Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ) >Aracınız Hakkındaki Tüm Sorular
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Düzensiz Yakıt Modu
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Düzensiz Yakıt Modu

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı aslan308sw Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 45
Aracı : 308 1.6 HDI Premium Pack
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı aslan308sw Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Düzensiz Yakıt Modu
    Gönderim Zamanı: 02 Mart 2021 Saat 13:27
 Merhaba Peugeot sevenler,

Forumda yeniyim ve bende bir sorun dolayısı ile buraya yazma gereği duyarak geldim, gerçek bu ama kendi peugeot umu tabi ki seviyorum ve sonuçta onun için çözüm arıyorum.

Kurallar gereği daha önce konu açılmış mı diye baksamda, zaten yazacağım problemin yaşanmış olma şansı bence binde birin altında eminim, yinede bir ümitle yardımınızı istiyorum.

Daha fazla uzatmadan sorunuma geçiyorum, 2009 1.6 HDI 308sw Premium Pack model aracımın iki yıldır ikinci sahibiyim ve ona önceki sahibinden daha özenli baktığım söylenebilir, aracımı tipi yüzünden tercih ettim, station wagon ve peugeot un sw leri hemen her modelde sunması bu araç modeli sevenler için nimet.

Sorun şöyle; trafiğin akışı esnasında durup kalktığımda yada çoğunlukla vites değişiminde hızlanırken yada yavaşlarken bir anda düzensiz bir yakıt sarfiyatı oluşuyor daha doğrusu sarfiyat x2 yada x3 oluyor. Güçten düşmüyor, torku azalmıyor ama o anda sarfiyat artıyor ve mesela eğer cruise control devreye aldığımda hızı sabit tutsada pürüzsüz değil hafif altına üstüne çıkarak devam ediyor. Bu sorunun oluşma sıklığıysa hergün kullandığım arabada haftada 2 yada 3 defa.

Bu haldeyken diyelim yokuş aşağı viteste iniyorsunuz ve orada normalde tüketimin 0 lt (sıfır) olacağı eğimde 1,4 - 2,0 lt arası gösteriyor, vites boşta duruken gaz verdiğimde de 2000 devirden sonra motordan anormal sarsıntı geliyor.

O şekilde giderken bir süre sonra (2 dk yada 10 dk) sanki hiçbirşey olmamış gibi herşey eski haline dönüyor, sürekli aracımı götürdüğüm özel servis maalesef sorun için bir öneri yapamıyor ve o haldeyken getirmemi istiyor, ama yazdığım gibi sorunun çıkacağı an ve süresi belli değil.

Böyle bir problem yaşamamanız dileğiyle, saygılar.

Çevrimdışı muzzy35 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 34
Aracı : 307 sw 2004 1.6
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı muzzy35 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Mart 2021 Saat 15:45
Trafikte vites değişiminde yükselmesi normal hocam 
Yokuş aşağı boşa atarsan yakıt sarfiyatı olur viteste yokuş aşağı giderken 0 a düşer vitesten çıkarırsa rolantiye aldığı için 1 ile 2 lt arası gösterir normaldir 
Açıkçası titreme olayı dizel araçlarda genel olarak var  bana anlattıkların normal gibi geldi yada tam anlayamadım :)
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı aslan308sw Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04 Mart 2021 Saat 13:59
Sorun çok anlaşılır değil biliyorum, 
Öncelikle cevap için teşekkürler, bu kez şöyle yazıyım,
bir kere araçtaki problem zaman zaman ortaya çıkıyor, 
-diyelim ki sorun yokken aynı yokuşu viteste ve gaz vermeden iniyorum, anlık yakıt göstergesi o sırada 0 lt gösteriyor, 
-ertesi gün aynı yokuşa gelmeden bu sorun ortaya çıkmış olsun, yine viteste ve yine gaz vermiyorum, anlık yakıt göstergesi 1,4 - 2,0 lt arasında bir değer gösteriyor, ve eğim bitip hızımı korumak için gaz verdiğimde, normalde görmem gereken değer 4,0 yada 5,0 lt olsun, işte o sıradada 8,0 yada 12,0 lt görüyorum, daha da anlaşılır olabilmek için devir göstergemin de 2500 devirde olduğunu düşünün, ayrıca bu arada arabada bir kasılma oluyor, 2 dk veya 10 dk daha yol aldığımda sorun kendi kendine bir sonraki sefere kadar bitiyor.
Daha öncede yazdığım gibi çok genel bir sorun değil, servisten bile yardım alamıyorum, aracımıda seviyorum ve belki basit bir problemdir diye düşünmek istiyorum, işte böyle
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı muzzy35 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04 Mart 2021 Saat 14:23
Yani eğer absürt durum aracın gidişinde herhangi bir problem yaratmıyorsa tahminen bunu hesaplayan sensör vardır belki o arada ölçümde şaşırıyordur yani tamamen tahmin daha tecrübeli arkadaşlar yorumu daha çözüme yakın olacaktır. 
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı muzzy35 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05 Mart 2021 Saat 17:16
Orjinalini yazan: aslan308sw aslan308sw Yazdı:

Merhaba Peugeot sevenler,

Forumda yeniyim ve bende bir sorun dolayısı ile buraya yazma gereği duyarak geldim, gerçek bu ama kendi peugeot umu tabi ki seviyorum ve sonuçta onun için çözüm arıyorum.

Kurallar gereği daha önce konu açılmış mı diye baksamda, zaten yazacağım problemin yaşanmış olma şansı bence binde birin altında eminim, yinede bir ümitle yardımınızı istiyorum.

Daha fazla uzatmadan sorunuma geçiyorum, 2009 1.6 HDI 308sw Premium Pack model aracımın iki yıldır ikinci sahibiyim ve ona önceki sahibinden daha özenli baktığım söylenebilir, aracımı tipi yüzünden tercih ettim, station wagon ve peugeot un sw leri hemen her modelde sunması bu araç modeli sevenler için nimet.

Sorun şöyle; trafiğin akışı esnasında durup kalktığımda yada çoğunlukla vites değişiminde hızlanırken yada yavaşlarken bir anda düzensiz bir yakıt sarfiyatı oluşuyor daha doğrusu sarfiyat x2 yada x3 oluyor. Güçten düşmüyor, torku azalmıyor ama o anda sarfiyat artıyor ve mesela eğer cruise control devreye aldığımda hızı sabit tutsada pürüzsüz değil hafif altına üstüne çıkarak devam ediyor. Bu sorunun oluşma sıklığıysa hergün kullandığım arabada haftada 2 yada 3 defa.

Bu haldeyken diyelim yokuş aşağı viteste iniyorsunuz ve orada normalde tüketimin 0 lt (sıfır) olacağı eğimde 1,4 - 2,0 lt arası gösteriyor, vites boşta duruken gaz verdiğimde de 2000 devirden sonra motordan anormal sarsıntı geliyor.

O şekilde giderken bir süre sonra (2 dk yada 10 dk) sanki hiçbirşey olmamış gibi herşey eski haline dönüyor, sürekli aracımı götürdüğüm özel servis maalesef sorun için bir öneri yapamıyor ve o haldeyken getirmemi istiyor, ama yazdığım gibi sorunun çıkacağı an ve süresi belli değil.

Böyle bir problem yaşamamanız dileğiyle, saygılar.

Hocam bugün dikkat ettim bende oluyor senin dediğin gibi ama şöyleki
Araçla yokuş aşağı viteste giderken yüksek vitese geçtiğinde yani devir saati 1000 e kadar indiğinde gaz basmamama rağmen 3 litre yakıyor gözüküyor ama onun sebebi bence devir düştüğü için araç stop etmesin diye yakıt gönderiyordur yani (bence) normal bir durum dert etmene deyecek birşey değil boşuna ustalara gidip bişeyleri değiştirme 😅
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı aslan308sw Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Mart 2021 Saat 09:29
Maalesef bence bu karşılaştırma da sorunumla alakalı değil,
Çünkü; benim bahsettiğim sorun yani literatürde henüz bulamadığımdan adını ''düzensiz yakıt modu'' diye adlandırdığım durum, stabil değil, yani sizin denemeniz tekrarladığınızda aynı sonucu verecektir belki, gerçi 1000 dd ya hiç düşmüyorum normalde, zaten genel kural ''yokuşu çıktığın vitesle in'' dir.
Ama benim bahsettiğim sorun belli bir yere takılınmasın diye yine başka bir örnek veriyim, yokuş örneği dışında, o da düz yol örneği;
Örnek 2; 
-bu sefer aracımla belirli bir noktadaki düz sayılacak A yolunda ilerliyorum diyelim, sorun da ortaya çıkmasın, 5.vites 2300dd hız 95km/s (hız sabitleyici) = anlık yakıt göstergesi 3,5 lt araç gidişi pürüzsüz.
-başka bir gün yine A yolunun aynı kesimi ve sorun başlasın, yine 5.vites 2300dd hız 95km/s (hız sabitleyici) anlık yakıt göstergesi 7,0 lt ve araç gidişi pürüzlü
Ayrıca hız sabitleyiciye odaklanılmasın diye belirtiyim devreye almamış olsamda yine sorun çıkabiliyor.
Tezlerimden ve karşı tezlerden de bahsediyim, yakıt enjektörleri, boğaz gibi yakıtın motora iletilirken kullanılan parçaları sorunlu olsa bu sorun daha kalıcı olur diye düşünüyorum, yani ortaya çıkıp tekrar normale dönmez,
Turbo ile alakalı olsa, daha önce yazdığım gibi, rölantide yada 1. viteste çok yavaş hızlarda da devam ediyor.
muzzy35 yardımcı olmaya çalıştığın için tekrar teşekkürler ama senin de yazdığın gibi sanırım tecrübe eden biri bana yardımcı olabilecektir.
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 1543 9 cimenquantex
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 1463 1 arifbsrn
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 213 0 Erdo
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 4894 8 Eycof
konu icon AL4 OTOMATİK ŞANZUMAN SORUNU ( D de giderken boşa son mesaja git 5993 7 Eycof
konu icon Peugeot 307 Otomatik Vites Arızası (ÇÖZÜLDÜ) son mesaja git 25154 20 Eycof
konu icon 99 206 Kar modu Spor Modu Arızası son mesaja git 1408 9 Eycof
konu icon Beyine çekilen şase kablosunu değiştirmek son mesaja git 110 0 antipollution
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1113 2 antipollution
konu icon 206 Casper Projesi son mesaja git 179 1 cimenquantex
konu icon adblue ve diğer sorular son mesaja git 368 0 x.n
konu icon Kaza yaptım acil yardım. son mesaja git 248 0 xpity
konu icon 2012 model 508 far ampül değişim son mesaja git 1429 2 by_bozkurt
konu icon Teyp Sessiz Modu son mesaja git 10835 13 Metehanmrcan
konu icon Rcz almayı düşünüyorum ilk arabam olucak son mesaja git 524 0 Can Türk
konu icon Ani hızlanmalarda siyah duman son mesaja git 586 0 Aliturkoglu
konu icon Kizdirma buji arizasi,motor ariza lambasi yakar mi son mesaja git 4126 6 serdarcan34
konu icon 2011 Peugeot 308 - Elektrik Devre Arızası son mesaja git 3283 8 Adebisi
konu icon 3008 Carplay Sorunu son mesaja git 20 0 SrknYklmz
konu icon Mersin de bildiğiniz güvendiğiniz usta tavsiyeleri son mesaja git 2049 6 kiziltamu
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 MART EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
Eycof 11
cimenquantex 7
SametRcz 4
Emintoprak 4
slckgms 3
antipollution 3
serdarcan34 3
OsmUnl 2
by_bozkurt 2
Berkay Erdinç 2
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English