Peugeot Türkiye Forumları
Pejo.Com.TR Peugeot Yedek Parça
www.pejo.com.tr
Anasayfa Anasayfa >PEUGEOT TURKEY FAN CLUB GENEL >Haberler
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - LPG'li otomobiller için 10 yaş uyarısı
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

LPG'li otomobiller için 10 yaş uyarısı

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Çevrimdışı Guests Açılır Kutu Gör
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: LPG'li otomobiller için 10 yaş uyarısı
    Gönderim Zamanı: 03 Ekim 2011 Saat 14:48

TMOBB Makine Mühendisleri Odası Ankara Şube Başkanı ve Çankaya üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Müfit Gülgeç, Ankara trafiğinde seyreden 430 bin civarındaki LPG'li aracın 300 bininin kayıt altına alındığını ancak geriye kalan 130 bin aracın denetimsiz olduğunu, yani sızdırmazlık raporunun bulunmadığını belirterek, bu araçların bir bölümünün 10 yıllık LPG tank kullanım ömrünü tamamladığını söyledi.

10 YIL SONRA LPG TANKI DEĞİŞTİRİLMELİ

Prof. Dr. Gülgeç yaptığı açıklamada, LPG kiti takılan hususi araç sahiplerinin 2 yılda bir, ticari araç sahiplerinin ise yılda bir gelip Makine Mühendisleri Odasından sızdırmazlık raporu alması gerektiğini ifade ederek, 10 yıl sonunda araç sahiplerine LPG tankının değiştirilmesi gerektiğini söylediklerini belirtti. Denetim altındaki araçlarla ilgili bir sorunun olmadığına işaret eden Prof. Dr. Gülgeç, sorunun trafikte olan 130 bin LPG'li aracın sızdırmazlık raporunun bulunmaması olduğuna işaret etti.

Prof. Dr. Gülgeç, LPG tankının 10 yıllık ömrünü tamamladığında, iç basıncın etkisi ile patlama riskinin artacağını ifade etti.

LPG dönüşüm sistemlerinin doğru malzeme ve doğru montaj ile kullanıldığında güvenli bir yakıt olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Gülgeç, araçta güvenli bir çalışmayı sağlamak için şu önerilerde bulundu:

''LPG tankı üzerinde bulunan multivalf tankın yüzde 80 doldurulmasını sağlayacak şekilde ayar edilmiştir. LPG dolumu sırasında daha fazla yakıt almak amacıyla LPG tankının ileri geri sallanması, multivalf ayarının bozulmasına neden olacaktır. Bu durumda ise LPG tankına fazla yakıt alınacaktır. Bu ise son derece tehlikeli bir durumdur.

LPG tankı kullanım ömrü imalat tarihinden itibaren 10 yıldır.

LPG tankı üzerinde bulunan sızdırmazlık kutusu kapağı mutlaka takılmalı, kırık ya da çatlak olmamalıdır.

LPG dolum ağzı kesinlikle bagaj içerisinde olmamalıdır.

Araç uzun süre kullanılmayacaksa multivalf üzerinde bulunan LPG yakıt kesme valfinin kapatılması önerilir.

LPG dönüşümünden sonra mutlaka sızdırmazlık testi yapılmalıdır.

Yakıt kaçağı oluştuğunda sigara söndürülmeli, motor ve tüm elektrik aksamları kapatılmalıdır.

Araçlarda ısıtma amaçlı açık alevli ısıtıcılar kesinlikle kullanılmamalıdır.

Aracın LPG ile çalıştığını belirten çıkartmaları aracın ön ve arka camına yapıştırılmalıdır.

LPG'li araçlar yer altı oto parklarına park edilmemelidir.

LPG'li araçların periyodik bakımları her 10 bin kilometrede bir yaptırılmalıdır.''

MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Ekim 2011 Saat 14:53
Evet Albayım her zamankı gıbı ıncılerınden dokuyorsun bızlere

Deponun 10 yıl omru olması durumu herkesce bılınen bır durum. Zamanla basıncla calısan tankın cıdarında ıncelmeler olabılır dusuncesıyle belırlı bır omur bıcılmıs. Bu zaman doldugunda yenılenmelıdır...
Çevrimdışı hcbank Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge
14 - Eylül - 1979

Yaşı : 44
Aracı : Belirtilmemiş
Durum: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı hcbank Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Ekim 2011 Saat 15:04
lpg çok iyide derdide bitmiyor ayar yaptır, motor bakımı gibi filitre değiştir, ruhsata işlet muayenesi ayrı sızdırmazlığı ayrı  ...
 en çok canımı sıkanda avm lerin kapalı otoparklarına almıyorlarya  inanın kuduruyorum
üstelik yukardaki kuralların hepsine uyduğumuz halde 1 i hariç
hayatı gaz pedalı ile paspas arası yaşamak ...[vites sport konumunda]iken...05422048340
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Ekim 2011 Saat 15:11
Orjinalini yazan: hcbank hcbank Yazdı:

lpg çok iyide derdide bitmiyor ayar yaptır, motor bakımı gibi filitre değiştir, ruhsata işlet muayenesi ayrı sızdırmazlığı ayrı  ...
 en çok canımı sıkanda avm lerin kapalı otoparklarına almıyorlarya  inanın kuduruyorum
üstelik yukardaki kuralların hepsine uyduğumuz halde 1 i hariç

Yok be abı oyle sık sık ayar yapılacak dıye bırsey yok. Duzgun montaj ve ayar yapılırsa pek ayar gerekmez. Ayrıca motor yagı degıstırırken ufacık bır lpg fıltresı degıstırıyorsun o kadar... Abartılacak bırsey degıl. Onun harıcınde benzınlıyken ne yapıyorsan yıne aynı zaten

Sızdırmazlıkta 15dk 25 TL basıt yanı

Sen elde ettıgın tasarrufa bak Göz Kırpma

Düzenleyen CeCoLi - 03 Ekim 2011 Saat 15:12
Çevrimdışı metin Açılır Kutu Gör
4. Vites
4. Vites
Simge
24 - Ağustos - 1986

Yaşı : 37
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı metin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Ekim 2011 Saat 15:16
ben avmlere giriyorum hiç umurumda değil sıkıntıda olmuyor,

nacizane aracımı otoparklarına park etmişim sevinmeleri gerekli (:
Akıllı insanlar yeni fikirleri tartışırlar.
Normal insanlar sonuçları tartışırlar.
Küçük insanlarsa başka insanları tartışırlar...
1. Vites
1. Vites
Simge
14 - Eylül - 1979

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı hcbank Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Ekim 2011 Saat 15:17
maddi kısmına yorumum yok icad edenden allah razı olsun 
ilk taktırıp ve sonra yaşadıklarını hatırla ruhsat muayene vsvsvs
hayatı gaz pedalı ile paspas arası yaşamak ...[vites sport konumunda]iken...05422048340
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Ekim 2011 Saat 15:21
Orjinalini yazan: hcbank hcbank Yazdı:

maddi kısmına yorumum yok icad edenden allah razı olsun 
ilk taktırıp ve sonra yaşadıklarını hatırla ruhsat muayene vsvsvs

Inan o ısletme olayını kac kez yaptım gayet ısteklı ve gonullu olarak yaptıgım ıcın bana hıc zor gelmıyor...

Gecenlerde aracımın muayenesı bıttı. Cumartesı saat 11:00 sızdırmazlık randevusu aldım. 13:00 tede muayene randevusu aldım 4 saatte hepsı bıttı tıkır tıkır... Gayet kolay yanı Sırıtma 

Bunun bır nedenıde var. Aracımın gereklı aksamları bakımlı oldugundan gırdıgım gıbı cıktım bıttı...

Yerıne gore lpg lı olmayan bır cok arac muayeneden kalabılıyor Göz Kırpma 
Çevrimdışı koliva Açılır Kutu Gör
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ
Simge
P.T. Yönetici

Yaşı : 42
Aracı : Peugeot 5008
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı koliva Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Ekim 2011 Saat 15:31
Orjinalini yazan: metin metin Yazdı:

Simdiye kadar sıkıntı olmadigina gore simdi, su anda burada yazabiliyorsun Metin Gülme
Allah muhafaza herhangi bir ters durumda kac kisinin vebaline girecegin mechul. Lutfen daha duyarli olalim.
Çevrimdışı metin Açılır Kutu Gör
4. Vites
4. Vites
Simge
24 - Ağustos - 1986

Yaşı : 37
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı metin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Ekim 2011 Saat 15:41
Orjinalini yazan: koliva koliva Yazdı:

Simdiye kadar sıkıntı olmadigina gore simdi, su anda burada yazabiliyorsun Metin Gülme
Allah muhafaza herhangi bir ters durumda kac kisinin vebaline girecegin mechul. Lutfen daha duyarli olalim.

abi sıkıntı yok, kapalı alanda alçak basınç olduğu için yasaklıyorlar aslında yasakladıkları insanlar muayenesi olmadan sızdırmazlığı olmadan canlı bomba gibi gezen insanlar için. arada bizde kaynıyoruz. Misal lpg tankı lpg doldurup boşala boşala takın içinde basınç bir yükseliyor bir düşüyor zamanla tank deforme oluyor bu yüzden değiştirmek yenilemek gerekiyor aslında 10 sene bile fazla. ben bakımlarımı yaptığım için güvenliği elden bırakmadığım için sıkıntı yok ama bazı insanlar var tank çürümeye başlamış halen geziyor.

birde fiyatlardan dolayı pek gaz alamadığım için tankta pek gaz olmuyor riski yok yani (:
Akıllı insanlar yeni fikirleri tartışırlar.
Normal insanlar sonuçları tartışırlar.
Küçük insanlarsa başka insanları tartışırlar...
Çevrimdışı koliva Açılır Kutu Gör
YÖNETİCİ
YÖNETİCİ
Simge
P.T. Yönetici

Yaşı : 42
Aracı : Peugeot 5008
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı koliva Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Ekim 2011 Saat 16:55

abi sıkıntı yok, kapalı alanda alçak basınç olduğu için yasaklıyorlar aslında yasakladıkları insanlar muayenesi olmadan sızdırmazlığı olmadan canlı bomba gibi gezen insanlar için. arada bizde kaynıyoruz. Misal lpg tankı lpg doldurup boşala boşala takın içinde basınç bir yükseliyor bir düşüyor zamanla tank deforme oluyor bu yüzden değiştirmek yenilemek gerekiyor aslında 10 sene bile fazla. ben bakımlarımı yaptığım için güvenliği elden bırakmadığım için sıkıntı yok ama bazı insanlar var tank çürümeye başlamış halen geziyor.

birde fiyatlardan dolayı pek gaz alamadığım için tankta pek gaz olmuyor riski yok yani (:

Metin, beni yanlis anlamani istemem ama kapali bir parkta LPG'li bir arac gorsem kizarim. Kizarim cunku kurallara uyulmadigi icin. Bizim gorevimiz kurallara uymak. Senin aracinda LPG sizintisi olmasa bile, icinde LPG olmasa bile kural kuraldir ve uyulmasi gerekir diye dusunuyorum.
1. Vites
1. Vites
Simge
14 - Eylül - 1979

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı hcbank Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Ekim 2011 Saat 17:10
metin kardeşime katılıyorum benim aracında lpg tesisatı bakımı vs sorunsuz ama giremiyorum 
benzinli araba yanmaz yada patlamaz diye bir kanunmu var elektirik tesisatında problem olan her araç yanar patlar yanlışsa düzeltin  
Çevrimdışı mehmet eren Açılır Kutu Gör
1. Vites
1. Vites
Simge
25 - Eylül - 1990

Yaşı : 33
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı mehmet eren Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Ekim 2011 Saat 18:50
teşekkürler albayım
Peugeot 2001 Model 306 Platınum
Tüplü(Atiker)1.6 Motor 90 Beygir.127.000KM
5053747493

Sıfır al omur boyu kullan.
MISAFIR
MISAFIR
Simge
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Guests Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Ekim 2011 Saat 23:21
Konuya Gereken Önem Verildiği İçin Ben Teşekkür Ederim Arakadaşlarım....
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Peugeot Türkiye Forumları PEUGEOT TÜRKİYE FORUMLARINDA SON 20 KONU
Peugeot Türkiye Fan Club Gündem      
konu icon Peugeot Yedek Parça
konu icon 206 Radyatör Hava Alma İşlemi son mesaja git 921 0 Berkan123
konu icon Birden Stop Etme son mesaja git 5518 8 Berkan123
konu icon Genleşme kabında basınç son mesaja git 1128 3 Berkan123
konu icon Hararet Göstergesi son mesaja git 824 4 Berkan123
konu icon 206 Hararet Sorunu son mesaja git 633 4 Berkan123
konu icon 206 otomatik vites sorunu son mesaja git 2687 11 feyyazbugan
konu icon 206 şakırtı sesi geliyor son mesaja git 1035 4 berkogut
konu icon 1.4 HDi Emme Manifoltu Nasıl Takılır? son mesaja git 1815 4 antipollution
konu icon 307 kendi kendine gaz veriyor. son mesaja git 12683 36 drneuron
konu icon Android Auto Sorunu - Xiaomi 13T Pro son mesaja git 616 0 chanyilmz
konu icon Fikirlerinize ihtiyacım var son mesaja git 454 0 Mustafa1923
konu icon Peugeot 206 hakkında yardım son mesaja git 420 0 Mustafa1923
konu icon tahin kıvamında soğutma suyu-rektefiye son mesaja git 468 0 claymore
konu icon 206 kalorifer sıcak soguk arkadan ayarı son mesaja git 487 0 heavyburak26
konu icon 2010 3008 1.6 vti sorunlar zinciri son mesaja git 768 0 cagri_serin
konu icon Tüm arıza göstergeleri aktif son mesaja git 593 0 Volkan 00
konu icon ENG man system faulty - Hatası (Resimli) son mesaja git 16035 16 YKH
konu icon Otomatik Şanzıman Geç Vites Atma Sorunu son mesaja git 5525 10 Stcngnr28
konu icon 206 1.4 8v Subap Ayarı(Resimli) son mesaja git 1873 1 arifbsrn
konu icon Bilgi ekranı son mesaja git 489 0 Erdo
Bizi Takip Edin   

Bu ayki En Aktif 10 Üye 2024 APRIL EN AKTİF 10 ÜYE
Üye Mesaj
berkogut 7
Berkan123 7
drneuron 3
ppfustasi12 3
Mustafa1923 3
chanyilmz 2
arifbsrn 2
antipollution 2
mryldz 1
feyyazbugan 1
Bu ayki En Aktif 10 Üye FORUM YETKİLİLERİ
Üye Adı Yetki
GökhaN YÖNETİCİ
sonerkyl MODERATÖR
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden birisi olan PeugeotTurkey.Com Peugeot Turkey Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. PeugeotTurkey.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde PeugeotTurkey.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacaktır.
Peugeot Turkey Fan Club © 2008 - 2024
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.“ H.Ş.

Peugeot Forum English