Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT TÜRKİYE MODİFİYE PLATFORMU >Peugeot Jant Lastik Seçimi
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - lastik
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

lastik

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı kozlarli Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 33
Aracı : 2018
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kozlarli Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: lastik
    Gönderim Zamanı: 28 Kasım 2016 Saat 15:23
arkadaşlar herkese kolay gelsin kış lastiği seçiminde yardımcı olursanız sevinirim 215 - 55- 16 hangi markaları tercih edersiniz aylık km ortalamam 5000 civarı geneli köy yolları kullanım
trafik kurallarına uyalım:)
Çevrimdışı sonerkyl Açılır Kutu Gör
MODERATOR
MODERATOR
Simge

Yaşı : 39
Aracı : Scenic 2.0 16v
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı sonerkyl Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28 Kasım 2016 Saat 16:19
köy yollarında kullanacaksan hocam goodyear ultragrip 9 ve continental ts860 tavsiye ederim dayanıklı lastiklerdir. tabi fiyatları biraz pahalı ucuz dersen petlas tavsiye ederim 215 taban için ,

Düzenleyen sonerkyl - 28 Kasım 2016 Saat 16:21
Peugeot 106 1.4 (1997)
Renault Scenic 2.0 16v (2000)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Kötü Araç Yoktur. Bakımsız Araç Vardır.
Çevrimdışı erendumlu Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites

Yaşı : 40
Aracı : 206 2.0 HDI
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı erendumlu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29 Kasım 2016 Saat 08:14
Lassa Snowways al geç derim. Fiyat / Performans olarak iyi lastiktir. Sağlamlığıda çok iyidir.
Çevrimdışı Narkotik Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Aracı : 307 Sport
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Narkotik Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29 Kasım 2016 Saat 21:40
f/p ürünü petlas derim kış lastiklri başarılı
Çevrimdışı Sercan Mungan Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge

Yaşı : Belirtilmemiş
Aracı : Corsa D 1.3 Cdti Enjoy
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Sercan Mungan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29 Kasım 2016 Saat 22:42
Hocam 205 55 16 ebat gönül rahatlığıyla takabilirsin hem fiyat olarak daha uygun olur hem de kış lastiğinde tabanın küçük olması tutunmada daha etkili olacaktır.Soner abinin dediklerine ek olarak nokianı da tavsiye ederim.
Çevrimdışı GökhaN Açılır Kutu Gör
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ
Simge
KURUCU / ID=1

Yaşı : 37
Aracı : 3008 Auto6R 1.6 HDi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı GökhaN Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29 Kasım 2016 Saat 23:08
bütün taksicilerin ortak markası lassa snoways 4 Smile
106->206->208->207->301->308->3008

Peugeot Yedek Parça -> www.pejo.com.tr
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kozlarli Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30 Kasım 2016 Saat 00:49
205 taban takmak yol tutuşunu zayıflatmazmı sercan bey
Çevrimdışı Sercan Mungan Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge

Aracı : Corsa D 1.3 Cdti Enjoy
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Sercan Mungan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30 Kasım 2016 Saat 01:51
Yazlık lastikler için haklısınız ancak kış lastiğinde önemli olan karlı,buzlu ya da soğuk havada tabanı ne kadar düşük olursa lastik o kadar iyi tutunacaktır.
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kozlarli Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30 Kasım 2016 Saat 19:00
teşekkür ederim sercan bey 
Çevrimdışı fkundak Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Aracı : 508 allure thp
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı fkundak Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Aralık 2016 Saat 19:41
508 için;
a) 215/55/17 yerine 225lik tabanlı lâstik kullanılabilir mi? 225lik tabanda seçenek çok ama 215likte az.
b) Ankara için marka önerileriniz nelerdir? Falcen nasıl mesela?
Çevrimdışı TooJohn Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites

Aracı : Belirtilmemiş
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı TooJohn Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Aralık 2016 Saat 22:37
Lassa oneririm biraz daha kaliteli olsun dersen nokian.
Çevrimdışı eeccaa Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 41
Aracı : 307 1.6 HDI Feline
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı eeccaa Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04 Aralık 2016 Saat 15:50
Benim lastikte 1. önceliğim iyi tutunma 2. önceliğim dayanıklılık ve iyi tutunmanın devam etmesi. 3. de fiyat diyebilirim. Karşılaştırma-ölçme kriterim bilimsel karşılaştırmalı testler ve gerçek kullanım tecrübeleri. Bizde genellikle herkes kendi satın aldığını en iyisi görür. Neden ve neye göre iyidir sorusuna cevap pek çıkmaz. 

İki takım Goodyear UltraGrip bitirmiş biri olarak söyleyebilirim. Karda ve kuru zeminde tutunması gerçekten güzel. Hamuru yumuşak, 6. kışı olmasına karşın sertleşme çok olmadı. Ama yanak yapısı biraz narin. Balonlamaya hassas. Ağırlıklı olarak bozuk yollarda kullanacaksanız Lassa Snoways daha fazla ömür vadediyor. Belki biraz tutunma dezavantajı vardır ama Goodyear'dan daha sağlamdır. Biraz pahalı olmakla birlikte XL (Yük Tipi) bir model seçerseniz bozuk yoldan kaynaklı yanak deformasyonu yaşamazsınız. 

Continental bu dönem her sınıfta çok başarılı lastikler üretiyor. Karşılaştırmalı testlerde Conti'leri hep üstlerde okursunuz. Nokian da kışlık seride ünlüdür. Araştırmaya değer markalardır.

Petlas kullanan iki arkadaşım da bir sezon sonra çöp dediler, yeni lastik aldılar. İyi bir pazarlama ile Türkiye pazarında baya satıldı ama Petlas'a iyi diyenler bence ya lastikten anlamayanlar ya da başka marka kullanmamış olanlar. Zaten Petlas'ın hiçbir karşılaştırmalı testi yoktur. Hep kendi kendinin reklamını yapar durur. Öyle pek de ucuz değildir. Yerlilik önemli ise Lassa'dan şaşmayın derim.

Uzakdoğu'dan Çin'den uzak durun. Eski lastikleriniz daha güvenlidir, inanın. Onun bunun yan sanayisi, "iyidir" dedikleri markalar da kötü oluyor. Debica ve Kormaron kullandık, gördük. 

Son olarak fanatikleri kızacak ancak Bridgestone ve özellikle de Michelin'dan uzak durun. Yüksek performans üst modelleri güzeldir ama orta ve alt sınıf lastiklerde fiyat/performans oranları bence berbat. Neden? 15-20 lastiğin karşılaştırmalı testini okuduğunuzda örneğin Conti 1., Goodyear 2., Michelin 6.-7. gelir. Ama fiyatlara bakarsınız Conti 160 TL, Goodyear 150 TL, Michelin 190 TL'dir. Araştırırsanız gerçekten sıralama ve fiyatlar aşağı yukarı hep böyle çıkar. O yüzden gerçek bir yüksek performans lastiği almıyorsam Michelin'a karar verenleri anlamam. Bu zenginlik ile de ilgili değil. 

Sebepleri ile yazdıklarım sonuçta benim yorumlarım. Farklı düşünenler olacaktır. Benim kaçırdığım, tecrübe etmediğim şeyler de olacaktır. Aman kimse lastiğine laf ettim diye kızmasın. Önemli olan yazan arkadaşların şu sebeple şu iyidir diyebilmeleri. "İyi dediler" ikna edici olmamalı, neden? diyebilmeliyiz, demeliyiz.
eeccaa
2008 Peugeot 307 1.6 HDI Feline
MODERATOR
MODERATOR
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı sonerkyl Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04 Aralık 2016 Saat 16:22
Orjinalini yazan: eeccaa eeccaa Yazdı:

Benim lastikte 1. önceliğim iyi tutunma 2. önceliğim dayanıklılık ve iyi tutunmanın devam etmesi. 3. de fiyat diyebilirim. Karşılaştırma-ölçme kriterim bilimsel karşılaştırmalı testler ve gerçek kullanım tecrübeleri. Bizde genellikle herkes kendi satın aldığını en iyisi görür. Neden ve neye göre iyidir sorusuna cevap pek çıkmaz. 

İki takım Goodyear UltraGrip bitirmiş biri olarak söyleyebilirim. Karda ve kuru zeminde tutunması gerçekten güzel. Hamuru yumuşak, 6. kışı olmasına karşın sertleşme çok olmadı. Ama yanak yapısı biraz narin. Balonlamaya hassas. Ağırlıklı olarak bozuk yollarda kullanacaksanız Lassa Snoways daha fazla ömür vadediyor. Belki biraz tutunma dezavantajı vardır ama Goodyear'dan daha sağlamdır. Biraz pahalı olmakla birlikte XL (Yük Tipi) bir model seçerseniz bozuk yoldan kaynaklı yanak deformasyonu yaşamazsınız. 

Continental bu dönem her sınıfta çok başarılı lastikler üretiyor. Karşılaştırmalı testlerde Conti'leri hep üstlerde okursunuz. Nokian da kışlık seride ünlüdür. Araştırmaya değer markalardır.

Petlas kullanan iki arkadaşım da bir sezon sonra çöp dediler, yeni lastik aldılar. İyi bir pazarlama ile Türkiye pazarında baya satıldı ama Petlas'a iyi diyenler bence ya lastikten anlamayanlar ya da başka marka kullanmamış olanlar. Zaten Petlas'ın hiçbir karşılaştırmalı testi yoktur. Hep kendi kendinin reklamını yapar durur. Öyle pek de ucuz değildir. Yerlilik önemli ise Lassa'dan şaşmayın derim.

Uzakdoğu'dan Çin'den uzak durun. Eski lastikleriniz daha güvenlidir, inanın. Onun bunun yan sanayisi, "iyidir" dedikleri markalar da kötü oluyor. Debica ve Kormaron kullandık, gördük. 

Son olarak fanatikleri kızacak ancak Bridgestone ve özellikle de Michelin'dan uzak durun. Yüksek performans üst modelleri güzeldir ama orta ve alt sınıf lastiklerde fiyat/performans oranları bence berbat. Neden? 15-20 lastiğin karşılaştırmalı testini okuduğunuzda örneğin Conti 1., Goodyear 2., Michelin 6.-7. gelir. Ama fiyatlara bakarsınız Conti 160 TL, Goodyear 150 TL, Michelin 190 TL'dir. Araştırırsanız gerçekten sıralama ve fiyatlar aşağı yukarı hep böyle çıkar. O yüzden gerçek bir yüksek performans lastiği almıyorsam Michelin'a karar verenleri anlamam. Bu zenginlik ile de ilgili değil. 

Sebepleri ile yazdıklarım sonuçta benim yorumlarım. Farklı düşünenler olacaktır. Benim kaçırdığım, tecrübe etmediğim şeyler de olacaktır. Aman kimse lastiğine laf ettim diye kızmasın. Önemli olan yazan arkadaşların şu sebeple şu iyidir diyebilmeleri. "İyi dediler" ikna edici olmamalı, neden? diyebilmeliyiz, demeliyiz.

valla hocam çok güzel bir açıklama yapmışsınız aynen katılıyorum. kışlık lastik alırken bir çok lastik araştırdım aklımda goodyear ug9 - nokian wrd4 ve conti vardı fiyat olarak piyasada goodyear 150 - conti  170 tl - michelin 180 tl piyasada fiyat verdiler ben continental ts860 lastiği internetten 124 tl 4 sibop ve kargo dahil aldım sökme takma içinde 40 tl verdim. iyi bir kampanya denk gelince gerçekten iyi lastiği iyi fiyata alabilirsiniz.
Peugeot 106 1.4 (1997)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Çevrimdışı fkundak Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Aracı : 508 allure thp
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı fkundak Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04 Aralık 2016 Saat 17:17
Teşekkürler bilgilerinizi,tecrübelerinizi paylaştığınız için.
Falcen için bilgisi,tecrübesi olanlar paylaşabilir mi?

Ayrıca bende Goodyear UltraGrip kullandım ve gerçekten kalitesini gördüm. RiKEN diye de bir marka kullandım ve beğenmedim. Lassa, Bridgestone,Continental,Michelin tecrübem yok, çünkü o kadar para verecek durumum olmadı hiç :)
Çevrimdışı eeccaa Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 41
Aracı : 307 1.6 HDI Feline
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı eeccaa Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04 Aralık 2016 Saat 18:43
Orjinalini yazan: fkundak fkundak Yazdı:

Teşekkürler bilgilerinizi,tecrübelerinizi paylaştığınız için.
Falcen için bilgisi,tecrübesi olanlar paylaşabilir mi?

Ayrıca bende Goodyear UltraGrip kullandım ve gerçekten kalitesini gördüm. RiKEN diye de bir marka kullandım ve beğenmedim. Lassa, Bridgestone,Continental,Michelin tecrübem yok, çünkü o kadar para verecek durumum olmadı hiç :)

Bana göre Lastik konusunda biraz markacı olmak lazım. Yaptığı iş çok önemli. Şimdiye kadar bilinmedik ya da "şunun yan sanayisi" denen markaları kullanınca gerçekten iyi çıkan bir lastik hiç olmadı. Kendimde de çevremde de. 

Güvenilir bir markaya göre bakınca da en çok %15-20 ucuz olabiliyor bunlar. Güzel bir kampanya araştırması ya da pazarlıkla fark daha da azaltılır. O kaliteli lastik sizi bir kazadan kurtaracak, belki hayat kurtaracak. Daha basiti, bir sezon fazla kullansanız aradaki fiyat farkını zaten çıkaracak. Ki emin olun iyi marka ile %90 olasılıkla daha fazla km yapmış olacaksınız.

Hele ki 508'e falan düşünüyorsanız en kötü Goodyear alın Lassa alın, riske deymez derim.

eeccaa
2008 Peugeot 307 1.6 HDI Feline
Çevrimdışı EMRE_R19 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 32
Aracı : peugeot
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı EMRE_R19 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04 Aralık 2016 Saat 22:58
eeccaa  petlas'ı baya bi kötülemişsin hiç petlas kullandınmı bilmiyorum ama o kadarda yabana atılacak bir lastik değil aracımda kormoran marka michelin yan ürünü vardı berbat leş bi lastik tam bir takoz.bunların yerine 175/65/14 petlas snowmaster w601 aldım çok çok mükemmel bir lastik ben pek narin kullanmam bayağı hard koşullardada test ettim fiyatına göre çok çok iyi performans sunuyor
206 X-Design 2006 mod. 53.000 km
Çevrimdışı M&K Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 43
Aracı : Belirtilmemiş
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı M&K Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05 Aralık 2016 Saat 12:45
Uzun uzun araştırdım Michelin CrossClimate 4 Mevsim ve Nokian 175/65 R14 82T Weatherproof Dört Mevsim Lastik arasında kaldım. En sonunda Nokian aldım taktırdım. Montaj dahil 625 TL tuttu. İstanbul da çok kar kış olmuyor bu nedenle kış lastiği yerine yeni nesil dört mevsim lastik almaya karar verdim. 4 -5 sene kullanırım diye düşünüyorum ki zaten senede 12.000 km ancak yaparım.
MODERATOR
MODERATOR
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı sonerkyl Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05 Aralık 2016 Saat 13:03
Orjinalini yazan: M&K M&K Yazdı:

Uzun uzun araştırdım Michelin CrossClimate 4 Mevsim ve Nokian 175/65 R14 82T Weatherproof Dört Mevsim Lastik arasında kaldım. En sonunda Nokian aldım taktırdım. Montaj dahil 625 TL tuttu. İstanbul da çok kar kış olmuyor bu nedenle kış lastiği yerine yeni nesil dört mevsim lastik almaya karar verdim. 4 -5 sene kullanırım diye düşünüyorum ki zaten senede 12.000 km ancak yaparım.

güzel bir şeçim yapmışsınız iyi günlerde kullanın.
Peugeot 106 1.4 (1997)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 1754 9 cimenquantex
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 1485 1 arifbsrn
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 228 0 Erdo
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 4915 8 Eycof
konu icon AL4 OTOMATİK ŞANZUMAN SORUNU ( D de giderken boşa son mesaja git 6016 7 Eycof
konu icon Peugeot 307 Otomatik Vites Arızası (ÇÖZÜLDÜ) son mesaja git 25197 20 Eycof
konu icon 99 206 Kar modu Spor Modu Arızası son mesaja git 1421 9 Eycof
konu icon Beyine çekilen şase kablosunu değiştirmek son mesaja git 129 0 antipollution
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1129 2 antipollution
konu icon 206 Casper Projesi son mesaja git 188 1 cimenquantex
konu icon adblue ve diğer sorular son mesaja git 383 0 x.n
konu icon Kaza yaptım acil yardım. son mesaja git 261 0 xpity
konu icon 2012 model 508 far ampül değişim son mesaja git 1478 2 by_bozkurt
konu icon Teyp Sessiz Modu son mesaja git 10859 13 Metehanmrcan
konu icon Rcz almayı düşünüyorum ilk arabam olucak son mesaja git 541 0 Can Türk
konu icon Ani hızlanmalarda siyah duman son mesaja git 613 0 Aliturkoglu
konu icon Kizdirma buji arizasi,motor ariza lambasi yakar mi son mesaja git 4135 6 serdarcan34
konu icon 2011 Peugeot 308 - Elektrik Devre Arızası son mesaja git 3300 8 Adebisi
konu icon 3008 Carplay Sorunu son mesaja git 20 0 SrknYklmz
konu icon Mersin de bildiğiniz güvendiğiniz usta tavsiyeleri son mesaja git 2057 6 kiziltamu
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 MART EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
Eycof 11
cimenquantex 7
Emintoprak 4
SametRcz 4
antipollution 3
serdarcan34 3
slckgms 3
a.kaplan 2
Aliturkoglu 2
Hüseyinboztas 2
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English