Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT MODELLERİ (ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ) >407
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - garip uğultu sesi
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

garip uğultu sesi

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı akinbaglan Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites

Yaşı : Belirtilmemiş
Aracı : Belirtilmemiş
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı akinbaglan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: garip uğultu sesi
    Gönderim Zamanı: 09 Aralık 2011 Saat 23:53
herkese selamlar;
arkadaslar benim sorunumu muhtemelen bir çoğunuz yasadınız ve sizden ricam bu sorunu yasayıp ve tamir ettiren arkadas lütfen yol göstersin,çünkü bu sorun yüzünden ustalara çok para verip sonuç alamayan arkadaslar var. sorun şöyle;

407 1.6HDI arabam var, özellikle 1. ve 2. vitesle giderken muhtemelen motordan veya tekerler üzerinden gelen garip bir uğultu sesi var, bu ses ara ara kesiliyor fakat düşük viteslerde daha çok çıkıyor. bugun otobanda giderken 5. viteste ve 100km hızla giderken yine aynı sesin geldiğini farkettim. bir şeye benzetemediğim bu uğultu sesini tanıyan arkadas var ise lütfen buraya yazsın. biliyorum çok saçma tarif ettim ama inanın bu seste çok saçma ve tarif edilemez.

saygılar,sevgiler
Çevrimdışı 06ÖzGüR06 Açılır Kutu Gör
3. Vites
3. Vites
Simge
14 - Eylül - 1987

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı 06ÖzGüR06 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Aralık 2011 Saat 23:56
Uğultu dediğiniz ıslık sesine benzeyen bir ses ise turbodan geliyordur.Özellikle soğuk motorda devir yükselirken daha net duyulur (vuuvvv şeklinde) turbodan bu sesin gelmesi normaldir.Sıkıntı yapmayın.
Bu ses motor ısınınca daha az duyulur.

Islıktan daha kalın bir ses ve  yüksek hızda giderken ses artıyorsa  diferansiyelden olabilir.
araç viteste iken mi yapıyor yoksa boşta giderken de yapıyor mu?

Düzenleyen 06ÖzGüR06 - 10 Aralık 2011 Saat 00:27
1. Vites
1. Vites

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı akinbaglan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Aralık 2011 Saat 11:55
yok turbo sesi değil,boşta yapmıyor,dediğim gibi 1. ve 2. viteste çok duyuluyor. hızla dönen bir şafttın yaptığı uğultulu bir sese benziyor ve çok rahatsız edici. ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.
Çevrimdışı Üçyüzaltı Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge
18 - Eylül - 1988

Yaşı : 35
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Üçyüzaltı Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Aralık 2011 Saat 12:03
Arabam dizel değil ama böyle bir ses aracı aldığımda vardı sanayide sorunu bulamadılar , servise gittim akis bilyesinde dedi ben sonra gelirim dedimLOL gittim ustama yaptırdım sorun gecti . Not : sanayide usta koymadım sesi bulamadıydıWink
Çevrimdışı Üçyüzaltı Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge
18 - Eylül - 1988

Yaşı : 35
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Üçyüzaltı Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Aralık 2011 Saat 12:06
Ses motor yüke bindimi kesiyormu ? yani gaza kökleyince kesiyorsa akis bilyesine bi baktırın 
1. Vites
1. Vites

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı akinbaglan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Aralık 2011 Saat 12:35
yok,yuke binince degil, 1. veya ikinci viteste devir 3 un uzerindeyken,sut makinasi gibi ses cikariyor(en iyi boyle tanimlayabildim).
3. Vites
3. Vites
Simge
14 - Eylül - 1987

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı 06ÖzGüR06 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Aralık 2011 Saat 15:13
Orjinalini yazan: Üçyüzaltı Üçyüzaltı Yazdı:

Arabam dizel değil ama böyle bir ses aracı aldığımda vardı sanayide sorunu bulamadılar , servise gittim akis bilyesinde dedi ben sonra gelirim dedimLOL gittim ustama yaptırdım sorun gecti . Not : sanayide usta koymadım sesi bulamadıydıWink

Aracı lifte alıp tekerleri çevirip baksalarmış ya ustayım diye geziyorlar ortadaBig smile
3. Vites
3. Vites
Simge
14 - Eylül - 1987

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı 06ÖzGüR06 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Aralık 2011 Saat 15:26
O zaman bu ses diferansiyelden geliyor yüksek ihtimal.Düşük viteslerde tork yüksek olduğu için diferansiyel ses yapıyordur.Yine yüksek hızda giderken hızdan dolayı diferansiyelde sürtünme oluyorsa bu sesi yapar.Aklıma başka birşey gelmedi.Ve dediğiniz gibi bu ses bazen kesilir.Bazen de çok şiddetlenir.

Aracın çekişinde performansında bir düşüş var mı?
Çevrimdışı hhuzun Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge

Yaşı : 43
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı hhuzun Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Aralık 2011 Saat 16:03
kardes  tekerden geliyorsa rauman bilyasi dagilmis olabilir. islik sesi gibi gelir. hizli giderkende yapiyorsa bilye asinmis olmasindandir
306 2.0 HDI 2000 MODEL BREAK PETROL MAVISI FRANSIZ
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı hhuzun Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Aralık 2011 Saat 16:05
Orjinalini yazan: akinbaglan akinbaglan Yazdı:

yok,yuke binince degil, 1. veya ikinci viteste devir 3 un uzerindeyken,sut makinasi gibi ses cikariyor(en iyi boyle tanimlayabildim).
....tamolarark benimde basima gelmisdi tr den gelirken. kardes dedigim gibi gobek bilyasi bozuk olmasindan geliyor olabilir ses
3. Vites
3. Vites
Simge
14 - Eylül - 1987

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı 06ÖzGüR06 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Aralık 2011 Saat 16:06
Orjinalini yazan: hhuzun hhuzun Yazdı:

kardes  tekerden geliyorsa rauman bilyasi dagilmis olabilir. islik sesi gibi gelir. hizli giderkende yapiyorsa bilye asinmis olmasindandir

Teker rulmanı dağılmış olsa boşta giderken de yapar.Ama boşta yapmıyor diyor.
1. Vites
1. Vites
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı hhuzun Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Aralık 2011 Saat 16:09
Orjinalini yazan: 06ÖzGüR06 06ÖzGüR06 Yazdı:

Orjinalini yazan: hhuzun hhuzun Yazdı:

Teker rulmanı dağılmış olsa boşta giderken de yapar.Ama boşta yapmıyor diyor.
benim basima gelmisdi. bosa vitesde ayni sesi yapiyordu. o yuzden aklima geldi. yine bir baktirisa iyi olur.bana gore
1. Vites
1. Vites

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı akinbaglan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Aralık 2011 Saat 16:30

O zaman bu ses diferansiyelden geliyor yüksek ihtimal.Düşük viteslerde tork yüksek olduğu için diferansiyel ses yapıyordur.Yine yüksek hızda giderken hızdan dolayı diferansiyelde sürtünme oluyorsa bu sesi yapar.Aklıma başka birşey gelmedi.Ve dediğiniz gibi bu ses bazen kesilir.Bazen de çok şiddetlenir.

evet aynen bazen kesilip bazen siddetleniyor ve bostayken yapmiyor. performansta bir dusukluk hissetmedim ama arabanin yakiti sanki biraz fazla, 1.6 HDI karma 7.2 yakiyor.
sizce bu sorunu cozmem icin ne yapmam gerekiyor?? diferansiyelmi degisecek? degisecek ise ne kadara mal olur?
simdiden cevaplariniz icin tesekkurler
3. Vites
3. Vites
Simge
14 - Eylül - 1987

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı 06ÖzGüR06 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Aralık 2011 Saat 16:35
Orjinalini yazan: akinbaglan akinbaglan Yazdı:

evet aynen bazen kesilip bazen siddetleniyor ve bostayken yapmiyor. performansta bir dusukluk hissetmedim ama arabanin yakiti sanki biraz fazla, 1.6 HDI karma 7.2 yakiyor.
sizce bu sorunu cozmem icin ne yapmam gerekiyor?? diferansiyelmi degisecek? degisecek ise ne kadara mal olur?
simdiden cevaplariniz icin tesekkurler

Öncelikle iyi bir ustaya gösterin.Sesi aynı şekilde tarif edin.Gerekirse teste çıkın.Diferansiyelin yağını kontrol ettirin.Yağını değiştirip bir de öyle deneyin.

Yakıt tüketiminin artmasının birçok nedeni olabilir.

Sürüş tarzınıza bağlı olarak yüksek devirde kullanmak yakıtı artırır.

Hava filtresinin tıkalı olması yine yakıt artışına neden olur.

Aracınızda kış lastikleri varsa bu nedenle bir miktar artış olabilir.Bir de havaların soğuk olması yine yakıt tüketimin artırır.

yağ ve filtre bakımları düzenli yapılıyor mu?

Düzenleyen 06ÖzGüR06 - 10 Aralık 2011 Saat 16:43
1. Vites
1. Vites

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı akinbaglan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Aralık 2011 Saat 16:49
evet hepsini duzenli olarak yaptiriyorum,bu soyledigim degerler duzgun surus tarzi ile,zira biraz agresif kullanildiginda sehir ici ortalama 8.9 bile oldu.vakit ayirip cevap verdiginiz icin cok tesekkur ederim
3. Vites
3. Vites
Simge
14 - Eylül - 1987

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı 06ÖzGüR06 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Aralık 2011 Saat 16:57
Ben teşekkür ederim.Yakıt yüksek gerçekten benim 2.0 HDİ bile en fazla 7 litre yakıyor şehir içi kullanımında.

Bakımları düzenli yapılıyorsa yakıt artışının nedeni turbo hortumunda kaçak olmasından olabilir.Ona da bir baktırın.

Düzenleyen 06ÖzGüR06 - 10 Aralık 2011 Saat 16:59
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 Radyatör Hava Alma İşlemi son mesaja git 2462 0 Berkan123
konu icon Birden Stop Etme son mesaja git 5831 8 Berkan123
konu icon Genleşme kabında basınç son mesaja git 1246 3 Berkan123
konu icon Hararet Göstergesi son mesaja git 1242 4 Berkan123
konu icon 206 Hararet Sorunu son mesaja git 751 4 Berkan123
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 2834 11 feyyazbugan
konu icon 206 şakırtı sesi geliyor son mesaja git 1149 4 berkogut
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1958 4 antipollution
konu icon 307 kendi kendine gaz veriyor. son mesaja git 12908 36 drneuron
konu icon Android Auto Sorunu - Xiaomi 13T Pro son mesaja git 938 0 chanyilmz
konu icon Fikirlerinize ihtiyacım var son mesaja git 563 0 Mustafa1923
konu icon Peugeot 206 hakkında yardım son mesaja git 529 0 Mustafa1923
konu icon tahin kıvamında soğutma suyu-rektefiye son mesaja git 576 0 claymore
konu icon 206 kalorifer sıcak soguk arkadan ayarı son mesaja git 576 0 heavyburak26
konu icon 2010 3008 1.6 vti sorunlar zinciri son mesaja git 992 0 cagri_serin
konu icon Tüm arıza göstergeleri aktif son mesaja git 875 0 Volkan 00
konu icon ENG man system faulty - Hatası (Resimli) son mesaja git 16195 16 YKH
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 5635 10 Stcngnr28
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 1979 1 arifbsrn
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 562 0 Erdo
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 APRIL EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
berkogut 7
Berkan123 7
KnucklesTR 4
ppfustasi12 3
Mustafa1923 3
alex33 3
drneuron 3
arifbsrn 2
antipollution 2
chanyilmz 2
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English