Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ) >207
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - 1. vitese geçmeme sorunu...
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

1. vitese geçmeme sorunu...

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı Guests Açılır Kutu Gör
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: 1. vitese geçmeme sorunu...
    Gönderim Zamanı: 24 Ağustos 2013 Saat 22:59
arkadaşlar hayırlı akşamlar.
207 aracım var. benzinli. şu an 36.200 km de.
birkaç gündür sıklıkla yapmaya başlayan bir arıza peyda oldu arabamda.
özellikle kırmızı ışıklarda aracım çalışır ve durur vaziyette iken 1. vitese tam takacakken vites kolunu yarım hamle hareket edip takılı kalıyor. sanki 1. vitesin önünde beton bir duvar var gibi. fazla zorlamakta istemiyorum vites kolunu çünkü ya halatı koparacam ya vites kolunu.arkamdan korna çalıyorlar.debriyajı 3-4 kez pompaladığımda vites kolu bu sefer rahatça 1. vitese geçiyor. tabi bu işlemlerde hiç cartlama sesi falan olmuyor. debriyajı sonuna kadar bastığım halde 1. vitese yarım hamle geçiyor ama tam yerine oturmuyor.debriyajı pompaladığımda ise rahatça geçiyor. diğer vites geçişlerimde hiçbir sıkıntı yok Allaha şükür.Baskı balatam mı bitik dedim;onuda ustaya gösterdim usta gayet iyi dedi.

sadete gelecek olursak; 2 ustam var. bir ustam diyorki senin aracının baskı şemsiyesi bozuk hocam,vites ayırmıyor.baskı balata değişecek diyor.
diğer ustam ise hocam 36.000 kmde ne baskı balatası.senin baskı da sorun olsa tüm viteslerde yapar.debriyaj alt merkez ile üst merkez alınacak başka birşeye gerek yok diyor.bunu derken de benim debriyajı pompaladığım zaman vitesin geçtiğini söylediğim için.... 

sizce ne yapmalayım arkadaşlar?baskı balata değişimi masraflı baya.500 tl civarı bir hesap...benzer sorunu yaşayanlar veya fikri olanlar varsa sevinirim.

Çevrimdışı samet206 Açılır Kutu Gör
4. Vites
4. Vites
Simge

Yaşı : 32
Aracı : Peugeot 206
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı samet206 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24 Ağustos 2013 Saat 23:15
Benımde gerıye geçmıyor bazende 2 ye geçerken zorlanıyor goturdum baskı balata dendı araç zaten hızlanmıyordu kaçırıyordu fazla ıncelemeden dırek tamam dedım değiştirdik hala aynı dığer ustanın dedığı gıbı  butun vıteslerde yapar baskı balata olsa ben bu şekılde dusunuyorum ya dışlılerden yada halattan dıye dusunuyorum zorlanmayı çunku gerıde senkromenç yok benım gerı vıtese atarken takılıyor ara sıra sızede geçmış olsun sorunu kesın olarak çozersenız takıpteyım.
Peugeot Mod ''206'' 1.4 XR 2000
Asaleti Renginde Saklı...
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24 Ağustos 2013 Saat 23:24
Orjinalini yazan: samet206 samet206 Yazdı:

Benımde gerıye geçmıyor bazende 2 ye geçerken zorlanıyor goturdum baskı balata dendı araç zaten hızlanmıyordu kaçırıyordu fazla ıncelemeden dırek tamam dedım değiştirdik hala aynı dığer ustanın dedığı gıbı  butun vıteslerde yapar baskı balata olsa ben bu şekılde dusunuyorum ya dışlılerden yada halattan dıye dusunuyorum zorlanmayı çunku gerıde senkromenç yok benım gerı vıtese atarken takılıyor ara sıra sızede geçmış olsun sorunu kesın olarak çozersenız takıpteyım.
usta olmasamda şundan eminim benim aracın ne şanzıman dişlilerinde ne senkromeçlerinde sorun var.
çünkü dişli kırık olsa şanzıman uğultu ve tak tak diye ses yapar.senkromeç bozuk olsa her seferinde vitese geçerirken cartlama yapar.onun için hiç mi hiç şanzımanı dağıtma veya dağıttırma gibi bir delilik yapmıcam.çünkü bir dağıttıkmı eskisini arar oluruz çünki...

baskı balatam canavar gibi. resmen yokuşlarda dizel araba torku gibi sürekli vites yükselt diyor. baskı balatası bitik bir arabada kalkışta titreme olur ve devir yüksek iken hız düşük olur. ters orantı misali....

fikrin için teşekkürler arkadaşım. benimde aklıma üst ve alt merkez olabilir gibi geliyor....

istanbul tek oto peugeot yetkili servisinden usta ile görüştüm telefonda. o da yüzde 90 vites spirali dedi.

aklım yine karıştıConfused

Düzenleyen maverick - 24 Ağustos 2013 Saat 23:26
Çevrimdışı errör Açılır Kutu Gör
3. Vites
3. Vites
Simge

Yaşı : 39
Aracı : 307
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı errör Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24 Ağustos 2013 Saat 23:44
bende baskı bitikti değiştirdim sonra 1 e zor geçmeye başladı, hasılı sorun balata değil başka birşey..
307 xsi 2.0 petrol
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24 Ağustos 2013 Saat 23:52
[QUOTE=errör]bende baskı bitikti değiştirdim sonra 1 e zor geçmeye başladı, hasılı sorun balata değil başka birşey..[/QUOTE

simdi seat rider forumunu okudum. benim sorunu birebir yaşayan bir arkadaş varmış. forumdaki arkadaşları ona; üst ve alt merkezi  değiştir sonra vites kolunu yağlattır demişler. bir de vites kolunu altında vites telinin orada vites rotu var lastik bir parça. bir de onu değiştir demişler. bunları yapmış ve sıkıntısı gitmiş.

bizim arabalarda da acaba bu dedikleri vites rotu varmıdır acaba. 5 tl değerinde lastik bir parçaymış..

Düzenleyen maverick - 24 Ağustos 2013 Saat 23:55
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24 Ağustos 2013 Saat 23:53
Orjinalini yazan: maverick maverick Yazdı:

[QUOTE=errör]bende baskı bitikti değiştirdim sonra 1 e zor geçmeye başladı, hasılı sorun balata değil başka birşey..[/QUOTE

simdi seat rider forumunu okudum. benim sorunu birebir yaşayan bir arkadaş varmış. forumdaki arkadaşları ona; üst ve alt merkezi değiştir sonra vites kolunu yağlattır demişler. bir de vites kolunu altında vites telinin orada vites rotu var lastik bir parça. bir de onu değiştir demişler. bunları yapmış ve sıkıntısı gitmiş.

bizim arabalarda da acaba bu dedikleri vites rotu varmıdır acaba. 5 tl değerinde lastik bir parçaymış..

Düzenleyen maverick - 24 Ağustos 2013 Saat 23:55
Çevrimdışı elestern Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : Belirtilmemiş
Aracı : Belirtilmemiş
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı elestern Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25 Ağustos 2013 Saat 01:53

simdi seat rider forumunu okudum. benim sorunu birebir yaşayan bir arkadaş varmış. forumdaki arkadaşları ona; üst ve alt merkezi değiştir sonra vites kolunu yağlattır demişler. bir de vites kolunu altında vites telinin orada vites rotu var lastik bir parça. bir de onu değiştir demişler. bunları yapmış ve sıkıntısı gitmiş.

sonucu bekliyoz bende de 2 ye atarken yapıyo geriye alıştım ben

2002 206 hb 1.4 bnz colorline
izmir
Çevrimdışı koliva Açılır Kutu Gör
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ
Simge
P.T. Yönetici

Yaşı : 42
Aracı : Peugeot 5008
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı koliva Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25 Ağustos 2013 Saat 13:09
Sorun olustugunda araci susturup birde oyle vitese gecirmeyi deneyin. Eger sorunsuz geciyor ise baski balata veya kiti dahilindeki birimlerdendir. Vites kolundan da olabilir ancak o kadar az kilometre yapmis bir aracta olabilecegi ihtimali bana az geliyor.
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25 Ağustos 2013 Saat 13:42
Orjinalini yazan: elestern elestern Yazdı:

sonucu bekliyoz bende de 2 ye atarken yapıyo geriye alıştım ben

arkadaşlar;bugün babamın tanıdığı bir ustaya götürdük aracı.aslında opel harici hiçbir araca el sürmüyor.aile dostumuz olduğu için pazar günü kepenk açtı.
sonuç: hüsran....baskı-balata-bilya-çatal hepsi sıfır gibi.....usta hiç elleme orjinali kalsın dedi.ama bunu sökmeden önce kendisi de demişti baskı-balatadan değil diye...ve dediki üst ve alt merkez vites kolunda boşluk var spiral iste dedi...ama kendisi takmıcak. bugün rica minnet kepenk açtı ve kapattı. öğlen 12 gibi topladık aracı tekrar....

arkadaşlar klasik bir söz olmuş gidiyor....baskı balatadandır diye...siz siz olun baskı balatanız iyiyse kesinlikle söktürmeyin.
Çevrimdışı Ssedo Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : Belirtilmemiş
Aracı : 206 XR
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Ssedo Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26 Ağustos 2013 Saat 00:25
Konuyu takipteyim 1. vites benimde çok zor geçiyor o yüzden sırf bazen bilerek boşa almıyorum, 1.e almak ölüm bazen çok kolay geçiyor bazen çok zor 
Çevrimdışı staticxxx Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 44
Aracı : 206 xs
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı staticxxx Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25 Eylül 2013 Saat 11:54
aynı sorun bendede var. sadece 1e gecerken oluyo. ama vites kolunun uzerine hafif bastırıp sola tam cekip sakince insan evladı gibi 1. vites yuvasına itince sessiz geciyor. ama bos bulunupta tam cekmeden takarsan ses yapıyor.
arabayı yeni almıstım. usta baskıdan dedi. bende hadi ordan dedim. ama baskıyı degistirecektim zaten. degistirdik. degisen bisi yok. bidaha da o usta bozuntusuyla isim olmaz.
benim tahmınım vites cubugu ve vites koluna baglı mekanıizmanın sorunundan diye tahmin ediyorum.
muayeneyi atlatıyım uygun bi zamanda adam gibi sanzuman yagı koyacam. beni usta herustanın yaptıgı gibi 90numara sanzuman yagını dayadı. bende allah belanıı versin diyip cıktım.
konu ile ilgili desteginizi bekliyorum. neler yapabiliriz?
2000 206xs 90hp 190.000km
Çevrimdışı eren106 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 39
Aracı : 106
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı eren106 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25 Eylül 2013 Saat 13:44
senkromeç.yani şanzuman aşağı inecek biraz tuzlu ama başka çaresi yok
Çevrimdışı muratsandalci Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 40
Aracı : Peugeot 307 HDI XR
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı muratsandalci Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25 Eylül 2013 Saat 14:14
Aynı sorun benim 106'da da var. Nadiren araba ne 1. vitese ne de 2 ye geçiyor. Debriyaj pompalamak vs. hiç bir işe yaramıyor. Ya arabayı stop edip çalıştırmak (ki bu her zaman mümkün olmuyor) ya da dua edip arabanın kendine gelmesini beklemek gerekiyor. Ben vites telini değiştirdim. Biraz daha seyrekleşmeye başladı olay. Ama ara ara tekrarlanıyor aynı sorun. 
Soruşturduğum kadarıyla şanzıman baskı balata vs ile alakalı değildir dediler, haklı gerekçeleri böyle olsa hiçbir vites geçişi mümkün olmaz fakat eğer şanzımandan değilse sorun nereden? 

Bilgilerimi aktardım, çözüm bulunursa bende sonucu merakla bekliyorum... 
M.Sandalcı
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25 Eylül 2013 Saat 20:50
Orjinalini yazan: muratsandalci muratsandalci Yazdı:

Aynı sorun benim 106'da da var. Nadiren araba ne 1. vitese ne de 2 ye geçiyor. Debriyaj pompalamak vs. hiç bir işe yaramıyor. Ya arabayı stop edip çalıştırmak (ki bu her zaman mümkün olmuyor) ya da dua edip arabanın kendine gelmesini beklemek gerekiyor. Ben vites telini değiştirdim. Biraz daha seyrekleşmeye başladı olay. Ama ara ara tekrarlanıyor aynı sorun. 
Soruşturduğum kadarıyla şanzıman baskı balata vs ile alakalı değildir dediler, haklı gerekçeleri böyle olsa hiçbir vites geçişi mümkün olmaz fakat eğer şanzımandan değilse sorun nereden? 

Bilgilerimi aktardım, çözüm bulunursa bende sonucu merakla bekliyorum... 
konuyu ben açmıştım.sonucu yazayım size arkadaşlar.
dediğim gibi baskı-balata sıfır gibi çıktı...
onun için debriyaj üst ve alt merkez orjinal parçalar alınarak değiştirildi.
ve de vites spiralleri de orjinal parça alınarak değişti.
yalnız vites spirali baya pahalı birşey.300 tl. debriyaj alt ve üst merkezlerde 140 tl.
toplamda 440 tl parça 80 tl işçilik verdim.
arabamın şu an maşallah'ı var.şeytan kulağına kurşun.Smile
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 Radyatör Hava Alma İşlemi son mesaja git 2146 0 Berkan123
konu icon Birden Stop Etme son mesaja git 5787 8 Berkan123
konu icon Genleşme kabında basınç son mesaja git 1241 3 Berkan123
konu icon Hararet Göstergesi son mesaja git 1176 4 Berkan123
konu icon 206 Hararet Sorunu son mesaja git 745 4 Berkan123
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 2823 11 feyyazbugan
konu icon 206 şakırtı sesi geliyor son mesaja git 1143 4 berkogut
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1941 4 antipollution
konu icon 307 kendi kendine gaz veriyor. son mesaja git 12878 36 drneuron
konu icon Android Auto Sorunu - Xiaomi 13T Pro son mesaja git 878 0 chanyilmz
konu icon Fikirlerinize ihtiyacım var son mesaja git 562 0 Mustafa1923
konu icon Peugeot 206 hakkında yardım son mesaja git 529 0 Mustafa1923
konu icon tahin kıvamında soğutma suyu-rektefiye son mesaja git 570 0 claymore
konu icon 206 kalorifer sıcak soguk arkadan ayarı son mesaja git 574 0 heavyburak26
konu icon 2010 3008 1.6 vti sorunlar zinciri son mesaja git 946 0 cagri_serin
konu icon Tüm arıza göstergeleri aktif son mesaja git 832 0 Volkan 00
konu icon ENG man system faulty - Hatası (Resimli) son mesaja git 16183 16 YKH
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 5620 10 Stcngnr28
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 1965 1 arifbsrn
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 558 0 Erdo
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 APRIL EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
berkogut 7
Berkan123 7
KnucklesTR 4
Mustafa1923 3
drneuron 3
ppfustasi12 3
chanyilmz 2
arifbsrn 2
antipollution 2
Musta08 1
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English