Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ) >307
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - 1,6 HDI'de hararet göstergesinin sensörü nerede?
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

1,6 HDI'de hararet göstergesinin sensörü nerede?

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı eeccaa Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 41
Aracı : 307 1.6 HDI Feline
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı eeccaa Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: 1,6 HDI'de hararet göstergesinin sensörü nerede?
    Gönderim Zamanı: 28 Temmuz 2013 Saat 19:34
Sıkışık dur-kalk trafikte hararet göstergesinin kafasına göre sona dayanmasından gına geldi. 
"Engine Coolant Temp too High" STOP STOP" diye bağırıp duruyor. Bir süre sonra kendiliğinden, ya da motoru durdurup çalıştırınca düzeliyor. Bir kere 90-130 arası hızla dalgalandı. Motorun ve suyun aşırı ısındığı yok. Ama sanki 90'ı biraz geçer geçmez direk max'a dayanıyor. Yani 90 üzerindeki sıcaklıkları hiç okuyamıyoruz gibi geliyor. Bi arıza olsa göstergedendir deyip motoru yakıcaz.

Sorunu yaşayanlar var, kronikmiş. Ama çözen birini bulamadım. Hararet göstergesinin sensörü nerededir bilen var mı? Service box'ta da bulamadım. Yerini öğrenebilirsem bi çıkartıp temizlemeyi düşünüyorum. Yedek parça sitelerinden de tam parçayı çözemedim. Ucuz ise değiştirsek... Değişse de sorun düzelmiyor diyenler var gerçi. Bir de sensörü çıkarmaya kalkarsam su boşalır mı? Öyle olursa çıkaramam tabi. En azından soketini çıkarırsam, paslı mı falan bakıcam.
eeccaa
2008 Peugeot 307 1.6 HDI Feline
Çevrimdışı Carmania Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge
03 - Haziran - 1982

Aracı : Belirtilmemiş
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Carmania Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28 Temmuz 2013 Saat 21:35
Motor soğukken çıkar ve bak(gevsedıkden sonra hızlı bı sekılde cıkart ve parmağını bas) ama sonuçda oda elektronikdir yuzeysel olmasada suyun sıcaklıgını okuyan bı elektronık parca vardır içinde bence temizlemekde çözüm olmaz ama denemekde fayda var tabi
Çevrimdışı koliva Açılır Kutu Gör
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ
Simge
P.T. Yönetici

Yaşı : 42
Aracı : Peugeot 5008
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı koliva Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28 Temmuz 2013 Saat 22:29
Hararet musuru termostat kutugunun uzerindedir. Motorun hemen sag tarafina baktiginizda radyatorden gelen kalin borularin motorun sagina girmeden once ugradigi yerin adidir termostat kutugu. Hemen uzerinde saniyorum yesil renkli bir musurdur. Saniyorum onu sokmeniz icin hava filtresini vs. sokmeniz gerekecek. O yuzden temizlemektense yenisinle degistirmeniz daha isabetli olur kanimca. Ancak bir ihtimal daha var. Aracinizin sogutma sisteminde hava olmus olabilir.

Düzenleyen koliva - 28 Temmuz 2013 Saat 22:38
Çevrimdışı 000000 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : Belirtilmemiş
Aracı : 2008
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı 000000 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29 Temmuz 2013 Saat 01:09
belirttin sorun iki gün önce başıma geldi arabayı sabah çalıştırdım daha bir km gitmeden hararet 130a dayandı fançalışmaya başladı var gücüyle kaputu açıp soketleri kurcalarken mazot filitresinin altında tam yerine oturmamış bir soket gördüm aracı çalıştırdım soketi söktak yaptım soketi söktümde hararet gösterdini fanın açtını gördüm soketin tırnağı kopmuştu saglamlaştırınca sorun ortadan kalktı ikigün oldu bisorun çıkmadı  sanırım senin sorununda benimkiyle aynı
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı eeccaa Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29 Temmuz 2013 Saat 02:00
000000, geçmiş olsun. Bizimki soğukken hiç olmadı. Hep iyice ısındıktan sonra rüzgar alamadan dur kalk giderken, işte 90'ı hafiften aşarken oluyor. Onun dışında normal çalışıyor. Motorun ısınmasında soğumasında hiç bir anormallik yok. Ondan hava olduğunu düşünmüyorum. Isı yükselince fan normal soğutuyor. Gösterge 130'a vurunca bizde fan çalışmıyor. Çok başıma geldi, çalışsa farkederdim. Sanırım ayrı düzenekler. Sadece göstergenin alıcısı, 90'ı geçince sapıtıyor gibi. Ama Mazot filtresinin oralara da bakayım. Koliva'nın tarifine göre de bulmaya çalışayım. Yalnız soketine bakarım. Nem, pas falan var mı diye, sökmeye girişmem. Değiştirmedikçe anlamlı değil Carmina'nın dediği gibi. Bilgi veririm sizlere de. hepinize teşekkürler.
eeccaa
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı eeccaa Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Ağustos 2013 Saat 18:31
Bugün motor soğukken bakabildim. Tarif ettiğiniz gibi Termostat kutugu denen parçanın üzerinde, yeşil hararet müşürü hemen görülebiliyor. Doğru yere bakmak işte, tekrar sağolun :) Ama ulaşıp çıkarmak için hava filtresinin ilk giriş borusunu çıkarmak gerekiyor. Sonra erişim çok rahat. Boruyu söktükten sonra müşürün soketini çıkardım, deformesiz ve sağlam görünüyordu. Tozunu falan sildim temizledim. Müşürü biraz sağ sol yaparak yavaşça çektim, vidalı değilmiş conta içine oturtulmuş. Rahatça dışa doğru kaydı. Devam edince su sızmaya başladı. Ben de çıkarmadan hemen yerine oturttum. 

Soket takılı değilken kontağı açınca ısıtma bujileri çalıştı. Güneş altında 30 C derece üstü sıcaklıkta süpriz oldu bana baya :) Kapatıp açmayı denedim bir kaç kere hep yanıyor ısıtma lambası. 8-10 sn bekledim sönmedi de. Ki kışın soğukta bile çok kısa yanar, zor yakalarsınız. Bu müşüre bağlıymış demek ki dedim. İşte o halde nedense marşa basmayı denemedim, şimdi pişmanım. Topladım parçaları kapattım. Sonra şu videoyu gördüm bu da ikinci süpriz oldu:
000000 takma adlı arkadaşın başına geldiği gibi, motor çalışırken o soketi çıkarınca fan çalışıyor. Şimdi o soket çıkınca araba çok soğuk mu algılıyor, çok sıcak mı? İkisinin de gereğini yapmasının mantığını anlamadım yani. 

Soruna dönersek, sıcak motorla dur-kalk trafikte hafta sonu deneyebileceğim. Yalandan tozunu almam büyük olasılık işe yaramayacak. Yine 130 çığlıkları olur olmaz, sağa çekip bakmaya çalışacağım. Fan çalışmıyor mu diye %100 emin olayım. Sonra da müşür fiyatını öğrenirim artık, değiştirmek üzere. 

eeccaa
Çevrimdışı 000000 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : Belirtilmemiş
Aracı : 2008
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı 000000 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Ağustos 2013 Saat 00:48
dogru sokete ulaşmışsınız inşallah soketteki ufakbir temessızlıktan kaynaklıdır seninde sorunun  ben onun temassızlından çok çektim ama şimdilerde bisorunum yok bizim araçlarda bi arıza yakmayı görsün peşpeşe diziyo hataları
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı eeccaa Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13 Ağustos 2013 Saat 13:33
Bu aralıkta birkaç kez dur kalk trafiğe girdim, hiçbir sorun olmadı. 90 C iken durup rolantide beklettim, ibre 90'i bir tık geçti ve hemen fan devreye girdi. Fan 80'e kadar falan düşürüp duruyor. Gösterge hiç sapıtmadı. Aynı şikayeti olanları soketi çıkarıp müşürü birkaç tıklatıp yerinden oynatmayı,ve biraz temizlemeyi tavsiye edebilirim. Bende işe yaradı, uzun vadede de sıkıntı olmaz umarım.

Bir de soketini ayırdıktan sonra hararet müşürünü dışa doğru çekebilmek için yuvası üzerindeki U şeklindeki segmanı sağa doğru çekip çıkarmak gerekiyor. Zaten onu da yeşil yapmışlar. Parçayı yerine bu kilitliyor, onu önceden yazmayı unutmuşum, eklemiş olayım.
eeccaa
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı eeccaa Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30 Eylül 2013 Saat 14:55
İlk zamanlar normal çalışan gösterge bir süre sonra aynı şeyi yapınca ben de müşürü değiştirdim. Sonra seyahate çıktık. Uzun yolda sorun yok, geldik şehir içine ilk trafikte, dik yokuş tırmanmada motor ısınınca aynı şey. Hararet göstergesi bir anda sonda, bip bip yanıyorsun dur! İbre bu halde iken indim baktım çalışması gereken fan da çalışmıyor. Yani ısıtmaya devam etsek motoru, gerçekten yanacağız. Çok can sıkıcı. Müşürü parçacının ısrarı üzerine yan sanayi almıştım. İkisi de elinde vardı ama aynı kalite pahalısını almaya gerek yok diye çok bastırdı. Hep yan sanayi veriyorlarmış hiç problem olmuyormuş. Ben de genelde orjinalci olmama karşın burada arızayı parçaya bağlayamıyorum. Orjinal kadar dayanmaz da takar takmaz ilk ısınmada gümlemez diye düşünüyorum. Gidip orjinalini alıp taksam da yine olacak gibi geliyor. Acaba bu müşürü yanıltan başka bir parça olabilir mi? Aynı sorunu yaşayıp çözmüş olan yok mu ki aramızda? 
eeccaa
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı eeccaa Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25 Eylül 2015 Saat 00:03
Orjinalini yazan: eeccaa eeccaa Yazdı:

Sıkışık dur-kalk trafikte hararet göstergesinin kafasına göre sona dayanmasından gına geldi. 
"Engine Coolant Temp too High" STOP STOP" diye bağırıp duruyor. Bir süre sonra kendiliğinden, ya da motoru durdurup çalıştırınca düzeliyor. Bir kere 90-130 arası hızla dalgalandı. Motorun ve suyun aşırı ısındığı yok. Ama sanki 90'ı biraz geçer geçmez direk max'a dayanıyor. Yani 90 üzerindeki sıcaklıkları hiç okuyamıyoruz gibi geliyor. Bi arıza olsa göstergedendir deyip motoru yakıcaz.

2 yıldır yaşadığım bu sorunu Fan Rezistansı'nı değiştirerek çözmüş bulunuyorum. 1 aydır sıcakta, trafikte test ediyorum. Artık gösterge 90'ı hiçbir şekilde geçmiyor. Bir anda hararet göstergesinin en sona dayanması sorununu yaşayanlara önerim önce bu parçaya yönelsinler, değişimi ile büyük olasılık çözülecektir.

Üzerinden çıkan bu şekilde idi. Ama bana aynı parça numarası ile gönderilen parçanın şekli biraz farklı, bunun soketleri aşağıya bakıyor. Eskisinde soket üzerini örten bir muhafaza var, yenisinde bunu kullanmıyorsunuz. Önden bakınca fanın solundaki yuvasına sorunsuz oturuyor, tek vida ile sabitleniyor. Eski tipte önden arkaya doğru taktığınız soketleri bunda aşağıdan yukarıya doğru takıyorsunuz. Tamponu üst vidalarından söküp aşağıya doğru sarkıttığınızda, önden kolayca değiştirebiliyorsunuz (tabi makyajlı 307 için konuşuyorum). 

eeccaa
Çevrimdışı ggitaristt Açılır Kutu Gör
3. Vites
3. Vites
Simge

Yaşı : 38
Aracı : 307 sw hdi 2006
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ggitaristt Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08 Şubat 2016 Saat 22:52
Sensör nerede bilmiyorum.

Ama o resim rezistansa ait.

Senin sorunundan bende yaşadım. Rezistansım bozulmuş. Termostatın üzerindeki müşir de bozulmuş. Ama araba her nasılsa harareti algılayabiliyordu Confused.
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 Radyatör Hava Alma İşlemi son mesaja git 1254 0 Berkan123
konu icon Birden Stop Etme son mesaja git 5667 8 Berkan123
konu icon Genleşme kabında basınç son mesaja git 1231 3 Berkan123
konu icon Hararet Göstergesi son mesaja git 960 4 Berkan123
konu icon 206 Hararet Sorunu son mesaja git 732 4 Berkan123
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 2790 11 feyyazbugan
konu icon 206 şakırtı sesi geliyor son mesaja git 1134 4 berkogut
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1917 4 antipollution
konu icon 307 kendi kendine gaz veriyor. son mesaja git 12809 36 drneuron
konu icon Android Auto Sorunu - Xiaomi 13T Pro son mesaja git 759 0 chanyilmz
konu icon Fikirlerinize ihtiyacım var son mesaja git 554 0 Mustafa1923
konu icon Peugeot 206 hakkında yardım son mesaja git 521 0 Mustafa1923
konu icon tahin kıvamında soğutma suyu-rektefiye son mesaja git 559 0 claymore
konu icon 206 kalorifer sıcak soguk arkadan ayarı son mesaja git 566 0 heavyburak26
konu icon 2010 3008 1.6 vti sorunlar zinciri son mesaja git 869 0 cagri_serin
konu icon Tüm arıza göstergeleri aktif son mesaja git 707 0 Volkan 00
konu icon ENG man system faulty - Hatası (Resimli) son mesaja git 16130 16 YKH
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 5592 10 Stcngnr28
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 1934 1 arifbsrn
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 540 0 Erdo
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 APRIL EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
berkogut 7
Berkan123 7
drneuron 3
ppfustasi12 3
Mustafa1923 3
arifbsrn 2
antipollution 2
chanyilmz 2
mryldz 1
feyyazbugan 1
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English