Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ) >407
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - 407 Kapı hoparlör değişimi
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

407 Kapı hoparlör değişimi

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı necmettinn Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 50
Aracı : 407
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı necmettinn Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: 407 Kapı hoparlör değişimi
    Gönderim Zamanı: 03 Nisan 2018 Saat 23:07
Herkese yeniden merhaba...
Daha önce geri görüş kamerası montajı ile ilgili bir konu açmıştım. Aracımı dahada güzelleştirme çalışmalarımız devam ediyor. Arada yaptığım ufak tefek şeyler için yeni konu açmadım ama hoparlör değişiminin herkese lazım olabilecek bir konu olduğunu düşündüğüm için bu konuyu açmayı uygun gördüm. İnşallah birilerinin işine yarar...
Öncelikle şunu belirteyim eli biraz tornavida tutan herkesin yapabileceği basit bir işlem. Yeni aldığım hoparlör derinlik ve mıknatıs boyutları orjinal hoparlörünkiyle aynı olduğu için sıkıntı olmadı. İnternetten izlediğim bir videoda hoparlör değişimi için hoparlörün vidalandığı ve kapıya perçinle tutturulmuş olan plastik bir parça olduğu ve derinliğin yetmediği için alt kısmının kesilip yeni hoparlör mıknatısına yer açılması gerektiğini söylüyordu. Ben bu işleme ihtiyaç duymadım ölçüler uyduğu için... Hemen işlemlere başlayalım.....

Resimde işaretlediğim noktalarda vidalar ve kapı klipsleri var. Vidaları söküp cam açma butonunun olduğu kısmı dikkatlice çıkardım(bu bölümde herhangi bir vida yok, amaç sadece butonun soketini çıkarmak). Cam açma butonunu çıkarırken kapı kolunun olduğu tarafta çıtanın içine giren 3 cm.lik bir parça olduğu için tırnakları kurtarmaya butonun olduğu taraftan başladım. Kapı klipslerini çıkarmak için daha önce aldığım plastik aparatlar vardı onları kullandım. Daha sonra kapı döşemesini yukarı doğru kaldırarak çıkardım. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise kapı döşemesinin üst kısmında kelebek cam tarafında uzunca bir parça var kapının altı istikametine doğru takılı... Dikkat edilmezse o kırılabiliyor, ben sökerken sadece yerinden çıktı.

Ve hoparlöre ulaştım.... Hoparlörü tutan dört adet vida var. bunları söktükten sonra yeni hoparlörü yerine denedim, herhangi bir sıkıntı olmadığını gördüğüm için de alt plastik aksamı sökmeye gerek kalmadı. Bağlantı uçlarını soketten kesip yeni hoparlörün kablosunu eski hoparlör kablosuna bağlayıp güzelce bantladım.

Veee yeni hoparlörümüzü yerine monte edip sesini test ettim...

Herhangi bir sıkıntı olmadığını görünce sökme aşamalarını terse uygulayarak döşemeyi yerine oturttum. Döşemenin üst tarafında cam kenar lastiğinin içine giren bir kısım var, takma aşamasında dikkat ederek takarsak daha kolay oluyor....

Sol kapının sökümü yine aynı şekilde... Resimlerde görüldüğü gibi sadece kapı tutma kolundaki vidalar yerine tek vida cam modulünü tutuyor. Kapı açma kolunun olduğu bölgeyi sökmeye gerek yok. Önce vidalar sonra kapı klipslerini söktükten sonra aynı şekilde hoparlör değişimini gerçekleştirdim...

Arka kapının hoparlörlerini değiştirmedim ancak incelediğime göre döşeme söküm işlemi aynı. Sadece kapı tutamağının altında kapı cebinin üst tarafında bir vida daha var, tek fark o. İlerleyen zamanlarda arka kapı hoparlörlerini de değişmeyi düşünüyorum, bu başlık altında onlarında fotoğraflarını ve aşamalarını paylaşırım inşallah.

Resimler ve anlatım biraz eksik oldu gibi  lütfen kusuruma bakmayın... bazen montajı yaptıktan sonra fotoğraf çekmek aklıma geliyor :) ama takıldığınız konuda elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.
Herkese kazasız belasız keyifli sürüşler... iyi geceler...
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı necmettinn Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Nisan 2018 Saat 23:30
.........DÜZELTME........
Sol kapı döşemesini sökerken iç kapı açma kolu çerçevesinin sökülmesine gerek olmadığını yazdım. Ama kendim bu çerçeveyi söktüğüm için kapı döşemesini çıkarırken bir sıkıntı yaşamamış olabilirim. Döşemeyi tutabileceği ihtimaline karşı sökmekte fayda olacağını düşünüyorum...
Çevrimdışı M.Ahmet059 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 30
Aracı : 206 XR
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı M.Ahmet059 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04 Nisan 2018 Saat 23:57
acaba ne marka hoparlör taktınız ? watt değerleri nedir? sesi daha iyi veriyor mu ? (hoparlörün bozuk olmadan önceki haline kıyasla :) ) 

ayrıca hoparlörleri tutan vidalar perçin deliklerine çok güzel uyuyor benim arka plaka perçinlenmişti sökerken bayağı zahmet çektim plakayı değiştirince plakalığı hoparlör vidasıyla perçin deliklerine tutturdum çok sağlam oldu :) 
TechnoWalker
206 XR 2000 59 AAB 966
Tekirdağ/Muratlı
Çevrimdışı sonerkyl Açılır Kutu Gör
MODERATOR
MODERATOR
Simge

Yaşı : 39
Aracı : Scenic 2.0 16v
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı sonerkyl Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05 Nisan 2018 Saat 08:42
hocam ellerine sağlık detaylı anlatım teşkkürler.
Peugeot 106 1.4 (1997)
Renault Scenic 2.0 16v (2000)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Kötü Araç Yoktur. Bakımsız Araç Vardır.
Çevrimdışı GökhaN Açılır Kutu Gör
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ
Simge
KURUCU / ID=1

Yaşı : 37
Aracı : 3008 Auto6R 1.6 HDi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı GökhaN Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05 Nisan 2018 Saat 09:12
başarılı bir çalışma olmuş bunu nasıl yapılır bölümüne taşırım
106->206->208->207->301->308->3008

Peugeot Yedek Parça -> www.pejo.com.tr
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı necmettinn Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05 Nisan 2018 Saat 13:36
Orjinalini yazan: M.Ahmet059 M.Ahmet059 Yazdı:

acaba ne marka hoparlör taktınız ? watt değerleri nedir? sesi daha iyi veriyor mu ? (hoparlörün bozuk olmadan önceki haline kıyasla :) ) 

ayrıca hoparlörleri tutan vidalar perçin deliklerine çok güzel uyuyor benim arka plaka perçinlenmişti sökerken bayağı zahmet çektim plakayı değiştirince plakalığı hoparlör vidasıyla perçin deliklerine tutturdum çok sağlam oldu :) 

Hoparlörler skytech SKT-2400 500watt'lık çift twiterlı bir hoparlör. İnternetten araştırdığıma göre pionner kalitesini aratmayan fiyat olarak cazip bir ürün. Eski hoparlörlerin körük lastikleri yırtık olduğu için sesi 12 seviyesine getirseniz dahi cızır cızır ötüyor rahatsız ediyordu. En azından o problem gitmiş oldu. Tabii performans açısından amfili sistemler gibi olamaz ama ben daha iyi bir ses bekliyordum, yinede şimdilik işimizi görüyor.
Hoparlörleri tutan vidalar plastik aksama tutuyor ve orjinali. Perçinler hoparlörü tutan plastik aksamı kapı sacına tutuyor onlara hiç dokunmadım ben. Tabi perçin yerine dediğiniz gibi klipsli hoparlör vidaları da kullanılabilir. İyi günler...
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı necmettinn Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05 Nisan 2018 Saat 13:37
İnşallah yaptıklarımı bu şekilde paylaşmaya devam edeceğim. Kolay gelsin...
Çevrimdışı Crayzmetin Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites

Yaşı : Belirtilmemiş
Aracı : Peugeot 407 2.0 hdi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Crayzmetin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Ocak 2019 Saat 14:41
Hocam eline sağlık çok güzel bir çalışma olmuş. Yakında benimde yapacağım bir uygulama. Çok yardımı olacak. Teşekkürler
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı necmettinn Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08 Ocak 2019 Saat 12:04
Orjinalini yazan: Crayzmetin Crayzmetin Yazdı:

Hocam eline sağlık çok güzel bir çalışma olmuş. Yakında benimde yapacağım bir uygulama. Çok yardımı olacak. Teşekkürler

Yardımı olursa ne mutlu bana... kolay gelsin...
http://public.servicebox.peugeot.com/pages/index.jsp  adresinden üyelikle kısıtlı bir şekilde servis verilerine ulaşılabiliyor. Ön ve arka kapıların tırnak ve vida yerleri detayları resimlerde var zaten ama orjinali de aşağıdaki gibi....

Çevrimdışı LUDACRIS Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites

Yaşı : Belirtilmemiş
Aracı : Belirtilmemiş
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı LUDACRIS Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Ocak 2019 Saat 08:40
eline sağlık çok detaylı ve hoş bi paylaşım 
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı necmettinn Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Ocak 2019 Saat 10:47
Orjinalini yazan: LUDACRIS LUDACRIS Yazdı:

eline sağlık çok detaylı ve hoş bi paylaşım 
Teşekkür ederim :)
Çevrimdışı zencefil Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 48
Aracı : Belirtilmemiş
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı zencefil Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01 Kasım 2021 Saat 00:05
Teşekkürler çok yararlı oldu. 
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 1448 8 arifbsrn
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 1410 1 arifbsrn
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 164 0 Erdo
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 4890 8 Eycof
konu icon AL4 OTOMATİK ŞANZUMAN SORUNU ( D de giderken boşa son mesaja git 5986 7 Eycof
konu icon Peugeot 307 Otomatik Vites Arızası (ÇÖZÜLDÜ) son mesaja git 25150 20 Eycof
konu icon 99 206 Kar modu Spor Modu Arızası son mesaja git 1405 9 Eycof
konu icon Beyine çekilen şase kablosunu değiştirmek son mesaja git 106 0 antipollution
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1103 2 antipollution
konu icon 206 Casper Projesi son mesaja git 176 1 cimenquantex
konu icon adblue ve diğer sorular son mesaja git 365 0 x.n
konu icon Kaza yaptım acil yardım. son mesaja git 238 0 xpity
konu icon 2012 model 508 far ampül değişim son mesaja git 1420 2 by_bozkurt
konu icon Teyp Sessiz Modu son mesaja git 10824 13 Metehanmrcan
konu icon Rcz almayı düşünüyorum ilk arabam olucak son mesaja git 520 0 Can Türk
konu icon Ani hızlanmalarda siyah duman son mesaja git 571 0 Aliturkoglu
konu icon Kizdirma buji arizasi,motor ariza lambasi yakar mi son mesaja git 4123 6 serdarcan34
konu icon 2011 Peugeot 308 - Elektrik Devre Arızası son mesaja git 3278 8 Adebisi
konu icon 3008 Carplay Sorunu son mesaja git 20 0 SrknYklmz
konu icon Mersin de bildiğiniz güvendiğiniz usta tavsiyeleri son mesaja git 2046 6 kiziltamu
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 MART EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
Eycof 11
cimenquantex 6
Emintoprak 4
SametRcz 4
antipollution 3
serdarcan34 3
slckgms 3
Hüseyinboztas 2
arifbsrn 2
feyyazbugan 2
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English