben gaz pedalınıda söküyorum elektronik olduğu için kolay sökmesi 3 adet somun tutuyor ama gaz pedalı telli olanlar için gerek yok ancak rahat çalışmak için iyi oluyor.

Motor bölümüne geçtik hava filtre kutusunu çıkarıyoruz. 

Sonra karşınıza araç içine giren iki adet hortum göreceksiniz bunlar kalorifer peteğine giden sıcak su ve soğuk su çıkışları. Sökülmüş hali ortasında bir adet yine tork vidayı söküp metal plakayı ve sızdırmazlık contasını söküyoruz. 

Sonra iç kısıma tekrar geçip  görünen tork vidayı söküyoruz fabrika çıkışı olarak tek vida mevcuttur ama ben daha tamir ettiğim için sadece sıvı conta sürüp kapamıştım ancak tekrardan sızdırdı. Ondan dolayı 3 vida var. İki yapışık olan plastik borunun orta kısmında bir adet daha tork vida var onuda sökmeyi unutmayın. Birde göğüsü tutak perçin var sol kapı tarafında yine fotoyu eksik çekmişim Smile kusura bakmayın arkadaşlar.Kalorifer peteğini sökmeye gelince tırnaklarından kurtarıp sola doğru çekeceksiniz. Ondan sonra iki yapışık boruyu kurtardıktan sonra peteği göğüsü kastırarak çıkarabilirsiniz. 

Buda söküldükten sonra 

Orjinal oringleri aynı ebatlarına uygun biraz daha kalın olan yeni oringleri yerlerine yerleştirip motajı aynı aşamaları geri toplayarak işi birtiriyoruz.Daha sürdüğüm sıvı conta artıklarını iyice temizledim. 

Kalorifer peteği yuvası temizlemeyi unutmayın.

*NOT: orjinalde dediğim gibi arkadaşlar tek vida tutuyor ben eksik olan 2 vidayıda tamamladım.
merhaba hocam öncelikle emeğine sağlık benimde 307 o.v aracım var ve şöför kısmı antifirizlisu oşmuş kalorifer peteğinin olduğu kapağı açtım ve orda vidalı yerde terleme gördüm benim boruda tek vida var iki vida eksik vida ve somun ların ölçülerini hatırlıyormusun acaba iki vida sıksam kaçak halolacak gibi teşekkürler
MODERATOR
MODERATOR
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı sonerkyl Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11 Aralık 2023 Saat 14:20
[/QUOTE] merhaba hocam öncelikle emeğine sağlık benimde 307 o.v aracım var ve şöför kısmı antifirizlisu oşmuş kalorifer peteğinin olduğu kapağı açtım ve orda vidalı yerde terleme gördüm benim boruda tek vida var iki vida eksik vida ve somun ların ölçülerini hatırlıyormusun acaba iki vida sıksam kaçak halolacak gibi teşekkürler[/QUOTE]

Malesef hatırlamıyorum hocam. ama üstündeki söküp oto hirdavatcılarda buluna bilir. yada elinizde yuvaya giren herhangi civata somunda olabilir. civatalar çok uzun olmasın yeter.
Peugeot 106 1.4 (1997)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  <12
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 1584 9 cimenquantex
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 1470 1 arifbsrn
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 216 0 Erdo
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 4903 8 Eycof
konu icon AL4 OTOMATİK ŞANZUMAN SORUNU ( D de giderken boşa son mesaja git 6005 7 Eycof
konu icon Peugeot 307 Otomatik Vites Arızası (ÇÖZÜLDÜ) son mesaja git 25169 20 Eycof
konu icon 99 206 Kar modu Spor Modu Arızası son mesaja git 1414 9 Eycof
konu icon Beyine çekilen şase kablosunu değiştirmek son mesaja git 111 0 antipollution
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1116 2 antipollution
konu icon 206 Casper Projesi son mesaja git 181 1 cimenquantex
konu icon adblue ve diğer sorular son mesaja git 373 0 x.n
konu icon Kaza yaptım acil yardım. son mesaja git 249 0 xpity
konu icon 2012 model 508 far ampül değişim son mesaja git 1437 2 by_bozkurt
konu icon Teyp Sessiz Modu son mesaja git 10839 13 Metehanmrcan
konu icon Rcz almayı düşünüyorum ilk arabam olucak son mesaja git 524 0 Can Türk
konu icon Ani hızlanmalarda siyah duman son mesaja git 588 0 Aliturkoglu
konu icon Kizdirma buji arizasi,motor ariza lambasi yakar mi son mesaja git 4128 6 serdarcan34
konu icon 2011 Peugeot 308 - Elektrik Devre Arızası son mesaja git 3289 8 Adebisi
konu icon 3008 Carplay Sorunu son mesaja git 20 0 SrknYklmz
konu icon Mersin de bildiğiniz güvendiğiniz usta tavsiyeleri son mesaja git 2051 6 kiziltamu
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 MART EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
Eycof 11
cimenquantex 7
SametRcz 4
Emintoprak 4
antipollution 3
serdarcan34 3
slckgms 3
a.kaplan 2
Aliturkoglu 2
Hüseyinboztas 2
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English