Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ) >308 T7 (2008-2013)
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Motor Fan Arızası
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Motor Fan Arızası

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı gogly35 Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge

Yaşı : 38
Aracı : 308 Comfort
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı gogly35 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Motor Fan Arızası
    Gönderim Zamanı: 01 Eylül 2017 Saat 21:34
Merhaba  arkadaslar,

2009 model LPG li 308 sahibiyim. Aracımda yaklaşık 6-7 aydır ciddi şekilde fan problemi var.İLk çalıştırmada (motor soğukken) veya bazen trafikte seyir halinde iken fan çalıştırıyor ama hararet normal değerlerde.. Bu esnada motor arıza ışığı yanıyor. 

Bu sorun için önce özel ustalara götürdük sorun çözülmedi sonra İzmir'de yetkili peugeot servisine götürdük günlerce aracla uğraştılar yağ değişti,yazılım güncellendi,motor sıvı ile devirdaim yapıldı,bujıler enjektorler değişti.Yaklaşık 2 bin TL kadar masraf yaptım son 6 aydır (termostat değiştirmek zorunda kalmıştık) fakat aynı sorun devam ediyor artık işinn içinden çıkamıyorum. Özel ustada , yetkili serviste bu sorunu çözemedi.
Üstelik araç yaklaşık 8-10 saat durup sabah ilk çalıştığında motor o kadar düzensiz çalışıyor ki çıkan ses sanki helikopter pervanesi sesi gibi..Aracı hem gazda hem de benzinde uzun süre kullandım değişen bir durum olmadı.

Lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim zor durumda kaldım..
308 VTI // 2009
Çevrimdışı talip206 Açılır Kutu Gör
4. Vites
4. Vites
Simge

Yaşı : Belirtilmemiş
Aracı : 2002 206 colorline otomatik
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı talip206 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01 Eylül 2017 Saat 22:30
Iyi bir elektrikçi bulmanız lazım bir yerde sase var veya beyin arızalı gibi. Özel ve yetkili servis bulamadi ise bizim burdan tahmin yürütmemiz zor. Sorun lpg sisteminin yanlış montajindan bile olabilir.
2. Vites
2. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı gogly35 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01 Eylül 2017 Saat 23:21
Fan elektrik arızasından benden şüpheleniyorum ama servislerdekilerin söylediği motor arızasının belirtisini fandan verdiği şeklinde oluyor.. Son çare olarak direk fan müşürlerini değiştirmek kalıyor sanırm 
308 VTI // 2009
Çevrimdışı ismailkaya Açılır Kutu Gör
3. Vites
3. Vites
Simge

Yaşı : 40
Aracı : 2005
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ismailkaya Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Eylül 2017 Saat 10:47
bu araca 6-7 ay önce ne yaptınız aküsünü mü değiştirdiniz veya kaza mı yaptınız yada aracın altını biryere mi vurdunuz durup dururken mi bu sorunu yaşamaya başladınız. bobin arızası olabilir ateşleme sisteminde biri ateşleme yapmassa araç patırtılı çalışır gazı kökleyince egzoz patırdar. araç yolda giderken ara ara kasma yapıyor mu? ya kablo temassızlığı var ateşleme sisteminde bana bobin ve bujiden kaynaklı gibi geliyor .
KÖTÜ İNSANLARIN HER YERDE OLMASININ TEK SEBEBİ İYİ İNSANLARIN HİÇBİRŞEY YAPMAMASINDANDIR.
2. Vites
2. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı gogly35 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Eylül 2017 Saat 23:53
Orjinalini yazan: ismailkaya ismailkaya Yazdı:

bu araca 6-7 ay önce ne yaptınız aküsünü mü değiştirdiniz veya kaza mı yaptınız yada aracın altını biryere mi vurdunuz durup dururken mi bu sorunu yaşamaya başladınız. bobin arızası olabilir ateşleme sisteminde biri ateşleme yapmassa araç patırtılı çalışır gazı kökleyince egzoz patırdar. araç yolda giderken ara ara kasma yapıyor mu? ya kablo temassızlığı var ateşleme sisteminde bana bobin ve bujiden kaynaklı gibi geliyor .

Merhaba aracın kasım ayı sanırım aküsü değişti, bobın enjektör bujıler yeni değişti arıza giderilmedi.özellikle sabahleyin veya günün ilk çalıştırmasında yaklaşık 5-10 dk  motorda dediğiniz gibi patırtılı çalışma var bu esnada hatta yol bilgisayarında anlık tüketim sürekli 0 olarak görünüyor. araç gaz pedalına tepki vermiyor devir zor alıyor sonra motoru stop edip 10 sn kadar bekliyorum çalıştırınca bir düzelmeye başlıyor.. az önce bayram ziyaretinden geldm hiç bir sorun yoktu ama yarın ilk çalıştırmada yine huzursuz çalışacak...

Çok canım sıkılıyor artık bu duruma.. Aracımı model yükseltmeyi düşünüyorum ama bu sorunlarla satamıyorum da..
308 VTI // 2009
4. Vites
4. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı talip206 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Eylül 2017 Saat 23:59
Lpg sisteminin elektrik kablolari bobine giden kablolardan cekildi ise ki yüzde 90 öyledir. O kablolari geriye doğru söküp kontrol etmek gerekir. temassızlık var mi veya yanan oksitlenen kablo varmı bakmak gerekir. Bobin ile ilgili hatalarda soğuk motorda arıza daha belirgin oluyor motor ısındıkca daha az belli ediyor kendini.
2. Vites
2. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı gogly35 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Eylül 2017 Saat 00:01
Orjinalini yazan: talip206 talip206 Yazdı:

Lpg sisteminin elektrik kablolari bobine giden kablolardan cekildi ise ki yüzde 90 öyledir. O kablolari geriye doğru söküp kontrol etmek gerekir. temassızlık var mi veya yanan oksitlenen kablo varmı bakmak gerekir. Bobin ile ilgili hatalarda soğuk motorda arıza daha belirgin oluyor motor ısındıkca daha az belli ediyor kendini.

yarın tüm kabloları detaylı inceleyip aşınan yerleri tespit edeyim. Tavsiyeniz için teşekkürler.

308 VTI // 2009
Çevrimdışı Orçun.Dmr Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge

Yaşı : 29
Aracı : 307
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Orçun.Dmr Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Eylül 2017 Saat 00:12
buji kablolarını kontrol ettirdinmi hocam? Eğer kablolardan birinde yırtıklık varsa motora temas edip şasi yapıcaktır ve bobin yakacaktır. Bi kontrol ettirmenizde fayda var. 

Düzenleyen 307 1.4 hdi - 03 Eylül 2017 Saat 00:13
Arabalar ikiye ayrılır Peugeot ve gerisi...
2. Vites
2. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı gogly35 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Eylül 2017 Saat 00:16
Orjinalini yazan: 307 1.4 hdi 307 1.4 hdi Yazdı:

buji kablolarını kontrol ettirdinmi hocam? Eğer kablolardan birinde yırtıklık varsa motora temas edip şasi yapıcaktır ve bobin yakacaktır. Bi kontrol ettirmenizde fayda var. 

araç 1 haftaya yakın yetkili serviste yattı bu surecte bujıleri hepsi söküldü gerekli değişimleri yaptıklarını soylediler ama fayda etmediği ortada.. zaten yetkili serviste araç teslim edilirken ön camı kırık teslim ettiler o olayda ayrı sıkıntı yarattı günlerce bize..

308 VTI // 2009
Çevrimdışı mami_35 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 51
Aracı : 206 HDİ
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı mami_35 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04 Eylül 2017 Saat 02:45
Işıkkent de 5. sanayi  sanırım topaç otomativ e bir uğra.İkna olur isen teslim et aracını ben öyle yaptım.

2. Vites
2. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı gogly35 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11 Eylül 2017 Saat 20:36
Arkadaslar sorun çözüldü mü çözülmedi mi anlamadım ama birşeyler yakaladım sayılır.. 

Bayramdan önce bu sorunla uğraşırken 2 gün aracımı benzinde kullanmıştım 3. gün sorun yaşamamıştım ama uzun yol yapacağım için tekrar lpg ye geçmiştim ve sorun devam etmişti. Bu surede sorunun ortadan kalkmasını tesadüfe bağlamıştım. Gecen hafta cumadan beri aracımı tekrar benzinde kullanıyorum ve sorun yasamıyorum. Anlayacağınız sorun lpg sisteminden kaynaklanıyor. Şu an aracın motoru canavar gibi akıyor.. 

Peki bundan sonra LPG için ne yapmam lazm hangi parçaların değişmesi gerekir. En önemli diğer nokta İzmir de güvenebileceğim Zavoli bayii varmı???
308 VTI // 2009
4. Vites
4. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı talip206 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11 Eylül 2017 Saat 21:16
Orjinalini yazan: talip206 talip206 Yazdı:

Önceden yazmıştım hocam büyük bir ihtimal bobinden çekilen kablolarda ya yanlış bağlantı yada sase var. Lpgyi siz mi yaptırdınız. 2 yıl garantisi vardır. Garanti süresi içindeyse görüntün bütün masrafları onlar karşılaşmak zorundalar. Ben lovato taktirmistim en ufak sorunda ücretsiz baktilar ilgilendiler. Hatta bir yıl sonra hiçbir ücret talep etmeden beyni bile değiştirdiler.
2. Vites
2. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı gogly35 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11 Eylül 2017 Saat 21:18
LPG  ben aracımı aldığımda aktif durumdaydı sanırım 80 bin km de takılmış ben 115 binde aldım şu an aracım 156 bin km de..Garanti devam etse hiç affetmem götürürm ama en az 4-5 sene olmuş

308 VTI // 2009
2. Vites
2. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı gogly35 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Eylül 2017 Saat 00:41
Maalesef nazar değdi sanırım benzinle kullanımda da aynı sorun yasadık.. bugun baska 1-2 servise gittim motor silindir kapağının sökülüp temizlenmesi gerektiğini söyledi 2 kişi.. çok kararsız durumdayım.. 

308 VTI // 2009
Çevrimdışı Ufuk_64 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites

Aracı : 308
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı Ufuk_64 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Eylül 2017 Saat 01:02
Araç kaç km,de bana zincir gibi geldi. Arıza yandığında ne yazıyor eksoz arızası vs.yakıt oranı nasıl örnegin 100 km sabit hızda yakışı ne kadar gösteriyor birde arıza ışığı yakmazsa gaza tepkisi eski değerlerdemi. Lpg ,de kullanıyorsun genelde sanırsam lpg,li araçlarda öyle kurum falan pek olmaz. Motoru açacagız diyen usta motoru acacak sonra yok şu bu derken resmen kazıklıyacak. Pug servisine göstermekte fayda var sadece ne diyorlar bilmek lazım tabi dediklerini hemen yapmamak lazım. Fırsatın olunca dediğimi denersen iyi olur. Motor soguk sıcak fark etmez zaten soğukken ses geliyormuş sıcakken yap bence. Bir rampalı yerde durup el frenini çek 1. Vitese atıp gaz vermeden debriyajı kaldır indir yani araçı stop etmeyecek kadar bas çek o esnada cam acık olsun onarmal ses geliyormu dinde. O sesi maalesef yazıya dökemiyorum zaten anormal gelirse eğer anlarsin tak tuk gibi birşey.
2. Vites
2. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı gogly35 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Eylül 2017 Saat 01:06
Orjinalini yazan: Ufuk_64 Ufuk_64 Yazdı:

Araç kaç km,de bana zincir gibi geldi. Arıza yandığında ne yazıyor eksoz arızası vs.yakıt oranı nasıl örnegin 100 km sabit hızda yakışı ne kadar gösteriyor birde arıza ışığı yakmazsa gaza tepkisi eski değerlerdemi. Lpg ,de kullanıyorsun genelde sanırsam lpg,li araçlarda öyle kurum falan pek olmaz. Motoru açacagız diyen usta motoru acacak sonra yok şu bu derken resmen kazıklıyacak. Pug servisine göstermekte fayda var sadece ne diyorlar bilmek lazım tabi dediklerini hemen yapmamak lazım. Fırsatın olunca dediğimi denersen iyi olur. Motor soguk sıcak fark etmez zaten soğukken ses geliyormuş sıcakken yap bence. Bir rampalı yerde durup el frenini çek 1. Vitese atıp gaz vermeden debriyajı kaldır indir yani araçı stop etmeyecek kadar bas çek o esnada cam acık olsun onarmal ses geliyormu dinde. O sesi maalesef yazıya dökemiyorum zaten anormal gelirse eğer anlarsin tak tuk gibi birşey.

aracım 157 bin km de.. arıza yandığında egsoz emisyon arızası yazıyor ve fan açıyor sıcak soğuk farketmiyor ama arac uzun sure çalışınca sadece arıza uyarısı veriyor zamanla motor düzeliyor veya motoru 2 dk bu sorunlu şekilde kullanıp stop edip tekrar çalıştırınca düzelmeye başlıyor. motoru açacağız diyen ustalar peugeot servisiydi. motor arıza durumunda iken ekranda anlık tüketimi sürekli 0 olarak gösteriyor ama motor normal çalışurken bu rakamlar tüketim değerlerini doğru yansıtıyor hatasız biçimde..

Düzenleyen gogly35 - 17 Eylül 2017 Saat 01:08
308 VTI // 2009
1. Vites
1. Vites

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Ufuk_64 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Eylül 2017 Saat 01:08
Düzeltme yapıyorum. El frenini çekmeden ayak frende olsun o şekil dene bir zahmet, birde o şekilde rampada ayak frende iken gaz vermeden kalkmayı dene stop edebilir olsun bir kaç deneme yap rampa ne kadar dik okadar iyi.
2. Vites
2. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı gogly35 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Eylül 2017 Saat 01:12

Düzeltme yapıyorum. El frenini çekmeden ayak frende olsun o şekil dene bir zahmet, birde o şekilde rampada ayak frende iken gaz vermeden kalkmayı dene stop edebilir olsun bir kaç deneme yap rampa ne kadar dik okadar iyi.

ilk fırsatta deneyeceğim sizinle paylaşırım buradan..

308 VTI // 2009
1. Vites
1. Vites

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Ufuk_64 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Eylül 2017 Saat 01:19
Büyük oranda zincir gibime geldi. 157 bin km ve hiç zincir değişmemişse sanslısın. O modellerin çoğunda zincir 50 bim km olmadan uzama yapıyır. Zincir çok uzamışsa motor soğukken traktör gibi motor 1 dk sesli çalışır sonra ses genelde keser. Ama yukarda yazdığım gibi denersen kesin kanaata varırsın. Ben değiltireli 25 bin km oldu 30 daha gidersem ne mutlu bana diyorum. Aynı motordan arkadaşın var 85 bim km,de oda para bulunca yaptıracağım diyor. 2000-2500 tl gibi ücreti var
Çevrimdışı x571 Açılır Kutu Gör
3. Vites
3. Vites

Aracı : 306 station wagon
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı x571 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18 Eylül 2017 Saat 14:29

Büyük oranda zincir gibime geldi. 157 bin km ve hiç zincir değişmemişse sanslısın. O modellerin çoğunda zincir 50 bim km olmadan uzama yapıyır. Zincir çok uzamışsa motor soğukken traktör gibi motor 1 dk sesli çalışır sonra ses genelde keser. Ama yukarda yazdığım gibi denersen kesin kanaata varırsın. Ben değiltireli 25 bin km oldu 30 daha gidersem ne mutlu bana diyorum. Aynı motordan arkadaşın var 85 bim km,de oda para bulunca yaptıracağım diyor. 2000-2500 tl gibi ücreti var

hadi özelleri geçtim,yetkili servis nasıl bilmez yaa. her türlü diagnostic yazılımı var. olmadı yurt dışı ile iletişime geç.çözemediğimiz sorun var de. ülkede işini düzgün yapan kimse yok. servisçilik ve ustalık yağ-filtre-balata değişiminden ibaret. gerisi yok. ya o ya bu diye iş mi olur.
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 1598 9 cimenquantex
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 1471 1 arifbsrn
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 216 0 Erdo
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 4905 8 Eycof
konu icon AL4 OTOMATİK ŞANZUMAN SORUNU ( D de giderken boşa son mesaja git 6007 7 Eycof
konu icon Peugeot 307 Otomatik Vites Arızası (ÇÖZÜLDÜ) son mesaja git 25174 20 Eycof
konu icon 99 206 Kar modu Spor Modu Arızası son mesaja git 1414 9 Eycof
konu icon Beyine çekilen şase kablosunu değiştirmek son mesaja git 112 0 antipollution
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1117 2 antipollution
konu icon 206 Casper Projesi son mesaja git 181 1 cimenquantex
konu icon adblue ve diğer sorular son mesaja git 373 0 x.n
konu icon Kaza yaptım acil yardım. son mesaja git 249 0 xpity
konu icon 2012 model 508 far ampül değişim son mesaja git 1437 2 by_bozkurt
konu icon Teyp Sessiz Modu son mesaja git 10839 13 Metehanmrcan
konu icon Rcz almayı düşünüyorum ilk arabam olucak son mesaja git 525 0 Can Türk
konu icon Ani hızlanmalarda siyah duman son mesaja git 589 0 Aliturkoglu
konu icon Kizdirma buji arizasi,motor ariza lambasi yakar mi son mesaja git 4128 6 serdarcan34
konu icon 2011 Peugeot 308 - Elektrik Devre Arızası son mesaja git 3289 8 Adebisi
konu icon 3008 Carplay Sorunu son mesaja git 20 0 SrknYklmz
konu icon Mersin de bildiğiniz güvendiğiniz usta tavsiyeleri son mesaja git 2051 6 kiziltamu
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 MART EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
Eycof 11
cimenquantex 7
SametRcz 4
Emintoprak 4
slckgms 3
antipollution 3
serdarcan34 3
OsmUnl 2
by_bozkurt 2
Berkay Erdinç 2
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English