Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT TÜRKİYE MODİFİYE PLATFORMU >Peugeot Ses Sistemleri
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Tesisat kabloları hakkında takıldığım nokta
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Tesisat kabloları hakkında takıldığım nokta

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı reality59 Açılır Kutu Gör
3. Vites
3. Vites
Simge

Yaşı : 31
Aracı : Peugeot 307
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı reality59 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Tesisat kabloları hakkında takıldığım nokta
    Gönderim Zamanı: 09 Temmuz 2012 Saat 15:43
aklımda bir soru var nette araştırdım bu konu ile ilgili birşey bulamadım. kablo kitlerinde 4ga 8ga 16ga diye ayrım var acaba bu nedir ? hangisi daha iyidir ? bu ga(gauge)'ler neyi belirtiyor ?

Peugeot 307 - 2004 HDI XR
Peugeot 106 - 2002 QuickSilver
Tekirdağ / ÇORLU
Çevrimdışı Alicilik Açılır Kutu Gör
5. Vites
5. Vites
Simge

Yaşı : 34
Aracı : '13 Auris D-4D MMT Adv SkyP
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (2) Teşekkür(2)   Alıntı Alicilik Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Temmuz 2012 Saat 15:52
Kardeşim,

Gauge bir birimdir. Kablonun kalınlığı arttıkça gauge değeri düşer. Mesela piyasada satılan çoğu güç kablosu 8 awg(american wiring gauge) dir. Ama 8 var 8 var . İçindeki teldeki bakır yoğunluğu ve telin kalınlığı çok öenmlidir. vibe ın 8 awg si ile forwellin 8 awgsi bir tutulamaz.

forwell 8 awg ile max. 500w rms çekerken, vibe ile 1000 w rms çekebilirisn.

Ben bir kaç kez sigorta ve kablo yakınca 2 awg ye döndüm. 2 awg baş parmak kalınlığında oluyor. ve içindeki tel piyasadaki 8 awg kablolardan daha kalın bir şekilde.

Kablo ve sigorta sistemin can damarıdır. kesinlikle düşük fiyata kaçma arabana ve kendine zarar verebilirsin.

Aşağıdaki resim benim kabloların resmi. Kalın olan 2 awg şase kablosu yanındaki ise eski kullandığım 8 awg kırmızı güç kablosu.

Sistemini ölç 500-1000 w rms için kaliteli 8 awg veya iyi bir marka 4 awg kullanabilirsin. Tabiki kutup başı-sigorta-anfi girişi bu kabloya uygun olacak. Benim anfinin girişi biraz dardı ben kabloyu incelttim.
Hız sabitleme ve limitleme için
DiagBox v7.82
PP2000 v22
Lexia 3 v45
Sedre/Doc Backup 11.2013

3. Vites
3. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı reality59 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Temmuz 2012 Saat 00:37
kendim için değil kuzenim için soruyorum, bende ses sistemi var hiç araştırma yapmadan satın aldım ve arabayı çalıştırdığım zaman kolonlardan motorun çalışma sesi geliyor kuzenimde de aynı problem olmasın diye araştırma yapalım dedik ama bu konu hakkında hiç bir şey bulamadık ya bu konu hakkında pek bilgi yok ya da biz araştırma yapmasını bilmiyoruz.
ses sistemi özelliklerine gelince
araç partner tepee 2012 eski kasa
sierra family 1000watt 250rms
amfi henüz bulamadık
kolonlar orjinal kalacak amfiyi sadece s.b(subwoofer)'a bağlayacağız
bu sisteme uygun bir kablo kiti tavsiye edebilirmisiniz ? 

Tekirdağ / ÇORLU
Çevrimdışı koliva Açılır Kutu Gör
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ
Simge
P.T. Yönetici

Yaşı : 42
Aracı : Peugeot 5008
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı koliva Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Temmuz 2012 Saat 05:47
Motorun calisma sesinin hoparlorlerden gelmesinin altinda yatan en buyuk sebep kotu ya da yetersiz sasi baglanti noktalaridir. Farkli bir yerden sasi alirsaniz sorununuz buyuk ihtimalle cozulecektir.
3. Vites
3. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı reality59 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Temmuz 2012 Saat 14:15
şasi'yi  arka koltuk altından yaptık motora çok uzakta :( fakat yinede arabayı çalıştırırken çok fazla çıkıyor normalde mute'ye basınca motorun sesi geliyor. Acaba amplifikilatör için kullanılan güç kablosundan mı kaynaklanıyor :(

Tekirdağ / ÇORLU
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ
Simge
P.T. Yönetici

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı koliva Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Temmuz 2012 Saat 15:00
Orjinalini yazan: reality59 reality59 Yazdı:

şasi'yi  arka koltuk altından yaptık motora çok uzakta :( fakat yinede arabayı çalıştırırken çok fazla çıkıyor normalde mute'ye basınca motorun sesi geliyor. Acaba amplifikilatör için kullanılan güç kablosundan mı kaynaklanıyor :(

Arka koltuk alti mi. Neden o kadar gittiniz anlayamadim. Sasi kablosu teorik olarak 45 santimi gecmemesi gerekiyor. Uzun sasi kablosu da bu gibi cizirtilara sebep olur.
3. Vites
3. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı reality59 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Temmuz 2012 Saat 15:47
tesisatçı öyle yaptı ben bilmiyorum açıkcası :) amfi'de arka koltuğa monte durumda

Tekirdağ / ÇORLU
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ
Simge
P.T. Yönetici

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı koliva Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Temmuz 2012 Saat 15:49
Orjinalini yazan: reality59 reality59 Yazdı:

tesisatçı öyle yaptı ben bilmiyorum açıkcası :) amfi'de arka koltuğa monte durumda

E peki tesisatci size tesisati bu halde mi teslim etti? "Abi ben bunu taktim ama hafif cizirti var. Cok fazla sorun etme bunu olur, bu modeller hep boyle" mi dedi Smile
3. Vites
3. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı reality59 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Temmuz 2012 Saat 15:53
tesisatçı teslim ettiğinde öyle bir sıkıntı yoktu sonradan çıktı bu problem, sanayide bir ustaya gittim geçenlerde yan çıtaları ve kapı kollarını boyatmak orda ki usta demişti zamanla daha çok çoğalacak bu ses diye harbiden zamanla ses daha belirgin olmaya başladı kablo kitini değiştirmem gerekiyor sanırsam ama nasıl bir kablo kiti alayım ki yine aynı problemle karşılaşmayayım ?

Tekirdağ / ÇORLU
Çevrimdışı Alicilik Açılır Kutu Gör
5. Vites
5. Vites
Simge

Yaşı : 34
Aracı : '13 Auris D-4D MMT Adv SkyP
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Alicilik Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Temmuz 2012 Saat 19:13
O ses aykut abinin de dediği gibi şase sorunu.

Sesi yapan adam baya kötü işçilik yapmış veya malzeme çok kötü. Ben kendim tesisatı çektim gram ses yok. Arka bagaja koydum amfiyi ta önden sigorta kutusundan aküye + kablo çektim. şasesiyde arka lambaların şase aldığı nokta var oradan aldım mis gibi çalışıyor.

Yalnız bu sese sebep olan en büyük etken RCA (teypten veya dönüştürücüden amfiye giden sinyal kablosu) kablolarıdır. O kabloların kalitesi çok önemlidir. Hatta tesisat sırasında o kabloları özel bir bez ya da elektrik bandı ile sarmak gerekir. Araç kasasına temas ederse aracın devrini duyman normal.
Hız sabitleme ve limitleme için
DiagBox v7.82
PP2000 v22
Lexia 3 v45
Sedre/Doc Backup 11.2013

3. Vites
3. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı reality59 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Temmuz 2012 Saat 23:47
Orjinalini yazan: ScHerZo ScHerZo Yazdı:

O ses aykut abinin de dediği gibi şase sorunu.

Sesi yapan adam baya kötü işçilik yapmış veya malzeme çok kötü. Ben kendim tesisatı çektim gram ses yok. Arka bagaja koydum amfiyi ta önden sigorta kutusundan aküye + kablo çektim. şasesiyde arka lambaların şase aldığı nokta var oradan aldım mis gibi çalışıyor.

Yalnız bu sese sebep olan en büyük etken RCA (teypten veya dönüştürücüden amfiye giden sinyal kablosu) kablolarıdır. O kabloların kalitesi çok önemlidir. Hatta tesisat sırasında o kabloları özel bir bez ya da elektrik bandı ile sarmak gerekir. Araç kasasına temas ederse aracın devrini duyman normal.

büyük olasılıkla RCA kablosundan çünkü tek tel dışındaki plastik neredeyse hiç yok yeni sağlam bir RCA kablo almam gerekiyor heralde

Tekirdağ / ÇORLU
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 1747 9 cimenquantex
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 1485 1 arifbsrn
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 228 0 Erdo
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 4915 8 Eycof
konu icon AL4 OTOMATİK ŞANZUMAN SORUNU ( D de giderken boşa son mesaja git 6016 7 Eycof
konu icon Peugeot 307 Otomatik Vites Arızası (ÇÖZÜLDÜ) son mesaja git 25196 20 Eycof
konu icon 99 206 Kar modu Spor Modu Arızası son mesaja git 1421 9 Eycof
konu icon Beyine çekilen şase kablosunu değiştirmek son mesaja git 129 0 antipollution
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1129 2 antipollution
konu icon 206 Casper Projesi son mesaja git 188 1 cimenquantex
konu icon adblue ve diğer sorular son mesaja git 383 0 x.n
konu icon Kaza yaptım acil yardım. son mesaja git 261 0 xpity
konu icon 2012 model 508 far ampül değişim son mesaja git 1477 2 by_bozkurt
konu icon Teyp Sessiz Modu son mesaja git 10859 13 Metehanmrcan
konu icon Rcz almayı düşünüyorum ilk arabam olucak son mesaja git 541 0 Can Türk
konu icon Ani hızlanmalarda siyah duman son mesaja git 613 0 Aliturkoglu
konu icon Kizdirma buji arizasi,motor ariza lambasi yakar mi son mesaja git 4134 6 serdarcan34
konu icon 2011 Peugeot 308 - Elektrik Devre Arızası son mesaja git 3298 8 Adebisi
konu icon 3008 Carplay Sorunu son mesaja git 20 0 SrknYklmz
konu icon Mersin de bildiğiniz güvendiğiniz usta tavsiyeleri son mesaja git 2057 6 kiziltamu
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 MART EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
Eycof 11
cimenquantex 7
Emintoprak 4
SametRcz 4
antipollution 3
serdarcan34 3
slckgms 3
a.kaplan 2
Aliturkoglu 2
Hüseyinboztas 2
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English