Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT TÜRKİYE MODİFİYE PLATFORMU >Nasıl Yapılır ? >306
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - 306 Fan rölelerinin değiştirilmesi
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

306 Fan rölelerinin değiştirilmesi

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı Guests Açılır Kutu Gör
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: 306 Fan rölelerinin değiştirilmesi
    Gönderim Zamanı: 13 Nisan 2011 Saat 11:49
Oncelıkle fanlarımızın olması gereken calısma duzenınden bahsedelım...

Fanlarımız ıkı kademelı hıza sahıptır ve 2 fanda beraber calısırlar. yanı tek tek calısmazlar. her ıkı fan hem motor sogutması ıcın hemde klima ıcın calısırlar. duruma gore dusuk veya yuksek hızda calısabılırler. acıklamak gerekırse ;
--- motor sogutması ıcın 97C gıbı dusuk hızda calısırlar ve 90C gıbı dururlar. bu esnada calısma sesını duymanız nerede ımkansızdır. cunku voltaj dusuk hız rolesınden gecerek fanlara ulasır. fanlar yavas doner...
--- olurda ılk kademe calısmasına ragmen soguma olmayıp ısı artısa devam ederse 107C de fanlar yuksek hıza gecerler. bu esnada voltaj yuksek hız rolesınden gecerek fanlar tam guc ıle enerjılendırılırler...
--- son olarak klima calısırken havanın ve motor sıcaklıgının durumuna gore fanlar degısken hızlarda calısırlar. bunu klima sıstemı kontrol etmektedır. fanlar bazen hızlanır bazen yavaslar...

Fanlar hakkında gereklı bılgıyı verdıkten sonra fanlarımızın calısmasında buyuk rolu olan fan rolelerımızden bahsedelım.

fanların ortasında bulunan kutudakı roleler fan tesısatımızın rolelerıdır. Bu rolelerde olabılecek herhangı bır temassızlık, takılma veya arıza fanların farklı davranıslar gostermesıne neden olur... bu rolelerın harıcınde alt kısımda bu fan tesısatının soketlı bır ek yerı vardır. o noktada olabılecek en ufacık bır temassızlıkta yıne fanlarda sorun cıkartır

Sıyah role dusuk hız ve yuksek hız arasındakı gecısı saglar. dıger yesıl rolelerde dusuk ve yuksek hız rolelerıdır.

ALTTAKİ RÖLENİN ESKİSİ

ALTTAKİ RÖLENİN YENİSİ

ESKİ VE YENİ RÖLE AYAKLARI

ALTTAKİ RÖLENİN YUVASI

ESKİ İKİ YEŞİL RÖLEDEN BİRİ

ESKİ SAHİBİNDEYKEN RÖLE KAPAĞI DÜŞÜNCE İÇERİSİ RUTUBET ALMIŞ

YENİ RÖLELERİMİZ

YENİ RÖLE KAPAĞIMIZ
Çevrimdışı koliva Açılır Kutu Gör
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ
Simge
P.T. Yönetici

Yaşı : 42
Aracı : Peugeot 5008
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı koliva Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13 Nisan 2011 Saat 12:05
Tesekkurler bilgiler icin. Ek olarak, fan motorlari normalde 200 Watt'lik motorlardir ama sicak ulkelerde 250 Watt'lik motorlar takilidir. TR'de hangisi takili bilmiyorum.

Düzenleyen koliva - 13 Nisan 2011 Saat 12:05
Çevrimdışı Guests Açılır Kutu Gör
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13 Nisan 2011 Saat 14:17
Orjinalini yazan: koliva koliva Yazdı:

Tesekkurler bilgiler icin. Ek olarak, fan motorlari normalde 200 Watt'lik motorlardir ama sicak ulkelerde 250 Watt'lik motorlar takilidir. TR'de hangisi takili bilmiyorum.

307 lerde farklı olabılır ama ben servıcebox ta 120W lık dıye okumustum. 2 tane varya belkı ondan dusuk tutmuslardır. ama 307 de tek fan var o daha kuvvetlı olabılır.

120 x 2 = 240W yapar. bu da 20A akım cekmesı demektır. fakat bu yuksek hızda calıstıgı zaman cekılecek akımdır. dusuk hızda calısırkan cok yavas donuyorlar hıc ses cıkmıyor. calısıp durdukları bellı olmuyor. fakat yavas donerken hızlı kademeye gectıgı anda motorlar devırlenırken fazla akım cekmeye baslayınca motorun rolantısı 1 mm dusup tekrar yerıne gelıyor. cunku motor kendınden gaz verıp rolantıyı dengelıyor :))
Çevrimdışı metin Açılır Kutu Gör
4. Vites
4. Vites
Simge
24 - Ağustos - 1986

Yaşı : 37
Aracı : Belirtilmemiş
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı metin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13 Nisan 2011 Saat 14:24
cem abi maşallah izinde falanmısın sen (:
Akıllı insanlar yeni fikirleri tartışırlar.
Normal insanlar sonuçları tartışırlar.
Küçük insanlarsa başka insanları tartışırlar...
Çevrimdışı Serhun Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 49
Aracı : Belirtilmemiş
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Serhun Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13 Nisan 2011 Saat 17:03
Bilgiler ve fotolar için teşekkürler.
Çevrimdışı maykil20 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 41
Aracı : 306
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı maykil20 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11 Haziran 2013 Saat 08:22
arkadaşım merhaba verdiğin bilgiler o kadar güzel ki eline ve ağzına sağlık
bende 306 var çift fan ama senin dediklerin olmuyor

bende hep (arabanın sağına göre )sağ fan çalışıyor  85° açıyor  ve normal bir hızda yani sesini duyuyorum yanı kısacası klima açsam da ne yapsam 2. fan çalışmıyor. 
neydendir benim sorunum
Çevrimdışı erenahmet95 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites

Yaşı : Belirtilmemiş
Aracı : 307
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı erenahmet95 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04 Ağustos 2015 Saat 11:47
Rolelerin eskidigini nasil anlariz ?
Çevrimdışı sonerkyl Açılır Kutu Gör
MODERATOR
MODERATOR
Simge

Yaşı : 39
Aracı : Scenic 2.0 16v
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı sonerkyl Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04 Ağustos 2015 Saat 11:58
Orjinalini yazan: erenahmet95 erenahmet95 Yazdı:

hocam en basiti hararet yükselir. geçen ben 206 aracımın sökmüştüm oksitlenmişti temizledim geri taktim arada kontrol edin kontak spreyi ile temizleyin. 
Peugeot 106 1.4 (1997)
Renault Scenic 2.0 16v (2000)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Kötü Araç Yoktur. Bakımsız Araç Vardır.
Çevrimdışı erenahmet95 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites

Yaşı : Belirtilmemiş
Aracı : 307
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı erenahmet95 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04 Ağustos 2015 Saat 12:16
Orjinalini yazan: sonerkyl sonerkyl Yazdı:

Orjinalini yazan: erenahmet95 erenahmet95 Yazdı:

hocam en basiti hararet yükselir. geçen ben 206 aracımın sökmüştüm oksitlenmişti temizledim geri taktim arada kontrol edin kontak spreyi ile temizleyin. 

Benim 307 de bir sicaklik olayi varda tam cozemedik. Yeri tam olarak nerede olur ?
Çevrimdışı sonerkyl Açılır Kutu Gör
MODERATOR
MODERATOR
Simge

Yaşı : 39
Aracı : Scenic 2.0 16v
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı sonerkyl Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04 Ağustos 2015 Saat 12:24
[/QUOTE]

Benim 307 de bir sicaklik olayi varda tam cozemedik. Yeri tam olarak nerede olur ? [/QUOTE]

genelde radyatörün oldugu bölümde olur hocam ön panjurun arkasında bakma lazım tabi röledenmi radyatör rezistansından mı bakılmalı birde hocam sigortasına bakın belkide orasıda oksitlenmiş olabilir.
Peugeot 106 1.4 (1997)
Renault Scenic 2.0 16v (2000)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Kötü Araç Yoktur. Bakımsız Araç Vardır.
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 1446 8 arifbsrn
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 1408 1 arifbsrn
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 162 0 Erdo
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 4890 8 Eycof
konu icon AL4 OTOMATİK ŞANZUMAN SORUNU ( D de giderken boşa son mesaja git 5986 7 Eycof
konu icon Peugeot 307 Otomatik Vites Arızası (ÇÖZÜLDÜ) son mesaja git 25150 20 Eycof
konu icon 99 206 Kar modu Spor Modu Arızası son mesaja git 1405 9 Eycof
konu icon Beyine çekilen şase kablosunu değiştirmek son mesaja git 106 0 antipollution
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1103 2 antipollution
konu icon 206 Casper Projesi son mesaja git 176 1 cimenquantex
konu icon adblue ve diğer sorular son mesaja git 365 0 x.n
konu icon Kaza yaptım acil yardım. son mesaja git 237 0 xpity
konu icon 2012 model 508 far ampül değişim son mesaja git 1418 2 by_bozkurt
konu icon Teyp Sessiz Modu son mesaja git 10823 13 Metehanmrcan
konu icon Rcz almayı düşünüyorum ilk arabam olucak son mesaja git 520 0 Can Türk
konu icon Ani hızlanmalarda siyah duman son mesaja git 570 0 Aliturkoglu
konu icon Kizdirma buji arizasi,motor ariza lambasi yakar mi son mesaja git 4123 6 serdarcan34
konu icon 2011 Peugeot 308 - Elektrik Devre Arızası son mesaja git 3278 8 Adebisi
konu icon 3008 Carplay Sorunu son mesaja git 20 0 SrknYklmz
konu icon Mersin de bildiğiniz güvendiğiniz usta tavsiyeleri son mesaja git 2046 6 kiziltamu
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 MART EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
Eycof 11
cimenquantex 6
Emintoprak 4
SametRcz 4
antipollution 3
serdarcan34 3
slckgms 3
Hüseyinboztas 2
arifbsrn 2
feyyazbugan 2
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English