Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ) >307
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - 307 Otomatik Şanzıman Sorunumu KÖKÜNDEN çözdüm
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

307 Otomatik Şanzıman Sorunumu KÖKÜNDEN çözdüm

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı gunaycaliskan Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 39
Aracı : Belirtilmemiş
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı gunaycaliskan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: 307 Otomatik Şanzıman Sorunumu KÖKÜNDEN çözdüm
    Gönderim Zamanı: 13 Aralık 2011 Saat 15:13
Arkadaşlar, 2003 Model 1.6 307 sw aracım var. 

Aracı aldığımda 152.000km de idi. Henüz bir haftalıkken otomatik şanzıman sorunundan ötürü elektrovalfleri değiştirdim ve bu şekilde 20.000km yol yaptım 6 ayda.

Ancak arabada sık sık sorun çıkıyordu. Hamd olsun ki hiç yolda bırakmadı ama trafikte fazla dur kalk yapıp yol açılınca tam hızlanırken araba gaza basmama rağmen deli gibi bağırıyor ama gitmiyordu. Bir süre sabit gazda gidince düzeliyordu.

Son haftalarda ise yaşadığım sorun daha farklı.

2. vitesin 1. kademesinde gaza yüklenince "fışşş" diye ses geliyor ve araba gitmiyordu. ama 2. kademeye geçince sorunsuz gidiyordu.

Bu forumda araştırmalar yaptım benzer sorunları inceledim .v.s ..vs ama sorunuma net çözümü gittiğim 6 farklı otomatik şanzımancı aynı ağızla aynı kelimeleri kullanarak birbirlerinden farklı fiyatlarla çözüm sundular.

Usta arabayı alıyor kullanıyor, diyorki tirbün gitmiş. Sökülüp tamir edilmesi lazım. Araba 170 binde olduğu için ve tirbün için şanzıman açıldığı zaman piston takımı, şanzıman yağ filtresi, balata takımı, burç takımı ..vs ..vs ..vs bunlar değişecek. (her usta aynı şeyi söyledi) gelelim verdikleri fiyatlara. 750 TL ye hallederiz diyende oldu, 1500 tl ye, 2000TL, 2500TL, 3000TL,3500 TL, 3750 TL gibi fiyatlar verdi herkes.

Gelelim çözüme;
Alternatif 1: Peugeot Çıkmacısı EFE'de çıkma şanzıman buldum. 56bin km bir araçtan çıkmış, 1700 TL dedi.

Alternatif 2: (Web tasarım üzerine bir şirketim var) Firmanın birine web sitesi yapacaktım. Citroen ve Peugeot parçaları satan bir firma. Aklıma o geldi ve ustanın elime tutuşturduğu listeyi bu müşterimize mail attım. Bana tüm parçalar için 1700 TL fiyat verdi. (dışarıdan aldığım fiyatta normalde 2100 TL falan tutuyordu parçalar) Ustaya döndüm alacağı işçiliği sordum 500 TL alırım. 300 TL de tirbünü tamir ettiririz toplam 800 TL dedi. parçalarda 1700TL toplam 2500 TL ye işimi hallediyorum.

Alternatif 3: Parçacı olan müşterimle ona yapacağımız web sitesi hakkında görüşürken bana farklı bir alternatif daha sundu. Bir yeri aradı ve şanzımanın "kendisi için alış fiyatını" istedi. 3000TL fiyat verdiler. O da hiç kâr etmeden bana 3000 TL ye komple şanzımanı (tirbün, elektrovalf ..vs her şey içinde) veriyor Şanzıman orjinalmiş. Usta da eski şanzımanı söküp yenisini takmak için 200 TL işçilik istedi. 

Alternatif 1: riskli ve garantisiz çıkma bir şanzıman. 1700 TL + 300 TL işçilik: 2000 TL
Alternatif 2: yeni parçalar ve tirbünün tamiri ile yakın zamanda ne problem çıkartacağı belli olmayan bir tamirat işlemi. 2500 TL
Alternatif 3: yepyeni kutusunda gelecek sıfır ve garantili bir şanzıman. 3000 TL + 200TL işçilik 3200 TL

Durum böyle; Alternatif 3 ü seçtim ve hiç tamirle, şanzımanın sökülmesi ..vs ile uğraşmadan sıfır şanzımanı alıp taktıracağım. Sipariş geçildi ve bugün kargo ile geliyor şanzıman.

Yanlız burada takıldığım konu. Peugeot yetkili servisi arayıp şanzımanın fiyatını sorduğumda 10.600 TL fiyat çektiler. Bu neyin nesidir takıldım kaldım bu noktaya. Şanzımanı bana 3000TL ye getireceğini söyleyen müşterim de şanzımanın kesinlikle sıfır hiç kullanılmamış ve kutusunda geleceğini söylüyor. (üçkağıtçı bir tip değil. ilişkilerimiz çok iyi bir abi gibi güvenirim ona yanlış yapacak biri değil yani)

Olay kısaca bu:

Konu, değerli fikir, görüş ve önerilerinize arz olunur :)

Çevrimdışı yavuz25 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 111
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı yavuz25 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13 Aralık 2011 Saat 16:08
herşeyin yenisi iyidir.Doğru olanı  seçmişsiniz.Hayırlı olsun.Servis konusundada  bana servis deme abi.Smile
Çevrimdışı golge_oyunu Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 45
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı golge_oyunu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13 Aralık 2011 Saat 16:28
Zamanında bu ülkede  sadece maliyeti 1500 lira olan mal yurtdışından 1000 liraya alınabildiği için üretimi durdurulmuştur,ancak bu 1000 liralık malın yedek parçaları aracın maliyetinden fazlaya gelmeye başladığı zaman nasıl büyük bir hata yapıldığı fark edilmiştir ancak iş işten geçmiştir, işte bu kapital düzen içerisinde Türkiye fiyatlarıyla 20 000 tlye aldığınız aracı parçalamaya başladığınız zaman içindeki parçalar “yetkili serviste” 100 000 tlden fazladır ... 
2004 model 307 XT otm.
AB (-)
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı gunaycaliskan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13 Aralık 2011 Saat 16:32
Orjinalini yazan: golge_oyunu golge_oyunu Yazdı:

Zamanında bu ülkede  sadece maliyeti 1500 lira olan mal yurtdışından 1000 liraya alınabildiği için üretimi durdurulmuştur,ancak bu 1000 liralık malın yedek parçaları aracın maliyetinden fazlaya gelmeye başladığı zaman nasıl büyük bir hata yapıldığı fark edilmiştir ancak iş işten geçmiştir, işte bu kapital düzen içerisinde Türkiye fiyatlarıyla 20 000 tlye aldığınız aracı parçalamaya başladığınız zaman içindeki parçalar “yetkili serviste” 100 000 tlden fazladır ... 

çok doğru bir tespit... Aracın piyasası 20-24 bin tl arasında ama sadece şanzımana 11 bin tl kadar fiyat çekiyorlar. 
Çevrimdışı erkerd5429 Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge

Yaşı : 37
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı erkerd5429 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13 Aralık 2011 Saat 17:24
mantıklı olanda bu bence alternatif güzel bi seçim
2003 1,6 xr benzin/lpg
54 tk 977 0 Rh (+) pozitif
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı gunaycaliskan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13 Aralık 2011 Saat 17:37
Orjinalini yazan: erkerd5429 erkerd5429 Yazdı:

mantıklı olanda bu bence alternatif güzel bi seçim

Hayırlısı bakalım. 

Araba bu sorunu verdiğinde herkes sat başka araba al. ..vs ..vs dedi ama düşündüm bu donanımlara sahip bir arabayı bu fiyata almam mümkün değil. Kaldı ki takas için bir galeri ile görüştüm benim arabamı bu arızalı hali ile 17000 e saydılar. Piyasası ortalama 22 bin tl gibi. Takas mantıklı gelmedi. 

E satma işine gelince anlamayan birisi denk gelecek ileride şanzımandan dolayı problem yaşadığında bize ah edecek. Bunun vebalini de alamam. Bu sebeple en iyisi arabayı adam gibi elden geçirip tertemiz biçimde binmek.

Şanzıman sorununu hallettim. yarın elimde olacak şanzıman.

Bir iki sorunu daha var onları da halledicem. tanesi 211 TL BURADAKİ lastiklerden alacağım.

Kapı ve alt fitilleride komple değiştireceğim. 

Taban döşemesini komple söktürüp sıfırdan yeniden yaptıracağım ses yalıtımları ile birlikte.

Ön takımlarda sorun var onlarıda komple yaptıracağım.

Birde fren balatalarım bitmiş. Garanti iş olsun diye balatalarla birlikte ön ve arka fren disklerinide değiştireceğim.

Bütçem elverirse (ki muhtemelen olacak) araçta önceki sahibinden (bayandı) kalma sürtmeden oluşan çizikler falan var. Birde ben geçen yaz köpeğe çarpmıştım kaputta o yüzden biraz yamulma var bide boyada çatlama. Bu sebeplede arabayı komple fırın boyaya vereceğim (tabi komple boyadan önce ileride satışta sorun çıkmasın diye arabanın o küçük çiziklerini falan fotoğraf ve videoya çekeceğim) gıcır gıcır olsun istiyorum araba.

Sonuç, 5000 TL para harcayacağım belki ama altımda mis gibi tertemiz bir arabam olacak. Dediğim gibi çok araştırdım. Bakmadığım araba kalmadı bu donanıma ve konfora sahip bir araba 30-35bin tl arasında. O kadar parayı ikinci ele vereceğime sıfır araba alırım diye düşündüm gittim baktım en donanımsız arabalar 40-50 bin tl den başlıyor. donanıma göre 50-60-70bin e çıkıyor.

Ben arabamdan memnunum. 307 keyfi bir başka :)
Çevrimdışı silentsorrow Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı silentsorrow Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13 Aralık 2011 Saat 18:20
Gerçektende yaptıklarınızı taktir ettim. Bende şu an hasarı gayet büyük olan aracımla sizin bahsettiğiniz problemlerin çok çok daha fazlasıyla uğraşmaktayım. Otomobil yedek parça ve işçilik piyasasının bu halini gördükçe insan otomobilden soğuyor.
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı gunaycaliskan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13 Aralık 2011 Saat 21:01
işi bilen arkadaşlar bana fikirlerini aktarırlarsa sevinirim.

Müşterimin sıfır ve garantili biçimde 3.000 TL ye getirttiği şanzıman ile, yetkili servisin 10.600 TL fiyat çektiği şanzıman arasındaki fark ne olabilir acaba?
Çevrimdışı sahin-peugeot Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge

Yaşı : 47
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı sahin-peugeot Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14 Aralık 2011 Saat 09:19
3.000 TL ye sıfır şanzıman zor bir ihtimal gibi geliyor,
Peugeot & Citroen Yedek Parça
Peugeot Yedek Parça Bayii

Şahin Peugeot Oto Yedek Parça Ltd.Şti.
İstanbul/Ümraniye
(533)3018806 - (216)6311080
Çevrimdışı golge_oyunu Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 45
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı golge_oyunu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14 Aralık 2011 Saat 11:26
Faturasız yurtdışından geldiyse olabilir  neden olmasın :)) 20 - 22 bin liralık arabanın 11 bin liralık şanzumanı mantıklı geliyor ama :DDDD 
2004 model 307 XT otm.
AB (-)
Çevrimdışı efecelebi Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı efecelebi Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14 Aralık 2011 Saat 14:16
Herşeyden önemlisi toplum genelinde hakim olan''sat-kurtul'' ya da ''alan düşünsün'' mantığıyla hareket etmemeniz çok çok güzel.

Tebrik ederim...
1990 Model 1468 cc 8 valve Lancer
Ankara - Akdere
0530 242 80 08
Follow me Home cu :D
Çevrimdışı mon Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge
12 - Ağustos - 1986

Yaşı : Belirtilmemiş
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı mon Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14 Aralık 2011 Saat 15:53
hayırlı olsun inşallah sorun düzelir.
206 2001 1.4 Colorline, Atiker

İlim dahi sanma senindir,
Bilim dediğin yalnız Rab içindir.
Çevrimdışı toga406 Açılır Kutu Gör
2. Vites
2. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı toga406 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07 Haziran 2012 Saat 11:46
iyi yapmıssın dostum güle güle kullan
Çevrimdışı syz33 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 46
Aracı : 2003 Peugeot 307 XT Premium
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı syz33 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08 Haziran 2012 Saat 15:06
6ay önce 307 XT Premium aldim 2003 model hic bir soun yoktu 1 ay sonra otomatik viteste sorun cikti araba 1 ve 3. viteste kaçırma yapıyordu . Şanzıman adanada açıldı ve yağ sogutmada çatlak olduğundan şanzıman içi çamur gibi olmuş.Bundan önce takan kendini usta zanneden biris yağ pompasıyla tirbunu kucuk bir hatayla takmış olması dişlinin kırılmasına sebep olmuş. Vu bütün günah bana patladı araca toplam 2000 tl parça maliyeti çıktı 8Lt yağ alıyor yağ sadece 250 tl çıkma pompa tirbun tamiri falan derken toplam maliyetim 3000 tl oldu yapan usta garantisini verdi ve şuan çok memnunun.
Çevrimdışı hakann286 Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 37
Aracı : 307 1.6XR
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı hakann286 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23 Aralık 2017 Saat 19:37
Öncelikle merhabalar,

Forum adabını pek bilmeyen biri olarak yanlış bir şey yaparsam affola. 6 yıl sonra konuyu hortlatmış oldum ama aynı problemle bende karşı karşıyayım. Otomatik şanzımanın valf ve yağ değişimini yapmıştım ama 8-10 ay dayanabildi. Şuan araç yürümüyor ve bu işin sonu revizyona doğru gidiyor. Sizin yaptığınız analizi yapıp sıfır almak durumunda kalabilirim. Şanzımanı tedarik ettiğiniz kişiden fiyat almamız mümkün müdür???

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

Not: Araç 307 xr 2003 model 1.6 benzin lpg 123binde şanzıman hepimizin bildiği gibi AL4 :/
Herşeyi bilmene gerek yok, kendini bilmen kafi...
Çevrimdışı ALİCEMRE Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites

Aracı : 307 XT
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ALİCEMRE Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12 Ocak 2018 Saat 13:15
USTANIZIN NUMARASINI YOLLAR MISINIZ AYNI SORUNU BEN DE YAŞIYORUM
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 1566 9 cimenquantex
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 1467 1 arifbsrn
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 215 0 Erdo
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 4895 8 Eycof
konu icon AL4 OTOMATİK ŞANZUMAN SORUNU ( D de giderken boşa son mesaja git 5995 7 Eycof
konu icon Peugeot 307 Otomatik Vites Arızası (ÇÖZÜLDÜ) son mesaja git 25158 20 Eycof
konu icon 99 206 Kar modu Spor Modu Arızası son mesaja git 1410 9 Eycof
konu icon Beyine çekilen şase kablosunu değiştirmek son mesaja git 111 0 antipollution
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1114 2 antipollution
konu icon 206 Casper Projesi son mesaja git 179 1 cimenquantex
konu icon adblue ve diğer sorular son mesaja git 370 0 x.n
konu icon Kaza yaptım acil yardım. son mesaja git 249 0 xpity
konu icon 2012 model 508 far ampül değişim son mesaja git 1435 2 by_bozkurt
konu icon Teyp Sessiz Modu son mesaja git 10838 13 Metehanmrcan
konu icon Rcz almayı düşünüyorum ilk arabam olucak son mesaja git 524 0 Can Türk
konu icon Ani hızlanmalarda siyah duman son mesaja git 587 0 Aliturkoglu
konu icon Kizdirma buji arizasi,motor ariza lambasi yakar mi son mesaja git 4128 6 serdarcan34
konu icon 2011 Peugeot 308 - Elektrik Devre Arızası son mesaja git 3288 8 Adebisi
konu icon 3008 Carplay Sorunu son mesaja git 20 0 SrknYklmz
konu icon Mersin de bildiğiniz güvendiğiniz usta tavsiyeleri son mesaja git 2049 6 kiziltamu
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 MART EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
Eycof 11
cimenquantex 7
SametRcz 4
Emintoprak 4
antipollution 3
serdarcan34 3
slckgms 3
OsmUnl 2
by_bozkurt 2
Berkay Erdinç 2
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English