Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT TÜRKİYE MODİFİYE PLATFORMU >Nasıl Yapılır ? >307
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - 307 tavan döşemesi ve Kapı döşemeleri
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

307 tavan döşemesi ve Kapı döşemeleri

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı ruhela Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 38
Aracı : 308 2012 Active
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (2) Teşekkür(2)   Alıntı ruhela Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: 307 tavan döşemesi ve Kapı döşemeleri
    Gönderim Zamanı: 19 Şubat 2017 Saat 21:08
Merhaba arkadaşlar,

Tavanda benden önceki sahibi sarkma yaptığı için kesip yapıştırmayı felan denemiş arabada, tavan delik deşikti simsiyah bi hali vardı keşke fotoğrafı olsaydı güzel olurdu. Şuanda 2 ay oldu ve sarkma v.s. gibi hiçbir şey olmadı.

Herkezin merak ettiği tavan döşemesi konusunda biraz uğraşlarım sonucunda bitirdim önceden konu açacaktım ama resim çekme fırsatım olmadığından bugüne nasipmiş.

ilk olarak tork alyan edinmek gerekiyor tüm vidalar tork alyan arabada. 

öncelikle söktüklerim, güneşlikler 2 vida tutuyor zaten ve tırnakları var fazla zorlamayın kırılabilir ben bi tanesini kırdım. 

sonrasında kapı üstündeki tavan tutamaçlarının vidaları çok uzun :) bir şarjlı yardımı ile daha hızlı bir şekilde sökebilirsiniz.

arka tarafta iki tane tırnaklı vida gibi birşey var onlarıda arasına tornavida sokarak sökebilirsiniz.

ve tavandaki ön aydınlatma ve arka aydınlatmaları söküp tamamen boşa çıkardım, tavan aşağı düşmüyor kenardaki kapı plastiklerine geçen yerler olduğu için.

bagaj kapağının oradan aşağıya doğru kapı plastiklerinden kurtarın tavanı ve aşağıya doğru düşecektir. Burada dikkat edilmesi gereken yer kumaşın bulunduğu fiber gibi bir şey, ona mümkün olduğu kadar zarar vermemeye çalışmanız olacaktır.

söktüğümüz tavan fiberi ile birlikte uygulama yapılacak yerde kumaşı kenarından tutup sökün altında zaten süngerimsi bir şey olduğu için çabuk ve kolay bir şekilde gelecektir.

Bundan sonrası el becerinize kalmış. 

Satın aldıklarım, 

2,5 metre tavan kumaşı (Ankara şaşmaz döşemecilerden) 80 TL
1 kilo bali yapıştırıcı zaten onlarda mevcuttur alabilirsiniz 20 TL
Tel fırça 5 TL
Yapıştırıcı için kullanılacak fırça 5 TL

Toplamda 110 TL ye mal ettim, kumaş olarak süngerli kalın kumaştan aldım, isterseniz fiyatı daha uygun kumaşlarda bulunmakta onlardanda alabilirsiniz ama dikkat edilecek nokta yapıştırıcıyı fazla gelen yerde dışarıya vermesin.

Sökülen kumaşın altında kalan süngerimsi olan şeyi tel fırça ile güzelce kazıdım. Yarım saat felan sürdü.

Güzelce sünger parçalarından temizledikten sonra arka kısımdan bali sürmeye başladım burada işlemleri dışarıda yaptığınızı düşünüyorum yada kullanmadığınız bir yerde ( bali kokusu çok fena zor çıkıyor evden ) 

Biraz bekledim yarım metrelik olan en arka kısımı yapıştırmak için ama balinin bir özelliği geç kuruması ve gerdirme yapmak için bana tam kurumasada tutması gerekiyordu. Bunun için fön makinesini kullandım. Orta sıcaklık orta hava ile üzerinde 30 sn kadar tuttum bali sürdüğüm yere sonrasında kumaşı tavan plakasının arkasından yapıştırarak geldim.

Burada bir dikkat edeceğimiz şey arkadaşlar kenarları yapıştırmayı en sona bırakın kumaşın katlanacağı kısımı, nedeni ise tüm yapıştırmaya çalıştığınızda kumaşın fazla olan kısımlarını kestiğiniz için bali dışarıda kalıyor elinize bulaşıyor güzel olmuyor.

Gelelim kapı döşemelerine, cam açma anahtarlarını söktükten sonra kapı kollarının etrafındaki çerçeveyi çıkartıyoruz. aynanın bulunduğu kısımda içerde kapak gibi olan yeride kendimize doğru çekiyoruz geliyor zaten. 

Kapı plastiğinin tüm vidalarınıda söktükten sonra yavaşça yukarıya doğru kaldırıyoruz camların bulunduğu yerden kurtuluyor ve boşa çıkıyor.

buradaki kötü olan yer kapının döşemelerinin bulunduğu fiber gibi plastik parça kapının kendisine ısıtılarak yapıştırılmış.

Önümde iki seçenek vardı, ya o ısıtılan yerden açaçaktım yada üzerine kaplama yapacaktım. Ben ilk tercihimi kullandım elimde 1 kilo bali olması sebebi ile.

ısıtılan yerden düz keskim bir tornavida ile ayırdım plastiği ve çıkarttım o parçaları.

aynı şekilde kumaşla kapladım.

Çok yazı oldu arkadaşlar kusura bakmayın en ince detaylarına kadar yazmak istedim.

Resimleride yüklüyorum ;

Keşke yapım fotoğrafları olsaydı daha güzel olurdu.

Konuda emeği geçen Eşime, Yücel abime ve oğluma teşekkür ediyorum :)
Çevrimdışı Peugeot35 Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge

Aracı : Peugeot 307 1.4 XR 90HP
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı Peugeot35 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19 Şubat 2017 Saat 21:53
emeğine sağlık güzel çalışma olmuş. 
Çevrimdışı BLACK LION Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 44
Aracı : 308 1.6 e-HDI Sportium
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı BLACK LION Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19 Şubat 2017 Saat 22:30
Elinize sağlık tebrik ederim çok temiz iş olmuş sıfır gibi Smile Ama ben olsam tavana siyah alcantra, kapılara deri yapardım herhalde. Benimkiler deri mesela. Tabi zevk meselesi.
BLACK LION
*Peugeot 308 1.6 e-HDI Sportium-2013 (Siyah İnci)
*Peugeot 307 1.6 HDI Designtech-2007 (Lav Siyahı)
*Peugeot 307 1.6 HDI Comfort-2006 (Obsidien Siyah)
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ruhela Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19 Şubat 2017 Saat 22:33
Orjinalini yazan: Peugeot35 Peugeot35 Yazdı:

emeğine sağlık güzel çalışma olmuş. 

Teşekkür ederim hocam.

Orjinalini yazan: BLACK LION BLACK LION Yazdı:

Elinize sağlık tebrik ederim çok temiz iş olmuş sıfır gibi Smile Ama ben olsam tavana siyah alcantra, kapılara deri yapardım herhalde. Benimkiler deri mesela. Tabi zevk meselesi.

Valla tavan çok kötü durmasından bu durum çok daha iyi olacağını düşündüğümden kumaşı alıp kendim yaptım yapabildiğim kadarını. Kumaş konusunda metresi 10 tl yede kumaş var döşemecide 100 tl yede biraz bütçe meselesi.

Şuanki kullandığım kumaş orjinalinkinden daha kaliteli duruyor.

Alcantra bir sonraki modele nasip olur inşallah.
Çevrimdışı ggitaristt Açılır Kutu Gör
3. Vites
3. Vites
Simge

Aracı : 307 sw hdi 2006
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı ggitaristt Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19 Şubat 2017 Saat 22:41
Çok çok çok güzel olmuş paylaşım için teşekkürler..Thumbs Up
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı ruhela Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19 Şubat 2017 Saat 22:51
Orjinalini yazan: ggitaristt ggitaristt Yazdı:

Çok çok çok güzel olmuş paylaşım için teşekkürler..Thumbs Up

Dün forumda görmüştüm bende yaptığım için yazıp paylaşayım dedim, yapmak isteyip sorunu olan arkadaşlar olursa yardımcı olurum elimden geldiği kadar. :)

Forum katkı sağlıyor bana, benimde bir nebze katkım olsun foruma ve arkadaşlara.

Saygılarımla.
Çevrimdışı sonerkyl Açılır Kutu Gör
MODERATOR
MODERATOR
Simge

Yaşı : 39
Aracı : Scenic 2.0 16v
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı sonerkyl Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Şubat 2017 Saat 09:20
ellerine sağlık kardeşim valla güzel olmuş bende bir el atsam acaba benim döşemelerde kötü durumda :)
Peugeot 106 1.4 (1997)
Renault Scenic 2.0 16v (2000)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Kötü Araç Yoktur. Bakımsız Araç Vardır.
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ruhela Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Şubat 2017 Saat 09:56
@sonerkyl biraz emek verince güzel şeyler çıkıyor ortaya. elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. piknik tarzı birşeyler ayarlarsak forumca :) oraya gittiğimizde hallederiz 2 saatte senin döşemeleri.

Daha koltuklar için 300 350 tl isteniyordu gittim yıldız sanayiye güzel çıkma koltuklar aldım 500 tl ye orjinal olsun dedim. sahibi kılıfla kullanmış kılıfları söktüm biraz lekeler var ama çıkmayacak gibi değil havalar iyi olsun onlarada el atacağım.
Çevrimdışı sonerkyl Açılır Kutu Gör
MODERATOR
MODERATOR
Simge

Aracı : Scenic 2.0 16v
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı sonerkyl Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Şubat 2017 Saat 10:00
inşallah bakalım havalar ısınsın aklımda var şöyle semaver mangal işi 
Peugeot 106 1.4 (1997)
Renault Scenic 2.0 16v (2000)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Kötü Araç Yoktur. Bakımsız Araç Vardır.
Çevrimdışı pepecura Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Aracı : 307
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı pepecura Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Şubat 2017 Saat 10:25
elinize sağlık boyle uygulamaları gördükçe benımde döşemeleri değiştiresim geliyor ama ben kendıme guvenmıyorum rezıl ederım diye :)
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ruhela Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Şubat 2017 Saat 10:49
Çok zor değil hocam döşemeler, daha zoru koltukları değiştirmekti, airbagler ile birlikte :)
Çevrimdışı pepecura Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Aracı : 307
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı pepecura Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Şubat 2017 Saat 11:01
sizin meslek bu işe uygun heralde 

maşallah hocam :)
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ruhela Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Şubat 2017 Saat 11:05
Orjinalini yazan: pepecura pepecura Yazdı:

sizin meslek bu işe uygun heralde 

maşallah hocam :)

Mesleğim bilgisayar başında mekanik proje çizimi. Ama bu tür işlerle uğraşmayı seviyorum arabayada birşeyler yapmayı.

ilk aracım 206 ydı şanzumanında sorun varken kendimiz söküp toplamıştık :) 3 sene önce.
Çevrimdışı erk4n Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 41
Aracı : 2011 C4 1.6 HDI Conford
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı erk4n Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07 Mart 2017 Saat 22:14
Guzel bir calisma olmus
Çevrimdışı barisnikof Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Aracı : 307 XR 1.6 110 HP - 2004
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı barisnikof Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24 Mart 2017 Saat 17:59
benimde 307 nin tavanı sarktı cesaret edemiyordum kendim değiştirmeye bunları okuduktan sonra bana bi cesaret özgüven patlaması geldi  : )  

Yan hakemlere yan koşma dersleri verildiğini biliyor muydunuz? Bilmiyordunuz çünkü ben uydurdum.
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ruhela Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 31 Mart 2017 Saat 18:04
Aklınıza takılan bir sorun olursa hocam forum üzerinden yazın cevaplamaya çalışırım mutlaka.

Bu arada, baly yapıştırıcıyı ince sürmeniz gerekmekte, çok kalın olursa kumaşı yapıştırmak için üstüne elinizle geçtiğinizde, kumaşın kalitesine görede değişir sanırım kumaşın dışına taşıyor.

Dikkatli olmak lazım.

İyi forumlar.

Çevrimdışı df3210 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 31
Aracı : Belirtilmemiş
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı df3210 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28 Mayıs 2017 Saat 22:35
Orjinalini yazan: ruhela ruhela Yazdı:

buradaki kötü olan yer kapının döşemelerinin bulunduğu fiber gibi plastik parça kapının kendisine ısıtılarak yapıştırılmış.

Önümde iki seçenek vardı, ya o ısıtılan yerden açaçaktım yada üzerine kaplama yapacaktım. Ben ilk tercihimi kullandım elimde 1 kilo bali olması sebebi ile.

ısıtılan yerden düz keskim bir tornavida ile ayırdım plastiği ve çıkarttım o parçaları.

aynı şekilde kumaşla kapladım.

Mudur cok guzel olmus. tek bişey sorucam rahatsız etmezsem. ısıtarak actıgn yerı tekrardan nasıl sabitledin? Bende actım kapıları ama o sekılde ısıtarak sabitlendiğini görünce tekrar kapattım.
Çevrimdışı seduray Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 46
Aracı : PEUGOT 307 1.6 XR OTOMATİK
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı seduray Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30 Mayıs 2017 Saat 01:37
Elinize sağlık çok güzel olmuş. iç taraftaki i beyaz plastik kaplamaları da söktünüz mü? 

Geçen ayki sıcaklarda tavan sarkmış. Sanayide 400 tl istediler. Cesaret edemiyorum bir türlü bağlantı düğmeleri kırılır elimde kalır diye. Sizin yazınız cesaret verdi . Teşekkürler...
2004 Peugot 307 XR 1,6 Otomatik (LOVATO LPG)
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ruhela Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01 Ağustos 2017 Saat 23:20
Orjinalini yazan: df3210 df3210 Yazdı:

Mudur cok guzel olmus. tek bişey sorucam rahatsız etmezsem. ısıtarak actıgn yerı tekrardan nasıl sabitledin? Bende actım kapıları ama o sekılde ısıtarak sabitlendiğini görünce tekrar kapattım.

hocam o bölgeleri bıçak yardımı ile açtım, kapladım baliyi sürdüm üzerine tekrar kapattım. 

üstüne vida attığım içinde hiç bir sorun kalmadan yapıştı tekrar yerine şuanda yerinden sökülemez duruma geldiğine emin olabilirsin.
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ruhela Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01 Ağustos 2017 Saat 23:20
Orjinalini yazan: seduray seduray Yazdı:

Elinize sağlık çok güzel olmuş. iç taraftaki i beyaz plastik kaplamaları da söktünüz mü? 

Geçen ayki sıcaklarda tavan sarkmış. Sanayide 400 tl istediler. Cesaret edemiyorum bir türlü bağlantı düğmeleri kırılır elimde kalır diye. Sizin yazınız cesaret verdi . Teşekkürler...

kapı direklerindeki beyaz bölgeleri sökmedim hocam oralara bağlı değildi tavan.
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 1445 8 arifbsrn
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 1407 1 arifbsrn
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 161 0 Erdo
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 4890 8 Eycof
konu icon AL4 OTOMATİK ŞANZUMAN SORUNU ( D de giderken boşa son mesaja git 5986 7 Eycof
konu icon Peugeot 307 Otomatik Vites Arızası (ÇÖZÜLDÜ) son mesaja git 25150 20 Eycof
konu icon 99 206 Kar modu Spor Modu Arızası son mesaja git 1405 9 Eycof
konu icon Beyine çekilen şase kablosunu değiştirmek son mesaja git 106 0 antipollution
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1103 2 antipollution
konu icon 206 Casper Projesi son mesaja git 176 1 cimenquantex
konu icon adblue ve diğer sorular son mesaja git 365 0 x.n
konu icon Kaza yaptım acil yardım. son mesaja git 237 0 xpity
konu icon 2012 model 508 far ampül değişim son mesaja git 1418 2 by_bozkurt
konu icon Teyp Sessiz Modu son mesaja git 10823 13 Metehanmrcan
konu icon Rcz almayı düşünüyorum ilk arabam olucak son mesaja git 520 0 Can Türk
konu icon Ani hızlanmalarda siyah duman son mesaja git 570 0 Aliturkoglu
konu icon Kizdirma buji arizasi,motor ariza lambasi yakar mi son mesaja git 4123 6 serdarcan34
konu icon 2011 Peugeot 308 - Elektrik Devre Arızası son mesaja git 3278 8 Adebisi
konu icon 3008 Carplay Sorunu son mesaja git 20 0 SrknYklmz
konu icon Mersin de bildiğiniz güvendiğiniz usta tavsiyeleri son mesaja git 2046 6 kiziltamu
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 MART EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
Eycof 11
cimenquantex 6
Emintoprak 4
SametRcz 4
antipollution 3
serdarcan34 3
slckgms 3
Hüseyinboztas 2
arifbsrn 2
feyyazbugan 2
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English