Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ) >308 T7 (2008-2013)
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - 308 1.6 Vti P1339 Hatası
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

308 1.6 Vti P1339 Hatası

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı Turkmen Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : Belirtilmemiş
Aracı : Peugeot 308 1.6 Vti 2011
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Turkmen Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: 308 1.6 Vti P1339 Hatası
    Gönderim Zamanı: 23 Mayıs 2022 Saat 13:34
Herkese merhabalar,

Yaklaşık 2 ay önce 2011 model Peugeot 308 1.6 Vti araç aldım. Araç 160.000 km'de. Araç LPG & Benzin karışık kullanılmış daha önce. Aracı alırken P0014 hata kodu olduğunu eksperden öğrendim ve yine de aldım. İlk başlarda LPG'den kaynaklı olduğunu düşündüğüm için umursamamıştım fakat aldıktan yaklaşık 1 hafta sonra araba özellikle 2. ve 3. viteste hafif sarsılmaya başlayınca yetkili servise götürdüm. Aracın elektro vanasında sorun olduğunu söylediler ve elektro vanayı değiştirdik ve yazılımını güncelledik. Aracı o günden sonra LPG'de kullanmadım. Aracı servisten aldıktan bir hafta sonra tekrardan egzoz emisyon uyarısı aldım ve araç güçten düşmeye başladı gibi hissettim. Ertesi gün servise götürdüğümde farklı bir hatanın olduğunu söyledi. Hatanın 3. silindir bölgesinden kaynaklandığını bujilerde sorun olabileceğini söyledi fakat arabayı almadan 2 ay önce sahibi yine aynı yetkili serviste bujileri değiştirmişti. Tekrardan incelediğinde bobinlerden kaynaklı olabilir dedi ve 3. silindir bölgesindeki bobini değiştirmeyi teklif etti. Fakat sonrasında test etmek amaçlı 3. ve 2. silindir bölgesindeki bobinlerin yerini değiştirdik ve tekrardan hata kodunun gelmesini bekledik. Bu sırada araca katkı maddesi koyduk, motor içerisi temizlensin diye.

Bir kaç gün sonra tekrardan hata kodu verdi fakat araç çekişten düşmemişti bu sefer ama rölantide dalgalanma, tekleme yaşıyordu. Aracın fanı çalışıyordu hemen, kendini korumaya almıştı. Aracı durdurdum biraz bekledim tekrar çalıştırdığımda tekrar düzensiz çalıştı ve biraz hareket ettiğimde çok fazla titreme vardı motorda ve hemen durdurup biraz bekledim. Daha sonra çalıştırdım ve tekleme yok gibiydi, biraz aracı sürdükten sonra hata lambası kendiliğinden söndü ve normal çalışmaya devam etti araç. Yine yaklaşık bir hafta sonra tekrardan arıza lambası yandı ve araçta yine aynı belirtiler vardı. Biraz sürdüm ve aracı durdurdum. Tekrar çalıştırdım az hareket ettim ve motordaki anormal titremeyi hissedince hemen durdurdum ve hemen tekrar çalıştırdım normal çalışmaya devam etti fakat arıza lambası hala yanıyordu.

Hemen servise götürdüm, bobinlerin yerini değiştirmiştik hangisinde arıza lambasını yaktığını görmek için ve yine 3. silindir bölgesinde arıza vermişti. Yani sorun bobinde değildi ve usta üzülerek motora girmemiz gerektiğini söyledi. Bu arada bilgisayardan baktık ateşleme değerleri felan bütün silindirlerde aynıydı. 

Bu sorunun hata kodu P1339. Ben açıkçası motora girilmesi gerektiğini düşünmüyorum, buna benzer bir çok hata ile karşılaşan insanlar gördüm ve biraz araştırdım. Yabancı bir kaynakta neredeyse nokta atışı bir yazı buldum, bunun linkini de aşağıda paylaşıyorum.

https://www.peugeotforums.com/threads/p1339-fault-code-explained-and-other-common-faults-associated-with-peugeot-308-and-20.200594/#post-1270674

Benzer bir sorunu yaşamış ya da çözüm öneriniz varsa paylaşırsanız sevinirim.

Çok teşekkürler.

Düzenleyen Turkmen - 23 Mayıs 2022 Saat 13:37
Çevrimdışı Katip55 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites

Aracı : Belirtilmemiş
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Katip55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23 Mayıs 2022 Saat 14:49
Valla 1336 ve1340 var bende. Esasin p0366 nedeniyle aracın uzun uğraş ve araştırmalar sonucunda eksantrik milini değişitirip o arızadan kurtardık. Ancak mil değiştikten sonra 1336 1340 0171 0420 gibi aralıklı arızalar geldi. Bu akşam aracı bırakacağım. Yarın bakılacak. İnşallah çözülürse sonucu size yazarım. Enjektjr bobin veya bujilerden şüpheleniyorum. Çünkü daha önce aynı tekleme varken bakan usta 4nolu bobinde temassızlık vardı hallettim kurtardım bobin almaktan demişti. Mili değişen ustanın o durumdan haberi yoktu. Yarın bakacak bakalım. 
Edit. Aracı bıraktım. Bu arada benim bujiler çakma çıktı. İridyumlu buji değilmiş. Yarın ilk iş araç soğukken onları değişip denemesini yapacak. Bujinin düzgün çalışmaması ve orjinal yada en azından iridyum olmaması birçık hatayı tetikliyor. MUŞ:)

Düzenleyen Katip55 - 23 Mayıs 2022 Saat 18:50
Çevrimdışı Turkmen Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Aracı : Peugeot 308 1.6 Vti 2011
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Turkmen Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24 Mayıs 2022 Saat 18:08
Hocam bu P1339 1.6 VTi motorlarda farklı bir sorun galiba. Yabancı forumlarda bir çok kişinin özellikle bu hata ile karşılaştığını ve farklı çözüm yolları uyguladığını gördüm. 3. silindir bölgesi ile alakalı kronik bir şey olabilir tam emin değilim. Genel olarak motorun içini temizlediklerinde sorunun çözüldüğünü okudum, bakalım katkı maddeleri ile motoru açmadan temizlemeye çalışacağım. Yetkili servis hiçbir fikir üretemeyince motoru komple açacağız dedi, motorun bittiğini söyledi ama ben hiç öyle düşünmüyorum. Motoru bitmiş araba, sadece arada bir arıza verince SADECE ROLANTİDE sorun çıkarmaz diye düşünüyorum. 

Sizin sorunlarınız ise biraz daha farklı geldi bana. Umarım en ucuz masrafla sorununuz hallolur. Gelişmeleri bekliyorum.
Çevrimdışı Katip55 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites

Aracı : Belirtilmemiş
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Katip55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25 Mayıs 2022 Saat 13:34
Benim araçtan tüp sökülmüş. Sökerken berbat etmişler. Yavaş yavaş toparlanıyor. Arızaları birbir hallediyoruz dediğim gibi p0366 var eksantrik mili değişince gitti. Bujiler orjinal iridyumlu takılınca tekleme vuruntu azaldı. Bobin kabloları elden geçti birinin soket değişti böylece p1340 gitti sadece 1336 kaldı. Onun için de bobinleri değişip denemesi yapılacak. Eğer bu da değilse subaplara gidermiş iş diyor ustamız
Çevrimdışı Kadir 6530 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites

Aracı : Peugeot 508
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Kadir 6530 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16 Ağustos 2023 Saat 18:54
Sorunu coözebildiniz mi ? Çözdü iseniz paylaşırmisinız rica etsem
Çevrimdışı Kadir 6530 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites

Aracı : Peugeot 508
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Kadir 6530 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Ağustos 2023 Saat 20:47
Türkmen kardeş sen bu sorunu cozebildin mi konu bir yıllık ama gerçekten şu an yardımına ihtiyacım var çözümün nasıl oldu ise yazar paylaşırsan çok sevinirim
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon Torsiyon nedir,tamiri nasıl yapılır son mesaja git 402 0 Berkay Erdinç
konu icon 1.6 THP YAĞ POMPASI son mesaja git 128 0 SametRcz
konu icon 206 GİDERKEN KİLİT AÇILIP KAPANIYOR son mesaja git 165 0 yusufaynur_
konu icon Bir anda gaz kesip motor/vites kutusu arızası son mesaja git 129 0 canbek
konu icon LPG de çalısıyor Benzinde çalışmıyor son mesaja git 20875 18 erhan çay
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 678 1 Ozant.
konu icon 307 gaz kesme acil son mesaja git 3371 21 Hüseyinboztas
konu icon Bipper Tepee 1.4 com.plus vites kutusunu kontrol e son mesaja git 11667 7 BipperFan
konu icon 1.6 THP YAĞ POMPASI son mesaja git 531 0 SametRcz
konu icon 1.6 THP YAĞ POMPASI son mesaja git 195 0 SametRcz
konu icon Peugeot 307 Otomatik Vites Arızası (ÇÖZÜLDÜ) son mesaja git 24806 19 SametRcz
konu icon 2005 1.4 16V Stop etme son mesaja git 227 0 debug
konu icon 2003 Peugeot 307 1.4 hdi sağ cam indirip kaldırmıy son mesaja git 134 0 ismetskry
konu icon Seyir halinde 90-110 arası gaza basınca titreme son mesaja git 238 0 serdar.a
konu icon Kizdirma buji arizasi,motor ariza lambasi yakar mi son mesaja git 3055 5 Serdarakgl
konu icon EAT6 Şanzıman Bakım ?? son mesaja git 349 0 by_bozkurt
konu icon BAKIMLI SATILIK 508 - 2012 DİZEL/OTOMATİK son mesaja git 327 0 Emintoprak
konu icon 206 Spor ve Kar ışıkları yanıp sönüyor. son mesaja git 247 0 cimenquantex
konu icon 308 1.6 dizel su eksiltme(çözüldü) son mesaja git 4351 11 tongucuk
konu icon Triger kayışı, zinciri ? son mesaja git 505 0 Fisherking
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 MART EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
SametRcz 4
Emintoprak 4
OsmUnl 2
Berkay Erdinç 2
Necm57 2
Serdarakgl 2
yakup5353 2
a.kaplan 2
Hüseyinboztas 2
serdarcan34 2
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English