Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT TÜRKİYE MODİFİYE PLATFORMU >Nasıl Yapılır ? >Genel
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Peugeot 407 - Araç içi Kamera + Navigasyon Bağlant
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Peugeot 407 - Araç içi Kamera + Navigasyon Bağlant

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı OkanTekin Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 37
Aracı : Peugeot 407 Executive1.6HDi
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı OkanTekin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Peugeot 407 - Araç içi Kamera + Navigasyon Bağlant
    Gönderim Zamanı: 22 Şubat 2015 Saat 10:33
Merhaba arkadaşlar...

Daha 2 hafta önce aldığımız Peugeot 407 ye eski arabamızdan miras kalan (ki kendileri de bir 407 idi. Saygıyla anıyorum o arkadaşı da) Araç içi kamera ve navigasyon cihazımızı bağlayacağız.

Konuyu yazarken kullanacağımız ekipmanlar

1- Bir adet araç içi kamera
2- Bir adet navigasyon cihazı
3- Bir tutam tek damarlı kablo
4- Yankeski 
5- Elektrik bantı
6- Araç kullanım klavuzu
7- Kulak memesi kıvamına gelebilen hatta sınırları zorlayıp eriyebilen bir lehim teli ve havya
8- Avometre
9- Sert plastik çubuk (kablo döşemek için)
10- Yağ su un tuz şeker karabiber
11- Bir yudum sevgi
12- Birkaç iyi adam

Malzemelerimizi eksiksiz temin edersek eğer kendimiz ve kamu güvenliği açısından faydalı olur diye düşünüyorum. Sonra milletin kapısını çalıp "Abi şu var mı ? bu var mı? " demeyelim. İnsanları rahatsız etmeyelim...

Bu arada hatırlatayım. Arabanın adı "deve" , navigasyon cihazının adı "Cevriye" , Kameranın adı kamera. Kameraya bi isim takmamıştım. Sesi çıkmıyor çünkü.. Navigasyonda bi kadın var konuşuyo falan... Dedim senin adın Cevriye olsun...

Eşinize de söyleyin arada sırada size çay kahve falan getirsin. Daha keyifli oluyor ;)

-----------------------------

Hatırlatma : Siz çalıştığınız sırada araç kontağı kapalı konumda olsun. Güvenlik önlemi olarak. Ancak şunu unutmayın , eğer kapılar kilitlenmemiş ise araç 20 dakika sonra enerji tasarruf moduna giriyor ve heryerde ki akımı kesiyor. Aklınızda bulunsun. Kamera yada navigasyon cihazı çalışmıyor diye düşünmeyin. Aracı çalıştırın , 20 dakika daha çalışabilirsiniz bu sayede... (407 de bu şekilde bi önlem var akü bitmemesi için. Diğer araçları bilmiyorum...)

Öncelikle hem kameranın hemde navigasyonun bu şekilde bir aparatı var. Çakmaklık kısmına takılıyor. Enerji ihtiyacını buradan alıyor. Ancak ben bunu sigorta kutusundan almak niyetindeyim. Çünkü konsolun ortasından tavana doğru uzanan kablo yumaklarını sevmiyorum. Kötü bir görüntü oluyor...

Bir hatırlatma ; Bu adaptörün kablosunu kesip( Yani uç kısmını koparıp) , direkt sigorta kutusuna bağlamayı düşündük ama bunun uç kısmında (o küçük silindir şeklinde olan yer) bir cam sigorta bulunuyormuş. Bu bir güvenlik önlemi olarak kalsın deyip metal kısımlarına kablo lehimleyerek bağlantıyı gerçekleştirdik...

Aracımızın kitapçığında sigorta paneli hakkında tüm bilgiler yer alıyor. Burada bizim ihityacımız olan 12V alabileceğimiz bir sigorta bulmak... Yaptığımız ölçümler sonucu F22 adlı sigortayı kullanmaya karar verdik. Bu sigorta kontak açıkken 12V veriyor ve kapatınca da akımı kesiyor. Tam bizim istediğimiz gibi yani... Kendisini sevdik...

Kendisini görüyorsunuz. Sarı renkli sigorta , altında F22 yazıyor... 20A mış birde... Oraya daha sonra kablo çekeceğiz...

Kablolama işlemini yaparken , kabloları rahatlıkta taşıyabilmek ve konsolun arkasından geçirebilmek için ,sürücü kapısı ile konsol arasında kalan bir parça var. Bu parçayı çıkarmamız gerekiyor. Hem kablo geçireceğiz hemde kullanacağımız kamera ve navigasyon için sigortadan aldığımız akımın şase ile bağlantısını yapacağız. Yani topraklama...

O da şu parça oluyor

Sigortamıza bir kablo çekeceğiz şimdi. Sarı renkli kablolar + uç , mor renkli kablolar toprak/şase olarak kullanılıyor. Aklınızda bulunsun...

Topraklamamızı da yapıyoruz... Bu arada şaseye kabloyu bağladıktan sonra üzerine sıcak silikon sıkabilirsiniz. Daha sağlam olur. Tabi siz bilirsiniz...

Şimdi burada aslında bir fotoğraf daha olması lazım. Ben size anlatayım. Mor renkli kabloyu çakmaklık girişinin yanlarında ki sıkıştırma mandalı gibi zımbırtıya bağlıyorsunuz. Sarı kabloyu da yine o çakmaklığın en uç kısmına takıyorsunuz. Olay bitiyor... Artık kontak açık olduğu sürece kablolarımızdan 12V 20A akım geçecek. Bu da kamera ve navigasyon cihazını çalıştırmaya yeterli....

İşlemimiz bu kadar... Eğer sormak istediğiniz birşey olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Yada şu kısmın bir fotoğrafını çekebilirmisin derseniz arabaya gidip fotoğraf çekebilirim....

Hoşçakalın...
Okan Tekin
Çevrimdışı trabzonlu207 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 39
Aracı : 2007
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı trabzonlu207 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22 Şubat 2015 Saat 11:16
Arac ici kameraya neden insanlar gerek duyar
Mecnun bilseydi Peugeot sevgisini severmiydi Leyla zillisini
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı OkanTekin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22 Şubat 2015 Saat 11:22
Çünkü biz gerizekalı insanlarız , böyle saçma sapan şeylere ihtiyaç duyuyoruz. Sen takma olur mu güzel kardeşim ;)
Okan Tekin
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı trabzonlu207 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22 Şubat 2015 Saat 11:25
Orjinalini yazan: OkanTekin OkanTekin Yazdı:

Çünkü biz gerizekalı insanlarız , böyle saçma sapan şeylere ihtiyaç duyuyoruz. Sen takma olur mu güzel kardeşim ;)
nasil bir cevap tarzi bu ??? Ne ise yaradigini bilmemek ayip mi ???
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı trabzonlu207 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22 Şubat 2015 Saat 11:26
Sen önce karsindaki insana saygi duymayi cevap vermeyi ögren .. Adam gibi cevap vermek icin Zekaya gerek yok !! Adamsan verirsin
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı OkanTekin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22 Şubat 2015 Saat 11:31
Size değil bize hakaret ediyorum neden üstünüze alınıyosunuz ?

Ayrıca bak ben o kadar araştırma yapmışım 1.5 ay beklemişim o kamerayı taaa çinden gelecek diye. Gecenin bi yarısı gidip montajı yapmışım , fotoğraf çekmişim ki forumda başka birileri de bundan faydalansın diye... Bir anlatım yapmışım... Sonrasında biri gelipte bana "Ne işe yarıyor la bu ? İnsan neden buna ihtiyaç duyar" derse ben biraz öfkelenebilirim... Anlatabildim mi  güzel kardeşim? 

Böyle bir cevap almak istemiyorsanız sorularınızı düzgün bir şekilde sorun , kaba biri değilim elbette bende düzgün bir şekilde cevaplarım... Aksi halde böyle bir cevapla karşılaşmanız çok doğal... 

Düzenleyen OkanTekin - 22 Şubat 2015 Saat 11:32
Okan Tekin
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı trabzonlu207 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22 Şubat 2015 Saat 11:35

Size değil bize hakaret ediyorum neden üstünüze alınıyosunuz ?

Ayrıca bak ben o kadar araştırma yapmışım 1.5 ay beklemişim o kamerayı taaa çinden gelecek diye. Gecenin bi yarısı gidip montajı yapmışım , fotoğraf çekmişim ki forumda başka birileri de bundan faydalansın diye... Bir anlatım yapmışım... Sonrasında biri gelipte bana "Ne işe yarıyor la bu ? İnsan neden buna ihtiyaç duyar" derse ben biraz öfkelenebilirim... Anlatabildim mi  güzel kardeşim? 

Böyle bir cevap almak istemiyorsanız sorularınızı düzgün bir şekilde sorun , kaba biri değilim elbette bende düzgün bir şekilde cevalarım... Aksi halde böyle bir cevapla karşılaşmanız çok doğal... 
ne ise yariyo la bu ?? Cumlesini ancak birerkek kkullanabilir. Ben bayan oldugum icin araç ici kameraya Neden gerek duyulur diye nazikce sorarim ?? Kablodan sigortadan topraklamadan anlamam guzel kardesim... Dersin ki şu ise yariyor .. Kafama. Yatarsa gider taktiririm .. Belki daha once gormedim .. İlk arabam ..!!
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı OkanTekin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22 Şubat 2015 Saat 11:40
Benim açımdan bayan olmanız birşey ifade etmiyor. Herkes eşit benim gözümde. İyi söyleyeyim o zaman. Olası bir kaza durumunda haklılığınızı ispat edebilmek bu kameralar sayesinde daha kolay oluyor. Mesela kırmızı ışıkta geçmediğiniz halde size "kırmızı ışıkta geçti ve bana çarptı" diyen bir adama (kadına da olur) karşı delil olarak kullanabilirsiniz. Keyfi bir ihtiyaçtır. Rusya'da zorunludur. Umarım ülkemizde de zorunlu olur... Saygılar güzel kardeşim...
Okan Tekin
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı trabzonlu207 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22 Şubat 2015 Saat 11:42

Benim açımdan bayan olmanız birşey ifade etmiyor. Herkes eşit benim gözümde. İyi söyleyeyim o zaman. Olası bir kaza durumunda haklılığınızı ispat edebilmek bu kameralar sayesinde daha kolay oluyor. Mesela kırmızı ışıkta geçmediğiniz halde size "kırmızı ışıkta geçti ve bana çarptı" diyen bir adama (kadına da olur) karşı delil olarak kullanabilirsiniz. Keyfi bir ihtiyaçtır. Rusya'da zorunludur. Umarım ülkemizde de zorunlu olur... Saygılar güzel kardeşim...
aciklaman icin saol !
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı OkanTekin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22 Şubat 2015 Saat 11:47
Rica ederim !
Okan Tekin
Çevrimdışı Efe-Pöjo Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge

Yaşı : 38
Aracı : 207 1.4 16v trendy lpg
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Efe-Pöjo Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22 Şubat 2015 Saat 11:59

bizim ülkede bu zorunlu olsa, millet bunu makas vidyosu kaydetmek için kullanır bence böyle kalsın , bu kazayı daha çok artırır bizde.
Çevrimdışı GökhaN Açılır Kutu Gör
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ
Simge
KURUCU / ID=1

Aracı : 3008 Auto6R 1.6 HDi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı GökhaN Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22 Şubat 2015 Saat 23:11
gereksiz tartışmaya gerek yok eline sağlık çok güzel bir paylaşım olmuş bunu nasıl yapılır bölümünde 407 başlığı altında siteyede eklicem Wink
106->206->208->207->301->308->3008

Peugeot Yedek Parça -> www.pejo.com.tr
Çevrimdışı KuzuX Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 34
Aracı : Belirtilmemiş
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı KuzuX Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23 Şubat 2015 Saat 14:35
Eline emeğine sağlık güzel olmuş. Kaza durumları değilde uzun yolculuk seyahatlerinde yada canım araç içi yada dışı video kaydetmek istediğimde gopro kullanıyorum. Benimki ihtiyac değil tabiki keyfi :) 
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 1490 9 cimenquantex
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 1443 1 arifbsrn
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 199 0 Erdo
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 4892 8 Eycof
konu icon AL4 OTOMATİK ŞANZUMAN SORUNU ( D de giderken boşa son mesaja git 5986 7 Eycof
konu icon Peugeot 307 Otomatik Vites Arızası (ÇÖZÜLDÜ) son mesaja git 25153 20 Eycof
konu icon 99 206 Kar modu Spor Modu Arızası son mesaja git 1407 9 Eycof
konu icon Beyine çekilen şase kablosunu değiştirmek son mesaja git 107 0 antipollution
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1110 2 antipollution
konu icon 206 Casper Projesi son mesaja git 179 1 cimenquantex
konu icon adblue ve diğer sorular son mesaja git 366 0 x.n
konu icon Kaza yaptım acil yardım. son mesaja git 241 0 xpity
konu icon 2012 model 508 far ampül değişim son mesaja git 1425 2 by_bozkurt
konu icon Teyp Sessiz Modu son mesaja git 10829 13 Metehanmrcan
konu icon Rcz almayı düşünüyorum ilk arabam olucak son mesaja git 522 0 Can Türk
konu icon Ani hızlanmalarda siyah duman son mesaja git 575 0 Aliturkoglu
konu icon Kizdirma buji arizasi,motor ariza lambasi yakar mi son mesaja git 4123 6 serdarcan34
konu icon 2011 Peugeot 308 - Elektrik Devre Arızası son mesaja git 3283 8 Adebisi
konu icon 3008 Carplay Sorunu son mesaja git 20 0 SrknYklmz
konu icon Mersin de bildiğiniz güvendiğiniz usta tavsiyeleri son mesaja git 2048 6 kiziltamu
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 MART EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
Eycof 11
cimenquantex 7
Emintoprak 4
SametRcz 4
antipollution 3
serdarcan34 3
slckgms 3
arifbsrn 2
feyyazbugan 2
OsmUnl 2
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English