Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ) >206
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - 206 hız göstergesi sorunu (az kaldı yakacam :()())
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

206 hız göstergesi sorunu (az kaldı yakacam :()())

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı Memreze Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : Belirtilmemiş
Aracı : 2000 Peugeot 206 Otomatik
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Memreze Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: 206 hız göstergesi sorunu (az kaldı yakacam :()())
    Gönderim Zamanı: 14 Mayıs 2021 Saat 18:55
Arkadaşlar hayırlı günler elimdeki 2000 model otomatik 206 nin şimdi de hız göstergesi çalışmıyor. Ve muayenesine 2 ay kaldı. Bazen 0 da takılıyor bazen hızı kaç km ise +-10 assagi yukarı hareket ediyor. Ve araç kilometresi normal şekilde artmaya devam ediyor. Bulunduğum şehirde ne yazikki bunun göstergesine kimse bakmıyor direk çıkma al değiştirelim diyorlar. İyi de otomatik çift soket gösterge yokki piyasada alalım. Göstergeyi soktum step motor mu diye devirin motorunu hız göstergesi yerine taktım yine aynı sorun devam. Step motordaki kronik kırılan disliyi tutan plastik parça bunda saglamdi ve Step motor da yeni (Step motorda değil) elektronik devreden anladığım kadarıyla bir problem göremedim. 
Hız sensöründen dolayı olabilirmi fikri olan var mı ? 
Veya sizce nedir derdi ? 
Birde sensör için sanjimanciya mi gitmem gerekiyor ? 
Hız göstergesi çalışmasa muayeneden geçer mi ?
(Az kaldı Peugeot ustası edecek bu araç beni :))) )

Düzenleyen Memreze - 14 Mayıs 2021 Saat 18:56
Çevrimdışı talip206 Açılır Kutu Gör
4. Vites
4. Vites
Simge

Aracı : 2002 206 colorline otomatik
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı talip206 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15 Mayıs 2021 Saat 19:57
Eğer arıza yaptığı zaman  gidilen km düzgün  gösteriyorsa km sensörü arızalı değildir gösterge arızalıdır. Veya step motora gelen hatta sorun  vardır.  

Ama ibre düşünce gidilen km de artmıyorsa  sensör arızalıdır.
Sensörün degisimini herhangi bir usta yapabilir. Şanzımanın üst tarafinda bulunur ve tek vida tutarm el kol girmesi zor yerdedir ve vida sürekli ısıya maruz kaldığı için kaynamıştır ve zor çıkar.

Muayenede hız ibresine bakmıyorlar diye biliyorum. Zaten kanalların olduğu  yerde 10 km bile hız yapamazlar.
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Memreze Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16 Mayıs 2021 Saat 16:32
Talip hocam süpersin aynı şehirde olsak gelirdim yanına bı çay içmeye Smile araç otomatik olunca piyasada göstergesi de bulunmuyor ki. Bir de tesisatını elden geçirelim.  Yavaş yavaş ustası olacam bu arabanın Big smile
4. Vites
4. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı talip206 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16 Mayıs 2021 Saat 22:33
Bende her yerini kurcalaya kurcalaya bir şeyler öğrendimBig smile yoksa bir ustalığımız yok yani Big smile
Eğer  ibre sapıtıyorsa. Göstergesinin camını sök belli bir süre takma. Ibrenin çubuğu ile oyna biraz bastır  biraz çek öyle öyle deneme yap düzelirse camı öyle tak. Ben zamanında çok uğraştım.
Benim gösterge iki çubuklu birisi km sıfırlıyor soldaki ekran ışığını ayarlıyor.
Tek çubuklu olanlarda en büyük sorun step motorun çark arızası. Çarkın orta  mili kırılıyor.
2 çubuklu olanlarda çark sistemi yok direkt elektronik step motoru var. Ya motor arıza yapıyor yada cubuktan dolayı takılıyor.
Sersör arızalı ise gidilen km de eksik gösteriyor. 

Son ihtimal absli olan araçlarda hız sensörü yok absden bilgi alıyor. 2000 model yazdığın için abs yok diye tahmin ettim.

Düzenleyen talip206 - 19 Mayıs 2021 Saat 23:07
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Memreze Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19 Mayıs 2021 Saat 20:30
sağol varol şimdi sanayiden geldim. tam bir trajedi. usta bozuntusuna diyorum ki bunun hız sensörü değişecek. ısrarla diyorki; bunda hız sensörü yok tesisatında sıkıntı var. arabayı bırak aksama gel hallolur. ne kadar 300 tl. sabah bıraktım aksam almaya gittim yapmamış, birde yalan dolan, neymiş arıza ondan değilmiş birde göstergeyi sökecekmiş. la ben söktüm baktım sağlam fln filan derken aldım arabayı çıktım. aldım parçacıdan 70 tl ye hız sensörünü gittim  başka dükkana lifi kullanmak için izin aldım. önce hava filtresi hortumunu söktüm. Aşşağıya bakınca sensörü gördüm. soketini söktüm. sokette 3 adet giriş var. 1i artı 1i eksi 1i de göstergeye bilgi gönderen uç. velhasılı kelam söktüm baktım sensörün ucuna takılan dişlinin geçirildiği plastik kırılmış. yenisini taktık topladık miss gibi çalıştı. life çektimizede 20 tl. toplamda 90 tl ye halloldu. tutturdular gösterge diye tutturdular elektrik hattı diye. Sonuç ne mi ? Bu sanayidekilerde namuslu esnaf gerçekten zor denk geliyor. 
4. Vites
4. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı talip206 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19 Mayıs 2021 Saat 23:05
Hadi geçmiş olsun. Şansın varmış birincisi kimse kolay kolay liftini kullanmaya izin vermez ikincisi sensörü sökebilmişsin. 
Benimkinim vidası kaynamıştı 2 3 saatte zor söktük. En son kaynakla falan ısıtıp söktüler son çare. Onda da şanzıman revizyonunda ortaya çıktı ki ısınınca şanzımanın içindeki plastik dişliyi hafiften yakmışız. 

Usta bulmak zor malesef. Lpg ayarına gidince lpgci bu araba benzin enjektöründen hava alıyor  baktır dedi. Ustaya gittim hallet diye. Ooo bunun işi çok uzun enjektörlere ulaşmak çok zor diyor. Ben on dakikaya sökeyim sana istersen deyince de bozuluyor. En az 4 5 defa sökmüşümdür enjektörleri. Malzemem olsa conta degisimini ve trigeri bile değiştiririm ama malzeme ve yer yok. Fakat önüme başka araba koysalar bujisini bile sökemem. 206nın nerde neyi var ezberledim.

Avrupadaki gibi lift kiralama işi yaygınlaşsa iyi para basar aslında ülkemizde. 

Düzenleyen talip206 - 19 Mayıs 2021 Saat 23:06
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Memreze Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Mayıs 2021 Saat 15:16
Bu sanayidekiler kendi göbek bağımızı kendimiz kesmeyi öğretiyorlar bize zorla. Halbuki yapsalar hemen ne isteseler verecez. Ya talip hocam özelden sana bı şey danıştım müsait olunca bı bakarsan mutlu olurum. Bu radyatör un alt kısmında bir su çıkışı daha var ucuna plastik koyup kelepçeyle sıkıştırmışlar. Ordan da şu sızdırıyor. Muhakkak bı işe yariyordur o da neden iptal etmişler onu çözemedim. Senin arabada da öylemi acaba ?
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon Torsiyon nedir,tamiri nasıl yapılır son mesaja git 435 0 Berkay Erdinç
konu icon 1.6 THP YAĞ POMPASI son mesaja git 129 0 SametRcz
konu icon 206 GİDERKEN KİLİT AÇILIP KAPANIYOR son mesaja git 169 0 yusufaynur_
konu icon Bir anda gaz kesip motor/vites kutusu arızası son mesaja git 131 0 canbek
konu icon LPG de çalısıyor Benzinde çalışmıyor son mesaja git 20884 18 erhan çay
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 682 1 Ozant.
konu icon 307 gaz kesme acil son mesaja git 3372 21 Hüseyinboztas
konu icon Bipper Tepee 1.4 com.plus vites kutusunu kontrol e son mesaja git 11670 7 BipperFan
konu icon 1.6 THP YAĞ POMPASI son mesaja git 531 0 SametRcz
konu icon 1.6 THP YAĞ POMPASI son mesaja git 201 0 SametRcz
konu icon Peugeot 307 Otomatik Vites Arızası (ÇÖZÜLDÜ) son mesaja git 24809 19 SametRcz
konu icon 2005 1.4 16V Stop etme son mesaja git 229 0 debug
konu icon 2003 Peugeot 307 1.4 hdi sağ cam indirip kaldırmıy son mesaja git 134 0 ismetskry
konu icon Seyir halinde 90-110 arası gaza basınca titreme son mesaja git 238 0 serdar.a
konu icon Kizdirma buji arizasi,motor ariza lambasi yakar mi son mesaja git 3062 5 Serdarakgl
konu icon EAT6 Şanzıman Bakım ?? son mesaja git 353 0 by_bozkurt
konu icon BAKIMLI SATILIK 508 - 2012 DİZEL/OTOMATİK son mesaja git 332 0 Emintoprak
konu icon 206 Spor ve Kar ışıkları yanıp sönüyor. son mesaja git 248 0 cimenquantex
konu icon 308 1.6 dizel su eksiltme(çözüldü) son mesaja git 4351 11 tongucuk
konu icon Triger kayışı, zinciri ? son mesaja git 508 0 Fisherking
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 MART EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
SametRcz 4
Emintoprak 4
OsmUnl 2
Berkay Erdinç 2
Necm57 2
Serdarakgl 2
yakup5353 2
a.kaplan 2
Hüseyinboztas 2
serdarcan34 2
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English