Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ) >207
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Araç çalışmıyor (Tık sesi)
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Araç çalışmıyor (Tık sesi)

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı losthero15 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 30
Aracı : Peugeot 207 1.4 HDI 2009
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı losthero15 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Araç çalışmıyor (Tık sesi)
    Gönderim Zamanı: 28 Temmuz 2021 Saat 03:22
TL;DR : Marş motoru hiç devreye girmiyor. Sadece röle sesi (bir kez tık) geliyor kontak çevirince. Marş otomatiği ve kömürler orjinali ile değişti, işçilik dahil 650 TL tuttu.

Giriş

Merhaba, 

Ben Bursadan Ömer. Peugeot 207 1.4 HDI 2009 kullanıcısıyım 3 yıldır. İlk aracım bu ve 132 binden 170 bine kadar geldik beraber kendisi ile. Aracımdan esasen çok memnunum, hem ekonomik hemde çekişi iyi. Bana pek sorun da yaşatmadı bu güne kadar. Bu beni ikinci kez yolda bıraktığı oldu. İlkinde yakıt hortumlarındaki valfin arıza yaparak yakıtı geri kaçırması sebebi ile araç çalışmıyordu. 2 sene önce olan bir arızaydı bu yaklaşık olarak.

Gelişme

Bu sefer ise, aracımda son 2 haftadır çalıştırma sırasında bazen hiç marş motoru çalışmamakta. Bu sorun yağ değişimi yaptıktan birkaç gün sonra başladı. Yağ değişimi sırasında akünün 45 dk kadar terminali sökülmüştü. Çalışmama sorununda genellikle sadece bir kez tık sesi gelmekte ve başka bir tepki vermemekte. Bu sorun bazen olurken bazen olmamakta. Bazı denemelerde marş motoru 1 - 1,5 sn çalışmakta ancak motor çalışmadan marş motoru durmakta. Bugüne kadar (son iki haftada) bazen tekte (hiç zorlanmadan), bazende ikinci yada üçüncü denemede hep çalışıyordu. Bugün sorunun akü terminallerinden olabileceğini düşünüp akü terminallerini kontrol ettim, tertemiz ikisi de. Akşam dışarı çıkmadan önce aracın çalıştığına emin olmak için çalıştırmayı denedim, tek seferde çok rahat çalıştı ve 10 dk kadar çalıştırdım arıza kodlarını kontrol ederken. Bununla ilgili bir arıza kodu yoktu. Motoru stop ettim ve 20 dk kadar sonra aracı çalıştırmayı denediğimde "plip battery spent" (kumanda pili bitiyor) yazısı ile karşılaştım ve defalarca denememe, yedek anahtarla denememe, akü kutbunu ayırıp 5 dk bekledikten sonra tekrar denememe rağmen sadece bir tık sesi duyuyorum ve "plip battery spent" uyarısını her seferinde görüyorum, araç çalışmıyor, marş motoru hiç dönmüyor. Akü terminalini tekrar sök tak yapıp denedim ama nafile. Bu noktada artık çalıştırmayı denediğimde tık sesini de duymuyorum. Uzun bir süre denediğim için araç ekonomi moduna girdi ve aracı çalıştıramadığım için ekonomi modundan da çıkaramıyorum. Ancak camları kapatabilmek için akü terminallerini sök tak yaptıktan sonra tık sesini duyuyordum, ekonomi moduna girince tık sesi de gelmiyor, sadece 1 saniyeliğine çok sönük bir pıs sesi duyuyorum marşa basınca. Akü voltajını OBD üzerinden 12,4-12,5 olarak görüyorum. Akü varta marka ve 3 - 3,5 yaşında. 

Yaptığım araştırmalara göre 4 seçenek olduğunu düşünüyorum sorunun kaynağı ile ilgili. Bunları en kolay olan sigortaların kontrol edilmesi, kumanda pilinin değiştirilmesi, akü takviyesi ve son olarak sorunu çözemezsem marş motoruna ingiliz anahtarı benzeri bir sert cisim ile birkaç defa tıklatıp veya aracı viteste iken çok az hareket ettirip (marş motorunun kömürleri bitiyorsa bu yöntemi ve marş motoruna sert bir cisim ile vurmayı tavsiye ediyorlar) tekrar çalıştırmayı deneyeceğim. 

Burada bu konuyu açmamın sebebine gelecek olursam, 

1. Benim gözden kaçırdığım, sorunun kaynağı olabilecek başka bir sebep olabilir mi ?
  2. Daha önce hiç elektriksel (akü) veya marş motoru ile ilgili sorun yaşamadığım için bu problemlerle ilgili olarak bildiğim bir usta yok. Bursa merkezde tavsiye edebileceğiniz ustalar var mıdır ?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Sorunun kaynağını kesin olarak belirlersem masraf miktarı ve zorluğuna göre kendim bile yapmayı ve gelişmeleri burada paylaşmayı planlıyorum benzer sorun yaşayanlara yardımcı olması için.

Sonuç

Kendi yapabileceğim şeyleri denedim. Kumanda pili değişimi, akü terminallerinin temizlenmesi, sigortaların kontrolü ve aracı viteste iken biraz hareket ettirip çalıştırmayı denedim. Ancak sonuç alamadım. Sorun marş motoru kömürlerinden olsaydı çalışırdı diye düşünüyorum. 

Aracı ustaya götürdüm. Marş otomatiğinin kısa devre yapması kaynaklıymış sorun, sigortasını da attırmış bundan dolayı. Kömürler de bitmeye yakınmış, onlarda değişti. Marş otomatiği orjinal, kömürler valeo marka olarak değişti. İşlem yaklaşık 3 saat sürdü yoğunluktan dolayı. 1,5 - 2 saat sürüyor normalde.

Masraflar

Marş otomatiği (orjinal) 400 
Kömürler (valeo) 100
İşçilik 150
Toplam 650 lira 

Düzenleyen losthero15 - 31 Temmuz 2021 Saat 03:53
Peugeot 207 1.4 HDI 2009
Çevrimdışı muzzy35 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 34
Aracı : 307 sw 2004 1.6
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı muzzy35 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28 Temmuz 2021 Saat 12:29
Dosutum öncelikle yazının tamamını okumadım ama başta yazdığın problem eğer akü sağlamsa marş otomatiği değişecek sıkıntı kalmaz bendede vardı
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı losthero15 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28 Temmuz 2021 Saat 23:45
Orjinalini yazan: muzzy35 muzzy35 Yazdı:

Dosutum öncelikle yazının tamamını okumadım ama başta yazdığın problem eğer akü sağlamsa marş otomatiği değişecek sıkıntı kalmaz bendede vardı

Cevabınız için teşekkür ederim.

Kendi yapabileceğim şeyleri denedim. Kumanda pili değişimi, akü terminallerinin temizlenmesi, sigortaların kontrolü ve aracı viteste iken biraz hareket ettirip çalıştırmayı denedim. Ancak sonuç alamadım. Sorun marş motoru kömürlerinden olsaydı çalışırdı diye düşünüyorum. Yarın sabah arabayı vurdurup ustaya götüreceğim. 

Sizin marş otomatiği değişimi ne kadara mal olmuştu ve ne zaman yaptınız bu işlemi? 
Peugeot 207 1.4 HDI 2009
Çevrimdışı muzzy35 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 34
Aracı : 307 sw 2004 1.6
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı muzzy35 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29 Temmuz 2021 Saat 08:17
2 ay oldu 
Marş otomatiği  250
Sökmüşlen kömürlerde değişti 150
İşçilik 150
Toplam 550 lira verdim

Düzenleyen muzzy35 - 29 Temmuz 2021 Saat 08:17
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı losthero15 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29 Temmuz 2021 Saat 18:28
Sorun çözüldü. Marş otomatiğinin kısa devre yapması kaynaklıymış sorun, sigortasını da attırmış bundan dolayı. Kömürler de bitmeye yakınmış, onlarda değişti. Marş otomatiği orjinal, kömürler valeo marka olarak değişti. İşlem yaklaşık 3 saat sürdü yoğunluktan dolayı. 1,5 - 2 saat sürüyor normalde.

Marş otomatiği  400 
Kömürler 100
İşçilik 150
Toplam 650 lira 
Peugeot 207 1.4 HDI 2009
Çevrimdışı omerb Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge

Yaşı : Belirtilmemiş
Aracı : Peugeot 207
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı omerb Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29 Temmuz 2021 Saat 23:29
Geçmiş olsun. Umarım kesin çözüm bulmuşsundur. 
Çevrimdışı Selami 25 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Aracı : Peugeot 207 1.4 hdi 2009 mo
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Selami 25 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23 Ekim 2021 Saat 21:54
Selamunaleyküm abiler benim 207 dizel /2009 model arabam.10 gün karantinadan çıkınca marş basmadı göstergeler yanıyor teyip farlar hepsi çalışıyodu ama role tık sesi yapıyor marş basmıyor.bi süre sonra camlarda çalışmadı.Araçı çalıştıramadım akünün lambasıda yanıp sönüyo 3 defa kendini korumayamı aldı acaba sizin arzayla aynımı birde sigorta demişsiniz sigortası tam olarak nerede şimdiden çok sağolun yardımcı olursanız sevinirim
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı losthero15 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23 Ekim 2021 Saat 22:01
Orjinalini yazan: Selami 25 Selami 25 Yazdı:

Selamunaleyküm abiler benim 207 dizel /2009 model arabam.10 gün karantinadan çıkınca marş basmadı göstergeler yanıyor teyip farlar hepsi çalışıyodu ama role tık sesi yapıyor marş basmıyor.bi süre sonra camlarda çalışmadı.Araçı çalıştıramadım akünün lambasıda yanıp sönüyo 3 defa kendini korumayamı aldı acaba sizin arzayla aynımı birde sigorta demişsiniz sigortası tam olarak nerede şimdiden çok sağolun yardımcı olursanız sevinirim

Belirtiler benim arızanın aynısına benziyor. Akünün üzerinde 2cm çapında falan bir pencere olur yuvarlak, oradan içeriye baktığınızda yeşil ışık görüyorsanız eğer, sorun aküde değildir, araç 30dk falan gibi bir süre sonrasında aküyü korumaya alır o yüzden çalışmaz camlar vs. Marş motoru ustasına gösterin bir aracı. Sorunun o olduğu kanaatindeyim, onlar 2 dkda anlarlar zaten sorunu ve size fiyat verirler yada başka yere yönlendirirler. 

Ayrıca, ben aracı ustaya götürmek için vurdurarak çalıştırdım. Marş motoru sorunlu bile olsa çalışır vurdurarak. 

Düzenleyen losthero15 - 23 Ekim 2021 Saat 22:03
Peugeot 207 1.4 HDI 2009
Çevrimdışı antipollution Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites

Aracı : 207
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı antipollution Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24 Ekim 2021 Saat 12:45
marş otomatiği neden bozuluyor arkadaşlar, zamanla eskimeden dolayı mı?
Çevrimdışı Selami 25 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Aracı : Peugeot 207 1.4 hdi 2009 mo
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Selami 25 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24 Ekim 2021 Saat 13:04
Teşekkürler sigortası akünün yanındakimiydi onu hatırlıyormusunuz
Çevrimdışı Yunus Öztürk Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Aracı : Peugeot
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Yunus Öztürk Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24 Ekim 2021 Saat 20:46
Ustam benim ilk aracım 206 xt motorun üstünde siyah kutu var ordan ses geliyo yardımcı olurmusunuz
Çevrimdışı antipollution Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites

Aracı : 207
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı antipollution Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25 Ekim 2021 Saat 09:43
Orjinalini yazan: Yunus Öztürk Yunus Öztürk Yazdı:

Ustam benim ilk aracım 206 xt motorun üstünde siyah kutu var ordan ses geliyo yardımcı olurmusunuz

resmini koyarsan daha iyi olur, hava filtresi kutusu mu acaba
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 1770 9 cimenquantex
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 1489 1 arifbsrn
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 228 0 Erdo
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 4915 8 Eycof
konu icon AL4 OTOMATİK ŞANZUMAN SORUNU ( D de giderken boşa son mesaja git 6018 7 Eycof
konu icon Peugeot 307 Otomatik Vites Arızası (ÇÖZÜLDÜ) son mesaja git 25198 20 Eycof
konu icon 99 206 Kar modu Spor Modu Arızası son mesaja git 1422 9 Eycof
konu icon Beyine çekilen şase kablosunu değiştirmek son mesaja git 131 0 antipollution
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1130 2 antipollution
konu icon 206 Casper Projesi son mesaja git 189 1 cimenquantex
konu icon adblue ve diğer sorular son mesaja git 384 0 x.n
konu icon Kaza yaptım acil yardım. son mesaja git 261 0 xpity
konu icon 2012 model 508 far ampül değişim son mesaja git 1483 2 by_bozkurt
konu icon Teyp Sessiz Modu son mesaja git 10867 13 Metehanmrcan
konu icon Rcz almayı düşünüyorum ilk arabam olucak son mesaja git 543 0 Can Türk
konu icon Ani hızlanmalarda siyah duman son mesaja git 615 0 Aliturkoglu
konu icon Kizdirma buji arizasi,motor ariza lambasi yakar mi son mesaja git 4136 6 serdarcan34
konu icon 2011 Peugeot 308 - Elektrik Devre Arızası son mesaja git 3300 8 Adebisi
konu icon 3008 Carplay Sorunu son mesaja git 20 0 SrknYklmz
konu icon Mersin de bildiğiniz güvendiğiniz usta tavsiyeleri son mesaja git 2058 6 kiziltamu
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 MART EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
Eycof 11
cimenquantex 7
SametRcz 4
Emintoprak 4
antipollution 3
serdarcan34 3
slckgms 3
Necm57 2
Serdarakgl 2
yakup5353 2
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English