Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ) >Aracınız Hakkındaki Tüm Sorular
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - 2011 Peugeot 5008 1.6 Hdi , Yıılık Bakım ve +
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

2011 Peugeot 5008 1.6 Hdi , Yıılık Bakım ve +

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı fatihmehmet Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 37
Aracı : 2011 PEUGEOT 5008 1.6HDI
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı fatihmehmet Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: 2011 Peugeot 5008 1.6 Hdi , Yıılık Bakım ve +
    Gönderim Zamanı: 13 Aralık 2021 Saat 15:09
İyi forumlar,

2011 Peugeot 5008 , 1.6 Hdi , Powerpack , 182000 km'de araç satın aldım. (Bakım 2200 km geçti uyarısı var). 

Forumda güncel olarak gözden kaçırmadıysam bilgi bulamadım. Yanlış yerde konu açtıysam kusura bakmayın şimdiden...

Aracın yıllık bakımı yapılmadığından yıllık bakımlarını yaptırmak istiyorum.

Ayrıca, aracı eşim kullanacağından dolayı; aşağıdaki bakımların yaptırılıp-yaptırılmaması gerekliliği konusunda düşüncelerinizi rica ederim.

1-Debriyaj Kavrama Seti  - Araçta ilk kalkışta küçük bir titreme nadiren oluyor , kaçırma yok , değiştirmeye gerek var mı?

2-Sağ/sol amortisör ve amartisör takozu ( Herhangi bir ses , yağ kacağı yok - ancak değiştirmek mantıklı gibi geliyor)

3-Ön fren / arka fren balatası ( kesin değiştireceğim)

4-Partikül Temizliği

*** Sağ far yıkama kapağı araçta yok , bulabileceğim bir yer var mıdır acaba ? Far yıkama motorları aktive etmek istemiyorum sadece görüntüden dolayı kapak alıp kapatmak istiyorum...

Bakım fiyatları ve İstanbul içi usta/özel servis önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Çevrimdışı fatihmehmet Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 37
Aracı : 2011 PEUGEOT 5008 1.6HDI
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı fatihmehmet Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13 Aralık 2021 Saat 15:10
Yazmayı unutmuşum kusura bakmayın , Araç yarı otomatik Auto6r şanzıman
Çevrimdışı deepblue Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : Belirtilmemiş
Aracı : 5008
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı deepblue Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Şubat 2022 Saat 11:15
Fatih Bey merhaba, bugün itibari ile yeni üye oldum.  5008 ile ilgili yazıları okur iken sizin yazınızı gördüm. Bizde de 2011 5008 var Premium Pack.Yazıyı yazalı 2 ayı geçmiş sanırım araçın bakımları ile ilgili bayağı yol almışsınızdırSmile

Ama yinede sormak isterim;
 Aracınızın triger seti değişmiş mi?
 Baskı balata değişiminden bahsetmişsiniz eğer daha öncesi hakkında bilginiz yok ise araç ile ilgili değiştirmenizde fayda var bence.Gözünüz korkmasın şanzıman bakımı ve işçiliği manuel şanzımanın ki kadar kolay ve masrafsız.
 Amortisör sıkıntısı tüm peugeot modellerinde mevcut. Vuruntu ve ses atımı fazla ise baktırın derim.
  Partikül filtresi  dolu durumda ön panelde sizi uyarıyor çekiş düşüklüğü fazla yakma v.b durumlar yaşıyorsanız mutlaka işin erbabı bir egzoscuya baktırın derim. Partikül sıvısı(kan deniyor) seviye kontrolünü baktırın sistemin çalıştığından mutlaka emin olun.Kolaya kaçanlarda olmayın partikül filtre sistemini iptal ettirmeyin.
 İyi günlerde kullanın.

2011 5008
Çevrimdışı palet Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 60
Aracı : 2013 Peugeot 508 Allure
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı palet Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04 Şubat 2022 Saat 22:18
Merhaba,
Auto6r 5008 de motor ısınana kadar kalkışta silkeleme olur normaldir. Motor ısındıktan sonra keser. Baskı balata değişimine karar vermek zor ama youtube ta bir arkadaşımız anlatmış şöyle bir yöntemi var; tamamını izlemeniz daha iyi olur ama işin özü video nun 5 nci dakikasında verilmiş.

Triger değişim kilometresi 180.000 klm. dir. ve 2010 ve 2011 model 5008 1.6 HDİ lerde Triger için yetkili servis ücretsiz değişim garantisi var. Yani herhangi bir yetkili servise gidip araç şase no sundan aracınızda daha önce yetkili sevis tarafından triger değişimi yapılmış mı kontrol ettirin şayet servis garantisinden değişim yapılmadıysa sizden sadece devirdaim bedeli taleb ederek sıfır işçilik ve bedelsiz triger kayışı değişimi yapacaklardır. daha önce yapıldıysa da , yapıldığı andaki kilometresini sorun üzerine 180.000 klm. eklerseniz sonraki triger değişim kilometresini bulabilirsiniz.

Amortisör konusunda, 3 yıl 55.000 klm.dir kulladığım 2011 model 5008 imde alışamadığım tek şey bu amortisör lerin sertliği. Düz asfaltta sorun yok ama küçük bir kasis veya çukurdan geçiş anındaki ses beni de çok rahatsız ediyor. benim aracımda ben satın almadan 1 hafta önce amortisör değişimi yapılmış olmasına rağmen bu ses var. 

Partikül filtre'si tıkandığında zaten size uyarı verecek. bu durumda gidip yapabilen bir egsoz cuda temizletmenizde fayda var. Ancak partikül filtresini iptal ettirmeyin. Bu arada ben 1 ay önce ikaz vermesi üzerine  katalizörü temizlettim aracın çekişi gidişi olumlu yönde farkediyor belirteyim. ben de daha önce bilmiyordum katalizörü temizleyen usta dan öğrendim. aracımızda altta arka sağ lastik tarafına gelen yerde bir depo var. 1.5 lt. kadar kan benzeri bir kimyasal bulunuyor. bu kimyasal madde motor devri 3.100 e geldiğinde katalizör içersine püskürtülerek burada katalizör ısısının 650 derece ye çıkartılarak egsoz gazı ile oluşan kurumların yakılmasını sağlıyor. Ama bizim aracımızda özellikle şehiriçi kullanımda motor devri 3100 devire gelmeden önce otomatik şanzıman bir üst vitese attığı için 3100 devire çıkılamıyor ve dolayısıyla bu kurum yakılamıyor, katalizör tıkanmaya başlıyor. bunu önlemek için aracınız arasıra uygun bir yol da manuel konum da 4 üncü ya da 5 nci vitese alarak 3100 devirde 2-3 dakika kullanmanız gerekiyor.

Bu partikül sıvısının aracınızda yeterince varmı ya da deposu çalışır durumda mı baktırmanızda fayda var. Depo aktif ise ve sıvı bitmeye yaklaşmış ise araç ekranında " DPF tıkanma riski" gibi bir  uyarı verir. ihmal etmeyin depo tamamen boşalırsa deponun arıza yapabileceği konusunda forumda uyarılar var. bu plastik depo aşağı yukarı 250 $ gibi fiyatlara satılıyor.

Benim gibi aracınızı sorunsuz kullanmanız dileklerimle...

Düzenleyen palet - 04 Şubat 2022 Saat 22:22
2013 - 508 Allure 1.6 e-HDİ
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 Radyatör Hava Alma İşlemi son mesaja git 2534 0 Berkan123
konu icon Birden Stop Etme son mesaja git 5843 8 Berkan123
konu icon Genleşme kabında basınç son mesaja git 1247 3 Berkan123
konu icon Hararet Göstergesi son mesaja git 1256 4 Berkan123
konu icon 206 Hararet Sorunu son mesaja git 754 4 Berkan123
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 2837 11 feyyazbugan
konu icon 206 şakırtı sesi geliyor son mesaja git 1151 4 berkogut
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1960 4 antipollution
konu icon 307 kendi kendine gaz veriyor. son mesaja git 12918 36 drneuron
konu icon Android Auto Sorunu - Xiaomi 13T Pro son mesaja git 950 0 chanyilmz
konu icon Fikirlerinize ihtiyacım var son mesaja git 563 0 Mustafa1923
konu icon Peugeot 206 hakkında yardım son mesaja git 530 0 Mustafa1923
konu icon tahin kıvamında soğutma suyu-rektefiye son mesaja git 577 0 claymore
konu icon 206 kalorifer sıcak soguk arkadan ayarı son mesaja git 576 0 heavyburak26
konu icon 2010 3008 1.6 vti sorunlar zinciri son mesaja git 1007 0 cagri_serin
konu icon Tüm arıza göstergeleri aktif son mesaja git 890 0 Volkan 00
konu icon ENG man system faulty - Hatası (Resimli) son mesaja git 16202 16 YKH
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 5644 10 Stcngnr28
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 1981 1 arifbsrn
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 562 0 Erdo
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 APRIL EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
berkogut 7
Berkan123 7
KnucklesTR 4
Mustafa1923 3
alex33 3
drneuron 3
ppfustasi12 3
chanyilmz 2
arifbsrn 2
antipollution 2
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English