Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ) >Diğer Markalar
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Scudo 2.0 motordan gelen tanımlanamayan ses
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Scudo 2.0 motordan gelen tanımlanamayan ses

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı tolgakmg Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites

Yaşı : 49
Aracı : Peugeot 206 1.4 Automatic
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı tolgakmg Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Scudo 2.0 motordan gelen tanımlanamayan ses
    Gönderim Zamanı: 27 Ekim 2017 Saat 01:54
Herkese tekrar merhabalar. Yaklaşık 1.5 ay önce aldığım aracımla ilgili var olan sorunu bir türlü çözememekteyiz. Aracın motor yapısı 2.0 HDİ olanlarla aynı. bir süredir araştırıyorum ve formlarda danışıyorum ancak sorunun net olarak tanımını yapamadığım için çözüm bulamadım. Bilgisi olan arkadaşlar lütfen paylaşımda bulunurlarsa çok sevinirim. 

Aracım dediğim gibi scudo 2.0 panorama serisidir. 174.000km de bir araç. Aldığım gün peydah olan ve onca müdahaleye rağmen çözüm bulunamayan bir ses sorun mevcut. 

Aracı Ankara'dan aldım ve aynı gün çanakkale'ye getirdim. Alırken birkaç yerde kontrol edilip test sürüşleri gerçekleştirildi. Ancak aldığım gün ilk benzincide depoyu fullettikten sonra araçta zincir sesine benzer ses meydana geldi. 

Aracı Çanakkaleye bu ses eşiliğinde getirdim. Daha çok 1200 civarında duyulan bir ses ve 1200-2700 arası sabit gazda rahatsız edici boyutlarda olan bir sestir. Sesi şöyle tarif edeyim. Rölantide duyulmuyor. Gaza çok az basarak motor devrini artırmaya başladığınız vakit 1200 devir civarında (özellikle sabit tuttuğunuzda) ses gelmeye başlıyor. Motor sıcaklığına bağlı olarak değişmiyor. Sıcak soğuk ses periyodu değişmeksizin geliyor. Yokuş aşağı viteste kompresyonda inerseniz geliyor. Ağırlıklı olarak 1200-2700arası duyuluyor. Daha üst devirlerde ses motor gürültüsünden pek anlaşılmıyor. 

Ancak.....örneğin 5. vites 90km sabit hızla gidiyorsunuz. (hız örnektir her hızda devirde ve viteste bu ses geliyor) Devir sayacınız 2100 gibi...gaza az basarsanız çıtır çıtır (yada şıkır şıkır her nasılsa) sesi bariz duyuyorsunuz. Ama bir yokuş geldi ise önünüze gaza hızınızı korumak için biraz bastıysanız , basma oranınıza göre kısmen yada tamamen kayboluyor. Gaza biraz bastıysanız ve hızınız artıyorsa, hız sabitlenene yada siz gazdan bir miktar çekene kadar azalıyor. Hızınızı sabit korumak için eğer gaza çeyrekten fazla bastıysanız siz gaz pedalı konumunu değiştirene kadar ses gelmiyor. Onun dışında inişte ve düz gidişte gaza az bir miktar bastığınızda yada hiç basmadığınızda ses çok net duyuluyor. 

İşin ilginç tarafı.....dik bir yokuşta viteste aşağı doğru kompresyonla iniyorsunuz. Motor devriniz 2250 diyelim. Ses çok net geliyor. Ancak kontağı kapatır ve viteste inmeye devam ederseniz ses tamamen kayboluyor. 

Sesin varlığından bu yana....araçta çalışma zorluğu çekiş düşüklüğü duman vesaire yok. bu sebepten arıza tam olarak tespit edilemiyor. 

Şimdi gelelim yapılan işlemlere. Çanakka'le iyi bir usta olmadığı için bilgisine güvendiğimiz birisi tarafından araç üst kapağı söküldü. Usta motor içerisindeki zincir yada supap ayar şimlerinden süphelendi. Araç söküldükten sonra da kapakçıya gitti. Kapakçıda supap alıştırması yapıldı manifolt temizlendi triger zinciri ve kayışı değişti. ayar şimleri temizlendi. Bu parçaların hiçbirinde sorun gözükmedi ancak tedbir amacıyla değiştirildi. 

Motor toplandıktan sonra sesin hiç değişmediği görüldü. Araçta güç eksikliği yok. Hatta çok çok iyi bir performansı var diyebilirim. Duman yok. İlk çalıştırmada sorun yok. Hatta duman şaşırtıcı derecede yok. Yokuşta yok. dip gazda yok. Araçta hızlanmada takılma yok. Tamir sonrasında   seste en ufak değişiklik yoktu. Yapan usta araçta birkaç başka arıza yada sebep oldu ve bir şekilde düzeltilmeye çalışıldı. Usta ve araştırmalarım sonrasında aracın yakıt sisteminin kontrol edilmesi gerektiğini düşünüp pompacı aradık. Çanakkalede iyi pompacı olmadığı için birkaç kişiden aldığım tavsiye üzerine Bigada iyi bir usta ile görüştüm. Usta sesin yakıt sisteminden gelmediğini, sesin mekanik olduğunu savundu. bunun üzerine araç birkez daha sökülerek kontrol edildi. Sorun gözükmedi (Tabi bu arada araçta manifold kaçağı ve vakum pompasının ses yapması da başladı) 

Pompacı usta ısrarla sesin mekanik olduğunu savunuyor. Ses zincir yada supap şimlerinden gelse  gaz tepkilerinde sesin azalıp artmaması gerekir. Ayrıca kompresyonda motoru kapattığımda sesin kaybolmaması da gerekir. Ses yakıt sistemindeki bir arızadan olsa duman çekiş düşüklüğü v.s. olması gerekir. 

Biraz uzun bir anlatım oldu. Kusura bakmayın. bu araçla ilgili bu tür bir sorunu yaşayan yada bana önerisi olacak kimseler olursa çok sevinirim. 1.5 aydır uğraşıyorum ve artık aracı bilgisizce kurcalatmak istemiyorum. bursaya götürdüğümde de gören ustalar net bir çöüm söylemediler ve aracı tekrar sökmek gerektiğini savundular. Orada da ısrarla yakıt sistemi değildir diyorlar. 

Cevaplarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim. 
Çevrimdışı ggitaristt Açılır Kutu Gör
3. Vites
3. Vites
Simge

Yaşı : 38
Aracı : 307 sw hdi 2006
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı ggitaristt Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27 Ekim 2017 Saat 03:11
araç tıkırdarken ve yokuş aşağı hareket halinde gazdan çekmenize rağmen ses geliyor ama kontağı kapattığınızda ses kesiliyor.. Bu durumda sorun döner hareketli mekanik parçalarda değil gibi görünüyor..

Enjektörün püskürtme mantığı piston tepeye ulaştığında bir sefer üfle bırak değildir.. Motorda anormal bir durum olması veya vuruntu olması durumunda ECU bunu tespit eder ve püskürtme zamanını değiştirebilir.. gazı bırakmanıza rağmen hala tıkırtı geliyorsa demekki enjektörler hala mazot püskürtüyor..

Yani benim mantığıma göre; gaz pedali, ECU, enjektörler, vuruntu sensörü ve bunların bağlantıları.. Bunların en azından birisi arızalı..

Abi şimdi ben tecrübeli birisi değilim benim işim elektronik ve yazılım ama arabalar üzerine değil.. Ve yukarıda yazdıklarım çalışma prensiplerine göre hep benim mantık kurmam..

Sonlandıracak olursam: araba benim olsaydı ilk işim bir pompacıya gidip enjektörlere baktırmak olurdu.. O kilometrede en çok hasar enjektörlerde olacaktır.. Enjektör basınç altında mazotu kesemiyor olabilir.. Bu durumda da düzenli olarak vuruntuya sebep olacaktır..
1. Vites
1. Vites

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı tolgakmg Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27 Ekim 2017 Saat 09:17
Günaydın. Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Çanakkale birçok konuda mahrumiyet bölgesi maalesef. Gittiğim bölgenin tek güvenilir pompacısı da sesin yakıt sisteminden gelmediğini söylediği için...(usta...."sesin mantiken enjektörden yada avans sesinden gelmesi gerekiyor...ama duyduğum ses mekanik bir ses...o yüzden boşa bir masraf açmamak için kontrolleri kapak üzerine yönlenmeliyiz"...şeklinde yorumluyor). Birde çanakkalede var ama o da aslında çıkamadı işin içinden. 

Sesi duyan pompacı evet kontrol edelim ses şuradan gelebilir dese...derhal söktüreceğim. ancak iki pompacıda (çanakkale merkezdeki daha tecrübesiz) sesin yakıt sistemi olmadığı görüşünde. 

Kafa karıştıran husus, sizinde belirttiğiniz gibi...sesin gaz konumuna göre değişmesi ve araç viteste iken kontak kapatılırsa sesin kesilmesi. Püskürtme grafiklerinde bir değişme olsa....yani araç viteste iken gaz kestiğimde mazot püskürtmeye devam ediyor olsa....duman ve araçta tekleme olması gerekir ki....bunlar yok. Bir tek mazot pompası üzerindeki kapa sensörü, yada avans sensöründen şüphelendiler. Söküp temizlediler ve elektriksel olarak kontrol ettiler. Sorun göremediler ama....tek şüphelenilen parça bu. O parçada burada kimsenin elinde olmadığı için deneme şansımızda olmuyor. 

Tavsiyeleriniz doğrultusunda aracın ecu ve sensör bağlantılarını tekrar kontrol edeceğim. Teşekkür ederim. 

Düzenleyen tolgakmg - 27 Ekim 2017 Saat 09:18
Çevrimdışı sonerkyl Açılır Kutu Gör
MODERATOR
MODERATOR
Simge

Yaşı : 39
Aracı : Scenic 2.0 16v
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı sonerkyl Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27 Ekim 2017 Saat 09:26
peki hocam eksantik mili yuvarını kontrol ettilermi. benim 206 aracımdada böyle bir ses vardı. silindir kapak contası değişiminden sonra buna benzer ses geliyordu. sonra tekrar gittim ustaya üst kapak söküldü eksantirik mili rulmanı ve keçeleri değiştirildi ses kesildi. Birde aklıma gelen gevşemiş bir paçada olabilirmi diye düşünmüyor deilim. 
Peugeot 106 1.4 (1997)
Renault Scenic 2.0 16v (2000)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Kötü Araç Yoktur. Bakımsız Araç Vardır.
1. Vites
1. Vites

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı tolgakmg Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27 Ekim 2017 Saat 10:46
Soner bey teşekkür ederim. İlk kapak sökümünde rulmanları kontrol ettik. Ancak yatak ve rulmanlar sağlıklı çıktı. söktürmeden önceki ilk şüphem de zaten rulman olabilir mi idi ama...ses pek rulman yada yatak sesine benzemiyor. 

Sesin kaynağı ile ilgili çeşitli zamanlarda çekilmiş videolar bunlar. 
Bu rolentide verilen gaz doğrultusunda duyulan ses. Ses çok az  ve hassas gaz verdiğinizde 1000 devir civarında dahi duyuluyor. 
https://youtu.be/dPagjP82thc

Bu (pek duyulmuyor olabilir. Kulaklıkla dinlenirse daha net duyuluyor) ise aracın viteste yokuş aşağı kontak kapalı iken ki durumu

Bu da yokuş yukarı gaz verdiğinizde (hıza ve vitese bağlı olmaksızın) ki durumu

Düzenleyen tolgakmg - 27 Ekim 2017 Saat 10:48
3. Vites
3. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı ggitaristt Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27 Ekim 2017 Saat 18:02
Abi benim fikrim hala şu: Enjektörün birisi tam kesemiyor ufak bir sızıntı var. pistonun birisi yukarı çıkarken hava tam sıkışmadan ufacık bir patlama gerçekleşiyor.. Duman atmaya sebep olmaz tabi.. Bu da her seferinde olmaması gereken düzenli bir ses çıkartıyor ve ufak bir vuruntuya sebep oluyor.. Kontağı kapatınca mazot pompası duruyor ve ses kesiliyor..

Eğer enjektörleri kontrol etti ve sorun yok dedilerse bu sefer de ECU derim ben..

Yani gazı bırakıp belli hızda viteste giderken kontağı kapatınca motorda değişen tek şey mazot pompasının durması.. 1000 devirin üzerinde gazı bıraktığımız zaman ECU devir düşürmek için mazot püskürtmeyi durdurur.. yani 2000 devirde gazı bırakınca enjektörler kapanır rolantiye düşene kadar.. Ama senin arabada hala şıkır şıkır ses geliyor.. Demek ki pistonda patlama var hala..

Düzenleme: Pistona yağ sızıyor da olabilir bak..

Düzenleyen ggitaristt - 27 Ekim 2017 Saat 18:03
1. Vites
1. Vites

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı tolgakmg Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28 Ekim 2017 Saat 00:51
Mehmet bey iyi geceler. Sizin de belirttiğiniz gibi yakıt sisteminin çalışma prensibi gereği gaz kesmelerde enjektöre giden ECU sinyalleri kesilmesi gerekir. Motor çalışırken ve viteste iken sesin kesilmesi sistem arızasının yakıt sisteminden olduğuna işaret ediyor. Kısmet olursa yarın Adana'da olacağım. Pazartesi günü güvendiğim ustalarla bir kontrol yapacağız. Sonuçları buradan paylaşırım. 

Aracın yağ eksiltmesi yada duman yok. 
3. Vites
3. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ggitaristt Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28 Ekim 2017 Saat 01:39
Geçmiş olsun bekliyorum..
1. Vites
1. Vites

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı tolgakmg Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Kasım 2017 Saat 22:31
Arkadaşlar iyi geceler. Aracın arızası nihayet bulundu. Araç üst kapak sökülmesi sonrasında ekzantirik milinin arka kısmında pompaya bağlandığı yer (kaplin görevi gören ) kırılmış. Bu da motor çalışırken pompanın ekzantirik milinden tam hareket alamayıp bir miktar ileri geri oynaması sonucunda ortaya çıkan avans sesi imiş. Ekzantirik mili siparişi verdik. Kısmetse hafta sonuna kadar araç toplanacak. 

Çanakkale'deki ilk sökümde gözden kaçan bir detay sanırım. 

MODERATOR
MODERATOR
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı sonerkyl Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Kasım 2017 Saat 08:40
Hocam problemin bulunduguna sevindim. Bununla geçmiş olsun
Peugeot 106 1.4 (1997)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
1. Vites
1. Vites

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı tolgakmg Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Kasım 2017 Saat 10:23
Orjinalini yazan: sonerkyl sonerkyl Yazdı:

Hocam problemin bulunduguna sevindim. Bununla geçmiş olsun
Teşekkür ederim. Henüz araç toplanmadı. Orjinali Pahalı bir parça olduğunu söylediler. yan sanayisine baktırıyorum. Araç toplandıktan sonra Umarım ses sorunu düzelir.  
MODERATOR
MODERATOR
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı sonerkyl Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Kasım 2017 Saat 10:56
yan sanayiden çok çıkma temiz parça bakmanızı öneririm 
Peugeot 106 1.4 (1997)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
3. Vites
3. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı ggitaristt Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Kasım 2017 Saat 19:21
Çıkma bul kardeş.. Bugün ben akşama kadar sanayideydim, yan sanayi parçaları orjinal alsam toplam harcadığım paranın 3 katına mâl olacaktı..
1. Vites
1. Vites

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı tolgakmg Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04 Kasım 2017 Saat 08:50
Çıkma baktırıyorum. Araç şu anda Adana'da. ancak bulamazlar ise yan sanayi baktıracağım maalesef. Gelecek hafta sonuna kadar araç toplanacak. 
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 1517 9 cimenquantex
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 1460 1 arifbsrn
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 212 0 Erdo
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 4893 8 Eycof
konu icon AL4 OTOMATİK ŞANZUMAN SORUNU ( D de giderken boşa son mesaja git 5991 7 Eycof
konu icon Peugeot 307 Otomatik Vites Arızası (ÇÖZÜLDÜ) son mesaja git 25153 20 Eycof
konu icon 99 206 Kar modu Spor Modu Arızası son mesaja git 1408 9 Eycof
konu icon Beyine çekilen şase kablosunu değiştirmek son mesaja git 109 0 antipollution
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1111 2 antipollution
konu icon 206 Casper Projesi son mesaja git 179 1 cimenquantex
konu icon adblue ve diğer sorular son mesaja git 368 0 x.n
konu icon Kaza yaptım acil yardım. son mesaja git 243 0 xpity
konu icon 2012 model 508 far ampül değişim son mesaja git 1429 2 by_bozkurt
konu icon Teyp Sessiz Modu son mesaja git 10834 13 Metehanmrcan
konu icon Rcz almayı düşünüyorum ilk arabam olucak son mesaja git 524 0 Can Türk
konu icon Ani hızlanmalarda siyah duman son mesaja git 581 0 Aliturkoglu
konu icon Kizdirma buji arizasi,motor ariza lambasi yakar mi son mesaja git 4123 6 serdarcan34
konu icon 2011 Peugeot 308 - Elektrik Devre Arızası son mesaja git 3283 8 Adebisi
konu icon 3008 Carplay Sorunu son mesaja git 20 0 SrknYklmz
konu icon Mersin de bildiğiniz güvendiğiniz usta tavsiyeleri son mesaja git 2049 6 kiziltamu
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 MART EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
Eycof 11
cimenquantex 7
SametRcz 4
Emintoprak 4
antipollution 3
serdarcan34 3
slckgms 3
OsmUnl 2
by_bozkurt 2
Berkay Erdinç 2
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English