Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ) >306
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Kalorifer soğuk hava üflüyor!
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kalorifer soğuk hava üflüyor!

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  <12
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı Guests Açılır Kutu Gör
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19 Ekim 2011 Saat 00:42
Tahmınımce aracın kalorıfer petegı tıkalı. Bundan dolayı ısıtmıyor. Arkadas gostergeden bakarak motorun 90C ye geldıgını goruyor. Konu motorun ısınmaması asla degıl. Olayın termostat ıle uzaktan yakından alakası yok. Devırdaım yetersız olsa arac hararet yapması gerekır. Tek sıkıntı sıcak suyun ıcerıden dolasmaması. Bununda sebebı kalorıfer petegının tıkalı olmasıdır. Cok cok az bır ıhtımal ıse sıcak soguk ayarlamasını yapan mekanızmanın arızalı olması dıye dusunuyorum...

Bunu anlamak ıcın sunu yapabılırsın. Motor tam ısındıgında aracı kenara cek ve elınle gaz ver. fan acacak duzeye geldıgınde radyator hortumuna dokun cayır cayır sıcak olacaktır. Aynı anda bırde kalorıferın gıdıs donus hortumlarını kontrol et. Su ıcerıden guzel sırkule edıyor olsa o hortumlarda aynen radyator hortumu gıbı sıcak olması gerekır. Ama tahmınımce aynı sıcagı orada bulamayacaksın gıbıme gelıyor kı bununda sebebı petegın tıkalı olmasından sırkulasyonun yetersız kalması olacaktır

Kendı aracımda motoru sakın kullanıyorum hıc 3000 devır ustune cıkmamasına ragmen cabucak ısınıp gayet guzel sıcak ufluyor...Göz Kırpma
Çevrimdışı Platinium Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge
20 - Ekim - 1986

Yaşı : 37
Aracı : Belirtilmemiş
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Platinium Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19 Ekim 2011 Saat 00:45
Orjinalini yazan: CeCoLi CeCoLi Yazdı:

Tahmınımce aracın kalorıfer petegı tıkalı. Bundan dolayı ısıtmıyor. Arkadas gostergeden bakarak motorun 90C ye geldıgını goruyor. Konu motorun ısınmaması asla degıl. Olayın termostat ıle uzaktan yakından alakası yok. Devırdaım yetersız olsa arac hararet yapması gerekır. Tek sıkıntı sıcak suyun ıcerıden dolasmaması. Bununda sebebı kalorıfer petegının tıkalı olmasıdır. Cok cok az bır ıhtımal ıse sıcak soguk ayarlamasını yapan mekanızmanın arızalı olması dıye dusunuyorum...

Bunu anlamak ıcın sunu yapabılırsın. Motor tam ısındıgında aracı kenara cek ve elınle gaz ver. fan acacak duzeye geldıgınde radyator hortumuna dokun cayır cayır sıcak olacaktır. Aynı anda bırde kalorıferın gıdıs donus hortumlarını kontrol et. Su ıcerıden guzel sırkule edıyor olsa o hortumlarda aynen radyator hortumu gıbı sıcak olması gerekır. Ama tahmınımce aynı sıcagı orada bulamayacaksın gıbıme gelıyor kı bununda sebebı petegın tıkalı olmasından sırkulasyonun yetersız kalması olacaktır

Kendı aracımda motoru sakın kullanıyorum hıc 3000 devır ustune cıkmamasına ragmen cabucak ısınıp gayet guzel sıcak ufluyor...Göz Kırpma

Thumbs Up tahmin ettiğim gibi petek için ön göğüs sökülüyor bildiğim kadarıyla doğrumudur
Çevrimdışı mon Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge
12 - Ağustos - 1986

Yaşı : Belirtilmemiş
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı mon Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19 Ekim 2011 Saat 00:50
kalorifer peteğinin tıkalı olacağını sanmıyorum. büyük bir ihtimal sıcak soğuk hava kanallarını yönlendiren klape çalışmıyordur. 
206 2001 1.4 Colorline, Atiker

İlim dahi sanma senindir,
Bilim dediğin yalnız Rab içindir.
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19 Ekim 2011 Saat 00:57
Orjinalini yazan: Platinium Platinium Yazdı:

Thumbs Up tahmin ettiğim gibi petek için ön göğüs sökülüyor bildiğim kadarıyla doğrumudur

Aynen oyle torpıtonun sokulmesı gerekıyor. Bıraz mesakkatlı bır ıs...

Düzenleyen CeCoLi - 19 Ekim 2011 Saat 01:00
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19 Ekim 2011 Saat 01:00
Orjinalini yazan: mon mon Yazdı:

kalorifer peteğinin tıkalı olacağını sanmıyorum. büyük bir ihtimal sıcak soğuk hava kanallarını yönlendiren klape çalışmıyordur. 

Klape kolay kolay bozulmaz. Telıde kolay kolay kopmaz. Oyle kolay arıza yapacak bır mekanızma degıl. Ama klape bozulmus bıle olsa onuda tamır etmek ıcın yıne torpıto sokulmesı gerekır...

Her turlu torpıtonun altında kaldıgı ıcın oralarda yapılabılecek bır ıslem adına torpıto yerıden cıkması gerekır. Cok sıkıntılı bır durum...
Çevrimdışı assat76 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge
18 - Ekim - 1983

Yaşı : 40
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı assat76 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19 Ekim 2011 Saat 07:42
ben değiştim peteği ama göğüs sökülmedi.alttan hallediyolar.yani gaz pedalının sağından.
PEUGEOT 206 1.4 XR AUTO 2001 LPG
Çevrimdışı phoenix.1905 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge
07 - Aralık - 1987

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı phoenix.1905 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19 Ekim 2011 Saat 19:13
Yorum yazanlar herkese teşekkür ederim. bu üfleme olayından sonra bugun aracım 100-110 arası hararetle çalıştı. Kaputu açtım baktım kalorifer hortumun T kısmı su kaçırıyor. ve bu kalorifer hortumu değişti. Üfleme ile ilgili bir problemde kalmadı. Artık sıcak üflüyor. 
Peugeot 306 xr platinium (2001)
1. Vites
1. Vites
Simge
07 - Aralık - 1987

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı phoenix.1905 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19 Ekim 2011 Saat 19:39
Ayrıca o kalorifer hortumunu söktüğü yerde paslı su geldi. sanırım peteklerin içi paslanmış. Bu durumda araca antifiriz koydursam malum önümüz kış bu peteklere bi zararı olurmu? Çürümüş peteklere antifiriz konunca petekler patlıyomuş bu doğru mu?
Çevrimdışı B-Devi Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge
14 - Haziran - 1984

Yaşı : 39
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı B-Devi Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19 Ekim 2011 Saat 21:44
Arkadaşım benim araç conta yakmıştı. Termostatı iptal etmişlerdi. 1 hafta falan önce Motorcuya yaptırdı. o zamana kadar o aşırı sıcaklarda motor da 120-130 dereceden asagı inmiyordu. Ama yaptırdıktan sonra ne yaptıysam da 80 derecenin üzerine cıkaramadım ısıyı :D bugün bi termostat aldım yarın Allah'ın izniyle taktırcam. Sorunun çözüleceğini tahmin ediyorum. Sen de termostata baktır bence 15 TL bişey...
Ateş Kırmızı 306 XT
Çevrimdışı B-Devi Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge
14 - Haziran - 1984

Yaşı : 39
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı B-Devi Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19 Ekim 2011 Saat 21:46
Aslına bakarsan antifrizi sadece kışın donmayı önlemek için kullanmak yanlış. Yazın da kullanılmalı. Nedeni ise senin şu an yaşadığın problem!! Antifriz kanallarda paslanma ve tıkanıklığı önler...
Ateş Kırmızı 306 XT
1. Vites
1. Vites
Simge
07 - Aralık - 1987

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı phoenix.1905 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19 Ekim 2011 Saat 23:58
Orjinalini yazan: B-Devi B-Devi Yazdı:

Arkadaşım benim araç conta yakmıştı. Termostatı iptal etmişlerdi. 1 hafta falan önce Motorcuya yaptırdı. o zamana kadar o aşırı sıcaklarda motor da 120-130 dereceden asagı inmiyordu. Ama yaptırdıktan sonra ne yaptıysam da 80 derecenin üzerine cıkaramadım ısıyı :D bugün bi termostat aldım yarın Allah'ın izniyle taktırcam. Sorunun çözüleceğini tahmin ediyorum. Sen de termostata baktır bence 15 TL bişey...

Bu önerini yazın yaptım. Termostat bozulmuştu yaz sonuna adar kullandım. Sonra termostat aldım taktım. Eğer petekler çürümüşse (paslı su geliyor ne kadar çürümüş bilemiyorum) antifiriz koyduğum takdirde birşey olur mu acaba?
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Ekim 2011 Saat 00:18
Orjinalini yazan: assat76 assat76 Yazdı:

ben değiştim peteği ama göğüs sökülmedi.alttan hallediyolar.yani gaz pedalının sağından.

Aracınız 206 oldugundan mevzu bahıs arac 306 ıle konumuz cercevesınde hıcbır benzerlık gostermemektedır... 306 nın kalorıfer petegı kesınlıkle torpıto sokulerek yerınden cıkarılabılıyor...
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Ekim 2011 Saat 00:20
Ayrıca eskımıs curumus radyatorlerı peteklerı antıfreeze ın delebıldıgı dogrudur. Eskı ustalardan da duymustum ayrıca bır arkadasın aracında da basımıza geldı...

Antıfreeze devamlı aracta bulunması gerekır. Bu sekılde sogutma sıstemı cok daha uzun omurlu olur...
Çevrimdışı ciha_n Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge
23 - Mart - 1990

Yaşı : 34
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ciha_n Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Ekim 2011 Saat 05:33
Arkadaşlar tekrar aynı konuyu açmak yerine burda yazmak daha mantıklı şimdi bir sorunum var benim 2 aylık bir 307 sahibiyim ancak sorun şu. Araçta çift yönlü dijital klima var. Şimdi klimayı çalıştırıyorum ve iki taraf ayarınıda en sıcağa getiriyorum yani direk sıcak üflemesi için A-C yani klimayı kapatıp direk radyatorden motordan sıcak hava gelmesini sağlamaya çalışıyorum ancak şöför tarafındaki bölümden sıcak hava gayet sıcak ve güzel bir şekilde gelirken sağ taraf olan diğer taraftan hiç bir şekilde sanki o dereceyle yani sıcak üflemesiyle alakası yokmuş gibi dışarıdaki havayı veriyor ve motor ısısını içeri göndermiyor. Ben de içeriyi ısıtmak için mecburen sağ tarafı kapatıyorum ancak ortayı kapatamıyorum çünkü ayarı iki fan çıkış yerini birden açıp kapatıyor dolayısı ile orta iki fan çıkışı ile sol taraf açık kalıyor ve ortadakilerin teki soğuk hava veriyor araç içi geç ısınıyor. Sorunum şu şekilde de devam ediyor. Dijital ekrandan direk ortayı iptal edip ayaklara vermeyi istediğimde kesinlikle böyle birşey devreye girmiyor ve ortadan vermeye devam ediyor. Yada cama verip buğlanmayı kesmeyi denediğimde ise orta yine çalışıyor ve cama vermiyor bu sebeble de cam da buğu oluşuyor. Geçtiğimiz günlerde Çankırıdan Ankaraya araç full dolu bir şekilde geliyordum ve baya bir yağmur yağıyordu inanılmaz bir buğlanma oldu araçta ancak bir türlü yukarıya verememem yüzünden elime bez alıp silmem gerekti. Buna nasıl çözüm bulurum illaki gidip yaptırmammı gerekiyor bir arızamı var neden oluyor. Teşekkür ederim.

Ek olarak belirtmeyi unuttuğum bir şeyi belirteyim yazın ise yani soğuk üflemesini istediğim zaman ise A-C yani klimayı devreye aldığımda ise sorun yok iki tarafta gayet güzel bir şekilde buz gibi hava veriyor.

Düzenleyen ciha_n - 20 Ekim 2011 Saat 05:35
Çevrimdışı hakankarakas Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge
10 - Kasım - 1985

Yaşı : 38
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı hakankarakas Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Ekim 2011 Saat 12:43
merhaba. sorunun umarım benimkinin başına gelenki gibi deildir. bende de aynı sorun vardı. sağ taraf sıcak veriyodu sol soğuk veriyodu. sol taraf görevini yapıyodu anlıcağın sağ taraf hep sıcak veriyodu. çift motorlu olduğu için sıcak soğuk ayarı yapan kapak kırılmışsa vay haline derim. ama 307 lerde bu sorun basit bi şekilde çözümü varmış. torpidonun alt kısmında bi kapak varmış ordan çözümü varmış kırılan bilyeyi değiştirince o taraf görevini yapıyormuş. bunun olmasının sebebide şu sürekli sıcak soğuk ayarı yapınca açıp kapanan kapak ya içten yada bilyesi kırılıyomuş. benim aracın başına gelen buydu hatta kapana açılan parça plastikten ben tüm göğsü söktürmek zorunda kalmıştım. sitede 307 si olan bi arkadaş var o sana yardımcı olabilir tahminimce. ben konu açmıştım bu konuda. istersen haramidere de pejocu tanıdığım var ona da yönlendirebilirim.
407 EXECUTİVE BLACK 2007 1.6 HDİ SPEEDBUSTER CHİPBOX SİYAH
Çevrimdışı ciha_n Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge
23 - Mart - 1990

Yaşı : 34
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ciha_n Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Ekim 2011 Saat 14:27
öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Malesef İstanbul' da oturmuyorum Ankara' dayım. 307 si olup bu sıkıntıyı bilen birisi bu konuda yardımcı olursa sevinirim çok iyi olur. Şunuda öğrenebilirmiyim acaba torpidonun alt tarafında demişsiniz oraya ulaşabilmek için birşeyler sökmek gerekecekmi yine göğüsü falan gerekirmi sökmek eğer kendim halledebileceğim birşey ise zaten hiç sanayiye veya servise gidip para vermem elim biraz yatkın kendim yaparım. Tabi yapabileceğim bir şey ise.
Çevrimdışı hakankarakas Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge
10 - Kasım - 1985

Yaşı : 38
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı hakankarakas Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Ekim 2011 Saat 14:52
parça değişmesi lazım yapılıcak bişey deil sanırım. fakat yerini ben bilmiyorum 307nin
407 EXECUTİVE BLACK 2007 1.6 HDİ SPEEDBUSTER CHİPBOX SİYAH
Çevrimdışı Bedir 46 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Aracı : 2011
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Bedir 46 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30 Kasım 2021 Saat 23:13
Kardeşim benim araç2011 model 308 aynı sorun var sol taraf normal ama sağ taraf sıcak taraf soğuk üflüyor bu konuda yardımcı olacak bir arkadaş varmı
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  <12
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 1619 9 cimenquantex
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 1473 1 arifbsrn
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 218 0 Erdo
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 4905 8 Eycof
konu icon AL4 OTOMATİK ŞANZUMAN SORUNU ( D de giderken boşa son mesaja git 6009 7 Eycof
konu icon Peugeot 307 Otomatik Vites Arızası (ÇÖZÜLDÜ) son mesaja git 25174 20 Eycof
konu icon 99 206 Kar modu Spor Modu Arızası son mesaja git 1414 9 Eycof
konu icon Beyine çekilen şase kablosunu değiştirmek son mesaja git 114 0 antipollution
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1121 2 antipollution
konu icon 206 Casper Projesi son mesaja git 181 1 cimenquantex
konu icon adblue ve diğer sorular son mesaja git 376 0 x.n
konu icon Kaza yaptım acil yardım. son mesaja git 252 0 xpity
konu icon 2012 model 508 far ampül değişim son mesaja git 1442 2 by_bozkurt
konu icon Teyp Sessiz Modu son mesaja git 10841 13 Metehanmrcan
konu icon Rcz almayı düşünüyorum ilk arabam olucak son mesaja git 529 0 Can Türk
konu icon Ani hızlanmalarda siyah duman son mesaja git 593 0 Aliturkoglu
konu icon Kizdirma buji arizasi,motor ariza lambasi yakar mi son mesaja git 4128 6 serdarcan34
konu icon 2011 Peugeot 308 - Elektrik Devre Arızası son mesaja git 3289 8 Adebisi
konu icon 3008 Carplay Sorunu son mesaja git 20 0 SrknYklmz
konu icon Mersin de bildiğiniz güvendiğiniz usta tavsiyeleri son mesaja git 2051 6 kiziltamu
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 MART EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
Eycof 11
cimenquantex 7
SametRcz 4
Emintoprak 4
slckgms 3
antipollution 3
serdarcan34 3
OsmUnl 2
by_bozkurt 2
Berkay Erdinç 2
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English