Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ) >206
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Gaza basmama rağmen 90dan yukarı çıkmıyor
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Gaza basmama rağmen 90dan yukarı çıkmıyor

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı Mstfay Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : Belirtilmemiş
Aracı : 206 1.4 otomatik
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Mstfay Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Gaza basmama rağmen 90dan yukarı çıkmıyor
    Gönderim Zamanı: 16 Nisan 2020 Saat 12:22
Cümleten selamun aleyküm sayfanıza yeni katıldım umarım tecrübelerinizden faydalanırım.2003 model pejo 1.4 otomatik Aracı alalı yaklaşık 1.5 ay oldu. Aracı almadan önce komple expere soktum birşey çıkmadı ve aldım. Motor komple yapılmış yani masrafsız araç diye aldık. Yalnız bu sıralar gaza basmama rağmen devir yükseliyor hız 90da sabit kalıyor. Yani gaz yemiyor.Bu zamana kadar 2 defa bu sorunla karşılaştım. Tekrarlamayınca üstünde durmadım. Yalnız şimdilerde ayağımı gazdan çekince sanki arabayı bişey tutuyormuş gibi oluyor. Aracın ısısı 70e gelince bu olayda geçiyor. Konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Düzenleyen Mstfay - 16 Nisan 2020 Saat 13:59
Çevrimdışı talip206 Açılır Kutu Gör
4. Vites
4. Vites
Simge

Aracı : 2002 206 colorline otomatik
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı talip206 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Nisan 2020 Saat 00:59
Vites kendini korumaya aldığı zaman 3. Vitese sabitler ve hızlandıkça vites değişmediği için hız sabit kalır devir artar. 
Bu durumun vitesten olduğunu teyit etmek için sorun başladığı zaman düz bir zeminde veya çok hafif yokuş  bir zeminde arabayı durdurun ama stop etmeyin. Sonra ayağınızı frenden çekin, araba ileri atılmıyorsa  ve zor kalkış yapiyorsa sorun vitesle alakalıdır. Arabayi stop edip tekrar çalıştırınca düzeliyorsa iyice kendini belli eder.

Bu olayı teyit edince ona göre bir değerlendirme yaparız. Selenoid problemimi var başka problem mi var araştırma yoluna gidilir.
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Mstfay Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Nisan 2020 Saat 11:02
Orjinalini yazan: talip206 talip206 Yazdı:

Vites kendini korumaya aldığı zaman 3. Vitese sabitler ve hızlandıkça vites değişmediği için hız sabit kalır devir artar. 
Bu durumun vitesten olduğunu teyit etmek için sorun başladığı zaman düz bir zeminde veya çok hafif yokuş  bir zeminde arabayı durdurun ama stop etmeyin. Sonra ayağınızı frenden çekin, araba ileri atılmıyorsa  ve zor kalkış yapiyorsa sorun vitesle alakalıdır. Arabayi stop edip tekrar çalıştırınca düzeliyorsa iyice kendini belli eder.

Bu olayı teyit edince ona göre bir değerlendirme yaparız. Selenoid problemimi var başka problem mi var araştırma yoluna gidilir.

Bu sorun olduğu zaman Kalkışta biraz ağır kalkıyor. Stop edip tekrar çalıştırmadım hiç. Ancak aynı gün veya ertesi gün çalıştırdığımda normal çalışıyor. Ayrıca hiç vuruntu tarzı birşeyde olmuyor. Anlayacağınız aracı göstermek istiyorum ancak gidipte daha beter olmasından korkuyorum.
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Mstfay Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Nisan 2020 Saat 11:21

Bir de aynı tarz sorunu 2018 yılında bir arkadaşımız yaşamış ona selenoid valfi cevabı vermişiniz. Özelliklede sizin cevap vermenizi istiyordum. Bu tarz konularda moderatörün yönlendirdiği ender kişilerdensiniz. Sorunuza ilk bölümde cevap verdim. Burada da teşekkür etmek istedim. İlginiz için sağolun.
4. Vites
4. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı talip206 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Nisan 2020 Saat 19:26
Rica ederim  elimizden geldiği kadar bilgimizi paylaşmaya çalışıyoruz. Tabiki Usta değiliz ama  yaşadığımız tecrübelerden dolayı fikir yürütüyoruz. 
Sizin sorununuz da kalkışta ağır olmasindan dolayı şanzıman problemi gibi görünüyor.  Ama teyit  etmek için ağır kalkış yaptığı zaman stop edip tekrar çalıştırın.  Düzelirse sanzımanla ilgilidir.
Şanzıman sorunu ise büyük bir ihtimal selenoidle alakalıdır. Tabi kesin sonuç için bilgisayara bağlayıp basınç değerlerine bakmak gerekiyor.

Düzenleyen talip206 - 17 Nisan 2020 Saat 19:29
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Mstfay Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Nisan 2020 Saat 19:50

Rica ederim  elimizden geldiği kadar bilgimizi paylaşmaya çalışıyoruz. Tabiki Usta değiliz ama  yaşadığımız tecrübelerden dolayı fikir yürütüyoruz. 
Sizin sorununuz da kalkışta ağır olmasindan dolayı şanzıman problemi gibi görünüyor.  Ama teyit  etmek için ağır kalkış yaptığı zaman stop edip tekrar çalıştırın.  Düzelirse sanzımanla ilgilidir.
Şanzıman sorunu ise büyük bir ihtimal selenoidle alakalıdır. Tabi kesin sonuç için bilgisayara bağlayıp basınç değerlerine bakmak gerekiyor.

İstanbul avrupa yakasında güvenebilir bir şanzımancı tanıdığınız var mı? Yönlendirebilecek arkadaşlarda yardımcı olursa sevinirim.
4. Vites
4. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı talip206 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Nisan 2020 Saat 20:17
Avrupa yakasında yok maalesef anadolu yakasinda var gittiğim bir yer.
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Mstfay Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Nisan 2020 Saat 20:23

Avrupa yakasında yok maalesef anadolu yakasinda var gittiğim bir yer.

Siz yine de varsa ustanın numarasını verirseniz sevinirim. Yeri nerdedir bide?
4. Vites
4. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı talip206 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Nisan 2020 Saat 23:18
Özelden yazdım hocam
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Mstfay Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29 Nisan 2020 Saat 13:00
Arkadaşlar dün aracımın motoru için yapan ustaya baray otomotivden Barış ustaya gittim. Contadan daha önceden akıtan yağın kalıntılarını yani motoru komple yıkatalım kaçak falan varsa bakalık hem de şanzımanı kontrol ettireyim dedim. Zaten araç lifte çıkınca şanzımandaki ter ve yağ kaçağı eşek gibi sırıttı. Usta önce motorun triger kısmından keçelere baktı her tarafını kontrol etti ilaçlı suyla yıkadı her yerine baktık herhangi bir kaçak çıkmadı önceki contadan kaynaklanan kaçağın yağları motor ısındıkça akıyormuş az az. Ben bunu sabunlu suylada yıkayım hem benim hemde senin için rahat etsin hemde içimize sinsin dedi. Bunlarla ilgili ücret almıyor bu arada. Yaptığı işin her daim arkasında olduğunu da bu şekilde gösteriyor. 
Hava filtresi kapağı çatlamış geçici olarak yama yaptı ben buna çıkma parça bulur değiştiririm dedi bunada para istemedi sağolsun. Yağına suyuna filtrelerine tekrar baktı bu arada.
Sıra geldi şanzımana. Dediği tek laf şuydu abi "şanzımanı açmadan sana bir fiyat veremem dışardan işlem görmemiş gibi duruyor ama içi nasıl bilemem. En düşük 5bin ne fazla 8bin" dedi. Ve bize maliyeti  8500 çıktı fakat Barış ustam sağolsun 7500 tl yaptı. Önceden revize işlem yapılmış yağı değişmiş fakat kendi şanzıman yağı değil, 2-3 parça dandik takılmış dağılmış, anlayacağınız Allaha emanet gidip gelmişiz. Bu arabayı bana satan şerefsizi de Allaha havale ettim, Allah hesabı çabuk görendir.
Malum parça fiyatları iyice arttı daha ucuza kapatıp satabilirdim de fakat kul hakkına girmedim, Allahım kul hakkına girdirmesinde.Allahım herkesi güzel insanlarla karşılaştırsın. Bu zamanda bu zor dönemde hanımın ve çocuğun parasıyla aldığım araca birde böyle borç bindi. Dualarınızı esirgemeyin.

1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Mstfay Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29 Nisan 2020 Saat 13:34
Yanık izleri
https://hizliresim.com/fHiybk
Dağılmış türbün
https://hizliresim.com/lnmXKs
4. Vites
4. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı talip206 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29 Nisan 2020 Saat 16:32
Geçmiş olsun hocam. Allah başka dert vermesin. Bende revizyon yaptırdım bilirim zor bir süreçti. Konu revizyon olunca o paralar her halükarda çıkıyor. Önemli olan işçiliğin güzel olması. Türbün sıfır mı takıldı revizyonlu mu takıldı.
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Mstfay Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29 Nisan 2020 Saat 23:11

Geçmiş olsun hocam. Allah başka dert vermesin. Bende revizyon yaptırdım bilirim zor bir süreçti. Konu revizyon olunca o paralar her halükarda çıkıyor. Önemli olan işçiliğin güzel olması. Türbün sıfır mı takıldı revizyonlu mu takıldı.
Allah razı olsun. İlgin ve alakan için ayrıca teşekkür ederim. Sıfır takılacak aracı bıraktım karşıda. 2-3 parça daha söyledi onlarda sıfır takılacak. Soğutucu çıkmadı şanzımanda, selenoidler komple sıfır takılacak biliyorsun zaten. Usta bütün işi kendisi yapacak ekstra bi yere göndermiyor. Salı gelip alırsın dedi ben perşembe yada cuma gideceğim. Allah her düzgün insanın karşısına düzgün insanlar çıkarsın. Düzenbaz insanları da helak etsin.
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 1456 8 arifbsrn
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 1417 1 arifbsrn
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 173 0 Erdo
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 4891 8 Eycof
konu icon AL4 OTOMATİK ŞANZUMAN SORUNU ( D de giderken boşa son mesaja git 5986 7 Eycof
konu icon Peugeot 307 Otomatik Vites Arızası (ÇÖZÜLDÜ) son mesaja git 25151 20 Eycof
konu icon 99 206 Kar modu Spor Modu Arızası son mesaja git 1407 9 Eycof
konu icon Beyine çekilen şase kablosunu değiştirmek son mesaja git 106 0 antipollution
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1105 2 antipollution
konu icon 206 Casper Projesi son mesaja git 177 1 cimenquantex
konu icon adblue ve diğer sorular son mesaja git 365 0 x.n
konu icon Kaza yaptım acil yardım. son mesaja git 238 0 xpity
konu icon 2012 model 508 far ampül değişim son mesaja git 1423 2 by_bozkurt
konu icon Teyp Sessiz Modu son mesaja git 10825 13 Metehanmrcan
konu icon Rcz almayı düşünüyorum ilk arabam olucak son mesaja git 521 0 Can Türk
konu icon Ani hızlanmalarda siyah duman son mesaja git 572 0 Aliturkoglu
konu icon Kizdirma buji arizasi,motor ariza lambasi yakar mi son mesaja git 4123 6 serdarcan34
konu icon 2011 Peugeot 308 - Elektrik Devre Arızası son mesaja git 3279 8 Adebisi
konu icon 3008 Carplay Sorunu son mesaja git 20 0 SrknYklmz
konu icon Mersin de bildiğiniz güvendiğiniz usta tavsiyeleri son mesaja git 2047 6 kiziltamu
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 MART EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
Eycof 11
cimenquantex 6
Emintoprak 4
SametRcz 4
antipollution 3
serdarcan34 3
slckgms 3
Hüseyinboztas 2
arifbsrn 2
feyyazbugan 2
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English