Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ) >206
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - kar ve spor isiklari yanip sönuyor
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

kar ve spor isiklari yanip sönuyor

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı G3ZGIN Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 50
Aracı : 2001
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı G3ZGIN Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: kar ve spor isiklari yanip sönuyor
    Gönderim Zamanı: 25 Şubat 2019 Saat 13:39
merhaba arkadaşlar 1 aydir bursada calmadigim tamirci ustasinin kapisi kalmadi soruna cozum bulamiyoruz 
2001 model 206 otomatik vites aracimin kar ve spor isiklari kontagi acar acmaz  marrş a basmadan yanip sonmeye basliyor . sanziman i 4 kez sokup kontrol ettiler tum parcalarini yenilediler. sanziman beynini deistiler motor beynine format attilar elektrik tesisatini kontrol ettiler sorun bulamiyorlar bilgisayara bagliyolar sanzimandada motordada ariza gozukmuyor arac sogukken yuruyor isindigi anda yuksek viteste kaliyor durdugun anda sogumadan kalkis yapmiyor .daha once basina bu tur bir ariza gelen arkadas varsa veya usta bilgilerinizi paylasirsaniz sevinirim
arac ta sirali sistem lpg var

Düzenleyen G3ZGIN - 25 Şubat 2019 Saat 13:40
Çevrimdışı sonerkyl Açılır Kutu Gör
MODERATOR
MODERATOR
Simge

Yaşı : 39
Aracı : Scenic 2.0 16v
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı sonerkyl Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25 Şubat 2019 Saat 15:55
hocam sizin sıkıntı ustadan kaynaklı aracın hata kodlarına orjinal yazılımlamı bakıldı yoksa yoksa üniversal bir cihazlamı? eğer kar ve spor ışıkları yanıp sönüyorsa basınçla alakalı bir sıkıntı var değiştirilen selenoid valfler orjinalmi deilmi o parçaların bile çok etkisi oluyor. Birde şanzuman yağ soğutucusu kontrol edildimi?
Peugeot 106 1.4 (1997)
Renault Scenic 2.0 16v (2000)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Kötü Araç Yoktur. Bakımsız Araç Vardır.
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı G3ZGIN Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25 Şubat 2019 Saat 17:24
hocam calisir durumdaki ayni model marka sanzimani baska aractan sokup taktilar baglanti kablolari dahil sonuc farketmedi
Çevrimdışı talip206 Açılır Kutu Gör
4. Vites
4. Vites
Simge

Yaşı : Belirtilmemiş
Aracı : 2002 206 colorline otomatik
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı talip206 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25 Şubat 2019 Saat 17:42
Çok  benzer değil ama kismen benzeyen sorun olmuştu. Aracım sıcakken yolda stop ediyordu ve elektrik kesiyordu. Yine son stop etmeden sonra şanzıman da kafayı yemişti. Yokuşlarda bağırıyor çıkmıyordu. 3. ve 4. Vitese kendi geçmiyor manuel olarak 3 yapıp d ye alinca geçiyordu. Şanzımana revizyon diyenler bile oldu. Eskiden gittiğim  ve güvendiğim şanzıman ustası bunun sorunu şanzımanla ilgili  değil ya  elektriksel yada potansiyometre arızalı, başka birine gitsen sorsan revizyon derler 3 4 bin liranı alirlar sorunun da devam eder dedi. Neyse benim stop etme olayı için beyin (ecu) değişti. Usta aradı beyin değişince şanzımanda düzeldi dedi.
Benim beyin sorunu da ısınınca yapıyordu. 

Siz zaten şanzımanla ilgili bütün  herşeyi yapmışsınız. Yapacağınız en iyi şey çıkma  beyin bulup denemek.  

Yani motor beyninin şanzımanı bu kadar etkileyeceği aklımın ucundan geçmezdi. Elektriksel arıza olunca beyin seçeneğini en sona bırakıyoruz pahalı diye ama yapılan masraflar beyin masrafını ikiye katlıyor.

Düzenleyen talip206 - 25 Şubat 2019 Saat 17:48
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı G3ZGIN Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25 Şubat 2019 Saat 18:14
Orjinalini yazan: talip206 talip206 Yazdı:

Çok  benzer değil ama kismen benzeyen sorun olmuştu. Aracım sıcakken yolda stop ediyordu ve elektrik kesiyordu. Yine son stop etmeden sonra şanzıman da kafayı yemişti. Yokuşlarda bağırıyor çıkmıyordu. 3. ve 4. Vitese kendi geçmiyor manuel olarak 3 yapıp d ye alinca geçiyordu. Şanzımana revizyon diyenler bile oldu. Eskiden gittiğim  ve güvendiğim şanzıman ustası bunun sorunu şanzımanla ilgili  değil ya  elektriksel yada potansiyometre arızalı, başka birine gitsen sorsan revizyon derler 3 4 bin liranı alirlar sorunun da devam eder dedi. Neyse benim stop etme olayı için beyin (ecu) değişti. Usta aradı beyin değişince şanzımanda düzeldi dedi.
Benim beyin sorunu da ısınınca yapıyordu. 

Siz zaten şanzımanla ilgili bütün  herşeyi yapmışsınız. Yapacağınız en iyi şey çıkma  beyin bulup denemek.  

Yani motor beyninin şanzımanı bu kadar etkileyeceği aklımın ucundan geçmezdi. Elektriksel arıza olunca beyin seçeneğini en sona bırakıyoruz pahalı diye ama yapılan masraflar beyin masrafını ikiye katlıyor.
hocam motor beyninede format atildi zaten hem motor beyni hem sanziman beyni deisip test edildi deisen bisey olmadi
Çevrimdışı Frt-Aydin Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Aracı : 2004-206 X-Line BVA 5P
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Frt-Aydin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25 Şubat 2019 Saat 18:32
şimdi motor beyni baska bi parcayla denendimi önremli olan o  ilk yazında format attılar demissin 
cıkma beyin bulup denedilermi 
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı G3ZGIN Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25 Şubat 2019 Saat 18:43
Orjinalini yazan: Frt-Aydin Frt-Aydin Yazdı:

şimdi motor beyni baska bi parcayla denendimi önremli olan o  ilk yazında format attılar demissin 
cıkma beyin bulup denedilermi 
ayni model aractan beyinde sökulup takildi isiklar yanip sonmeye devam etti hatta imosu iptal edilmedigi icin o beyin benim araci calistirmadi
4. Vites
4. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı talip206 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25 Şubat 2019 Saat 20:55
O zaman bakılacak tek yer kaldı ismini bilmiyorum ama yerini tarif edeyim. 
Vitesin olduğu yerdeki plastiği sökün. Tahmini olarak küllüğün alt kısmına yakın bir yerde halının altında kutu gibi elektronik beyin gibi bir parça var. Geniş  bir soketi var. Onu inceleyin bakalım. Ismini öğrenirsem yazarım . Geriye ya o kalıyor yada vites kolunun kendisi kalıyor. Şase falan yapıyorsa olabilir.

Açıkçası herseyi yapmışsınız çok ilginç  bir durum. 
Çevrimdışı Frt-Aydin Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Aracı : 2004-206 X-Line BVA 5P
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Frt-Aydin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26 Şubat 2019 Saat 09:35
sanırım dediğin parça şanzıman beyni onuda değiştirdim diyo arkadaş 
yani arabayi baştan yapmışsınız anladığım kadariyla olmamasınin tek ihtimali var gibi usta yapamadı başka bi acıklaması yok
4. Vites
4. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı talip206 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26 Şubat 2019 Saat 13:24

yani arabayi baştan yapmışsınız anladığım kadariyla olmamasınin tek ihtimali var gibi usta yapamadı başka bi acıklaması yok
Yok hocam şanzıman beyni akünün yanında oluyor. Bu parçanın adi  neyse bende ilk defa geçen gün  orta konsolu sökünce gördüm.Vites çubuğundan çıkan  kablolar orda toplanıyor. Yapı olarak beyne benziyor ama ufak el kadar bir parça 
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı G3ZGIN Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26 Şubat 2019 Saat 23:07
Orjinalini yazan: talip206 talip206 Yazdı:

Yok hocam şanzıman beyni akünün yanında oluyor. Bu parçanın adi  neyse bende ilk defa geçen gün  orta konsolu sökünce gördüm.Vites çubuğundan çıkan  kablolar orda toplanıyor. Yapı olarak beyne benziyor ama ufak el kadar bir parça 
sabah dedigin parcayada bakalim olumlu olumsuz durumu burdan paylasirim 
Çevrimdışı ergin Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ergin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27 Şubat 2019 Saat 03:01
AL4 Dpo şanzumanın ısındığı zaman küt diye 3. Viteste korumaya alması veya geçişmerin, özellikle geri vites ve 1. Vitese geçişun vuruntulu olması kesinlikle elektrovanalarla alakalıdır. Ya arızalıdır, ya filtreler tıkalıdır ki ön kapak açılıp temizlenir yada yazılım hatası.
Şuan kullandığım 206 da yaşadığım olaysa sadece kar ve sporışıklarının yanıp sönmesi ve hiç vuruntu yapmamasıydı.
Çok usta gezdim 5 bin  ver 4 bin ver şanzıman bitik yorumlarını çok duydum. Sonunda derdimi anlayan bir usta buldum. Fethiyede Erdir oto aradığımda gelmemi sadece yağ değişimi gerektiğini söyledi. 206'larda 32.000 km sayacı var şanzuman beyninde. Dolduğu zaman uyarı veriyor, 3lt yağ ve şanzıman beyni güncellendiğinde sorun ortadan kalkıyor.
Yağ seçimini kesinlikle Mobil LT 11711 (doğru yazdım umarım) yapın, Türkiyede başka var mı bilmiyorum ama tek gördüğüm bu. Motor yagına benzer sarı renkte olmalı. Kırmızı ATF koyulmuş şanzımanı inanın kullanmak istemezsiniz 😤
Çevrimdışı erciyesli6678 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 35
Aracı : 206
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı erciyesli6678 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29 Mart 2019 Saat 21:56
merhabalar. aranıza yeni katıldım. 206 2000 model xr otomatik vites aracım var. bir süredir. aracı çalıştırdıktan 1-2 km gidip sport ve kar modu yanmaya araç hantallaşmaya başlıyor, sanırım 3. vitese kilitliyordu. aracı durdurup yeniden çalıştırdığımda sorun stop edene kadar çözülüyordu. şu an çok kısa mesafede hata veriyor yeniden çalıştırdıktan sonra da yine hata veriyor. artık sanırım tamir zamanı geldi. yozgattayım burada otomatik şanzumandan anlayan usta yok. çorum veya ankara da tavsiye edeceğiniz fiyat konusunda vicdanlı bir usta varmıdır.

diğer bir sorunum ise araç yağ değişimi sırasında soğutma suyunda beyaz bir tabaka fark ettim. araçta hararet vb bir problem yok. suyun içine tornavida sokup baktığımızda içinde yağ olduğunu gördük.aracın yağ eksiltme gibi bir sorunu yok. ustaya şanzuman sorunlarından bahsettiğimde şanzumanında bu soğutma suyu ile soğuduğu sorunun silindir kapak contasından değilde otomatik şanzumanın içinden kaynaklanabileceği bu yağında şanzuman yağı olabileceğini söyledi. sizin konu hakkında düşünceniz nedir . neden kaynaklanır.

cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
Çevrimdışı ykuyucu Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 39
Aracı : Belirtilmemiş
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ykuyucu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Nisan 2021 Saat 14:05
Aynı sorun bende de var sorun düzeldi mi acaba
Peugeot 106 GTI (34 ZM 8783)
Çevrimdışı Ozanykr Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Aracı : 206
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Ozanykr Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15 Haziran 2021 Saat 00:31
Konuyu hortlatacağım ama aynı sorun bendede var. Düzeldimi düzeldiyse nasıl düzelttiniz ☺ 
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 1622 9 cimenquantex
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 1474 1 arifbsrn
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 219 0 Erdo
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 4906 8 Eycof
konu icon AL4 OTOMATİK ŞANZUMAN SORUNU ( D de giderken boşa son mesaja git 6010 7 Eycof
konu icon Peugeot 307 Otomatik Vites Arızası (ÇÖZÜLDÜ) son mesaja git 25175 20 Eycof
konu icon 99 206 Kar modu Spor Modu Arızası son mesaja git 1415 9 Eycof
konu icon Beyine çekilen şase kablosunu değiştirmek son mesaja git 115 0 antipollution
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1122 2 antipollution
konu icon 206 Casper Projesi son mesaja git 182 1 cimenquantex
konu icon adblue ve diğer sorular son mesaja git 377 0 x.n
konu icon Kaza yaptım acil yardım. son mesaja git 253 0 xpity
konu icon 2012 model 508 far ampül değişim son mesaja git 1444 2 by_bozkurt
konu icon Teyp Sessiz Modu son mesaja git 10843 13 Metehanmrcan
konu icon Rcz almayı düşünüyorum ilk arabam olucak son mesaja git 530 0 Can Türk
konu icon Ani hızlanmalarda siyah duman son mesaja git 594 0 Aliturkoglu
konu icon Kizdirma buji arizasi,motor ariza lambasi yakar mi son mesaja git 4129 6 serdarcan34
konu icon 2011 Peugeot 308 - Elektrik Devre Arızası son mesaja git 3291 8 Adebisi
konu icon 3008 Carplay Sorunu son mesaja git 20 0 SrknYklmz
konu icon Mersin de bildiğiniz güvendiğiniz usta tavsiyeleri son mesaja git 2052 6 kiziltamu
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 MART EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
Eycof 11
cimenquantex 7
SametRcz 4
Emintoprak 4
antipollution 3
serdarcan34 3
slckgms 3
OsmUnl 2
by_bozkurt 2
Berkay Erdinç 2
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English