Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ) >Aracınız Hakkındaki Tüm Sorular
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Motor Temizleme Hk.
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Motor Temizleme Hk.

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı blntctn Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge

Yaşı : 36
Aracı : Peugeot 206 1.4 XT
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı blntctn Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Motor Temizleme Hk.
    Gönderim Zamanı: 03 Mayıs 2015 Saat 11:07
Arkadaşlar tekrar merhabalar,

Aracı bugun yola çıkardım memlekete doğru gitti eşim, kızım we aracım gitti 3 kızım ewden gitmiş oldu üzüldüm ama 15 gün sonra geldiğinde hazır malzemelerimin olması için araştırma yapıp temizlik için bilgilerinizden yararlanıp ona göre malzeme almak istiyorum,

şimdi arkadaşlar aracın motor kaputunu açınca çok kötü bir görüntü karşıma çıkıyor acayip kirli hiç yıkanmamış desem yeridir, ne yapabilirim spreyler war sıkıp bezle temizliyorsun ama onlar yüzeysel oluyor el girmeyen yerlere spreyi sıkıp nasıl bezle temizleyebilirim ki ben istiyorum altıda üstü de temiz olsun :)

acaba hava tabancasıyla gaz yağını püskürtsem heryerine iç kısımlarına da bi sorun olurmu? koku yada motorda bi sıkıntı falan

ayrıca şu ses izolesi için falan olan motor kaputundaki döşemeyi daha önce okuduğum arkadaşlar döşemeci de yaptırabilirsin diye okumuştum acaba onu söküp bir güzel yıkasam sonra montajını yapacam ama kaputa bağlayan kısımdaki plastik contamı diyim civatamı diyim onlar fazlasıyla sallanıyor diye sabitlemiyor salmış biraz kendini birde ayrıca harici delik açıp oralardan da monte etsem bi problem olurmu delik yeni açıyorum diye ayrıca o bağlantı için civatamı somunmu plastik olan nereden bulabilirim.

Yardımlarınız için teşekkürler.

Düzenleyen blntctn - 03 Mayıs 2015 Saat 11:37
Peugeot 206 1.4 XT
Volkswagen Golf 1.4 TSI
Çevrimdışı xmen Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge

Yaşı : 34
Aracı : 307 1.4 hdi xr
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı xmen Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Mayıs 2015 Saat 11:42
bence motoru yıkama işine girme, yüzeysel bir temizlik yeter diye düşünüyorum.. kaputtaki döşemeyi de yeni civatalar alıp dene istersen, yedek parça satan yerlerde bulunur... hatta eline bir örnek al gittiğin yere göster hemen çıkarıp verirler aynısından...
2005 Peugeot 307 1.4 hdi
1997 Opel Vectra 1.6 16v CD
2003 renault clio 1.5 DCI
2006 peugeot 307 1.6 HDI
2006 ford fiesta 1.4 TDCI
2. Vites
2. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı blntctn Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Mayıs 2015 Saat 11:43
Orjinalini yazan: xmen xmen Yazdı:

bence motoru yıkama işine girme, yüzeysel bir temizlik yeter diye düşünüyorum.. kaputtaki döşemeyi de yeni civatalar alıp dene istersen, yedek parça satan yerlerde bulunur... hatta eline bir örnek al gittiğin yere göster hemen çıkarıp verirler aynısından...

ya hocam mahrumiyet bölgesindeyim konya merkeze uzağım biraz iş güç dolayısıyla çıkamıyorum fazla internetten bakayım dedim de adını da bilmiyorum diye bakamadım yıkasam döşemeyi bozulma olurmu acaba :)
Peugeot 206 1.4 XT
Volkswagen Golf 1.4 TSI
Çevrimdışı xmen Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge

Aracı : 307 1.4 hdi xr
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı xmen Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Mayıs 2015 Saat 11:48
bir kere yıkamadan birşey olmayabilir ama sürekli yıkama ile parçalanmaya kadar gider.. siz en iyisi çıkarıp sadece tozunu çırpın geri yerine takın..Big smile
2005 Peugeot 307 1.4 hdi
1997 Opel Vectra 1.6 16v CD
2003 renault clio 1.5 DCI
2006 peugeot 307 1.6 HDI
2006 ford fiesta 1.4 TDCI
2. Vites
2. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı blntctn Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Mayıs 2015 Saat 11:50
Orjinalini yazan: xmen xmen Yazdı:

bir kere yıkamadan birşey olmayabilir ama sürekli yıkama ile parçalanmaya kadar gider.. siz en iyisi çıkarıp sadece tozunu çırpın geri yerine takın..Big smile

çok kötü görünüyor walla çıkarıp ona o zaman orjinal bi kaplama yaptıracam ewdekiler dikerler temiz birşey olsun :) peugeot aslan amblemide yapıştırtırım orjinal olur :)

Peugeot 206 1.4 XT
Volkswagen Golf 1.4 TSI
Çevrimdışı Alicilik Açılır Kutu Gör
5. Vites
5. Vites
Simge

Aracı : '13 Auris D-4D MMT Adv SkyP
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (2) Teşekkür(2)   Alıntı Alicilik Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Mayıs 2015 Saat 15:51
Bıraz reklam olacak ama bu işin ana yeri detailingturkey. Orada çok faydalı dökümanlara ulaşabiliyorsunuz. 

Ben kendim motorun yağ durumuna göre seyreltilmiş ATAS FOR-EST kullanıyorum. 6 ayda bir temizlik yaptığım için 1e10 seyreltiyorum. 4-5 yıllık yağlı motorlarda 1e7ye kadar düşüyorum. 

2lt lik basınçlı püskürtme kapları var. Onların içine karışımı koyup kaportaya gelmeyecek şekilde püskürtüyorum. Köpürmesi daha iyi. çalkalayarak püskürtürseniz faydası oluyor.

ince boya fırcası ile yoğun kirli yerlere ve püskürtmenin ulaşmayacağı yerlere giriyorum. 4-5dk bekleyip yıkama köpüğü atıyorum. köpüğü 5 dk kadar bekleyip düşük basınçta su ile yıkıyorum.

İyice duruladıktan sonra kuru bezle metal aksamları siliyorum. soket kızımları ve ecuyu kuruluyorum ve aracı 10dk çalıştırıyorum. 

Sonrasında plastik aksamlara ATAS PLAK2 mat koruyucu süt uyguluyorum. Hem toz tutması gecikiyor hemde canlı bir görünüme sahip oluyor. 

WD40 ve mazot da güzel temizler ama kokusu uzun süre gitmez bir de yağlı malzemeler zamanla daha çok toz tutar. 
Hız sabitleme ve limitleme için
DiagBox v7.82
PP2000 v22
Lexia 3 v45
Sedre/Doc Backup 11.2013

2. Vites
2. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (1) Teşekkür(1)   Alıntı blntctn Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Mayıs 2015 Saat 17:22
Orjinalini yazan: Alicilik Alicilik Yazdı:

Bıraz reklam olacak ama bu işin ana yeri detailingturkey. Orada çok faydalı dökümanlara ulaşabiliyorsunuz. 

Ben kendim motorun yağ durumuna göre seyreltilmiş ATAS FOR-EST kullanıyorum. 6 ayda bir temizlik yaptığım için 1e10 seyreltiyorum. 4-5 yıllık yağlı motorlarda 1e7ye kadar düşüyorum. 

2lt lik basınçlı püskürtme kapları var. Onların içine karışımı koyup kaportaya gelmeyecek şekilde püskürtüyorum. Köpürmesi daha iyi. çalkalayarak püskürtürseniz faydası oluyor.

ince boya fırcası ile yoğun kirli yerlere ve püskürtmenin ulaşmayacağı yerlere giriyorum. 4-5dk bekleyip yıkama köpüğü atıyorum. köpüğü 5 dk kadar bekleyip düşük basınçta su ile yıkıyorum.

İyice duruladıktan sonra kuru bezle metal aksamları siliyorum. soket kızımları ve ecuyu kuruluyorum ve aracı 10dk çalıştırıyorum. 

Sonrasında plastik aksamlara ATAS PLAK2 mat koruyucu süt uyguluyorum. Hem toz tutması gecikiyor hemde canlı bir görünüme sahip oluyor. 

WD40 ve mazot da güzel temizler ama kokusu uzun süre gitmez bir de yağlı malzemeler zamanla daha çok toz tutar. 

hocam ürüne baktım da tmm güzel de uygulamada düşük basınçta su tutuyorum dedin suyun sakıncası olmuyor mu onu anlamadım nerelere su tutmamak gerektiğini pek bilmediğim için sakatlık çıkarırım kesin ben su işine girmek istemiyorum pek sakat adamım ben :)
Peugeot 206 1.4 XT
Volkswagen Golf 1.4 TSI
Çevrimdışı Alicilik Açılır Kutu Gör
5. Vites
5. Vites
Simge

Aracı : '13 Auris D-4D MMT Adv SkyP
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Alicilik Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Mayıs 2015 Saat 17:50
Korkunun ecele faydası yok. 

Çeşme hortumu da olur. 

Motorlar yapısı gereği zaten su için izolelidir. Aksi olsa arabaların altını kapatırlar. 

Benzinli araçlarda buji kablo bağlantıları, LPG enjektörleri, LPG ve ECU beyni ve sigorta kutusuna dikkat edin

Dİzellerde Motor ECu beyni ve Sigorta kutusuna dikkat etmeniz yeter

Hız sabitleme ve limitleme için
DiagBox v7.82
PP2000 v22
Lexia 3 v45
Sedre/Doc Backup 11.2013

2. Vites
2. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı blntctn Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Mayıs 2015 Saat 18:17
Orjinalini yazan: Alicilik Alicilik Yazdı:

Korkunun ecele faydası yok. 

Çeşme hortumu da olur. 

Motorlar yapısı gereği zaten su için izolelidir. Aksi olsa arabaların altını kapatırlar. 

Benzinli araçlarda buji kablo bağlantıları, LPG enjektörleri, LPG ve ECU beyni ve sigorta kutusuna dikkat edin

Dİzellerde Motor ECu beyni ve Sigorta kutusuna dikkat etmeniz yeter

araç gelince hocam motorun resmini çekecem de siz bana size zahmet paintte bi işaretleyiverin de bileyim oraları kapatayım :)

Peugeot 206 1.4 XT
Volkswagen Golf 1.4 TSI
Çevrimdışı samet206 Açılır Kutu Gör
4. Vites
4. Vites
Simge

Yaşı : 32
Aracı : Peugeot 206
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı samet206 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Mayıs 2015 Saat 19:47
Gerekli izalasyonları yaptıktan sonra motorun suyla temızlenmesı kadar etkılı başka bir şey yok tabi ama ne kadar önlem alınsada sorun çıkarsa şaşırmayın ki olasıdır bu durum.Motoru suyla temızlerken izole ediceğimiz yerleri iyi bilmeli ve aracı iyi tanıyor olmalıyız aksi bir durumda müdahale etmek için.Ben yüzeysel temizliği öneririm bu iş içinde arexons hızlı motor temızleyıcısı onerırım metro marketten almıştım bende var hala kullanıyorum harcadığım zahmet pratıklık ve malzemenın maliyetine göre beklentıyı karşılıyor dıyebılırım güzel temizliyor.Onun dışında buna benzeyen piyasada bir çok üründe mevcut tabiki.
Peugeot Mod ''206'' 1.4 XR 2000
Asaleti Renginde Saklı...
Çevrimdışı talip206 Açılır Kutu Gör
4. Vites
4. Vites
Simge

Yaşı : Belirtilmemiş
Aracı : 2002 206 colorline otomatik
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı talip206 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Mayıs 2015 Saat 23:13
Lpg firmaları aracın motorunun kesinlikle yikanmamasi gerektiğini söylüyor. Zaten bizim araçların elektironik aksamı hassas. Eğer nereleri izole edeceğiniz konusuna hakim değilseniz hic yıkama ve yıkatma işine girme. Ben geçen gün nemli bezle güzelce temizledim.siyah plastik aksamlarida aracın on göğsünü temizledigim bakım sütü ile sildim pırıl pırıl oldu. Gören motoru mu yikattin diyor :)
2. Vites
2. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı blntctn Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04 Mayıs 2015 Saat 07:11
Teşekkürler arkadaşlar bu işten anladığım kadarıyla en iyisi yüzeyselmiş :)
Peugeot 206 1.4 XT
Volkswagen Golf 1.4 TSI
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 1765 9 cimenquantex
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 1488 1 arifbsrn
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 228 0 Erdo
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 4915 8 Eycof
konu icon AL4 OTOMATİK ŞANZUMAN SORUNU ( D de giderken boşa son mesaja git 6018 7 Eycof
konu icon Peugeot 307 Otomatik Vites Arızası (ÇÖZÜLDÜ) son mesaja git 25198 20 Eycof
konu icon 99 206 Kar modu Spor Modu Arızası son mesaja git 1421 9 Eycof
konu icon Beyine çekilen şase kablosunu değiştirmek son mesaja git 131 0 antipollution
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1130 2 antipollution
konu icon 206 Casper Projesi son mesaja git 189 1 cimenquantex
konu icon adblue ve diğer sorular son mesaja git 384 0 x.n
konu icon Kaza yaptım acil yardım. son mesaja git 261 0 xpity
konu icon 2012 model 508 far ampül değişim son mesaja git 1481 2 by_bozkurt
konu icon Teyp Sessiz Modu son mesaja git 10863 13 Metehanmrcan
konu icon Rcz almayı düşünüyorum ilk arabam olucak son mesaja git 542 0 Can Türk
konu icon Ani hızlanmalarda siyah duman son mesaja git 613 0 Aliturkoglu
konu icon Kizdirma buji arizasi,motor ariza lambasi yakar mi son mesaja git 4135 6 serdarcan34
konu icon 2011 Peugeot 308 - Elektrik Devre Arızası son mesaja git 3300 8 Adebisi
konu icon 3008 Carplay Sorunu son mesaja git 20 0 SrknYklmz
konu icon Mersin de bildiğiniz güvendiğiniz usta tavsiyeleri son mesaja git 2058 6 kiziltamu
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 MART EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
Eycof 11
cimenquantex 7
SametRcz 4
Emintoprak 4
slckgms 3
antipollution 3
serdarcan34 3
OsmUnl 2
by_bozkurt 2
Berkay Erdinç 2
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English