Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT TÜRKİYE MODİFİYE PLATFORMU >Nasıl Yapılır ? >206
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - 206 Arka Kapı Hoparlör Kablo Tesisatı Çekmek
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

206 Arka Kapı Hoparlör Kablo Tesisatı Çekmek

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı samet206 Açılır Kutu Gör
4. Vites
4. Vites
Simge

Yaşı : 32
Aracı : Peugeot 206
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı samet206 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: 206 Arka Kapı Hoparlör Kablo Tesisatı Çekmek
    Gönderim Zamanı: 31 Temmuz 2015 Saat 23:49
Merhaba Arka kapılara hoparlör bağlantısı yapmak istiyorum.Arka kapı döşemesini söktüm ve herhangibir elektriksel bağlantıya rastlamadım aşağıda resmini verdiğim soketi ve hortumu söktüm bu soketten geçen kablolar kapı içinden bir yere gidiyor ama net göremiyorum bu kabloların içinde arka hoparlörlere ait kablo tesisatı olabilirmi acaba ?

Güncel Yazı En Alttadır.

Düzenleyen samet206 - 07 Ağustos 2015 Saat 23:33
Peugeot Mod ''206'' 1.4 XR 2000
Asaleti Renginde Saklı...
4. Vites
4. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı samet206 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01 Ağustos 2015 Saat 15:06
Bu soketin içinden geçen kablolarda arka kapılar için hoparlör kabloları olabilirmi bilgisi olan varsa yardım bekliyorum ben tam olarak anlayamadım.
Çevrimdışı madblueblacksea Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge

Yaşı : 40
Aracı : 206 1.4 HDI Look
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı madblueblacksea Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01 Ağustos 2015 Saat 16:19
Olma ihtimali var. Teybin arkasından çıkan kabloların üzerinde yazan kod numaralarını kapıdakilerle karşilaştır
206 1.4 HDI Look 2004
4. Vites
4. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı samet206 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01 Ağustos 2015 Saat 18:54
Anladım.Teyp hoparlör soketinde 4 adet kablo var kötü olanda bu sadece ön kapılar için bunlar ancak soket sayısı 3 yanı hem teybın elektrıksel bağlantı soketı hem ön kapı hoparlörlerinin bağlantı soketı bir tanede tamamen boşta hiç bir yere bağlantısı olmayan bir soket var demek istediğim normal donanımda olmadığı için sonradan ekleme yapılır diye bu şekilde bir tesisatmı var yoksa bu boştaki soket direksiyon kumanda kol soketımı  bakayım karşılaştırma ölçme falan yapayım garanti olsun kitapçıkta bilgi yok bunlarla ilgili aracın kitapçığında araçtan teybe gelen 2 soket olduğu yazıyor üstelik.Diğer sokete değinmemiş.
Çevrimdışı madblueblacksea Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge

Yaşı : 40
Aracı : 206 1.4 HDI Look
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı madblueblacksea Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01 Ağustos 2015 Saat 19:46
Hoparlör soketinde 4 kablo (2çift) varsa arka kapılara giden hoparlör kablosu olduğunu sanmıyorum. 
206 1.4 HDI Look 2004
4. Vites
4. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı samet206 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01 Ağustos 2015 Saat 21:32
Evet hoparlör soketinde 2 çift kablo var normalde 4 çift olması gerekiyor.Arka kapı panzidotunun birini söktüm hoparlör yuvasına giden herhangibir elektriksel kablo yok.Ama bu soketin dışında teyp bölümünde boşta bir soket var onunla bu arka kapı içindeki kablolar bağlantılı olabilirmi dedim.Ozaman büyük ihtimal kapıdan çıkan kabloların tümü merkesi kilit sistemine teyp bölümündeki sokette direksiyon kumandasına ait.Elektrik tesisatı çekmek kolay gibi gözüksede zahmetli bir işlem zaten kapıdaki kablo kanalı soketli ordan ik tane kabloyu sorunsuz geçirmek bile mahfeder adamı arka kapılardan vazgeçicez ozaman ben hep var diye biliyorum tesisat ve denk geldıklerımde emsellerinde rastladım tesisata sadece teyp çıkışları aktif falan olmuyordu hat çekili diye biliyorum bende neden yok anlamadım.

Düzenleyen samet206 - 01 Ağustos 2015 Saat 21:33
Çevrimdışı Alicilik Açılır Kutu Gör
5. Vites
5. Vites
Simge

Yaşı : 34
Aracı : '13 Auris D-4D MMT Adv SkyP
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Alicilik Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Ağustos 2015 Saat 00:08
Arka pandizota hoparlor kablosu gitmez. arka hoparlor kapida oldugu icin orta direkten soketten korukle kapiya gecer.

Hız sabitleme ve limitleme için
DiagBox v7.82
PP2000 v22
Lexia 3 v45
Sedre/Doc Backup 11.2013

4. Vites
4. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı samet206 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Ağustos 2015 Saat 21:52
Orjinalini yazan: Alicilik Alicilik Yazdı:

Arka pandizota hoparlor kablosu gitmez. arka hoparlor kapida oldugu icin orta direkten soketten korukle kapiya gecer.

Yanlış anlaşıldı sanırım kapıdan bahsediyorum bende yani kapı panzidotunu (Döşemesini) söktüm orta ditekteki kablolardan hoparlör ile bağlantılı bir kablo göremedim bende diyorum bu soketteki kabloların arasında arka kapı hoparlörleri için kablo olabilirmi sorum buydu ?
5. Vites
5. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Alicilik Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04 Ağustos 2015 Saat 18:30
Orjinalini yazan: samet206 samet206 Yazdı:

Yanlış anlaşıldı sanırım kapıdan bahsediyorum bende yani kapı panzidotunu (Döşemesini) söktüm orta ditekteki kablolardan hoparlör ile bağlantılı bir kablo göremedim bende diyorum bu soketteki kabloların arasında arka kapı hoparlörleri için kablo olabilirmi sorum buydu ?

kablo teypten cikiyorsa (yani mevcutsa) kapi diregine kadar gelir. ordan karsiya gecmez.
DiagBox v7.82
PP2000 v22
Lexia 3 v45
Sedre/Doc Backup 11.2013

4. Vites
4. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı samet206 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05 Ağustos 2015 Saat 00:55
Anladım musait bir zamanda detaylı olarak bakıcam artık umarım vardır teşekkürler ilgilenen herkese...
4. Vites
4. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı samet206 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07 Ağustos 2015 Saat 23:32
Detaylı incelemeye aldım durumu teyp bölümündeki fazladan soket direksiyon kumandası ile ilgili bağlantıları içermektedir.Arka hoparlör kablo tesisatı ile alakası yok.Zaten mantık olarak bu belliydi ama kullanıcılardan bununla ilgili hiç bir yerde net bir cevap alamadığım ve bir umut dedim belki üstüne gittim durumun ama ne yazıkki arka kapı hoparlör tesisatı yok ayrıca teyp bölümündede mevcut değil.

Bu yüzden arka kapılara sıfırdan kablo tesisatı çekilmesi gerekiyor sıkıntılı noktalar var yine her zamanki gibi fikir danışmak isterim.

1.si kabloları tek bir yerden teyp bölümüne taşımak istiyorum.Sol kapının tesisatını kapı direğinden içeri aldıktan sonra arka koltuk istikametinde halının altından sağ tarafa taşıyıp,sağ kapının tesisatı ile birlikte ön sağdan torpido gözünün üstünden teyp bölümüne getirmek istiyorum.En uygunu bu geldi bana ne dersiniz ?

2.si torpido gözünü sökmediğim için kablolar halıdan çıkıp torpido üstüne gittikten sonra birdaha teybe gelene kadar geçtiği yeri göremiyorum ve sabitleyemiyorum o kısıma kabloyu .Burda kablonun herhangibir yere temas edip yanma vs. gibi bir duruma uğraması söz konusu olabilirmi bu beni endişelendiriyor.Demek istediğim kabloyu torpidonun üstünden geçirip teyp gözüne almak uygun bir yermi.

Bilen veya bu tarz olaylarla ilgilenenler yardımcı olurlarsa sevinirim ayrıca fikir vemek isteyen herkesin fikrinede açığım bu konuda...

Ayrıca elimdeki hoparlörlerin mıknatısları kapıya çok yakın hoparlörleri göze oturttuğum anda mıklatıslanma oluyor kapı ile hoparlör arasında bu durumuda pek sevmedim kapı içine keçe izalasyon yapıp hoparlörün altınada çok yüksek olmayan bir kasnak kullanmayı düşünüyorum.

Düzenleyen samet206 - 07 Ağustos 2015 Saat 23:34
5. Vites
5. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Alicilik Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08 Ağustos 2015 Saat 00:15
Sehir disindayim hafta ici dondugumde detaylo cevap atacagim.
DiagBox v7.82
PP2000 v22
Lexia 3 v45
Sedre/Doc Backup 11.2013

4. Vites
4. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı samet206 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08 Ağustos 2015 Saat 01:26

Sehir disindayim hafta ici dondugumde detaylo cevap atacagim.

İlgin için gerçekten teşekkürler.Bu durum ile ilgili her türlü fikri dikkate alırım beklemedeyim.

Başka fikir sahibi olan arkadaşlar varsada konuyu takip ediyorum.İyi akşamlar...
5. Vites
5. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Alicilik Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Ağustos 2015 Saat 01:05
Merhaba,

Simdi bir kac anlamadigim nokta var orda bir tabii olalim.

Sizin aracinizda teybe gelen soketler asagidaki gibi olmasi lazim.

burda soldaki soket hoparlor kablolarinin soketi. orta 4lu on hoparlor sag ve sol diptekiler arka hoparlorlerin kablosudur. toplamda 8 kablo olmasi lazim. Bunlarda eksik var mi ?

Varsa islem cetrefilli olacak biraz.
DiagBox v7.82
PP2000 v22
Lexia 3 v45
Sedre/Doc Backup 11.2013

Çevrimdışı Samet Çetin Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 36
Aracı : Peugeot 206 XR
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Samet Çetin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Ağustos 2015 Saat 08:35
Teybin arkasından arka hoparlörler için olan kabloyu bulduktan sonra buraya yaz ben sana en detayına kadar anlatacağım. Biliyorsun bizim araçlar aynıydı ben de zamanında arka kapılara hoparlör kablosu çekmiştim. Şimdi gti aldım arkada hoparlörü var:) Şu an ben de tesisat yapma aşamasındayım o yüzden konu dikkatimi çekti.
4. Vites
4. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı samet206 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Ağustos 2015 Saat 12:44
Merhaba tekrardan soketler bu şekilde ancak bunların dışında bir soket daha var.Toplamda 3 soket bulunmakta.Farklılıklar şu elektriksel bağlantı soketinde ince sarı ve turuncu kablo yok.Solda görünen hoparlör soketi olarak isimlendirdiğiniz sokette yanlızca 4 adet yani 2 çift kablo mevcut.Bu zaten arka kapıların hoparlör tesisatının olmadığının göstergesi ancak boştaki soket kafamı karıştırdı durumla ilgisi olabilirmi diye düşündüm konuyu açmamdaki sebep buydu anladığım kadarıylada yok.Direksiyon kumandası için soket.O nedenle sıfırdan arka iki kapı için kablo tesisatı çekmenın yollarına bakıyorum şu aralar.

Düzenleyen samet206 - 10 Ağustos 2015 Saat 12:53
4. Vites
4. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı samet206 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Ağustos 2015 Saat 12:51
Orjinalini yazan: Samet Çetin Samet Çetin Yazdı:

Teybin arkasından arka hoparlörler için olan kabloyu bulduktan sonra buraya yaz ben sana en detayına kadar anlatacağım. Biliyorsun bizim araçlar aynıydı ben de zamanında arka kapılara hoparlör kablosu çekmiştim. Şimdi gti aldım arkada hoparlörü var:) Şu an ben de tesisat yapma aşamasındayım o yüzden konu dikkatimi çekti.

Öncelikle GTI hayırlı olsun :) Tesisat işlemlerindede kolay gelsin.Benim araçta ne teyp bölümünde nede arka kapılarda hiç bir şekilde kablo tesisatı yok yani sıfırdan kapıdan alıp teybe götürmek gerekli.Sizde daha önce bu işlemi yaptıysanız nasıl oldu tam olarak nerden gitti teybe kablolar özet olarak yazarsanız bu işlemler sırasında çok işime yarar.Özellikle kabloları sağ taraftan halının altından geçirip torpido üstünden teybe almak istiyorum kabloların torpido üstünden geçmesi uygunmudur bu konudada bilgi toplamaya çalışıyorum.
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Samet Çetin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Ağustos 2015 Saat 20:47
Teşekkür ederim:) Torpidonun üstünden biraz zor olabilir ben altından çektim kabloları. Teybin arkasından kabloları bağladım sonra altta bazı kablolar var torpidonun yanında alttan iç tarafta çekeceğim kabloları ordaki kablolara plastik kelepçe ile bağladım, sonra halının altından geçirip kapı eşiğine kadar getirdim. Kapının kenarındaki fitilleri sökün altında kablo geçecek yerleri zaten göreceksin oraya bir güzel gizleyin kabloları arka kapılar için orta direğin altına kadar çekin. En zahmetli yer burası işte o fotoğrafını eklediğiniz soketin içinden kabloları geçireceksiniz sonra kapının içine sokacaksınız. Aynı işlemleri şoför tarından yapmak istemiyorsanız sol kapı için sol hoparlör kablosunu arka koltukların altından geçireceksiniz sonra ordan direğe kadar çekip aynı işlemleri yapacaksınız. Arka kapılar bildiğiniz gibi 13cm ama bence 13 cm normal bir hoparlör takacaksanız değmez bunca zahmete mid takacaksanız ya da 16lığa genişletip 16lık hoparlör takacaksanız uğraşın derim benim çok zamanımı aldı.Mid de bütçe meselesi sonuçta ama 16lık daha ucuza gelir. 05368958306 telefon numaram uğraşmaya karar vereceğiniz zaman fotoğrafları vatsaptan iletin bana ben neyin nereden yapılacağını ordan yazarım uygulama anında daha iyi olur.
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Samet Çetin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Ağustos 2015 Saat 20:47
Ne yazmışım be :)
4. Vites
4. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı samet206 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Ağustos 2015 Saat 22:21
Elin dert görmesin usta sağol :) yardımcı olmaya çalıştın takıldığım bir yer olursa rahatsız ederim o zaman :)

Ben kapı içi soketini söktüm kablo geçirme çalışmaları yaptım.Yanlız soketi sökmek baya zamanımı aldı.Çevresindeki somun tarzı plastik parça ne sağa oynuyor ne sola çekiyorum gelmiyorda acayip zorladı.Hoplarlör kablosunuda ikili olarak o soketten geçiremiyosun kalın geliyor tekli olarak ayırarak yaptım ve içerden kapılara kablo almayı başardım zorda olsa.Arka kapı kısmı çok dar gerçekten çalışma alanı olarak.Dediğin gibi en zahmetli yer bu kısım bencede.

Arka kapılara ne takıcağım konusuna gelince önlerde 2 yollu pıoner 16 cm coax kullandım ses çok net bozulma olmuyor ancak teyp volume 10-15 arası sıfır bass.20-25 ten sonra bass geliyor.Subwofer koymadan aşırı bass beklemiyorum ama en azından evdeki bir 2+1 havasında bişeyler yakalasam yeticek.Şimdi oraya 13 cm coax taksamda 16 cm coax taksamda aynı sesin daha fazlası gibi bir durum söz konusu olucak.Mıd-bass takarım 45 rms 50 rms mıdler piyasada mevcut ama herkes anfi veya subwofer yoksa sistemde coax hoparlör mıdlerden daha iyi olur diyor.Bende biraz baktım duruma yine pıonerın 13 cm TSG133CI diye bir modeli var ürün mıdd-bass  değil süzücüsü vs yok ama bass sesler için üretilmiş bir hoparlör canlı sesini dinleme imkanım olsa bu tarz bir şey takmak niyetim arka kapılara...
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 1556 9 cimenquantex
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 1463 1 arifbsrn
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 213 0 Erdo
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 4895 8 Eycof
konu icon AL4 OTOMATİK ŞANZUMAN SORUNU ( D de giderken boşa son mesaja git 5993 7 Eycof
konu icon Peugeot 307 Otomatik Vites Arızası (ÇÖZÜLDÜ) son mesaja git 25154 20 Eycof
konu icon 99 206 Kar modu Spor Modu Arızası son mesaja git 1408 9 Eycof
konu icon Beyine çekilen şase kablosunu değiştirmek son mesaja git 111 0 antipollution
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1114 2 antipollution
konu icon 206 Casper Projesi son mesaja git 179 1 cimenquantex
konu icon adblue ve diğer sorular son mesaja git 368 0 x.n
konu icon Kaza yaptım acil yardım. son mesaja git 249 0 xpity
konu icon 2012 model 508 far ampül değişim son mesaja git 1432 2 by_bozkurt
konu icon Teyp Sessiz Modu son mesaja git 10837 13 Metehanmrcan
konu icon Rcz almayı düşünüyorum ilk arabam olucak son mesaja git 524 0 Can Türk
konu icon Ani hızlanmalarda siyah duman son mesaja git 586 0 Aliturkoglu
konu icon Kizdirma buji arizasi,motor ariza lambasi yakar mi son mesaja git 4126 6 serdarcan34
konu icon 2011 Peugeot 308 - Elektrik Devre Arızası son mesaja git 3286 8 Adebisi
konu icon 3008 Carplay Sorunu son mesaja git 20 0 SrknYklmz
konu icon Mersin de bildiğiniz güvendiğiniz usta tavsiyeleri son mesaja git 2049 6 kiziltamu
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 MART EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
Eycof 11
cimenquantex 7
SametRcz 4
Emintoprak 4
slckgms 3
antipollution 3
serdarcan34 3
OsmUnl 2
by_bozkurt 2
Berkay Erdinç 2
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English