Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ) >206
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Zımparalama
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Zımparalama

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı blntctn Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge

Yaşı : 36
Aracı : Peugeot 206 1.4 XT
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı blntctn Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Zımparalama
    Gönderim Zamanı: 02 Eylül 2015 Saat 07:32
Arkadaşlar Merhabalar,

Aracın arka tampondaki bagaj kapağının altında bulunan siyah plastik kısımda güneştenmidir yoksa pastadanmıdır bilmem kawlamalar olmuş 2 renk halini almış elimi sürdüğümde bir kısmının kabuk gibi olduğu görünüyor uzaktan bakıncada alacalı şekilde rengi buraya arkadaşın biri 500 sulu zımparayla iyice zımparalayıp tekrar astar vernik boya atmamı söylemişti acaba yapsam olurmu yoksa dahamı kötü bi görüntü olur
Peugeot 206 1.4 XT
Volkswagen Golf 1.4 TSI
Çevrimdışı talip206 Açılır Kutu Gör
4. Vites
4. Vites
Simge

Yaşı : Belirtilmemiş
Aracı : 2002 206 colorline otomatik
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı talip206 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Eylül 2015 Saat 20:25
Fotoğraf yükleyebilir misin hocam. Normalde plastik kısmında boya olmuyor kolay kolayda güneşten kavlama olmaz çünkü sert plastik oralar. Ama önceki sahibi vernik boya falan attı ise o kavlama yapmış olabilir.
Çevrimdışı samet206 Açılır Kutu Gör
4. Vites
4. Vites
Simge

Yaşı : 32
Aracı : Peugeot 206
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı samet206 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Eylül 2015 Saat 23:01
2 gün önce boyadım arka kısımdaki o parçayı.İşe başlarken elimde Kağıt bant,maskeleme ürünleri (Gazete,naylon) zımpara,plastik astarı ve mat siyah tampon boyası vardı.O an yanımda vernik yoktu ama aklımda vernik atmakta vardı sonra uygulamaya başladım iş bittikten sonra vernik atmaya gerek duymadım dokusu hoşuma gitti bu şekilde bıraktım.

O plastikler üzerinde boya varsa önceden kavlanır.Üzerinde boya yoksa bile güneş yakar siyah rengini zamanla alır ve buda çirkin bir görüntüye sebep olur yani önceden boyanıp boyanmamsının önemi yok güneş uzun vadede plastikleri bozuyor 206 nın çıtalarını gövde rengine boyatmadan kullananlar bu durumdan mutlaka nasibini alır.

İşlem şu şekilde öncelikle boyanıcak parçayı temizledim ardından 2000 Binlik zımpara,benim bu iş için uygun gördüğüm 2000 ve 3000 lik zımparadır bulması zordur ama amacına uygundur.500 lük denemedim.Zımparayı geçtim ve tekrar temizledim sonrasında plastik astarını bulaşık süngerine akıta akıta kuşağa sürdüm yarım saat bekledim astar şeffaftır çabuk kurur.Ancak dikkatli olun plastik astarı tiner gibi birşey benim plakaya geldi boyasını kaldırdı çabuk müdahale etmesem plaka kullanılmaz duruma gelicekti.Astar kuruduktan sonra mat siyah sprey boya 1 kat attım 15 dk bekledim ardından 2.katı attım bıraktım ertesi gün tamamen kurumuştu.Burda önemli nokta astarı bir yere damlatmadan maskelemeyi iyi yaparak çıtaya atmak astarı sürerken normal süngerle siler gibi dikatsizce yapabilirsiniz ama boyayı mesafeyi iyi ayarlayarak elinizi ve sıkışı hiç bozmadan atmanız lazım aksi halde siyah bile olsa kuruduktan sonra dalgalanmaları görmeniz kaçınılmaz olur ve bu durumdan rahatsız olabilirsiniz.Vernik ise daha tehlikelidir.Dikkat ister tectübelerim bunlar bu işle ilgili paylaşmak istedim işinize yarar birşey olur umarım.

Maliyeti

Zımpara:1.5 TL
400 ML Mat sprey:8 TL
250 ML Plastik Astarı:9 TL
Kağıt Bant 2 TL

Düzenleyen samet206 - 02 Eylül 2015 Saat 23:03
Peugeot Mod ''206'' 1.4 XR 2000
Asaleti Renginde Saklı...
2. Vites
2. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı blntctn Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Eylül 2015 Saat 07:07
en kısa sürede resim yükleyeceğim, samet teşekkürler bilgiler için gayet aydınlatıcı oldu :)
Peugeot 206 1.4 XT
Volkswagen Golf 1.4 TSI
Çevrimdışı talip206 Açılır Kutu Gör
4. Vites
4. Vites
Simge

Yaşı : Belirtilmemiş
Aracı : 2002 206 colorline otomatik
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı talip206 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Eylül 2015 Saat 20:01
Vernik için de sprey vernik kullanabilirsiniz ayrıca. Özelikle polisan sprey vernikleri güzel
2. Vites
2. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı blntctn Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Kasım 2015 Saat 07:02
Evet arkadaşlar sonunda aldım boya vernik astar zımpara malzemesini yanlız uygulama için zımparalamadan sonra polietilen olduğu için ısıl işlem uygulayarak astarın yapışmasını sağlamamı söyledi özellikle malzemeyi aldığım yer ( fön makinası, pürmüz vb. ) aracın arka tampondaki kuşak ve üst çıtaların renginde beyazlama wardı bunları boyamayı düşünüyorum kısmetse pazar günü.

Peugeot 206 1.4 XT
Volkswagen Golf 1.4 TSI
4. Vites
4. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı samet206 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Kasım 2015 Saat 20:18
Astarı ısıtarak atma konusunu tam olarak anlayamadım.Hava soğuk kurumaz düşüncesiylemi söyledi acaba.Tavan çıtalarını söküpte boyamanızı tavsiye ederim.Ön camın kenarlarında vidası var onu söktükten sonra çekip kaldırın çıtayı ve arkaya doğru iterek çıkartın,bagaj kısmında pimi var o yüzden.Kolay gelsin iyi çalışmalar...
Çevrimdışı Gokcesel Açılır Kutu Gör
3. Vites
3. Vites
Simge

Yaşı : 31
Aracı : 307 HDi Premium
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Gokcesel Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Kasım 2015 Saat 20:39
Hocam tavan için kaplama öneririm. Benim aracında sizin ki gibi çıtası solmuştu ben mat folyo kaplattım gayet hoş duruyor. Tamponda da resimde görünen kadarıyla bir kavlama falan görünmüyor.
2. Vites
2. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı blntctn Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22 Kasım 2015 Saat 12:01
Kawlama war hocam da biraz kirli oldugu icin farkedilmiyor, çıta konusunda da dediginiz gibi çıkartmayi deneyeyim daha rahat boyarim
İsitma konusunda da ozellikle astar ile birlesme saglanmasi icin sicak atmak gerekliymis we astarin uzerindeki polyester kaplamanin buharlastirilmasi icin isitmam gerektigini belirttiler
Peugeot 206 1.4 XT
Volkswagen Golf 1.4 TSI
2. Vites
2. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı blntctn Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24 Kasım 2015 Saat 16:24
ewt arkadaşlar samet206 arkadaşın tarifi üzerine çıtaları araçtan söktüm ve ilk hali ile son halini resmettim aşağıdaki gibi yaptığım uygulama fazla birşey yok aslında

öncelikle bi güzel yıkadım
1500 zımpara ile pürüzsüz yüzey yakalayana kadar iyice zımparaladım
fitillerin olduğu kısımları bant ile kapattım (fitillere boya wurarak sertleşmemesi için kapladım)
aslında parça metalimsi birşey oldğu için astar metal astarı atmak lazm hiç atmasak da olur ben ynede attım astar plastik astarı sprey wardı onu kullandım
3 kat 1 er saat arayla sprey mat siyah boya kullandım
hafif metalin göründüğünü hissederek 1 kat daha astar atıp 1 kat daha boya wurdum we son hali resimlerde

ilk hali

son hali
Peugeot 206 1.4 XT
Volkswagen Golf 1.4 TSI
Çevrimdışı Gokcesel Açılır Kutu Gör
3. Vites
3. Vites
Simge

Yaşı : 31
Aracı : 307 HDi Premium
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Gokcesel Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24 Kasım 2015 Saat 21:34
Elinize sağlık gayet güzel olmuş.

Başlığıda 206 tavan çıtası boyama gibi şekilde değiştirmeniz mümkünse google da aratıldığında direk bulunur diye düşünüyorum. 
2. Vites
2. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı blntctn Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24 Kasım 2015 Saat 22:13
Orjinalini yazan: Gokcesel Gokcesel Yazdı:

Elinize sağlık gayet güzel olmuş.

Başlığıda 206 tavan çıtası boyama gibi şekilde değiştirmeniz mümkünse google da aratıldığında direk bulunur diye düşünüyorum. 

hocam walla o kadarını beceremiyorum değişemiyoruz diye biliyorum :)

yarın da arka tampon çıtasını halletmeye çalışacam olursa resim atarım :)
Peugeot 206 1.4 XT
Volkswagen Golf 1.4 TSI
4. Vites
4. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı samet206 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24 Kasım 2015 Saat 22:32
Eline sağlık usta temiz olmuş güle güle kullan...
2. Vites
2. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı blntctn Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29 Kasım 2015 Saat 12:30
bugün de kış lastiklerini takmadan jantların ömrünü uzatmak amacı ile güzel bi boyadım temiz oldu en azından alata tozları katman oluşturmuştu resmen

Peugeot 206 1.4 XT
Volkswagen Golf 1.4 TSI
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 1720 9 cimenquantex
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 1481 1 arifbsrn
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 226 0 Erdo
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 4914 8 Eycof
konu icon AL4 OTOMATİK ŞANZUMAN SORUNU ( D de giderken boşa son mesaja git 6014 7 Eycof
konu icon Peugeot 307 Otomatik Vites Arızası (ÇÖZÜLDÜ) son mesaja git 25185 20 Eycof
konu icon 99 206 Kar modu Spor Modu Arızası son mesaja git 1420 9 Eycof
konu icon Beyine çekilen şase kablosunu değiştirmek son mesaja git 126 0 antipollution
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1128 2 antipollution
konu icon 206 Casper Projesi son mesaja git 186 1 cimenquantex
konu icon adblue ve diğer sorular son mesaja git 383 0 x.n
konu icon Kaza yaptım acil yardım. son mesaja git 260 0 xpity
konu icon 2012 model 508 far ampül değişim son mesaja git 1469 2 by_bozkurt
konu icon Teyp Sessiz Modu son mesaja git 10855 13 Metehanmrcan
konu icon Rcz almayı düşünüyorum ilk arabam olucak son mesaja git 537 0 Can Türk
konu icon Ani hızlanmalarda siyah duman son mesaja git 607 0 Aliturkoglu
konu icon Kizdirma buji arizasi,motor ariza lambasi yakar mi son mesaja git 4132 6 serdarcan34
konu icon 2011 Peugeot 308 - Elektrik Devre Arızası son mesaja git 3298 8 Adebisi
konu icon 3008 Carplay Sorunu son mesaja git 20 0 SrknYklmz
konu icon Mersin de bildiğiniz güvendiğiniz usta tavsiyeleri son mesaja git 2056 6 kiziltamu
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 MART EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
Eycof 11
cimenquantex 7
SametRcz 4
Emintoprak 4
antipollution 3
serdarcan34 3
slckgms 3
OsmUnl 2
by_bozkurt 2
Berkay Erdinç 2
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English