Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ) >206
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - 206'ımda yaşadığım sıkıntıların hepsi
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

206'ımda yaşadığım sıkıntıların hepsi

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı ersinyildiz Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 33
Aracı : 206 XT
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ersinyildiz Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: 206'ımda yaşadığım sıkıntıların hepsi
    Gönderim Zamanı: 10 Temmuz 2016 Saat 17:33
Arkadaşlar merhabalar, 

206'ımdan memnunum ama yaşından mıdır bilmiyorum, ara ara sıkıntılar çıkarıyor. Genellemek istemiyorum ama Bursa sanayide ilgilenen usta 10'da 1 civarında. O yüzden ustaya bırakmadan önce sizlerden yaşadığım sıkıntılar hakkında yorum almak istiyorum. Birçoğunu araştırdım ama hepsini birden tamir ettirmem şu aşamada zor. 

2004 1.4 Benzin - Lovato Lpg, 95bin km 206

1 - Yağ Damlatma Problemi
Arabayı aldığımda böyle bir problem yoktu, zamanla ufak damlalar halinde başladı. Yalnız aracın durduğu yerde çok birikme olmuyor, daha çok hareket halinde atıyor sanırım çünkü yağ seviyesinde azalma gözle görülür ölçüde. (Takviye etmek zorunda kaldım). Her zaman gittiğim usta 3 gün işi olduğunu, 1000-1500 arası masrafı olduğunu söyledi. (Silindir kapak contası değişecek)

2 - Sağ arka lastiğin olduğu yerden kasislerde gelen ses. 
Bunu son birkaç aydır duymaya başladım. Sağ arka lastiğin ordan geliyor, çukur veya sert kasislerde "yağsız yayın demire sürtmesi" benzeri bir gıcırtı duyuyorum. Usta sesi dinlemeden torsiyondur, 800 tutar dedi :) . Bana daha masrafsız bir sıkıntı gibi geliyor, emin olamadım. Tecrübe eden vardır belki. 

3 - Sol ön lastikten bilya sesi
Bu problem direksiyonu belirli bir açıda tutunca ortaya çıkıyor. Bilyaların birbirine sürtmesi gibi bir gıcırtı var, frene çok hafif dokununca ortadan kalkıyor. Basit birşey gibi.

4 - Bu gün ortaya çıkan uğultu.
Bu gün aracın arkasından bir uğultu duydum. Canımı sıktı epey. Durduğum yerde kapıyı açıp biraz gaz verince egzozdan normalden farklı sesler duydum :) Bazen normal ama bazen de patlak egzoz sesi geliyor. Uğultu da sanki bundan kaynaklı. Egzoz işlemlerinin ortalama masrafları nedir, bilgisi olan varsa çok faydası olur.

5 - Tavan döşemesinin sarkması
Bir başladı önünü alamadık :) İyice kötü duruma geldi. Biryerden fiyat istedim 800 TL dediler. Bu 800 sanayinin taban fiyatı galiba :). Bursa'da döşeme işi yapan usta tavsiyesi olan varsa çok iyi olur.

Şu an için problemler bunlar arkadaşlar, aracın 10Bin bakımı da geldi, vermişken bunlardan bazılarını da halletmek istiyorum. Bursa'da usta tavsiye edecek var mıdır ? Veya buna benzer problemler yaşamış olanlar varsa neler yapılabilir, nereye bakılabilir bilgi verirlerse çok makbule geçer. 

Selametle
Çevrimdışı TugyyStyle Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 29
Aracı : 206 Sedan 1.4 Comfort
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı TugyyStyle Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Temmuz 2016 Saat 19:43
1- Araç lpg li ise azda olsa yağda eksilme olur onu hani gözle görülür olurmu olmazmı tartışılır ama yağ filtresini kapat contasını ve kapagını orjinal ile değiştirin her yağ bakımında özellikle contası 15 lira ve kapak 30 lira kapağı isterseniz ama contayı kesin değiştirin fazla sıkmayınca ve conta eskiyince araç hareket halinde iken zorlandığı için damla damla alt koruma demir panelinin üstüne düşüyor. sadece yağ filtresi contasını değiştirin öncelikle :) ( Tecrübe ile sabit )

2- Torsiyon ise 500 ile 800 arası değişir. ben giresundayım arkadaşım geçen ay 500 liraya parçaları ankaradan kargo ile istedi burda ustasını değiştirdi komple torsiyon bakımı yaptırdı yep yeni oldu :)

3- Direksiyon hidrolik yağını kontrol et gerekirse yağı komple değiştir daha sonra düzelmezse diğer adımlara geçebilirsin özellikle tam dönüşlerde yapar o sesi :)

4- son susturucunun komple değişimi 250 lira :) aşağı yukarı fiyat olabilir Giresunda montaj dahil orjinal egsoz 250 liraya takıyolar :)

5- Orjinal almaya gücünüz yetiyorsa orjinal alın hocam ama yetmiyorsa döşemeciler temiz iş yapın bide her döşemeciyi gezin araya arkadaşları sonra sokun önce kendiniz fiyat alın :)

Son bide isterseniz 0539 760 6494 Whatsapp üzerinden yazabilirsiniz ihtiyacınız olan her konuda elimden geleni yaparım :)
: 0539 760 64 94

<
Çevrimdışı samet206 Açılır Kutu Gör
4. Vites
4. Vites
Simge

Yaşı : 32
Aracı : Peugeot 206
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı samet206 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Temmuz 2016 Saat 20:32
Usta her yerde sıkıntı hocam tanıdık yoksa bu tarz şeyleri yaşamak kaçınılmaz.

4.Son susturucu ile ilgili bir problem varsa eğer kaynak yaparlar bu 15 TL falan eğer kaynakla idare edecek kadar değilse işin en temizi değişim zaten bir kaç yerden fiyat alın fark ediyor.

2.Sorun torsiyonsa eğer bahsi geçen rakkamlardan yapılan bir iş doğrusu.

5.Tavan döşemesi sarkarsa kurtarması zor.Büyük ihtimal araç satılcak diye detaylıya girdi temizlemeye uğraştılar  bu yüzden zaman içersinde sarkma yaptı.Bunu döşemecilerle görüşmeniz gerek.

diğerleriyle ilgili bir bilgim yok geçmiş olsun kendinizi soğutmayın araçtan halledilemicek durumlar değil kullanımda olan çoğu ikinci el araçta yaşanabilcek sıkıntılar bunlar.

Peugeot Mod ''206'' 1.4 XR 2000
Asaleti Renginde Saklı...
Çevrimdışı sonerkyl Açılır Kutu Gör
MODERATOR
MODERATOR
Simge

Yaşı : 39
Aracı : Scenic 2.0 16v
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı sonerkyl Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11 Temmuz 2016 Saat 10:40
ersin arkadaşlarımızın dediği dışında başka birşey gözükmüyor gibi. iyi bir usta bulursun umarım.
Peugeot 106 1.4 (1997)
Renault Scenic 2.0 16v (2000)
308 1.6 vti (2012)
206 1.4 FEVER (2007)
Kötü Araç Yoktur. Bakımsız Araç Vardır.
Çevrimdışı red 206 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 34
Aracı : 2005 model 206 hdi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı red 206 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11 Temmuz 2016 Saat 10:57
Ustam tavan doşemesi hakkinda bilmen gereken birsey ayni olay benimde basima geldi onden bi basladi hal duman aslinda ben kendim yapmayi dusundum ama sokerken takarken elimdde patlamasin diye uğraşmiyorum (yapilmayacak birsey değil tavandakileri sök metraj bazinda tavan dosemesi al soktugun dosemenin altindaki kartonumsu muhafazanin ustunu iyice temizle telli sungerler fln yada bulasik teliyle sonra sur baliyi yapistir dosemeyi. Ama alttaki muhafaza cok hassas kirarsan daha maliyetli cikar.

Neyse ben burda sordum bir iki servise fiyatini 600 cekti tavani komple degistiriyorlar. Baska bir usta buldum oda tavani temizleyip yeni doseme yapiyor onunda fiyati 400 amcamin arkadadi odlugu icin 350 tlye yapiyor bi gundede teslim ediyorlar sabah erkenden birak aksam 7 gibi al eger 800den uyguna bulamiyorsan bursda ordan buraya araban gel git max 120 tl yaksa 400de dosemeciye versen 520 ye ic 600 desen yine 200 b liran cepte ama bensenin yerinde olsam sokerdim 800tl dediklerine gore zaten komple degistiriyorlardir tavan dosemenide muhafazasinida youtupta videolari var emin ol zor birsey değil ben musyit bi zaman bulursam deniycem bu ay icinde yaparsam atarim fotolarini.

Bir diger arizan arka kisimdan gelen tak tuk sesi o bendede mevcut arka demirlermi tasiiyicilarmi neyin degismesi gerekiyor bilgin olsun ben yaptirmadim cok onemli birsey degil (aciliyet açisindan, ama ilerde o parça kirilirsa arka kismi kucaga almis olursun bilgine) gecen otobanda birini gordum arka sag lastigi capraz kopmus gibi kidim kidim ilerliyordu bahsettikleri sey bu olsa gerek (oda peugeot 206 idi.

On bilye sesi dedigin sey direksiyonu tam sag yada tam sol yapinca gaz verdiginde yapiyorsa eger direksiyon kutunla alakali firene basmadan ayagini gazdan kestigindede yapiyorsa emin olabilirsin direksiyon kutundan yaptigindan.

Yağ damlatma problemin de yuzde doksan motor ust kapak contasindandir amcam tamirci oldugu icin biz 2 gunde kapi onunde 550 tl sadece malzeme parasiyla yaptik hatta contayi bile degistirdik. O paraya.

Egsozdan farkli seslerin gelmeside turbondan kaynakli olabilir yada katalizatorunun ici dolduysa artik ses degisir bunuda arabanin on kaputjnu ac turbo gozunun onunde zaten altindada katalizator var. Sen kulak ver biride gaza yuklensin fln anlarsin az cok nerden geldigini.

Hadi kolay gelsin baska arizalarinin olmamasi dilegiyle.
hız yapmak marifet değildir,asıl marifet başkalarının canını tehlikeye atmamaktır.
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ersinyildiz Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13 Temmuz 2016 Saat 20:50
Arkadaşlar öncelikle çok teşekkürler, epey fikir verdiniz üşenmeden yazmışsınız sağolun. Birkaç gelişme var onları yazmak istedim.

Öncelikle tavan döşemesi konusu. Bursada birkaç döşemeciden fiyat istedim. Ortalama 400-450 arası değişiyor. Tanıdık bulamazsam o fiyatlara yaptırmayı planlıyorum.

Gelelim ikinci konuya. Sağ arka tekerlekten gelen gacırt gucurt seslerden bahsetmiştim. Babama da bahsettiğimde jant kapağındandır o demişti de büyük sözü dinlememiştik. Bu gün biraz oynadım jant kapağıyla baktım ki aynı ses çıkıyor. Jant kapağının metal teli janta sürtüyormuş ufak darbelerde. Kapağı çıkardım ses kesildi.  Onun dışında amortisörlerden tak-tuk ses gelmiyor. Bu yönden rahatladım şimdilik.

Sol ön bilya sesinde de şöyle bir gelişme var. Bu gün yavaş giderken özellikle dinledim. Direksiyon düz konumdayken çeyrek tur sağ yapınca duydum sesi. Ses lastiğin her tam turunda belirli bir noktada sürtme şeklinde geliyor. Hızlanınca sesin duyulma sıklığı da artıyor dolayısıyla. Lastiğin içine dışına baktım sürtme izi yok. Usta anlayacak herhalde ama çok masraflı mıdır , zannetmiyorum.

Yağ problemi için 10bin bakımı yapılırken filtre contalarını da değiştirmelerini isteyeceğim. Bir süre kullanıp yağ durumunu kontrol edeceğim. Eğer azalma devam ediyorsa filtreyi eleyip sorunun kesin olarak üst kapak contasında olduğundan emin olabilirim ki rahat bir zamanda da veririm artık .

Egzozu o olaydan sonra düzenli dinliyorum. O gün çıkan sesi bidaha duymadım. Tesadüf mü bilmiyorum. Uğultuya gelirsek, uğultunun tonu gaz pedalından bağımsız değişiyor. Vites boştayken de uğultu var yani vites kutusunu da eledik. Hızlanınca uğultunun tonu inceliyor, yavaşlayınca da duyulmaz hale geliyor. Çok çok yüksek ihtimal rulmanlardan biri ömrünü tamamladı. Bu arada benzinli araçlarda turbo var mı ? Ben yok diye biliyorum.

Herkese tekrar teşekkürler, kazasız sürüşler.

1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ersinyildiz Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21 Temmuz 2016 Saat 12:07
Arkadaşlar dün 10 bin bakımını yaptırdım aracın. Tahmin ettiğimiz gibi sol arka tekerleğin bilyalarında sıkıntı başlamış. Bilyalar değişti, bahsettiğim uğultu kesildi. Döşeme için altığım fiyat 400 TL civarında. 
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 Radyatör Hava Alma İşlemi son mesaja git 2963 0 Berkan123
konu icon Birden Stop Etme son mesaja git 5911 8 Berkan123
konu icon Genleşme kabında basınç son mesaja git 1251 3 Berkan123
konu icon Hararet Göstergesi son mesaja git 1313 4 Berkan123
konu icon 206 Hararet Sorunu son mesaja git 763 4 Berkan123
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 2853 11 feyyazbugan
konu icon 206 şakırtı sesi geliyor son mesaja git 1156 4 berkogut
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1972 4 antipollution
konu icon 307 kendi kendine gaz veriyor. son mesaja git 12954 36 drneuron
konu icon Android Auto Sorunu - Xiaomi 13T Pro son mesaja git 997 0 chanyilmz
konu icon Fikirlerinize ihtiyacım var son mesaja git 567 0 Mustafa1923
konu icon Peugeot 206 hakkında yardım son mesaja git 533 0 Mustafa1923
konu icon tahin kıvamında soğutma suyu-rektefiye son mesaja git 580 0 claymore
konu icon 206 kalorifer sıcak soguk arkadan ayarı son mesaja git 576 0 heavyburak26
konu icon 2010 3008 1.6 vti sorunlar zinciri son mesaja git 1050 0 cagri_serin
konu icon Tüm arıza göstergeleri aktif son mesaja git 933 0 Volkan 00
konu icon ENG man system faulty - Hatası (Resimli) son mesaja git 16220 16 YKH
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 5668 10 Stcngnr28
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 1987 1 arifbsrn
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 570 0 Erdo
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 APRIL EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
berkogut 7
Berkan123 7
KnucklesTR 4
drneuron 3
ppfustasi12 3
Mustafa1923 3
alex33 3
arifbsrn 2
antipollution 2
chanyilmz 2
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English