Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT TÜRKİYE MODİFİYE PLATFORMU >Nasıl Yapılır ? >306
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - 306 Sinyal kolu bakımı
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

306 Sinyal kolu bakımı

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı Guests Açılır Kutu Gör
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: 306 Sinyal kolu bakımı
    Gönderim Zamanı: 13 Nisan 2011 Saat 12:13
Aracın ıcınde durduk yere sınyal verır gıbı sınyal rolesınden tıkır tıkır ses duyuyorsanız ve sınyal kolunu oynatınca bu ses bazen kesılıyorsa veya azalıyorsa buyuk ıhtımal sebebı sınyal kolu arızası olacaktır...

Bu daha evvel aracımda oldu ve anlattıgım sekılde cok basıtce arızayı gıderdım...

Oncelıkle dıreksıyon etrafını cıkardım. sınyal kolunu dıreksıyon mılı ustundekı plastık kutuge sabıtleyen 2 kucuk vıdası var. vıdalar hep tork vıda malum sızde bılırsınız. vıdaları cıkardım. kızagında hareket etmeye basladı. bıraz sola kaydırıp arkasındakı 2 soketınıde tırnaklarını ıcıne bastırarak cıkardım. eger yapacak olursanız dırekt olarak cekmeyın cunku cıkmaz. tırnaklarını ıyıce bastırmanız gerekır. sonra cok kolay cıkıyor. neyse soketler cıkıncada kol ıyıcene bosta kaldı. kolu kızagından cıkartırken bıraz zorlandım. cunku torpotınun sol tarafına takılıyordu ve dıreksıyonu yukseklık ayarından asagı ındırerek ve bırazda kafa calıstırarak kolu kızagından cıkarabıldım. kızaktan cıkartırken bıraz egmenız gerekıyor. bu esnada asırı zorlamayın kutugu kırabılırsınız. kolu dısarı aldıktan sonra alt ve ust kapagı var.

1. resımde gorulen ust kapagın yanlarındakı tırnakları, ınce duz tornavıda ıle kanırtarak actım. bu esnada yavas ve dıkkatlı olunuz. 2 adet yay goreceksınız. bu yayları fırlatıp kaybedebılırsınız. bu sefer sınyal sonrası dıreksıyonu dondurdugunuzde sınyal kapanmaz bu acıdan sakın olunuz.

2.resım kapagın ılk acılmıs halıdır. sonra koluda ıcınden cıkarıp olayı gordum.

3.resımde kolun dısarı cıkarılmıs halını goruyorsunuz.

4.resımde gorulen metal uc

5. resımde solda kısımda gorulen kızagın ıcınde surtunerek hareket etmektedır. normalde ortada duran uc asagı yukarı hareketlerde surtunerek devreyı tamamlıyor ve sınyalın calısmasını saglıyor. fabrıkasyon buraları gres yaglanmıs durumda.

sımdı olayın sebebıne geleyım. 4 resımde gorulen metal uc normalde yuvarlak sekıllı. ama yıllardır calısa calısa surtunerek calıstıgı kanalın v kesıtlı yapısı sayesınde dogal olarak 2 taraftan asınmıs ve kendısınınde seklı yuvarlaklıktan v halını almıs. e tabı bu asınan kısımlar nereye gıdecek??? etrafta bulunan gres yagına karısarak bır kurum halını almıs. bu kurum gıderek artarak kontak yapar hale gelmıs. yanı bır temas olusturmaya baslamıs.

bu yuzden sınyal kolunu hareket ettırmememıze ragmen o asınmıs metal tozunun yag ıle olusturdugu kontak bu role sesını olusturuyor. sozumun ozu bende ınce duz tornavıda ucuna ınce bez takıp 5. resımde goruldugu gıbı butun o kurumları temızledım. keske ılk halınınde resmını cekseydım daha ıyı anlardınız durumu. ama o anda hızla temızlerken dusunemedım.

ardından temızlenmıs yere tekrar az mıktarda temız gres surdum ve hızla kapagını kapadım ve taktım.

hersey normale dondu. sımdı sıkır sıkır calısıyor. derın bır ohh cektım. cunku 75 tl cebımde kaldı... kafadan bı 10 yıl daha gıder bu kol. belkı 5 sene sonra asınmadan yıne boyle yapar yıne acar temızlerım olaya devam ederım. her zamankı gıbı hıc bakmadan "bozulmustur yenısını takacagız" dıyen ustaların arkalarından ıyı dıleklerımı gonderıyorum. bırde sankı cok kolay para kazanıyormusuz gıbı bızı hep masrafa yoneltırler. dürüst olanlarıda var yok degıl ama cok az. bu ustalar sozlerımın dısındalar... dıslı gulme 

Sınyal kolunun genel gorunumu

Role kapagının acılmıs halı

Kolun dısarı alınmıs halı

Kolun ucundakı topu goruyorsunuz. asınarak yuvarlaklıgını yıtırıp V seklını almıs.

kanalın ıcı temızlenmıs halı

Düzenleyen cecoli - 13 Nisan 2011 Saat 12:14
Çevrimdışı tugrahan Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge
09 - Ağustos - 1978

Yaşı : 45
Aracı : Belirtilmemiş
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı tugrahan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13 Nisan 2011 Saat 12:54
süper paylaşımlar eline sağlık Thumbs Up
PEUGEOT 306 XR 1.8 16v
brc my-11 lpg kit
Çevrimdışı koliva Açılır Kutu Gör
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ
Simge
P.T. Yönetici

Yaşı : 42
Aracı : Peugeot 5008
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı koliva Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13 Nisan 2011 Saat 13:01
En sevdigim olay kornanin direksiyonda degilde kolda olmasi. Cok daha guzel bence.
Bu guzel faydali bilgiler ve detayli aciklamalar icin tesekkurler.
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13 Nisan 2011 Saat 13:07
rıca ederım arkadaslar.

kolıva bende tam tersıne kolda olunca uyuz oluyorum. hıc hosuma gıtmıyor. anı basman gerektıgınde dıreksıyonda olmasına gore daha zor oluyor ve tek elle kullanabılıyorsun

dıreksıyonda olması cok daha rahat bence :))) her ıkı elle kullanıyorsun...
Çevrimdışı tigerland Açılır Kutu Gör
4. Vites
4. Vites
Simge

Yaşı : 38
Aracı : 206 GTI 2002 2.0 16V
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı tigerland Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13 Nisan 2011 Saat 13:40
Orjinalini yazan: cecoli cecoli Yazdı:

rıca ederım arkadaslar.

kolıva bende tam tersıne kolda olunca uyuz oluyorum. hıc hosuma gıtmıyor. anı basman gerektıgınde dıreksıyonda olmasına gore daha zor oluyor ve tek elle kullanabılıyorsun

bencede direksiyonda daha rahat. geçen arkadaşın 106 kullandım kornaya basıyom alışmışım direksiyona elim direksiyona gitti ama ötmedi çünkü korna koldaydı :)
206 RG 2000
206 GTI 2001
206 XS 2004
206 RC 2004
206+ 2012
206 GTI 2002
206 RED RC
207 GT
206 RC Black
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13 Nisan 2011 Saat 13:44
Orjinalini yazan: tigerland tigerland Yazdı:

Orjinalini yazan: cecoli cecoli Yazdı:

rıca ederım arkadaslar.

bencede direksiyonda daha rahat. geçen arkadaşın 106 kullandım kornaya basıyom alışmışım direksiyona elim direksiyona gitti ama ötmedi çünkü korna koldaydı :)

desene sende bendensın :)
Çevrimdışı thelasthalil Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : Belirtilmemiş
Aracı : 306
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı thelasthalil Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30 Ocak 2013 Saat 22:29
kardeşim aynı sorun bende oldu  internetten fiyatlarına bakıyordum değiştirmek için senin paylaşımını buldum uygulamayı yaptım bir sıkıntı kalmadı. sana ve foruma teşekkür edebilmek için foruma üye oldum. emeğine sağlık teşekkür ederim
306
Çevrimdışı Mesut48 Açılır Kutu Gör
3. Vites
3. Vites
Simge

Yaşı : 42
Aracı : 2004 206 1.4 XT Benzin
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Mesut48 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 31 Ocak 2013 Saat 14:57
206 içinde geçerlimi bu kol temizleme olayı,benimkide arada temassızlık yapıyor...
__B0DRUMLU__
Çevrimdışı burakra Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 49
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı burakra Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29 Temmuz 2013 Saat 20:28
hep derler ya " böyle bir şey yok " aynen böyle oldu. bende de aynı sorun oldu ve thelasthalil gibi internetten fiyatlarına bakarken siteye de göz atayım dedim. süpersin kardeş..
kah çıkarım gökyüzüne seyrederim alemi, kah inerim yeryüzüne seyreder alem beni..
Çevrimdışı burakra Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 49
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı burakra Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29 Temmuz 2013 Saat 22:24
operasyon tamam. beni gıcık eden ve sinyal kolu aramama sebep olan ses aynı tarifteki gibi halloldu. çok teşekkürler...
kah çıkarım gökyüzüne seyrederim alemi, kah inerim yeryüzüne seyreder alem beni..
Çevrimdışı Anka35 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 70
Aracı : 306 Griffie
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Anka35 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01 Mart 2021 Saat 16:13
Merhaba
Aynı sorun benim araçta var.306 Griffie .Usta sis lambasız sinyal kolu alacaksınız dedi.Ben bu bilgileri ona ileteyim.Teşekkürler emeğinize sağlık
Yolunuz açık olsun
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 1581 9 cimenquantex
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 1469 1 arifbsrn
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 216 0 Erdo
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 4901 8 Eycof
konu icon AL4 OTOMATİK ŞANZUMAN SORUNU ( D de giderken boşa son mesaja git 5999 7 Eycof
konu icon Peugeot 307 Otomatik Vites Arızası (ÇÖZÜLDÜ) son mesaja git 25169 20 Eycof
konu icon 99 206 Kar modu Spor Modu Arızası son mesaja git 1413 9 Eycof
konu icon Beyine çekilen şase kablosunu değiştirmek son mesaja git 111 0 antipollution
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1116 2 antipollution
konu icon 206 Casper Projesi son mesaja git 181 1 cimenquantex
konu icon adblue ve diğer sorular son mesaja git 373 0 x.n
konu icon Kaza yaptım acil yardım. son mesaja git 249 0 xpity
konu icon 2012 model 508 far ampül değişim son mesaja git 1436 2 by_bozkurt
konu icon Teyp Sessiz Modu son mesaja git 10838 13 Metehanmrcan
konu icon Rcz almayı düşünüyorum ilk arabam olucak son mesaja git 524 0 Can Türk
konu icon Ani hızlanmalarda siyah duman son mesaja git 588 0 Aliturkoglu
konu icon Kizdirma buji arizasi,motor ariza lambasi yakar mi son mesaja git 4128 6 serdarcan34
konu icon 2011 Peugeot 308 - Elektrik Devre Arızası son mesaja git 3289 8 Adebisi
konu icon 3008 Carplay Sorunu son mesaja git 20 0 SrknYklmz
konu icon Mersin de bildiğiniz güvendiğiniz usta tavsiyeleri son mesaja git 2051 6 kiziltamu
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 MART EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
Eycof 11
cimenquantex 7
SametRcz 4
Emintoprak 4
slckgms 3
antipollution 3
serdarcan34 3
OsmUnl 2
by_bozkurt 2
Berkay Erdinç 2
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English